Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Μεγάλες νίκες για Nikea Lions και Pistons!

Μεγάλες νίκες για Nikea Lions και Pistons!

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 64-51 τους Δραπέτες για τη 14η αγωνιστική του Ε ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Pistons επικράτησαν με 61-59 του Santa Nionios, ενώ ο Άφοβος κέρδισε με 90-33 τους Daltons. Οι Ready 2 fire επικράτησαν με 50-34 των Παλτών, με τη Drink Team να κερδίζει με 104-58 τους Houston Robes.

ΠΑΛΤΑ – READY 2 FIRE 34-50
(7-12, 19-25, 25-40, 34-50)

Οι Ready 2 Fire κέρδισαν τα Παλτά με 34-50. Το ματς ξεκίνησε με 4-0 από Μιτσάκο και Βλαστό για να απαντήσουν ο Μαμαλάκης με τον Παππά. Το τρίποντο Μιτσάκου έγραψε το 7-6 με τον Μιχαλόπουλο, τον Κουράκο και τον Στερμάσι να απαντούν για το 7-18. Μετά το καλάθι του Μανταλίδη ο Μιχαλόπουλος έφερε το ματς στο 11-21. Τα Παλτά πλησίασαν με τον Βλαστό ως το 17-21, με τον Κουράκο να απαντά για το 17-25 και τον Σταύρου να κλείνει το ημίχρονο στο 19-25.

Ο Βλαστός σκόραρε για το 21-27 αλλά ένα 0-10 από Μιχαλόπουλο, Κουράκο και Παππά έφερε το ματς στο 21-37. Ο Χατζίδης απάντησε με τον Χασίδη να σκοράρει για το 25-40 του 30ού λεπτού. Ο Παλτάς με τον Μιτσάκο έφεραν το ματς στο 30-41 για να κάνει ο πρώτος το 32-43. Όμως, Στερμάσι και Μιχαλόπουλος απάντησαν για το 32-50 με τον Χατζίδη να κλείνει το ματς στο 34-50.

Για τους νικητές ο Μιχαλόπουλος είχε 19 πόντους, ο Στερμάσι 11, ο Κουράκος 9 και ο Παππάς 7. Για τα Παλτά ο Μιτσάκος είχε 10, ο Βλαστός είχε 8 και ο Παλτάς 7.

Παλτά (Λάμπρος Χ.): Χατζίδης Σ. 5, Πολυμέρης Κ., Μιτσάκος Γ. 10 (2), Βλαστός Δ. 8, Παλτάς Χ. 7, Μανταλίδης Ν. 2, Λυμπερογιάννης Η., Σταύρου Β. 2.

Ready 2 fire (Παππάς Σ.): Χασίδης Σ. 2, Μιχαλόπουλος Π. 19 (1), Στερμάσι Α. 11, Βαραμέντες Δ., Μαμαλάκης Κ. 2, Κουράκος Αν. 9, Παππάς Σ. 7 (1).

ΔΡΑΠΕΤΕΣ – NIKEA LIONS 51-64
(9-14, 22-23, 41-42, 51-64)

Οι Nikea Lions κέρδισαν τους Δραπέτες με 51-64. Το ματς ξεκίνησε με 2-11 από τον Αλειφέρη, τον Μεταξά Β. και τον Πετράκη για να απαντήσουν οι Δραπέτες με τον Κίτσο και τον Χατζηγεωργίου για το 9-11. Ο Λόντος έφερε το ματς στο 9-16 αλλά δύο τρίποντα από Χαρπαντίδη και Κίτσο μείωσαν σε 15-16 για να ισοφαρίσει με τρίποντο ο Παναγιώτου σε 18-18. Μάλιστα, μετά το καλάθι του Πετράκη ο Κατσάς έφερε τους Δραπέτες μπροστά με 22-20, αλλά ο Πετράκης έκλεισε το ημίχρονο στο 22-23.

