Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Έσπασε το αήττητο των Ready 2 fire ο Άφοβος!

Έσπασε το αήττητο των Ready 2 fire ο Άφοβος!

Ο Άφοβος κέρδισε με 50-48 τους Ready 2 fire για τη 10η αγωνιστική του Ε ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης για να μην αφήσει καμία ομάδα αήττητη στον όμιλο. Οι Δραπέτες επικράτησαν με 63-56 των Παλτών, ενώ η Drink Team κέρδισε με 71-55 τον Santa Nionios. Τέλος, η Τερψιθέα συνέχισε νικηφόρα με το 76-55 επί των Nikea Lions.

NIKEA LIONS – ΤΕΡΨΙΘΕΑ 55-76
(13-6, 25-26, 40-47, 55-76)

Η Τερψιθέα κέρδισε τους Nikea Lions με 55-76 με τη διαφορά να ανοίγει στην επανάληψη. Το ματς ξεκίνησε με 10-2 από τους Nikea Lions με τρίποντα από Μεταξά Χ. και Ξανθάκη και καλάθι του Ανδριώτη, για να απαντήσει η Τερψιθέα με τον Λαζάρου και τον Ζαμπέλη για το 11-6, πριν ο Ντουλαβέρης κλείσει το δεκάλεπτο στο 13-6. Στη 2η περίοδο ο Λαζαρίδης έκανε το 13-8, με τον Ντουλαβέρη να απαντά για το 17-8. Η Τερψιθέα, μετά το 19-10 από τον Μεταξά Β. έτρεξε με Λαζαρίδη και Ζαμπέλη σερί 0-14 για να προηγηθεί με 19-24. Ο Ανδριώτης απάντησε μειώνοντας στον πόντο, 23-24 και 25-26 στην ανάπαυλα.

Στο 2ο ημίχρονο ο Χατζάκης με τρίποντο έφερε το ματς στο 25-30, ενώ ο ίδιος ήταν που έγραψε το 29-35 μετά τις βολές του Πετράκη, για να γράψει τρίποντο ο Ζαμπέλης για το 29-38. Οι Nikea Lions απάντησαν με τον Μεταξά Χ. αλλά ο Ζαμπέλης με τον Λαζαρίδη κράτησαν την ομάδα τους μπροστά, 33-43. Ο Πετράκης απάντησε ξανά για το 38-45, με την Τερψιθέα να πηγαίνει με τον Λαζάρου στο 38-47 πριν ο Μεταξάς Χ. κλείσει το δεκάλεπτο στο 40-47. Στην 4η περίοδο η Τερψιθέα με Λαζάρου και Φαουζί έτρεξε σερί 0-12, ενώ μετά την απάντηση του Φύρου, ο Ζαμπέλης έγραψε το 42-62. Ο Ξανθάκης προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Λαζαρίδης με τον Λαζάρου έγραψαν το 46-68 για την ομάδα τους. Ο Πετράκης απάντησε για το 51-68, με την Τερψιθέα να σκοράρει με τον Χατζάκη, και τον Πετράκη με τον Ανδριώτη και τον Λαζάρου να κλείνουν το ματς στο 55-76.

Για τους νικητές ο Λαζαρίδης είχε 23 πόντους, ο Ζαμπέλης 19, ο Χατζάκης 10, ενώ Φαουζί και Λαζάρου είχαν από 8. Για τους Nikea Lions ο Πετράκης είχε 14 πόντους, ο Μεταξάς Χ. με τον Ανδριώτη από 10.

Nikea Lions (Ξανθάκης Ν.): Παστρόμας Ν. 1, Μιχόπουλος Η., Φύρος Γ. 3, Μεταξάς Β. 5, Μεταξάς Χ. 10 (1), Ξανθάκης Ε. 6 (1), Ντουλαβέρης Γ. 6, Ανδριώτης Γ. 10, Πετράκης Σ. 14 (1).

Τερψιθέα (Χατζάκης Α.): Φαουζί Δ. 8 (2), Λαζάρου Μ. 8, Λαζαρίδης Κ. 23, Χατζάκης Α. 10 (1), Βουλάς Κ. 4, Μανιφάβας Π. 4, Παραράς Γ., Ζαμπέλης Μ. 19 (3).

ΠΑΛΤΑ – ΔΡΑΠΕΤΕΣ 56-63
(17-15, 33-31, 42-48, 56-63)

Οι Δραπέτες κέρδισαν τα Παλτά με 56-63 με το ματς να ξεκινά με 2-9 από τον Παπαγεωργίου, τον Χατζηγεωργίου και τον Χαρπαντίδη, για να απαντήσει ο Βλαστός για το 6-9. Ο Κατσάς έφερε την ομάδα του στο 8-13, με τα Παλτά να μειώνουν με τον Λυμπερογιάννη σε 12-13, ενώ από το καλάθι και φάουλ του Βλαστού προσπέρασαν με 16-15. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κίτσιος ισοφάρισε σε 17-17, με τον Πρίαμο να δίνει προβάδισμα τους Δραπέτες. Τα Παλτά έφεραν ξανά το ματς στα ίσα με τον Βλαστό, 20-20, ενώ με τον Μιτσάκο και τον Παλτά προηγήθηκαν με 26-21. Οι Δραπέτες απάντησαν με δύο τρίποντα του Κίτσου για το 26-29, πριν ο Πλουμέρης ισοφαρίσει και ο Μαντούβαλος με τον Μιτσάκη κλείσουν το ημίχρονο στο 33-31 για τα Παλτά.

