Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Αττική, Θαλασσόλυκους!

Νίκες για Αττική, Θαλασσόλυκους!

Η Αττική κέρδισε τους Δικαστές με 64-47 για τη 14η αγωνιστική του ΣΤ ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι Θαλασσόλυκοι επικράτησαν με 55-50 της Μαύρης Θύελλας, ενώ οι Zeppelin νίκησαν τους Nothing But Net με 54-50. Οι Ατρόμητοι κέρδισαν με 48-37 τους Wanted, ενώ τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 62-50 τους North Side Kings. Τέλος, οι Red Hot Chili Hoopers νίκησαν με 64-39 τους Remal Madri.

ΔΙΚΑΣΤΕΣ – ΑΤΤΙΚΗ 47-64
(7-17, 21-35, 31-49, 47-64)

Η Αττική κέρδισε τους Δικαστές με 47-64. Το ματς ξεκίνησε με 2-9 από Μαγκαφά και Αναγνωστόπουλο για να απαντήσει ο Τζίμας για το 5-9. Μετά το καλάθι του Πανουριά δύο τρίποντα του Μαγκαφά έκλεισαν την περίοδο στο 7-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τρικαλιώτης έγραψε το 7-21 με τους Δικαστές να απαντούν με Τούμπα και Συκαρά για το 12-21. Ο Μαγκαφάς με τον Γεωργακαράκο έφεραν το ματς στο 14-28 ενώ ο Καλικούρδης έγραψε το 15-31. Ο Τούμπας απάντησε με τον Λαζάκη να γράφει το 19-33 και τον Καλικούρδη με τον Σαραντάκο να κλείνουν το ημίχρονο στο 21-35.

Μετά από ένα καλάθι του Τούμπα η Αττική ξέφυγε με Αναγνωστόπουλο και Ξερέα με 23-43. Ο Γεωργακαράκος την έφερε στο 25-45 με τον Ιωάννου και τον Τζίμα να μειώνουν σε 31-47 για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Αναγνωστόπουλος στο 31-49. Στην 4η περίοδο ο Τούμπας με τον Συκαρά μείωσαν σε 38-49 ενώ μετά το καλάθι του Κοντού ο Πανουριάς έφερε το ματς στο 41-51. Μαγκαφάς και Χριστόπουλος σκόραραν για το 42-57 με τους Δικαστές να απαντούν με βολές του Συκαρά. Ο ίδιος σκόραρε για το 47-59 αλλά με πέντε πόντους ο Μαγκαφάς έκλεισε το ματς στο 47-64.

Για τους νικητές ο Μαγκαφάς είχε 23 πόντους, ο Γεωργακαράκος 11 και ο Αναγνωστόπουλος 10. Για τους Δικαστές ο Τούμπας είχε 15, ο Συκαράς 11 και ο Τζίμας 7.

Δικαστές (Συκαράς Χ.): Τούμπας Γ. 15, Σαραντάκος Π. 2, Κρέπαπας Σ. 2, Συκαράς Σ. 11 (1), Στρατηγάκος Π. 1, Ιωάννου Α. 2, Τζίμας Γ. 7, Πανουριάς Δ. 5, Καμμένος Σ., Βλαζάκης Κ. 2.

Αττική (Μπουργαζάς Β.): Χατζής Μ., Τρικαλιώτης Α. 6, Κυρμίζογλου Σ., Κοντός Γ. 2, Μαγκαφάς Σ. 23 (4), Χριστόπουλος Τ. 2, Ξερέας Μ. 2, Γεωργακαράκος Β. 11, Αλαντίν Δ. 4, Καλικούρδης Γ. 4, Αναγνωστόπουλος Α. 10.

REMAL MADRI – RED HOT CHILI HOOPERS 39-64
(11-15, 18-33, 24, 51, 39-64)

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν τους Remal Madri με 39-64. Το ματς ξεκίνησε με 2-12 από τον Κεφαλόπουλο, τον Ζυγούμη και τον Φραγκογιάννη. Ο Σιδηρόπουλος με τον Κουτάλα μείωσαν σε 8-12 ενώ ένα τρίποντο του Σιδηρόπουλου κι ένα καλάθι και φάουλ του Γρηγορόπουλου, έκλεισαν την περίοδο στο 11-5. Ένα 0-9 από Βενέτη και Χλη έφερε το ματς στο 11-24 με τον Κουτάλα και τον Σιδηρόπουλο να απαντούν. Μετά το 18-28 από τον Μαρκούλη ο Μάμαλης ήταν που έκλεισε το ημίχρονο στο 18-33.

Στην επανάληψη ο Γρηγορόπουλος με τον Βενέτη έφεραν το ματς στο 20-39 για να απαντήσει ο Μαζιώτης. Ο Κουτάλας σκόραρε για το 24-41 αλλά ένα 0-10 από Ζυγούμη, Κεφαλόπουλο και Μάμαλη έκλεισε την 3η περίοδο στο 24-51. Ο Ζυγούμης έγραψε το 25-53 με τον Βιλλιώτη να απαντά. Μετά το τρίποντο του Σακλαρίδη ο Πατεράκης με τον Παπάζογλου σκόραραν για το 33-56, ενώ ο δεύτερος έφτασε το ματς στο 37-58. Κυριάκογλου και Χλης απάντησαν με τον Φραγκογιάννη να γράφει το 37-64 και τον Μανίνα να κλείνει το ματς.

Για τους νικητές ο Ζυγούμης είχε 12 πόντους, ο Γρηγορόπουλος 11, Χλης και Βενέτης από 9 και ο Μάμαλης 7. Για τους Remal Madri Σιδηρόπουλος και Κουτάλας είχαν από 9 πόντους.

Remal Madri (Μαζιώτης Κ.): Καλός Γ., Σιδηρόπουλος Γ. 9 (2), Κουτάλας Γ. 9 (1), Πατεράκης Μ. 3 (1), Παπάζογλου Σ., Λαμπρούκος Χ. 1, Μανίνας Γ. 2, Μαζιώτης Κ. 4, Μαρκούλης Μ. 2, Βιλλιώτης Δ. 3.

Red Hot Chili Hoopers (Κυριάκογλου Σ.): Κεφαλόπουλος Τ. 4, Ζυγούμης Θ. 12, Κυριάκολγου Σ. 2, Σακλαρίδης Θ. 5 (1), Βενέτης Χ. 9, Γρηγορόπουλος Φ. 11, Φραγκογιάννης Ι. 5, Χλης Η. 9, Μάμαλης Ν. 7.

NORTH SIDE KINGS – ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ 50-62
(4-19, 16-24, 28-40, 50-62)

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τους North Side Kings με 50-62. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 από Παπαδόπουλο και Χρυσικόπουλο για να απαντήσει ο Βαζαίος. Ο Καραγιάννης έφερε το ματς στο 2-10 ενώ μετά το καλάθι του Μπότσάκου ο Κοκονίδης έγραψε το 4-19. Με τον Βαζαίο και τον Μποτσάκο οι North Side Kings μείωσαν σε 9-19 για να απαντήσει ο Παπαδόπουλος με τρίποντο. Ο Καραγιάννης σκόραρε για τα Κουλουβάχατα αλλά ο Μποτσάκος με τον Βαζαίο έγραψαν το 16-24 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στις αρχές της επανάληψης ο Μποτσάκος μείωσε σε 18-24 ενώ μετά το καλάθι του Παπαδόπουλου οι North Side Kings πλησίασαν ακόμη περισσότερο με τον Καλλιγιάννη και τον Βαζαίο για το 23-28. Ο Κουμεντάκης απάντησε για τα Κουλουβάχατα, ο Παπαδόπουλος τα έφερε στο 25-36, ενώ ο Καραγιάννης έγραψε το 25-39. Δύο τρίποντα του Καλλιγιάννη μείωσαν σε 31-40 με τον Καραγιάννη και τον Κουμεντάκη να απαντούν για το 31-46. Η διαφορά έπεσε στους 10 από τον Μποτσάκο, 38-48, με τον Κουμετάκη να απαντά για το 38-52. Ο Βαζαίος σκόραρε για τους North Side Kings με τον Κουμεντάκη να φέρνει το ματς στο 40-56. Μαριάκης και Κολλιόπουλος απάντησαν για το 46-56, ενώ ο Καλλιγιάννης έγραψε το 48-58. Καραγιάννης και Χρυσικόπουλος έφεραν τα Κουλουβάχατα στο 48-62 για να κλείσει το ματς ο Μαριάκης.

Για τους νικητές ο Καραγιάννης είχε 17 πόντους, ο Κουμεντάκης 16, ο Παπαδόπουλος 12, ο Κοκονίδης 9 και ο Χρυσικόπουλος 8. Για τους North Side Kings ο Μποτσάκος είχε 17, ο Βαζαίος 14 και ο Καλλιγιάννης 11.

North Side Kings (Καλλιγιάννης Μ.): Μποτσάκος Χ. 17 (1), Βάσκος Β., Κολλιόπουλος Γ. 4, Βαζαίος Γ. 14, Μαριάκης Α. 4, Καλλιγιάννης Μ. 11 (3).

Κουλουβάχατα (Κουμεντάκης Ν.): Παπαδόπουλος Α. 12 (2), Κουμεντάκης Ν. 16, Κοκονίδης Δ. 9 (1), Χρυσικόπουλος Τ. 8, Καραγιάννης Σ. 17.

NOTHING BUT NET – ZEPPELIN 50-54
(15-11, 31-29, 39-39, 50-54)

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Nothing But Net με 50-54. Το ματς ξεκίνησε με 4-2 από τον Βασιλείου και τον Καραμανή για να απαντήσουν ο Παπαδάτος με τον Τσαντζαλή για το 4-7. Ο Σαπλατέρας σκόραρε για το 13-7 της ομάδας του ενώ μετά την απάντηση του Ποζιού ο Ζήρος έκλεισε την περίοδο στο 15-11. Με τον Παναγιωτόπουλο οι Nothing But Net έφτασαν στο 19-13 ενώ μετά την απάντηση του Παπαδάτου ο Ζήρος έγραψε το 22-15. Με τον Ποζιό και τον Θωμά οι Zeppelin πλησίασαν σε 22-21 αλλά ο Καραμανής με τον Ζήρο κράτησαν το προβάδισμα για τους Nothing But Net, 29-23. Ο Τσαντζαλής ήταν που έκλεισε το ημίχρονο στο 31-29.

Το σερί των Zeppelin έφτασε στο 2-14 όταν ο Ποζιός με τον Ρήγα έγραψαν το 31-37 στις αρχές της επανάληψης. Ο Σαπλατέρας απάντησε για το 35-37 ενώ μετά τις βολές του Ρήγα ο Μπρότης και ο Βασιλείου σκόραραν για την ισοφάριση. Ο Καραμανής έδωσε το τελευαίο προβάδισμα του αγώνα στους Nothing But Net, 41-39, με τον Ρήγα και τον Κουτσό να απαντούν για το 41-45. Ο Παναγιωτόπουλος ισοφάρισε τον αγώνα με 3:45 για το τέλος αλλά ένα καλάθι του Κουτσού κι ένα τρίποντο του Τσαντζαλή έγραψαν το 45-50. Ο Καραμανής μείωσε, ο Ρήγας είχε 2/2 βολές για το 47-52 στα 21 δευτερόλεπτα, με τον Σαπλατέρα να μειώνει με τρίποντο στο 50-52 στα οκτώ δευτερόλεπτα. Όμως ο Παπαδάτος είχε 2/2 βολές αμέσως μετά για να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη.

Για τους νικητές ο Ρήγας είχε 15 πόντους, ο Τσαντζαλής 13, ενώ Ποζιός και Παπαδάτος είχαν από 9. Για τους Nothing But Net ο Καραμανής είχε 16, ενώ Ζήρος και Σαπλατέρας από 10.

Nothing But Net (Κοτσίφης Β.): Κερχουλάς Β., Καραμανής Ν. 16, Σαπλατέρας Θ. 10 (2), Παναγιωτόπουλος Κ. 6, Μπρότης Φ. 2, Βασιλείου Α. 6, Ζήρος Γ. 10 (1).

Zeppelin (Ποζιόπουλος Λ.): Παπαδάτος Χ. 9 (1), Ρήγας Γ. 15, Κουτσός Α. 6, Θωμάς Θ. 2, Ποζιός Γ. 9 (1), Τσαντζαλής Θ. 13 (2), Ποζιόπουλος Λ., Αντωνίου Μ..

ΑΤΡΟΜΗΤΟΙ – WANTED 48-37
(6-7, 14-19, 35-30, 48-37)

Οι Ατρόμητοι κέρδισαν τους Wanted με 48-37. Το ματς ξεκίνησε με τρίποντο του Τσαλδάρη για να απαντήσουν ο Βουτσινός με τον Λαγκουβάρδο για το 3-7. Ο Κομνινός μείωσε σε 6-7 στο τέλος της περιόδου αλλά με τον Παπαδαντωνάκη Μ. και τον Λαγκουβάρδο οι Wanted ξέφυγαν με 6-16. Ο Φουνταδάκης μείωσε σε 10-16, ενώ Καραχάλιος και Τσαλδάρης βοήθησαν την ομάδα τους να πλησιάσει σε 14-17 πριν ο Παπαδαντωνάκης Ν. κλείσει το ημίχρονο στο 14-19.

Χαρατσάρης και Γιάχος μείωσαν σε 18-19 στο ξεκίνημα της επανάληψης, για να απαντήσει ο Μαυριτσάκης. Μετά το καλάθι του Παπαδαντωνάκη Μ. ο Καραχάλιος με τον Κομνινό μείωσαν σε 24-25 για να απαντήσει ο Λαγκουβάρδος. Ο Φουνταδάκης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 28-27, ενώ το τρίποντο του Κομνινού έφερε τους Ατρόμητους στο 31-27. Ο Βουτσινός απάντησε κι αυτός με τρίποντο αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε από Καραχάλιο και Φουνταδάκη στο 35-30. Λαγκουβάρδος και Χαρατσάρης αντάλλαξαν τρίποντα για το 38-33 με τον Παπαδαντωνάκη Γ. να σκοράρει για το 38-35. Ο Φουνταδάκης απάντησε με τον Λαγκουβάρδο να γράφει το 40-37. Όμως, οι Ατρόμητοι έκλεισαν το ματς με σερί 8-0 από Χαρατσάρη, Γιάχο και Φουνταδάκη για το 48-37.

Για τους νικητές ο Φουνταδάκης είχε 12 πόντους, ο Χαρατσάρης 9, ο Γιάχος 8 και ο Κομνινός 7. Για τους Wanted ο Λαγκουβάρδος είχε 13, ο Παπαδαντωνάκης Μ. 8 και ο Βουτσινός 7.

Ατρόμητοι (Κελαϊδής Χ.): Γιάχος Γ. 8, Αρκίλος Κ., Τσαλδάρης Β. 5 (1), Καραχάλιος Γ. 6, Χαρατσάρης Κ. 9 (1), Κομνινός Π. 7 (1), Παπαδοπετράκης Γ. 1, Φουνταδάκης Γ. 12.

Wanted (Βουτσινός Α.): Λαγκουβάρδος Κ. 13 (2), Παπαδαντωνάκης Γ. 5, Μαυριτσάκης Α. 2, Παπαδαντωνάκης Μ. 8, Παπαδαντωνάκης Ν. 2, Βουτσινός Α. 7 (1).

ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ – ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ 56-50παρ.
(9-11, 26-19, 33-29, 46-46, 56-50)

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν τη Μαύρη Θύελλα με 55-50. Το ματς ξεκίνησε με τρίποντα από Πετρόπουλο και Δασκαλάκη. Ο Αλεξόπουλος έγραψε το 3-6 με τον Τεντόμα να απαντά. Ο Χριστόπουλος έφερε την ομάδα του στο 6-11 αλλά οι Θαλασσόλυκοι απάντησαν με σερί 12-0 με τον Λέντζο Γ., τον Καραγιαννίδη και τον Μαράκη για το 18-11. Μετά την απάντηση του Σταθόπουλου ο Τεντόμας με τον Δασκαλάκη έφεραν το ματς στο 23-15. Ο Αλεξόπουλος απάντησε με τον Γερμενή να γράφει τρίποντο για το 26-17 και ο ημίχρονο να τελειώνει από τον Χριστόπουλο στο 26-19.

Ο Σταθόπουλος έφερε το ματς στο 26-23 στις αρχές της επανάληψης, ενώ μετά το τρίποντο του Καραγιαννίδη ο Χριστόπουλος με τον Μυλωνά ισοφάρισαν τον αγώνα σε 29-29. Ο Λέντζος Φ. σκόραρε για το 33-29, στο τέλος της 3ης περιόδου. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δύο τρίποντα κι ένα καλάθι και φάουλ για τη Μαύρη Θύελλα από Χριστόπουλο, Πετρόπουλο και Σταθόπουλο για το 33-28. Οι Θαλασσόλυκοι απάντησαν με τον Μαράκη και τον Δασκαλάκη ισοφαρίζοντας σε 40-40. Μετά το καλάθι του Χριστόπουλου, ο Δασκαλάκης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά Χριστόπουλος και Σταθόπουλος απάντησαν για το 43-46. Στο τελευταίο λεπτό μπήκαμε με το σκορ στο 46-46 από 3/6 βολές του Τεντόμα, με τους Θαλασσόλυκους να μην καταφέρνουν να σκοράρουν σε τέσσερις επιθέσεις για να οδηγηθεί το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Μαράκης έγραψε το 50-46 με τον Αλεξόπουλο να απαντά με βολές για το 50-48. Ο Δασκαλάκης πέτυχε νέο τρίποντο για το 53-48 με τον Χριστόπουλο να απαντά, 53-50 με 1:40 να απομένει. Όμως, η Μαύρη Θύελλα δεν κατάφερε να σκοράρει και ½ βολές από Δασκαλάκη και Τεντόμα έκλεισαν το ματς στο 55-50.

Για τους νικητές ο Δασκαλάκης είχε 17 πόντους, ο Μαράκης 10 και ο Τεντόμας 9. Για τη Μαύρη Θύελλα Χριστόπουλος και Σταθόπουλος είχαν από 17 και ο Αλεξόπουλος 8.

Θαλασσόλυκοι (Καραγιαννίδης Γ.): Λέντζος Φ. 4, Μαράκης Α. 10 (3), Γερμενής Χ. 4 (1), Καραγιαννίδης Γ. 6 (2), Τεντόμας Ν. 9, Βελέντζας Γ., Λέντζος Γ. 4, Παπαδόπουλος Α., Δασκαλάκης Π. 17 (3), Σκαρμέας Κ. 1.

Μαύρη Θύελλα (Γεωργιόπουλος Π.): Βογιαντζάκης Π., Χριστόπουλος Π. 17 (1), Σταθόπουλος Π. 17 (1), Αλεξόπουλος Σ. 8, Πετρόπουλος Χ. 6 (2), Μυλωνάς Δ., Μυλωνάς Γ. 2, Γεωργιόπουλος Π., Μακρηγιάννης Γ..