Ο Χατζηγεωργίου έβαλε μπροστά τους Δραπέτες, ο Αλειφέρης απάντησε, με τον Κίτσο και τον Παναγιώτου να γράφουν το 29-27. Μετά το τρίποντο του Αλειφέρη ο Χατζηγεωργίου σκόραρε για το 34-30. Μεταξάς Χ. και Πετράκης απάντησαν για το 36-38 με τον Χατζηγεωργίου να ξαναβάζει μπροστά την ομάδα του, 39-38. Μακρίδης και Μεταξάς Β. σκόραραν για το 39-42 με τον Κατσά και τον Καράμπελα να απαντούν για το 44-42. Κίτσος και Μεταξάς Β. έφεραν το ματς στην ισοπαλία, 46-46, αλλά ένα 0-11 από Λόντο και Μεταξά Χ. έφερε τους Nikea Lions στο 46-57. Ο Χατζηγεωργίου προσπάθησε να μειώσει αλλά ο Αλειφέρης με τον Πετρακη κράτησαν την ομάδα τους σε απόσταση ασφαλείας ως το 51-64.

Για τους νικητές ο Πετράκης είχε 19 πόντους, ο Αλειφέρης 15 και ο Μεταξάς Χ. 7. Για τους Δραπέτες ο Χατζηγεωργίου είχε 22 και ο Κίτσος 14.

Δραπέτες (Παπαγεωργίου Μ.): Χαρπαντίδης Γ. 3 (1), Ασκητάς Ν., Καράμπελας Β. 3 (1), Κίτσος Γ. 14 (2), Κατσιανός Κ., Κατσάς Σ. 4, Παναγιώτου Π. 5 (1), Χατζηγεωργίου Α. 22 (3).

Nikea Lions (Ξανθάκης Ν.): Μεταξάς Χ. 7 (1), Μιχόπουλος Η., Μεταξάς Β. 6, Μακρίδης Δ. 3, Νικολαΐδης Δ., Ξανθάκης Ν. 3, Λόντος Γ. 11, Αλειφέρης Η. 15 (3), Πετράκης Σ. 19.

PISTONS – SANTA NIONIOS 61-59
(11-12, 25-27, 34-50, 61-59)

Οι Pistons κέρδισαν τον Santa Nionios με 61-59. Το ματς ξεκίνησε με τον Τρίκκα να σκοράρει για το 3-2 αλλά ο Τσούλφας με τον Ρηγόπουλο απάντησαν για το 5-12 του Santa Nionios. Μάραντος και Μπούρδος μείωσαν σε 11-12, αλλά ο Μπελεχάκης απάντησε για το 11-5. Μετά τις βολές του Μάραντου ο Αλεξανδρόπουλος έφερε το ματς στο 15-19, αλλά ο Νικολάκος έδωσε προβάδισμα στους Pistons με 20-19. Ο Μπελεχάκης με τον Ρηγόπουλο σκόραραν για το 22-25 για να απαντήσει ο Μάραντος κλείνοντας το ημίχρονο στο 25-27.

Ο ίδιος ισοφάρισε στις αρχές της επανάληψης αλλά ο Γαλανόπουλος με τον Μπελεχάκη απάντησαν για το 27-31. Ο Σακελλαρόπουλος με τον Μαμιάκο μείωσαν σε 29-31 αλλά με τρίποντα από Μαργώνη και Μπελεχάκη ο Santa Nionios ξέφυγε με 29-37 για να τον φέρουν ο Τσούλφας με τον Γαλανόπουλο στο 31-43. Ο Τσούλφας έγραψε το 32-46, ο Μάραντος απάντησε με τον Τσούλφα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 34-50. Μετά το καλάθι του Μάραντου ο Ρηγόπουλος έφερε το ματς στο 36-52 και ο Αλεξανδρόπουλος στο 38-54. Η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους από τον Μαργώνη, για να απαντήσουν με 9-0 οι Pistons ως το 48-56 από Μάραντο και Στεργίου. Ένα καλάθι του Τσούλφα έφερε το ματς στο 48-58 αλλά ένα τρομερό 11-0 από τον Στεργίου, τον Μάραντο, τον Τρίκκα και τον Βαρλάγκα έφερε το ματς στο 59-58 στα 26 δευτερόλεπτα. Ο Santa Nionios ισοφάρισε 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με 1/2 βολές του Τσούλφα, αλλά στην εκπνοή ο Στεργίου έγραψε το 61-59.