Στην επανάληψη ο Κατσιανός με τον Κίτσο ισοφάρισαν σε 33-33 και 35-35, με τον Κατσά να γράφει τρίποντο για το 35-38. Ο Μιτσάκης ισοφάρισε τον αγώνα, αλλά οι Δραπέτες με τον Χατζηγεωργίου και τον Καράμπελα πήγαν στο 39-45. Ο Βλαστός απάντησε με καλάθι και φάουλ, αλλά ένα καλάθι του Πρίαμου και ένα τρίποντο του Κίτσου έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 42-48. Στην 4η περίοδο ο Βλαστός με τον Μανταλίδη μείωσαν σε 47-48, για να απαντήσουν οι Δραπέτες με τον Καράμπελα και τον Χατζηγεωργίου για το 51-56 με τον Κίτσο να γράφει το 51-58. Τα Παλτά δεν παραδόθηκαν, ο Βλαστός μείωσε σε 55-58 με 3:58 για το τέλος, για να κάνει το 55-60 ο Κατσιανός. Μετά από 1/2 βολές του Βλαστού ο Γρεβενίτης έβαλε τις δύο ομάδες στο τελευταίο λεπτό σκοράροντας για το 56-63. Τα Παλτά έχασαν δύο επιθέσεις αμέσως μετά, με το ματς να κλείνει χωρίς να αλλάξει το σκορ.

Για τους νικητές ο Κίτσος είχε 18 πόντους, ο Χατζηγεωργίου 11, ενώ ο Παπαγεωργίου 7. Για τα Παλτά ο Βλαστός είχε 28 πόντους ενώ ο Μιτσάκος 8.

Παλτά (Λάμπρος Χ.): Πολυμέρης Κ. 5 (1), Μιτσάκος Γ. 8, Βλαστός Δ. 28, Παλτάς Χ. 3, Μανταλίδης Ν. 4, Λυμπερογιάννης Η. 4, Μαντούβαλος Κ. 4.

Δραπέτες (Μαντζουράνης Λ., Βατσακλής Α.): Πρίαμος Κ. 6, Χαρπαντίδης Γ. 3, Κίτσος Γ. 18 (3), Κατσιανός Κ. 6, Καράμπελας Β. 4, Κατσάς Χ. 5 (1), Παπαγεωργίου Μ. 7, Ασκητάς Ν., Γρεβενίτης Ν. 3, Χατζηγεωργίου Α. 11 (1).

ΑΦΟΒΟΣ – READY 2 FIRE 50-48

(9-11, 23-38, 41-34, 50-48)

Ο Άφοβος κέρδισε με 50-48 τους Ready 2 fire μπαίνοντας στο ματς με 7-1 με τον Ντούβα, τον Τραϊφόρο και τον Καραντζούνη για να απαντήσουν ο Μηλιώνης με τον Στερμάσι για το 9-9, με τον Μιχαλόπουλο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του, 9-11 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο ο Ντούβας ισοφάρισε τον αγώνα, με τον Στερμάσι να απαντά για το 11-17 των Ready 2 fire. Ο Κουρουβάνης με τον Καραντζούνη έγραψαν το 17-17, αλλά οι Ready 2 fire με τον Κουράκο Αν. και τον Μηλιώνη πήγαν στο 19-24. Ο Άφοβος με τον Ντούβα πλησίασε ξανά στον πόντο, αλλά ο Κουράκος Αν. με τον Στερμάσι έκλεισαν το ημίχρονο στο 23-28.

Στην επανάληψη ο Άφοβος μπήκε πολύ δυνατά, σερί 11-0 από τον Καραντζούνη και τον Ντούβα για το 34-28 της ομάδας τους. Το σερί διέκοψε ο Κουράκος Αν. αλλά ο Σταυρινούδης με τον Καραντζούνη έφεραν το ματς στο 38-30. Ο Κουράκος Αν. με τον Μιχαλόπουλο απάντησαν για το 38-34, με τον Καραντζούνη να γράφει τρίποντο για το 41-34 του 30ου λεπτού. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Άφοβος μετά το καλάθι του Στερμάσι προηγήθηκε με τον Καραντζούνη με 44-36, πριν ο Στερμάσι απαντήσει με τρίποντο. Νέο καλάθι από τον Καραντζούνη, αλλά οι Ready 2 fire κατάφεραν με τον Μιχαλόπουλο να πλησιάσουν στο 46-44 στα 55 δευτερόλεπτα. Το καλάθι του ματς ήταν τρίποντο από τον Καραντζούνη στα 35 δευτερόλεπτα για το 49-44, με τον Μιχαλόπουλο να απαντά με βολές και τον Σταυρινούδη να έχει 1/2 για το 50-46, πριν ο Μιχαλόπουλος μειώσει στο τέλος σε 50-48.

Για τους νικητές ο Καραντζούνης είχε 24 πόντους και ο Ντούβας 11. Για τους Ready 2 fire ο Μιχαλόπουλος είχε 14, ο Στερμάσι 13, ο Μηλιώνης 12 και ο Κουράκος Αν. 9.

Άφοβος (Γιαννόπουλος Ν.): Αναγνώστου Σ., Ποντικόπουλος Θ., Κολλέγγας Δ. 1, Καρουτάς Ν. 2, Τσικόλας Γ. 5, Ντούβας Β. 11, Κουρουβάνης Θ. 2, Καραντζούνης Α. 24 (4), Σταυρινούδης Σ. 3, Συσκάκης Α., Μπουζάνης Κ., Τραϊφόρος Κ. 2.

Ready 2 fire (Παππάς): Χασίδης Ε., Μηλιώνης Γ. 12, Μιχαλόπουλος Π. 14, Στερμάσι Α. 13 (1), Βαραμέντες Δ., Κουράκος Α. 9, Παππάς Σ..

SANTA NIONIOS – DRINK TEAM 55-71

(13-19, 24-31, 39-53, 55-71)

Η Drink Team κέρδισε με 55-71 τον Santa Nionios με τον ματς ν ξεκινά με 0-8 από Χατζησμάλη Θ. και Χατζησμάλη Γ.. Ο Santa Nionios απάντησε με τον Λέγγα και τον Τσούλφα για το 7-8, ενώ ο Γαλανόπουλος ισοφάρισε τον αγώνα σε 10-10 και ο Λέγγας με τρίποντο έδωσε στην ομάδα του το μόνο της προβάδισμα στο ματς, 13-12. Η Drink Team απάντησε με τον Χατζησμάλη Θ. για το 13-16, για να κλείσει ο Κωνσταντινίδης με τρίποντο το δεκάλεπτο στο 13-19. Στη 2η περίοδο ο Μπελεχάκης με τον Λάγιο μείωσαν σε 18-23, για να απαντήσουν ο Χατζησμάλης Γ. με τον Χατζησμάλη Θ. για το 18-29 της ομάδας τους. Ξανά ο Santa Nionios προσπάθησε να ψαλιδίσει τη διαφορά, ο Μπελεχάκης με τον Λέγγα έγραψαν το 24-29 για να κλείσει ο Κωνσταντινίδης το ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Μπουράνης με τον Τσαβούρογλου έφεραν το ματς στο 24-35, με τον Santa Nionios να απαντά με τον Ρηγόπουλο και τον Τσούλφα για το 29-33. Μάλιστα, ο Τσούλφας, με τη βοήθεια του Μπελεχάκη, σκόραραν για το 35-37 της ομάδας τους, με την Drink Team, όμως, να κρατά το προβάδισμα, ο Κωνσταντινίδης την έφερε στο 35-42. Ο Τσούλφας μείωσε με καλάθι και φάουλ σε 39-42, αλλά ο Χατζησμάλης Γ. με τον Κωνσταντινίδη κατάφεραν να τρέξουν σερί 0-11 για να κλείσει η 3η περίοδος στο 39-53. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Santa Nionios προσπάθησε με τον Ρηγόπουλο και τον Λάγιο να μειώσει, ο Τσούλφας έκανε το 44-55, αλλά η Drink Team με καλάθι και φάουλ του Κωνσταντινίδη έμεινε σε απόσταση ασφαλείας. Ο Μπελεχάκης με τον Τσούλφα σκόραραν για το 50-60 και το 53-61, αλλά 2/2 βολές του Κωνσταντινίδη και ένα καλάθι του Μπουράνη έφεραν το ματς στο 53-65, πριν ο Χατζησμάλης Θ. γράψει 4/4 βολές για το 53-69 και ο Παπαδόπουλος πάει το ματς στο 53-71.

Για τους νικητές ο Κωνσταντινίδης είχε 24 πόντους, ο Χατζησμάλης Θ. 19 και ο Χατζησμάλης Γ. 17. Για τον Santa Nionios ο Τσούλφας είχε 21 πόντους, ο Μπελεχάκης 12 και ο Λέγγας 7.

Santa Nionios (Μπελεχάκης Γ.): Μπελεχάκης Γ. 12, Λάγιος Σ. 4, Λέγγας Χ. 7 (1), Γαλανόπουλος Γ. 3 (1), Ρηγόπουλος Χ. 5, Νιφαδόπουλος Χ. 3, Γιαννιώτης Ν., Τσούλφας Π. 21.

Drink Team (Λαζάρου Γ.): Κωνσταντινίδης Κ. 24 (2), Μπουράνης Λ. 4, Τσαβούρογλου Γ. 5, Κώτσογλου Ν., Παπαδόπουλος Μ. 2, Χατζησμάλης Θ. 19 (1), Χατζησμάλης Γ. 17 (1).

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …