Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Εύκολα η Α.Ε.Π.Ε. το ντέρμπι κορυφής!

Εύκολα η Α.Ε.Π.Ε. το ντέρμπι κορυφής!

Η Α.Ε.Π.Ε. συνέχισε την αήττητη πορεία της μετά το 59-27 επί της Lietuvos Pytas στο ντέρμπι πρωτοπόρων για τη 10η αγωνιστική του Γ ομίλου του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Στιφάδο Bulls επικράτησαν με 69-49 των Αναλώσιμων, ενώ ο Ίκαρος κέρδισε με 70-69 τον Γ.Β.Π.. Η Α.Ε. Γκράβας νίκησε με 52-43 τους Μπάσχετους, ενώ οι Πίκλες Ρολ επικράτησαν με 76-71 του Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία στην παράταση.

ΜΠΑΣΧΕΤΟΙ – Α.Ε. ΓΚΡΑΒΑΣ 43-52

(2-15, 8-27, 17-36, 43-52)

Η Α.Ε. Γκράβας κέρδισε με 43-52 τους Μπάσχετους με το ματς να ξεκινά πολύ καλά για τους νικητές που προηγήθηκαν με 0-8 με τον Κανίνια και τον Νίκου, ενώ μετά την απάντηση του Ντεμίρη, ο Λαζόγκας με τον Αντωνακάκη έφεραν την ομάδα τους στο 2-15 του δεκαλέπτου. Η διαφορά ανέβηκε, ο Νίκου με τον Λαζόγκα έγραψαν το 4-19, με τον Καραγιώργη να απαντά, αλλά τον Σαϊτάνη και τον Γρηγοράτο να φέρνουν την ομάδα τους στο 6-25. Ο Καραγιώργης σκόραρε για το 8-25, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Νίκου.

Στην επανάληψη ο Κεζέπης Μ. με τον Καραγιώργη και τον Κάνδηλα μείωσαν σε 15-29, με την Α.Ε. Γκράβας να απαντά με τον Κανίνια και τον Νίκου για να ξεφύγει με 15-36 και να κλείσει το δεκάλεπτο από τον Παγκάκη. Στην 4η περίοδο ο Κανίνιας έφερε το ματς στο 17-39, ενώ μετά τις βολές του Κεζέπη Ν. ο Ελπίδας με τον Σαïτάνη σκόραραν για το 22-46 της ομάδας τους. Ο Κεζέπης Ν. με τον Καραγιώργη προσπάθησαν να μειώσουν για τους Μπάσχετους, με σερί 12-0 πλησίασαν στο 34-46, ενώ μετά το καλάθι του Γρηγοράτου, ο Κεζέπης Ν. έφερε το ματς στο 40-49, για να σκοράρει τρίποντο ο Καραγιώργης για το 43-49. Όμως, μία βολή του Νίκου και ένα καλάθι του Παϊκόπουλου έκλεισαν το ματς στο 43-52.

Για τους νικητές ο Κανίνιας είχε 12 πόντους, ο Νίκου 10 και ο Σαϊτάνης 8. Για τους Μπάσχετους ο Καραγιώργης είχε 18 πόντους και ο Κεζέπης Ν. 15.

Μπάσχετοι (Δαέλης Α.): Κεζέπης Ν. 15, Κάνδηλας Δ. 3 (1), Μπάικας Π., Καραγιώργης Α. 18 (1), Ιωάννου Α., Κεζέπης Μ. 2, Καλλίνικος Μ. 3, Παγκάκης Π., Ντεμίρης Π. 2.

Α.Ε. Γκράβας (Γκιόκα Ε.): Παϊκόπουλος Δ. 3, Σαϊτάνης Ι. 8, Ψύλλης Α. 1, Κάτρης Δ., Λαζόγκας Δ. 5, Αντωνακάκης Σ. 2, Ελπίδας Γ. 3 (1), Νικητάκης Μ., Κανίνιας Θ. 12, Γρηγοράτος Χ. 6, Αναγνωστόπουλος Χ. 2, Νίκου Χ. 10.

ΑΝΑΛΩΣΙΜΟΙ – ΣΤΙΦΑΔΟ BULLS 49-69
(9-18, 14-36, 30-56, 49-69)

Οι Στιφάδο Bulls κέρδισαν με 49-69 τους Αναλώσιμους, με το ματς να ξεκινά με 2-9 για τους νικητές από τον Σκαμπαρδώνη και τον Χατζή, για να απαντήσει ο Βραχνός. Ο Κακογιάννης με τον Μακρή έφεραν τους Στιφάδο Bulls στο 5-16, με τον Οικονόμου και τον Δαραμούσκα να απαντούν για το 9-18 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο μετά το καλάθι του Αντωνιάδη, ο Χατζής με τον Αλεξόπουλο, τον Τζεμπελίκο και τον Σκαμπαρδώνη έτρεξαν σερί 0-14 για τους Στιφάδο Bulls, για το 11-34. Το σερί διέκοψε ο Καλύβας με τρίποντο, για να κλείσει το ημίχρονο στο 14-36 από τον Ζαμπάρα.

Στην επανάληψη ένα 0-10 από τους Στιφάδο Bulls με τον Χατζή, τον Σκαμπαρδώνη και τον Πουλιέζο, έφερε το ματς στο 14-46. Οι Αναλώσιμοι με τον Παπαϊωάννου, τον Βραχνό και τον Μαριόλη απάντησαν για το 23-46, για αν φέρει το ματς ο Ζαμπάρας στο 23-52. Ο Οικονόμου έκανε το 28-54, με τους Χατζή και Νικολόπουλο να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 30-56. Στην 4η περίοδο ο Καλύβας με τον Μαριόλη μείωσαν σε 36-56, για να απαντήσουν ο Πουλιέζος με τον Τζεμπελίκο για το 38-62. Ο Καλύβας με τον Δαραμούσκα έφεραν το ματς στο 45-62, με τον Σκαμπαρδώνη να απαντά και τον Μακρή να κλείνει το ματς στο 49-69 μετά το καλάθι του Δαραμούσκα.

Για τους νικητές ο Χατζής είχε 16 πόντους, ο Σκαμπαρδώνης 15, ο Μακρής 11, ο Πουλιέζος 8 και ο Ζαμπάρας 7. Για τους Αναλώσιμους ο Καλύβας είχε 14 πόντους, ενώ Βραχνός, Μαριόλης και Οικονόμου από 7.

Αναλώσιμοι: Αντωνιάδης Β. 2, Βραχνός Ε. 7, Νικολόπουλος Γ. 4, Μαριόλης Κ. 7 (1), Καλύβας Χ. 14 (1), Δαραμούσκας Σ. 6, Οικονόμου Δ. 7, Παπαϊωάννου Γ. 2.

Στιφάδο Bulls (Μαυρογεώργης Σ.): Ζαμπάρας Σ. 7, Αλεξόπουλος Ν. 2, Μακρής Γ. 11 (1), Πουλιέζος Ν. 8, Τζεμπελίκος Π. 4, Σκαμπαρδώνης Θ. 15 (1), Χατζής Μ. 16 (2), Κακογιάννης Γ. 6.

Γ.Β.Π. – ΙΚΑΡΟΣ 69-70
(18-20, 30-38, 46-57, 69-70)

Ο Ίκαρος κέρδισε με 69-70 την Γ.Β.Π., με το ματς να ξεκινάει με 6-0 για την Γ.Β.Π. από τον Λαρεντζάκη. Η απάντηση ήρθε από Οικονόμου, Τεντολούρη και Καρανικόλα για το 6-8, με τον Ραϊμόνδο και τον Δαμαστιότη να φέρνουν το ματς στο 18-11. Όμως, ο Ίκαρος με τον Τεντολούρη και τον Ρούμπα κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα, 18-18, για να του δώσει προβάδισμα ο Ρούμπας στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο ο Ρούμπας με τον Οικονόμου έφεραν την ομάδα τους στο 20-29, με τη Γ.Β.Π. να απαντά με τον Βγενόπουλο και τον Λαρεντζάκη, για να γράψει ο Δαμαστιότης το 28-33. Ο Οικονόμου απάντησε, ο Ρούμπας έφερε το ματς στο 28-38, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Ρωμανό.

Στην επανάληψη ο Ίκαρος με τον Ρούμπα πήγε στο 30-41, για να απαντήσει ο Αγγελόπουλο, με τον Ρούμπα και τον Καρανικόλα να φέρνουν την ομάδα τους στο 34-52. Η Γ.Β.Π. προσπάθησε να μειώσει, ο Λαρεντζάκης, με τον Βγενόπουλο και τον Ρωμανό έγραψαν το 38-52, με τον Ρούμπα να απαντά με καλάθι και φάουλ, για να φέρει το ματς στο 42-55 ο Βγενόπουλος. Ο Καρανικόλας απάντησε, με τον Ραϊμόνδο να σκοράρει για το 46-57 του 30ου λεπτού. Στην 4η περίοδο ο Ρούμπας με τρίποντο έφερε το ματς στο 46-60, για να απαντήσουν ο Λαρεντζάκης με τον Ραϊμόνδο για το 52-60. Ξανά ο Ίκαρος ξέφυγε, με τον Καρανικόλα για το 52-65 και με τον Ρούμπα για το 54-67, ενώ μετά τις βολές του Βγενόπουλου ο Καρανικόλας έκανε το 56-69. Η Γ.Β.Π. προσπάθησε να γυρίσει τούμπα το ματς, ο Δαμαστιότης με τον Λαρεντζάκη σκόραραν για το 63-69 με 1:32 για το τέλος, ο Βγενόπουλος μείωσε περισσότερο, ενώ ο Λαρεντζάκης στα 45 δευτερόλεπτα έγραψε το 67-69. Ο Ίκαρος δεν κατάφερε να σκοράρει και στα 10 δευτερόλεπτα ο Δαμαστιότης έγραψε το 69-69 για την πλήρη ανατροπή του σκηνικού με σερί 13-0. Όμως, με 1/2 βολές του Οικονόμου στα 6 δευτερόλεπτα ο Ίκαρος πήρε τη νίκη.

Για τους νικητές ο Ρούμπας είχε 35 πόντους, ο Καρανικόλας 14, ο Οικονόμου 11 και ο Τεντολούρης 10. Για τη Γ.Β.Π. ο Ραϊμόνδος είχε 20 πόντους, ο Λαρεντζάκης 19, ο Βγενόπουλος 12 και ο Δαμαστιότης 10.

Γ.Β.Π. (Μπρακούλιας): Δαμαστιότης Π. 10, Βγενόπουλος Α. 12, Λαρεντζάκης Β. 19 (1), Ρομανός Δ. 6, Ραϊμόνδος Γ. 20, Αγγελόπουλος Δ. 2.

Ίκαρος (Τουλάς Π.): Καρανικόλας Μ. 14, Τουλάς Π., Ρούμπας Δ. 35 (6), Οικονόμου Δ. 11, Τεντολούρης Α. 10.

Α.Ε.Π.Ε. – LIETUVOS PYTAS 59-27
(14-7, 25-9, 41-22, 59-27)

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε τη Lietuvos Pytas με 59-27 στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου, με το ματς να ξεκινά με 9-3 για τους νικητές από τον Τσιτίνη, τον Τσάμη και τον Κωνσταντίνου μετά το τρίποντο του Πλεξουσάκη, για να απαντήσει ο Μπέης για το 9-6. Ο Κωνσταντίνου με τον Τσάμη έφεραν το ματς στο 14-6, ενώ στη συνέχεια η Α.Ε.Π.Ε. με τον Πρινιωτάκη και τον Κωνσταντίνου έφτασε στο 20-7. Η Lietuvos Pytas σκόραρε μόνο με βολές στη 2η περίοδο, μία τέτοια του Κάλλιου Θ. έφερε το ματς στο 20-8, αλλά ο Καμζέλας με τον Πασχαλίδη έκλεισαν το ημίχρονο στο 25-9 για την ομάδα τους.

Στην 3η περίοδο ο Πλεξουσάκης μείωσε, ο Τσάμης απάντησε και ο Κάλλιος Π. με τον Κάλλιο Θ. μείωσαν σε 27-15. Ένα σερί 11-0 της Α.Ε.Π.Ε. ήταν που έκρινε οριστικά το ματς, ο Κωνσταντίνου με τον Πρινιωτάκη και τον Καταραχιά σκόραραν για το 38-15 της ομάδας τους, με τον Σαρρή Π. και τον Πλεξουσάκη να απαντούν για το 40-22. Στην 4η περίοδο ο Καμζέλας με τον Καρουμπή έφεραν το ματς στο 48-22, η Lietuvos Pytas απάντησε με τον Πλεξουσάκη, αλλά ο Πασχαλίδης με τον Τσάμη έγραψαν το 53-26, για να έρθει ο Κωνσταντίνου για το 59-26, πριν ο Παρασκευόπουλος κλείσει το ματς με βολή.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 17 πόντους, ο Τσάμης 10, ο Πρινιωτάκης και ο Καμζέλας από 8. Για τη Lietuvos Pytas ο Πλεξουσάκης είχε 10 πόντους και ο Σαρρής 7.

Α.Ε.Π.Ε. (Πασχάλης Τ.): Τσάμης Γ. 10, Πασχαλίδης Λ. 5 (1), Καρουμπής Σ. 4, Τσιτίνης Σ. 2, Μιχαηλίδης Κ., Καταραχιάς Θ. 4 (1), Πρινιωτάκης Δ. 8, Κωνσταντίνου Κ. 17, Μυλωνάς Γ. 1, Καμζέλας Γ. 8 (1).

Lietuvos Pytas: Σαρρής Π. 7 (1), Σαρρής Σ., Πλεξουσάκης Κ. 10 (1), Διαμαντής Γ., Διάκος Γ. 1, Κάλλιος Θ. 4, Μπέης Θ. 2, Κάλλιος Π. 2, Παρασκευόπουλος Φ. 1.

ΠΙΚΛΕΣ ΡΟΛ – Α.Σ. ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ ΝΕΑ ΠΑΙΔΕΙΑ 76-71παρ.
(24-20, 39-32, 49-46, 62-62, 76-71)

Οι Πίκλες Ρολ κέρδισαν με 76-71 στην παράταση τον Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία με το παιχνίδι να ξεκινά με 2-8 για τον Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία από τον Γκουτσιουκώστα Α., τον Οικονομίδη και τον Τσιχλή, για να απαντήσουν οι Πίκλες Ρολ με τον Λαμπαθάκη, πριν ο Τσιχλής φέρει το ματς στο 4-12. Ο Ζυγούμης σκόραρε για το 11-12, με τον Πίκλες Ρολ να κρατά το προβάδισμα, με τον Τσιχλή, αλλά τον Φραγκογιάννη και τον Λαμπαθάκη να απαντούν για το 18-15. Μετά το καλάθι του Τσιχλή, ο Διαμαντής με τον Φραγκογιάννη έφεραν τις Πίκλες Ρολ στο 24-18, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Τσιχλή.

Στη 2η περίοδο ο Οικονομίδης με τον Τσιχλή έτρεξαν ένα 0-8 για την ομάδα τους ως το 26-30 με τον Λαμπαθάκη και τον Ζυγούμη να απαντούν για το 32-32, για να δώσουν ο Κυριάκογλου με τον Ζυγούμη προβάδισμα στην ομάδα τους με 39-32 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο η διαφορά μεγάλωσε από Λαμπαθάκη και Ζυγούμη για το 43-32, με τον Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία να απαντά για να πλησιάσει με τον Οικονομίδη, τον Αναστασίου και τον Τσιχλή σε 45-42. Οι Πίκλες Ρολ κράτησαν το προβάδισμα, 49-44 με τον Σακλαρίδη, για να κλείσει ο Ζώης το δεκάλεπτο στο 49-46.

Στην 4η περίοδο ο Οικονομίδης μείωσε σε 49-48, αλλά ο Φραγκογιάννης απάντησε για το 53-48. Ο Τσιχλής με τον Γκουτσιουκώστα Α. σκόραραν για να ισοφαρίσουν το ματς, 53-53, με τον Ζυγούμη και τον Κυριάκογλου να κρατούν μπροστά την ομάδα τους, 58-55. Ο Ζώης έγραψε το 58-57 στο 1:43, ο Ζυγούμης απάντησε, με τον Τσίχλη να βοηθά την ομάδα του να ισοφαρίσει σε 60-60 με 50 δευτερόλεπτα. Με 1/2 βολές του Φραγκογιάννη οι Πίκλες Ρολ πέρασαν μπροστά, ο Τσιχλής απάντησε για το 61-62, με τον Τσάλη να βάζει το μοναδικό του πόντο στο ματς για να στείλει το ματς στην παράταση, 62-62.

Εκεί, ο Οικονομίδης έγραψε το 64-65, με τον Φραγκογιάννη και τον Λαμπαθάκη να απαντούν για το 69-65. Ο Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία πλησίασε ξανά με τον Αδαμόπουλο, με τον Γκουτσιουκώστα Κ. να φέρνει το ματς στο 71-69. Με βολές από τον Φραγκογιάννη οι Πίκλες Ρολ πήγαν στο 74-69, ο Κυριάκογλου έκανε το 76-69, με τον Τσιχλή να γράφει το τελικό σκορ.

Για τους νικητές ο Ζυγούμης είχε 27 πόντους, ο Φραγκογιάννης 20, ο Λαμπαθάκης 12 και ο Κυριάκογλου 8. Για τον Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία ο Τσιχλής είχε 25 πόντους, ο Οικονομίδης 21, ο Γκουτσιουκώστας Α. 10 και ο Ζώης 7.

Πίκλες Ρολ (Διαμαντής Γ.): Λαμπαθάκης Γ. 12, Ζυγούμης Θ. 27 (1), Σακλαρίδης Θ. 4, Κυριάκογλου Σ. 8, Φραγκογιάννης Ι. 20, Διαμαντής Γ. 4, Τσάλης Β. 1.

Α.Σ. Κορυδαλλού Νέα Παιδεία (Δαλακούρας Α.): Αδαμόπουλος Κ. 2, Καραλής Α., Διαμαντής Β., Ζώης Σ. 7, Γκουτσιουκώστας Κ. 4, Αναστασίου Π. 2, Γκουτσιουκώστας Α. 10 (1), Οικονομίδης Α. 21, Τσιχλής Γ. 25, Κοντιζάς Ν..

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …