Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Μεγάλες νίκες για Απρόβλεπτους, S-Parta BC!

Μεγάλες νίκες για Απρόβλεπτους, S-Parta BC!

Οι Απρόβλεπτοι κέρδισαν τη Saint Longinus BC με 55-53 για την 9η αγωνιστική του Γ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Η S-Parta BC επικράτησε με 78-53 των Black Hawks, ενώ η Τιρινίνι κέρδισε με 51-49 στην εκπνοή τους Big Ballers. Οι Byron Celtics νίκησαν με 65-53 τη Hangover Team, με την ΑΕΚ Περιστερίου να επικρατεί των Aces με 71-53.

S-PARTA B.C. – BLACK HAWKS 78-53

(13-11, 36-23, 60-38, 78-53)

Η S-Parta B.C. κέρδισε με 78-53 τους Black Hawks με το παιχνίδι να ξεκινά με 3-8 από τον Μητρόπουλο και τον Αρτόπουλο. Η απάντηση ήρε από τον Αρβανιτάκη και τον Ορνιθόπουλο για το 9-8. Ο Μητρόπουλος με καλάθι και φάουλ έφερε ξανά την ομάδα του μπροστά, για να κλείσει η περίοδος με τον Αρβανιτάκη στο 13-11. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ορνιθόπουλος με τον Κοτρώνη Κ. σκόραραν για το 20-11 της S-Parta B.C. για να τη φέρει στο 22-11 ο Κλεμέντοφ. Οι Black Hawks απάντησαν με τρίποντα από τον Χρυσόστομο και τον Μητρόπουλο για το 25-17, με τον Κλεμέντοφ να φτάνει τους 10 συνεχόμενους πόντους για το 30-19. Ο Τσικλός ήταν που έφερε το ματς στο 34-21, ο Φωτόπουλος έκανε το 36-21, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-23 από τον Αρτόπουλο.

Στην επανάληψη ο Χρυσόστομος μείωσε στους 10 πόντους, με τον Κλεμέντοφ να απαντά και τον Χρυσόστομο να συνεχίζει ένα προσωπικό σερί ως το 39-31. Η S-Parta B.C. έμεινε μπροστά με το τρίποντο του Αρβανιτάκη, για να πάει στους 10 πόντους από τον Κλεμέντοφ, 46-36. Στους 8 μείωσε ο Χρυσόστομος (13 συνεχόμενοι πόντοι) αλλά ακολούθησε ένα 14-0 της S-Parta B.C. με τρίποντα από τον Κλεμέντοφ, τον Τσικλό (2) και τον Ορνιθόπουλο για το 60-38 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά πήγε στους 24 πόντους από τον Φωτόπουλο, 62-38, ενώ μετά την απάντηση του Αρτόπουλου ο Κουρέβελης με τον Κλεμέντοφ έφεραν το ματς στο 68-42. Ο Μητρόπουλος με τρίποντο μείωσε, αλλά ο Κλεμέντοφ με τον Φωτόπουλο συνέχισαν, 72-45. Με βολές του Μητρόπουλου προσπάθησαν οι Black Hawks να μειώσουν, 75-50, ενώ το τρίποντο του Χρυσόστομου έφερε το ματς στο 75-53, για να κλείσει τον αγώνα ο Κουρέβελης με δικό του σουτ τριών πόντων.

Για τους νικητές ο Κλεμέντοφ είχε 25 πόντους, ο Τσικλός 12, ο Αρβανιτάκης με τον Ορνιθόπουλο από 11 και ο Φωτόπουλος 8. Για τους Black Hawks ο Χρυσόστομος είχε 24 πόντους, ο Μητρόπουλος 19 και ο Αρτόπουλος 8.

S-Parta B.C. (Σωμαράκης, Πορτσίδης): Φωτόπουλος 8, Κοτρώνης Α., Σωμαράκης, Αρβανιτάκης 11 (3), Ορνιθόπουλος 11 (3), Κοτρώνης Κ. 3, Κουζουβουνάς Μ., Κουρέβελης 6 (1), Κλεμέντοφ 25 (5), Τσικλός Χ. 12 (2), Διαμαντόπουλος 2.

Black Hawks (Χρυσόστομος Δ.): Μακρής Κ., Μητρόπουλος Σ. 19 (2), Κολλιάτσας Φ., Βλαχάκης Γ. 2, Αρτόπουλος Γ. 8, Χρυσόστομος Δ. 24 (4).

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – BIG BALLERS 51-49
(11-13, 18-26, 30-39, 51-49)

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Big Ballers με 51-49 πετυχαίνοντας ανατροπή στα τελευταία 8 λεπτά του αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με 8-2 για την Τιρινίνι από τον Γιαννιτσιώτη και τον Σταματέρη, με τους Big Ballers να απαντούν με σερί 0-9, ο Χερουβείμ με τον Μπιζίκο και τον Γιαννόπουλο έφεραν το ματς στο 9-13, πριν ο Φρούσιος κλείσει το δεκάλεπτο στο 11-13. Στη 2η περίοδο ο Γιαννόπουλος έκανε το 11-15, ο Ευθυμίου απάντησε, αλλά ο Χερουβείμ με τον Γιαννόπουλο έφεραν τους Big Ballers στο 13-20. Ο Σταματέρης προσπάθησε να μειώσει, με τους Big Ballers να μένουν μπροστά με 15-24 από τον Γιαννόπουλο και τον Βασιλάκη, για να απαντήσει με τρίποντο ο Ευθυμίου και να κλείσει το ημίχρονο ο Γιαννόπουλος στο 18-26.

Στην επανάληψη η διαφορά πήγε στους 10 πόντους από τον Γιαννόπουλο, 18-28, ενώ μετά την απάντηση του Λεγάκη και εκείνη του Λογοθέτη, ο ο Μπιζίκος με τον Βασιλειάδη έφεραν το ματς στο 22-33, για να κάνει το 23-35 ο Βασιλάκης. Η Τιρινίνι προσπάθησε να μειώσει με τον Σκόρδο, αλλά ο Παπαδόπουλος με τον Μπιζίκο έφεραν την ομάδα τους στο 28-39, πριν η περίοδος κλείσει από τον Ευθυμίου στο 30-39.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κουσούλης Ν. μείωσε σε 32-39, αλλά 5 μαζεμένοι πόντοι του Μπιζίκου έγραψαν το 32-44 με 8:10 για το τέλος. Η Τιρινίνι έτρεξε στη συνέχεια ένα σερί 17-0, το οποίο επεκτάθηκε σε 7 λεπτά αγώνα. Ο Λεγάκης με τον Ευθυμίου μείωσαν σε 37-44, με τον Σταματέρη να μειώνει περισσότερο. Ο Ξενουδάκης με τρίποντο έφερε το ματς στο ίσα, 44-44, ενώ τον μιμήθηκε ο Γιαννιτσιώτης για το 47-44, με τον Ευθυμίου να φέρνει τον αγώνα στο 49-44 με 1:06 για το τέλος. Οι Big Ballers δεν τα παράτησαν, με τον Γιαννόπουλο μείωσαν στους 3 πόντους, ενώ ο Χερουβείμ ήταν εκείνος που με τρίποντο έφερνε το ματς στην ισοπαλία, 49-49, με 20 δευτερόλεπτα. Στην τελευταία επίθεση, ο Λεγάκης σκόραρε 1 δευτερόλεπτο πριν το φινάλε για το 51-49 και τη νίκη της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Ευθυμίου είχε 16 πόντους, ο Γιαννιτσιώτης και ο Σταματέρης από 8 και ο Λεγάκης 7. Για τους Big Ballers ο Γιαννόπουλος είχε 16 πόντους, ο Χερουβείμ 12 και ο Μπιζίκος 11.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Ευθυμίου Θ. 16 (1), Γαλανόπουλος Γ., Φρούσιος Τ. 2, Λεγάκης Γ. 7, Σταματέρης Ν. 8, Σέτα Κ., Κουσούλης Ν. 2, Ξενουδάκης Δ. 3 (1), Λογοθέτης Δ. 3, Σκόρδος Μ. 2, Γιαννιτσιώτης Β. 8 (2).

Big Ballers (Παπαθανασίου Ε.): Χερουβείμ Σ. 12 (2), Βασιλειάδης Χ. 2, Αυγερινός Γ., Παπαβασιλείου Π., Γιαννόπουλος Δ. 16, Παπαδόπουλος Β. 2, Βασιλάκης Σ. 6, Μπιζίκος Ν. 11 (1), Μπουκουβάλας Γ..

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ACES 71-53
(9-10, 29-29, 50-41, 71-53)

Η ΑΕΚ Περιστερίου κέρδισε με 71-53 τους Aces με το ματς να κρίνεται στην 4η περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 3-8 για τους Aces με τον Μαγγανά και τον Αλευριάδη, για να απαντήσει ο Καραθανάσης, με τον Παληό να φέρνει τον αγώνα στο 7-8. Ο Πανάρετος έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ Περιστερίου για να κλείσει η περίοδος από τον Αλευριάδη στο 9-10. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σπύρου έφερε την ΑΕΚ Περιστερίου μπροστά, με τον Παληό να γράφει το 17-13 μετά το τρίποντο του Μαγγανά. Οι Aces απάντησαν με τον Φελεμέγκα, για να έρθουν ο Παληός με τον Κουφογιάννη να σκοράρουν για το 25-17. Δύο τρίποντα του Φελεμέγκα μείωσαν σε 25-23, ενώ το 3ο συνεχόμενο για τους Aces από τον Μαγγανά έφερε το ματς στο 25-26. Ο Πανάρετος με τον Καραθανάση σκόραραν για το 29-26 με τον Φελεμέγκα να βάζει κι άλλο τρίποντο ισοφαρίζοντας το ματς στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Τεπενκιόζης με τον Καραθανάση έφεραν την ΑΕΚ Περιστερίου στο 35-29, με τον Παληό να μεγαλώνει ακόμα τη διαφορά. Οι Aces απάντησαν με τον Βασιλακόπουλο και τον Μωράκη για να μειώσουν σε 37-33 και 39-35, αλλά ο Δήμας με τον Κουφογιάννη έφεραν την ΑΕΚ Περιστερίου στο 44-35 για να κάνει το 47-35 ο Θεοδώρου με τρίποντο. Ο Φελεμέγκας απάντησε με τον ίδιο τρόπο, ενώ μετά το καλάθι του Σπύρου, ο Βασιλακόπουλος έκλεισε το δεκάλεπτο στο 50-41.

Μάλιστα, με τον Μαγγανά οι Aces μπόρεσαν να μειώσουν σε 50-44 στο 4ο δεκάλεπτο, για να απαντήσει ο Τεπενκιόζης και να γράψει ο Μωράκης το 52-46. Το παιχνίδι κρίθηκε από το καλάθι του Πανάρετου, το καλάθι και φάουλ του Θεοδώρου και το τρίποντο του Τεπενκιόζη, τα οποία έδωσαν σερί 9-0 για την ΑΕΚ Περιστερίου ως το 61-46. Ο Βασιλακόπουλος με τον Φελεμέγκα προσπάθησαν και πάλι, το τρίποντο του δεύτερου μείωσε σε 62-51, αλλά ο Τεπενκιόζης έγραψε το 67-51 πριν ο Παληός φέρει την ομάδα του στο 71-51 για να κλείσει το ματς από τον Μωράκη.

Για τους νικητές ο Παληός και ο Τεπενκιόζης είχαν από 16 πόντους, ο Καραθανάσης 11 και ο Θεοδώρου 7. Για τους Aces ο Φελεμέγκας είχε 17 πόντους, ο Μαγγανάς 12, ο Μωράκης 8 και ο Βασιλακόπουλος 7.

ΑΕΚ Περιστερίου (Καφαντάρης): Πανάρετος Α. 6, Κουφογιάννης Χ. 6, Παληός Σ. 16, Τεπενκιόζης Μ. 16 (3), Καραθανάσης Θ. 11, Θεοδώρου Μ. 7 (1), Ρήγος Ι. 1, Σπύρου Κ. 6, Δήμας Η. 2.

Aces: Κούπας Π. 2, Αλευριάδης Γ. 6, Καλοπήτας Μ. 1, Βασιλακόπουλος Σ. 7, Μαυρογιώργης Κ., Μωράκης Ε. 8, Μαγγανάς Α. 12 (2), Φελεμέγκας Ι. 17 (5).

ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟΙ – SAINT LONGINUS B.C. 55-53
(11-8, 34-23, 42-45, 55-53)

Οι Απρόβλεπτοι κέρδισαν τη Saint Longinus B.C. με 55-53 για να αλλάξουν την εικόνα ολόκληρου του ομίλου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-6 για τη Saint Longinus B.C. από τον Χατζηνικολάου, για να απαντήσουν ο Αμαξόπουλος με τον Ρήγα και να φέρει το ματς ο Σταθόπουλος στο 4-9. Με 7-0 από τον Αντωνακάκη, τον Αμαξόπουλο και τον Λόντο, οι Απρόβλεπτοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 11-9.

Στη 2η περίοδο ο Λοράνδος με καλάθι και φάουλ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, για να απαντήσουν οι Απρόβλεπτοι με σερί 12-0, ο Ρήγας με τον Γαλήτη, τον Λόντο και τον Νικολόπουλο τους έφεραν ως το 23-12 για να διακόψει το σερί ο Σταθόπουλος. Κράτησαν, όμως, το διψήφιο προβάδισμα, προηγήθηκαν με τον Λόντο 27-16 και με 30-18 λίγο αργότερα, πριν ο Λοράνδος και ο Χατζηνικολάου φέρουν το ματς στο 30-23. Όμως, το ημίχρονο έκλεισε από ακόμα 4 πόντους του Λόντου στο 34-23.

Στην 3η περίοδο ο Λοράνδος προσπάθησε να μειώσει αλλά ο Λόντος με νέο τρίποντο έγραψε το 37-25. Η Saint Longinus B.C. με τον Λοράνδο και τον Γαλανάκη απάντησε για το 37-32, ενώ μετά το καλάθι του Ρήγα, ο Σταθόπουλος με τον Καγιάφα έφεραν το ματς στο 39-37 για να ισοφαρίσει ο Λοράνδος. Ο Ξηρουχάκης σκόραρε κι αυτός τρίποντο για τους Απρόβλεπτους για το 42-39, αλλά η Saint Longinus B.C. με τον Λοράνδο και τον Σταθόπουλο έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ, 42-45.

Στην 4η περίοδο ο Γαλήτης μείωσε σε 44-45, με τον Καγιάφα να απαντά για το 44-49. Οι Απρόβλεπτοι με τον Ρήγα πλησίασαν σε 48-49, για να έρθει ο Καγιάφας να γράψει το 48-51 για την ομάδα του. Όμως, το καλάθι του Λόντου και 1/2 βολές από τον Κιγκάκη ισοφάρισαν τον αγώνα σε 51-51 με 1:28 για το φινάλε, με τον Λόντο να γράφει τρίποντο στα 55 δευτερόλεπτα για το 54-51. Ο Σταθόπουλος απάντησε για να μειώσει σε 54-53 στα 40 δευτερόλεπτα, αλλά η Saint Longinus B.C. δεν μπόρεσε να σκοράρει στην επόμενη επίθεσή της, για να κλείσει το ματς από 1/2 βολές του Ρήγα.

Για τους νικητές ο Λόντος είχε 21 πόντους, ο Ρήγας είχε 16. Για την Τιρινίνι ο Λοράνδος είχε 17 πόντους, ο Σταθόπουλος 14, ο Χατζηνικολάου 10 και ο Καγιάφας 8.

Απρόβλεπτοι (Γαλήτης Θ.): Ρήγας Α. 16, Αμαξόπουλος Α. 4, Ξιγκάκης Φ. 1, Αντωνακάκης Σ. 3 (1), Γαλήτης Θ. 5, Ξηρουχάκης Σ. 3 (1), Λόντος Φ. 21 (3), Νικολόπουλος Β. 2.

Saint Longinus B.C. (Λοράνδος): Γιαννόπουλος Α., Σταθόπουλος Β. 14 (1), Γαλανάκης Α. 4, Καγιάφας Π. 8, Χατζηνικολάου Ι. 10, Λαουτατζής Μ., Λοράνδος Γ. 17 (2), Μολυβάτος Θ..

HANGOVER TEAM – BYRON CELTICS 53-65
(16-17, 21-36, 38-57, 53-65)

Οι Byron Celtics κέρδισαν τη Hangover Team με 53-65 με το ματς να ξεκινά με 1-4 από τον Σαχινίδη, για να απαντήσουν ο Κόρδαλης με τον Δρογώση. Ο Γκίκας έφερε τους Byron Celtics στο 5-9, με τον Ρόζο να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι, ενώ μετά την απάντηση του Μακριμίχαλου, ο Ρόζος με τον Κούτουλα ισοφάρισαν τον αγώνα σε 13-13. Οι Byron Celtics με τον Γιανναλέτσο έμειναν μπροστά, με το δεκάλεπτο να κλείνει από καλάθι και φάουλ του Δρογώση στο 16-17.

Στη 2η περίοδο Γιανναλέτσος και Λουρανδάκης αντάλλαξαν τρίποντα για το 19-20, με τους Byron Celtics να συνεχίζουν από εκεί και μετά με σερί 0-16. Σκορ πήραν από τον Κατσαμακλή ως το 19-25, για να πάρει τη σκυτάλη ο Κούτουλας για το 19-30 και να φέρουν το ματς στο 19-36 ο Γιανναλέτσος με τον Βανταράκη, και να κλείνει το ημίχρονο από καλάθι του Κόρδαλη. Στην επανάληψη η Hangover Team με τον Παπακίτσο μείωσε σε 23-36, για να έρθουν ο Γιανναλέτσος με τον Σιάφο για το 24-41. Ο Κόρδαλης με τον Παπακίτσο απάντησαν για το 28-41, με τον Γιανναλέτσο να κρατά την ομάδα του μπροστά, 28-45. Μετά τα καλάθια του Δρογώση για το 33-46 οι Byron Celtics με τρίποντο του Μακρυμίχαλου ανέβασαν τη διαφορά για να φέρει τον αγώνα στο 35-54 ο Μακρυμίχαλος με νέο τρίποντο και να κάνει ο ίδιος το 38-57 μετά το καλάθι του Παπακίτσου.

Στην 4η περίοδο ο Γιανναλέτσος με τρίποντο έφερε τον αγώνα στο 38-60, για να τρέξει η Hangover Team ένα 11-0 με τον Δρογώση, τον Παπακίτσο και τον Δρόση ως το 49-60. Ένα καλάθι του Γιανναλέτσου κι ένα τρίποντο από τον Σιάφο έγραψαν το 49-65, με τον Παπακίτσο και τον Λουρανδάκη να κλείνουν τον αγώνα στο 53-65.

Για τους νικητές ο Γιανναλέτσος είχε 24 πόντους, ο Μακρυμίχαλος 11, ο Κατσαμακλής 7. Για τη Hangover Team ο Δρογώσης είχε 16 πόντους, ο Παπακίτσος 11 όσους και ο Λουρανδάκης, με τον Κόρδαλη να προσθέτει 7.

Hangover Team (Δρόσης Π., Κανάκης Ο.): Κανάκης Ο. 1, Παπακίτσος Δ. 11 (1), Δρόσης Π. 2, Δρογώσης Θ. 16, Ρόζος Κ. 5, Κόρδαλης Δ. 7, Λουρανδάκης Κ. 11 (1).

Byron Celtics (Χανιώτης Α.): Γιανναλέτσος Ν. 24 (2), Σαχινίδης Π. 6, Βανταράκης Γ. 3 (1), Γκίκας Π. 3 (1), Κούτουλας Θ. 5 (1), Μακρυμίχαλος Κ. 11 (3), Λοΐζος Α., Σιάφος Φ. 6 (2), Κατσαμακλής Δ. 7.