Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Χαλαρά νίκη και 10-0!

Χαλαρά νίκη και 10-0!

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας ως μία από τις δύο αήττητες ομάδες της διοργάνωσης (η άλλη η Ρεάλ Μαδρίτης) αφού με το 80-91 επί της Ζιέλονα Γκόρα για τη 10η αγωνιστική έφτασε στο 10-0! Προφανώς πρώτος στον όμιλό του (γνωστό εδώ και καιρό αυτό), ατενίζει μπροστά στην πρόκληση του Top-16 που θα είναι ξεκάθαρα πιο δύσκολο απ’ όσα έζησε ως τώρα. Όμως, καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να έχει ο πρωταθλητής Ευρώπης, που ως τώρα μοιάζει πανέτοιμος να υπερασπιστεί τα σκήπτρα του στη διοργάνωση.

Το επόμενο κομμάτι, όμως, είναι η ουσία της σεζόν, μιας και το Top-16 και η πρόκριση στα προημιτελικά είναι αυτά που ξεχωρίζουν την επιτυχημένη από την αποτυχημένη χρονιά. Και εκεί, ο Ολυμπιακός θα ξεκινήσει και πάλι από το 0-0.

Στο ματς στην Πολωνία, οι «ερυθρόλευκοι» παρότι έπαιζαν με πολλές απουσίες (Μπέγκιτς, Πρίντεζης, Λο), έφεραν πολύ εύκολα το ματς στα μέτρα τους, χάρη στην τρομερή επίθεσή τους. Σπανούλης, Περπέρογλου, Λοτζέσκι και κατά δεύτερο λόγο Ντάνστον και Σίμονς, έκαναν τη διαφορά στο ματς, με τον Ολυμπιακό να κάνει περίπατο, χωρίς να χρειαστεί να πιεστεί.

Ο Ολυμπιακός σούταρε για ακόμα μία φορά θεαματικά, είχε 65% στα δίποντα και 46% στα τρίποντα (57% και 44% η Ζιέλονα Γκόρα), τα ριμπάουντ ήταν 25-29, οι ασίστ 18-20, τα λάθη 11-10. Γενικά, και από τα νούμερα των δύο ομάδων, φαίνεται ότι ήταν ένα αρκετά χαλαρό παιχνίδι, χωρίς πίεση και με τις άμυνες να κάνουν συντήρηση.

Σε ατομικό επίπεδο ο Σπανούλης ήταν ξανά πολύ καλός με 17 πόντους, 7/12 σουτ, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Λοτζέσκι εξίσου καλός με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, με 7/10 σουτ, ο Ντάνστον είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ με 6/8 δίποντα και ο Σίμονς 8 πόντους και 5 ριμπάουντ με 3/5 σουτ.

Δεν ξέχασα προφανώς τον Στράτο Περπέρογλου, αλλά τον άφησα για το τέλος, μιας και δεν γίνεται να περάσει ασχολίαστος ο μήνας που διανύει ο Περπέρογλου. Στο ματς είχε 23 πόντους σε 25 λεπτά με 8/11 σουτ και 3 ασίστ.

Στα τελευταία 3 παιχνίδια της Ευρωλίγκας κάνει απίστευτα πράγματα, έχει 22.0 πόντους μέσο όρο σε 25 λεπτά συμμετοχής, με 12/15 δίποντα, 12/17 τρίποντα και 6/7 βολές! Δηλαδή βάζει 22.0 πόντους ανά αγώνα σουτάροντας με 75% εντός παιδιάς!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με Σπανούλη και Ντάνστον προηγήθηκε με 3-10, είδε τον Σελ και τον Σρόκα να μειώνουν σε 10-12, αλλά με τον Λοτζέσκι δεν άφησε τη Ζιέλονα Γκόρα να πάρει προβάδισμα, 5 πόντοι και 12-17. Η πολύ ωραία κίνηση του Ντάνστον και το τρίποντο του Κατσίβελη έφεραν το ματς στο 16-22, με τον Ντραγίσεβιτς να μειώνει σε 20-22. Κάπου εκεί ξεκίνησε το πάρτι του Περπέρογλου, τρίποντο για το 20-25, καλάθι για το 22-27 και νέο τρίποντο για το 24-30.

Ο Σίμονς με 4 πόντους έφερε το ματς στο 24-34, με τον Ολυμπιακό να κρατάει το προβάδισμα, παρά τις προσπάθειες του Χρίτσανιουκ, με τον Ντάνστον πήγε στο 30-39. Ο Σπανούλης με τον Περπέρογλου έφεραν το ματς στο 32-43, για να κλείσει ο Ντραγκίσεβιτς το ημίχρονο στο 34-43. Ο Περπέρογλου στο 2ο δεκάλεπτο είχε σε 8:06 λεπτά 12 πόντους με 4/7 σουτ και 2/2 βολές.

Η επανάληψη δεν είχε κάτι διαφορετικό να μας δείξει, ο Ολυμπιακός έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι και η πολωνική ομάδα δεν πήρε ούτε μία φορά στο ματς στα 40 λεπτά το προβάδισμα. Λοτζέσκι και Σπανούλης έγραψαν το 36-48 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ντάνστον να γράφει το 38-52. Ο Ζαμοΐσκι στην επόμενη φάση άρχισε το τρίποντο κρεσέντο του, έγραψε 6/6 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο. Περπέρογλου και Λοτζέσκι απάντησαν με τρίποντα στο τρίποντό του για το 43-58 με τον Ολυμπιακό να κρατά με Σπανούλη και Περπέρογλου τη διαφορά στους 14 πόντους, 50-64.

Η Ζιέλονα Γκόρα με τον Κόζαρεκ και τον Εγενγκά μείωσε μετά από αρκετή ώρα κάτω από τους 10 πόντους, 56-64, ο Περπέρογλου απάντησε με τρίποντο, αλλά ο Εγενγκά σκόραρε για το 60-67. Όμως, 5 πόντοι του Λοτζέσκι σε 30 δευτερόλεπτα ξανάφεραν το ματς στο 60-72, χωρίς να προβληματιστεί ο Ολυμπιακός στη συνέχεια.

Τρίποντα από Λοτζέσκι και Περπέρογλου στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου έφεραν το ματς στο 64-79, με τους δυο τους να έχουν 9/12 έξω από τα 6.75! Ο Ζαμοΐσκι απάντησε με δύο δικά του τρίποντα (70-84), αλλά ο Παπαπέτρου στο ενδιάμεσο σκόραρε κι αυτός από μακριά για το 67-84, πριν ο Σίμονς γράψει το 70-86.

Κάπως έτσι μπήκαμε στο τελευταίο τετράλεπτο με τον Ζαμοΐσκι να βάζει το 5ο του τρίποντο για το 74-86, αλλά τον Σίμονς να απαντά από την ασίστ του Λοτζέσκι. Το 6ο τρίποντο του Ζαμοΐσκι ήρθε με 2:12 για το τέλος για το 77-88, με τον Σπανούλη να γράφει βολές και τον Κόζαρεκ νέο τρίποντο για το 80-90, για να τελειώσει το ματς από βολή του Κατσίβελη.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε μια καταπληκτική κανονική περίοδο, στην οποία αντεπεξήλθε σε κάθε πρόκληση που συνάντησε μπροστά του. Μπορεί να μπήκε αρκετές φορές νωθρός, να έμεινε πίσω στο σκορ σε ματς, αλλά κοιτώντας το πώς κέρδισε τα 10 παιχνίδι του, ουσιαστικά η πορεία του ήταν μια επίδειξη ανωτερότητας προς τους αντιπάλους του. Με αυτά στις αποσκευές του, μαζί με το αήττητο, τη σιγουριά του πρωταθλητή Ευρώπης και την ξεκάθαρη αυτοπεποίθηση που αναδύει σε κάθε της επίθεση η ομάδα, θα πορευτεί προς την πολύ δύσκολη πρόκληση του Top-16. Το βράδυ της Παρασκευής θα μάθει και ποιες δύο από τις ΤΣΣΚΑ, Φενέρ και Μπαρτσελόνα, θα έχει στον όμιλό του.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-43, 62-72, 80-91.

Ζιέλονα Γκόρα (Ούβαλιν): Σελ 6 (4ρ.), Ουόκερ, Τσάνας 4, Χρίτσανιουκ 10, Εγενγκά 6 (3ρ.), Ντραγκίσεβιτς 14 (4ρ.), Μπράκινς 2, Σρόκα 4, Ζαμοΐσκι 22 (6τρ. 3ρ. 3ασ.), Κόζαρεκ 12 (1τρ. 6ασ.).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πετγουέι 2, Ντάνστον 12 (5ρ.), Σπανούλης 17 (1τρ. 4ρ. 6ασ.), Περπέρογλου 23 (5τρ. 3ασ.), Παπαπέτρου 3 (1), Σλούκας 2, Σίμονς 8 (5ρ.), Αγραβάνης (4ρ.), Μάντζαρης 2, Κατσίβελης 4 (1), Λοτζέσκι 18 (4τρ. 3ρ. 3ασ.).