Για τους νικητές ο Μάραντος είχε 29 πόντους και ο Τρίκκας 8. Για τον Santa Nionios ο Τσούλφας είχε 15 πόντους, ο Μπελεχάκης 13, ο Ρηγόπουλος 12 και ο Μαργώνης 7.

Pistons (Κοντογιάννης): Νικολάκος Ν. 3 (1), Μάραντος Κ. 29 (2), Σακελλαρόπουλος Α. 4, Στεργίου Τ. 6, Τρίκκας Δ. 8, Μπούρδος Ν. 2, Μαμιάκας Δ. 4, Βαρλάγκας Σ. 5.

Santa Nionios (Μπελεχάκης Γ.): Αλεξανδρόπουλος Β. 4, Μαργώνης Δ. 7 (1), Μπελεχάκης Γ. 13 (1), Λέγγας Χ. 2, Γαλανόπουλος Γ. 6, Ρηγόπουλος Χ. 12, Γιαννιώτης Ν., Τσούλφας Π. 15.

HOUSTON ROBES – DRINK TEAM 58-104
(12-23, 31-46, 44-65, 58-104)

Η Drink Team κέρδισε τους Houston Robes με 58-104. Το ματς ξεκίνησε με 5-4 από Κουμπάρο και Γκουμάκη. Ένα 0-12 από Χατζησμάλη Γ. και Λαζάρου έφερε το ματς στο 5-16 με τον Ξηρόπουλο και τον Κουμπάρο να απαντούν για το 9-16. Ο Λαζάρου με τον Παπαδόπουλο έφεραν το ματς στο 9-23 για να απαντήσει ο Ζαφειρόπουλος. Ο Χατζησμάλης Γ. με τον Κώτσογλου και τον Κατσοχειράκη έφεραν το ματς στο 12-32 με τον Γκουμάκη και τον Μικελάκη να απαντούν. Μετά το τρίποντο του Χατζησμάλη Γ. ο Γκουμάκης μείωσε σε 20-35 για να φέρουν ο Μπουράνης με τον Χατζησμάλη Θ. το ματς στο 20-40. Τρίποντα από τον Κουμπάρο και τον Ζαφειρόπουλο μείωσαν σε 31-44 για να κλείσει το ημίχρονο ο Λαζάρου.

Μπουράνης και Λαζάρου έφεραν το ματς στο 31-50 με τον Κουμπάρο να απαντά για το 39-52. Ένα 0-9 από τον Χατζησμάλη Θ. και τον Κατσοχειράκη έγραψαν το 39-61 για να απαντήσει ο Κουμάκης, 44-61. Ο Χατζησμάλης Θ. σκόραρε για το 44-68 με τον Κουμπάρο να απαντά με δύο τρίποντα. Ο Χατζησμάλης Θ. ήταν που έφερε το ματς στο 50-79 με τον Ξηρόπουλο και τον Μικελάκη να απαντούν για το 56-79. Ένα 0-21 από Κατσοχειράκη, Χατζησμάλη Θ. και Κωνσταντινίδη έφερε το ματς στο 56-100, με τον Καβακιώτη και τον Κουμπάρο να κλείνουν τον αγώνα στο 58-104.

Για τους νικητές ο Χατζησμάλης Θ. είχε 33 πόντους, ο Χατζησμάλης Γ. 18, ο Κατσοχειράκης 16, ο Λαζάρου 12 και ο Παπαδόπουλος 9. Για τους Houston Robes ο Κουμπάρος είχε 27, ο Ξηρόπουλος 11 και ο Γκουμάκης 8.

Houston Robes (Ξηρόπουλος Κ.): Κουμπάρος Χ. 27 (7), Μικελάκης Μ. 6, Ξηρόπουλος Κ. 11, Ζαφειρόπουλος Κ. 6 (2), Γκουμάκης Σ. 8.

Drink Team: Κωνσταντινίδης Κ. 4, Καβακιώτης Χ. 2, Κώτσογλου Ν. 4, Παπαδόπουλος Μ. 9 (1), Κατσοχειράκης Π. 16, Λαζάρου Γ. 12, Χατζησμάλης Θ. 33 (5), Χατζησμάλης Γ. 18 (2), Μπουράνης Λ. 6, Αυγουλάς Δ..

ΑΦΟΒΟΣ – DALTONS 90-33
(17-5, 43-12, 62-21, 90-33)

Ο Άφοβος κέρδισε τους Daltons με 90-33. Το ματς ξεκίνησε με καλάθι του Γκολφινόπουλου για να απαντήσει ο Άφοβος με 17-1 από τον Καραντζούνη, τον Καρουτά και τον Κουρουβάνη για το 17-3. Το δεκάλεπτο τελείωσε από τον Ταμβάκη στο 17-5, αλλά ένα 9-0 του Άφοβου με τον Ντούφα και τον Χαραλαμπόπουλο έγραψε το 26-5. Ο Χάδιαρης Ν. και ο Κοντοβασιλάκος απάντησαν αλλά ο Ντούφας με δύο τρίποντα έφερε το ματς στο 32-9. Μετά από το καλάθι του Χάδιαρη Ν. ο Σταυρινούδης με τον Ντούφα έκλεισαν το ημίχρονο στο 43-12 για τον Άφοβο.

Ο Γκολφινόπουλος σκόραρε στις αρχές της επανάληψης με τον Τραϊφόρο και τον Σταυρινούδη να απαντούν για τον Άφοβο. Ο Τσίλης έγραψε το 52-16 με τον Κοντοβασιλάκο να απαντά. Ένα 10-0 από Χαραλαμπόπουλο και Καραντζούνη έφερε το ματς στο 62-19 με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Γκολφινόπουλο. Καρουτάς και Κολλέγγας έγραψαν το 68-21 με τον Ταμβάκη και τον Γκολφινόπουλο να απαντούν για το 72-28. Ο Τσίλης με τον Καραντζούνη σκόραραν για το 78-28 ενώ μετά την απάντηση του Κοντοβασιλάκου ο Ντούφας έφερε το ματς στο 83-30. Μετά το τρίποντο του Ταμβάκη, Ντούφας και Καραντζούνης έτρεξαν ένα 7-0 για το τελικό 90-33.

Για τους νικητές ο Ντούφας είχε 25 πόντους, ο Καραντζούνης 19, ο Κουρουβάνης 13, ο Χαραλαμπόπουλος με τον Σταυρινούδη από 8 και ο Τσίλης 7. Για τους Daltons ο Κοντοβασιλάκος είχε 11, ο Γκολφινόπουλος 10 και ο Ταμβάκης 8.

Άφοβος (Γιαννόπουλος Ν.): Τσίλης Κ. 7 (1), Ντούφας Β. 25 (5), Χαραλαμπόπουλος Γ. 8, Σπυριδωνάκος Σ., Τραϊφόρος Κ. 2, Κουρουβάνης Θ. 13 (1), Γιαννάκης Γ. 2, Καραντζούνης Τ. 19 (3), Σταυρινούδης Σ. 8, Καρουτάς Ν. 4, Κολλέγγας Δ. 2.

Daltons (Βουρλάκος Σ.): Χάδιαρης Γ., Χάδιαρης Ν. 4, Καρίμπας Π., Ταμβάκης Γ. 8 (2), Κοντοβασιλάκος Α. 11, Γκολφινόπουλος Ν. 10, Βουρλάκος Σ..

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …