Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Συνεχίζουν αήττητοι οι Νεροχύτες, οριακά οι All Stars!

Συνεχίζουν αήττητοι οι Νεροχύτες, οριακά οι All Stars!

Οι Νεροχύτες κέρδισαν με 63-45 τους Faiters για την 5η αγωνιστική του 3ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης για να παραμείνουν αήττητοι. Οι Brafoi tou Xari Patsi μπήκαν με νίκη στο πρωτάθλημα, 62-50 απέναντι στους Filoi Adelfia 76ers, ενώ οι All Stars κέρδισαν με 59-58 τους Νότιους. Οι Athens Supergrungers επικράτησαν με 84-40 των New York PicKnicks, με τους Ballbusters να κερδίζουν με 62-55 τον Π.Σ.Γ.. Τέλος, η Τιρινίνι νίκησε με 55-47 τους Halia Mavericks.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – HALIA MAVERICKS 55-47
(13-10, 24-17, 39-25, 55-47)

Η Τιρινίνι κέρδισε τους Halia Mavericks με 55-47 με το ματς να ξεκινά με 4-0 από τον Ευθυμίου, ενώ μετά την τρίποντη απάντηση του Αγγελιδέλη ο Σαρρής με τον Λεγάκη έγραψαν το 9-3. Ο Γιαννιτσιώτης ανέβασε παραπάνω τη διαφορά, με τον Κυριαζόπουλο και τον Κλιμαντήρη Σ. να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 13-10, για να μειώσει ο Κληρονόμος σε 13-12. Ο Ξενουδάκης με τον Ευθυμίου απάντησαν για το 19-13, αλλά ο Διακονικολάου με τον Κλιμαντήρη Δ. έφεραν την ομάδα τους στο 19-17. Το ημίχρονο έκλεισε στο 24-17 για την Τιρινίνι από τον Ευθυμίου και τον Σαρρή.

Στην επανάληψη η διαφορά από τον Σταματέρη και τον Πετρόπουλο ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους, 28-17, με τον Διακονικολάου να απαντά, αλλά τον Σταματέρη με τον Τσάπαλο και τον Αντωνόπουλο να φέρνουν την ομάδα τους στο 34-19. Ο Κλιμαντήρης Δ. μείωσε σε 36-25, με τον Κουσούλης Ν. να κλείνει το δεκάλεπτο με τρίποντο. Στην 4η περίοδο ο Σταματέρης με τον Λεγάκη έγραψαν το 45-25, με τον Διακονικολάου να απαντά για το 45-29. Ο Σαρρής με τον Λεγάκη έφεραν το ματς στο 49-30, για να απαντήσουν οι Halia Mavericks με τον Αγγελιδέλη, τον Κληρονόμο και τον Μανούσο μειώνοντας στους 10 πόντους, για να έρθει ο Διακονικολάου για το 51-43. Ο Σαρρής με τον Γιαννιτσιώτη με 4/4 βολές κράτησαν το σκορ στους 10 πόντους στο τελευταίο λεπτό, για να κλείσει το ματς ο Αγγελιδέλης.

Για τους νικητές ο Ευθυμίου είχε 12 πόντους, ο Σαρρής 11 και ο Σταματέρης 8. Για τους Halia Mavericks ο Διακονικολάου με τον Αγγελιδέλη είχαν από 12 πόντους, ο Κλιμαντήρης Δ. 11.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Σαρρής Π. 11 (1), Γιαννιτσιώτης Β. 4, Ευθυμίου Θ. 12, Αντωνόπουλος Α. 2, Λεγάκης Γ. 6, Τσάπαλος Φ. 2, Πετρόπουλος Π. 2, Κουσούλης Ν. 3 (1), Ξενουδάκης Δ. 3 (1), Σταματέρης Ν. 8, Παχύγιαννης Ν. 2.

Halia Mavericks (Χαχλαδάκης): Αγγελωνίτης Γ., Κληρονόμος Χ. 4, Κυριαζόπουλος Α. 2, Κλιμαντήρης Σ. 2, Αγγελιδέλης Τ. 12 (1), Διακονικολάου Ι. 12, Κλιμαντήρης Δ. 11, Μανούσος Α. 2, Αγγελωνίτης Α. 2, Μαρίνος Δ..

ATHENS SUPERGRUNGERS – NEW YORK PICKNICKS 84-40

(18-7, 43-14, 64-33, 84-40)

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν τους New York PicKnicks με 84-40 με το παιχνίδι να ξεκινά με 7-0 από τον Τσατσαρό και τον Χίμο, για να απαντήσει με τρίποντο ο Μαγδαληνός. Ο Βαρβαρίγος με τον Κατσαμπάνη και τον Ντεμίρη έφεραν το ματς στο 13-3, ενώ μετά το καλάθι του Μαγδαληνού, ο Τσίπρας με τον Παπαζαφειρίου έκλεισαν την περίοδο στο 18-7. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μαγδαληνός συνέχισε για τους New York PicKnicks (είχε τους πρώτους 12 πόντους της ομάδας του) αλλά με τον Θεοδώρου, τον Βαρβαρίγο και τον Λιούτα, οι Athens Supergrungers έφτασαν στο 30-9. Δύο τρίποντα από Αμπντελάλ και Κρατημένο έγραψαν το 36-10, ενώ μετά την απάντηση του Σαρδή, ο Λιούτας με τον Κατσαμπάνη έκλεισαν το ημίχρονο στο 43-14.

Στην επανάληψη ο Κοντές με τον Χίμο έφεραν το ματς στο 50-14, ενώ η διαφορά ανέβηκε κι άλλο από τον Τσίπρα και τον Θεοδώρου, 56-14, σερί 18-0. Το σερί διέκοψε ο Μαγδαληνός με τρίποντο, ενώ ο ίδιος με τον Μαρτιροσιάν μείωσαν σε 60-22. Ο Τσατσαρός απάντησε, για να έρθει ο Μαγδαληνός για το 62-27 με τον Μαρτιροσιάν, τον Σαμαρά και τον Σαρδή να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 64-33. Στην 4η περίοδο ο Λιούτας με τον Βαρβαρίγο σκόραραν για το 69-33, με τον Μαρτιροσιάν να απαντά. Ο Λιούτας ήταν που έφερε την ομάδα του στο 75-35, με τον Μαγδαληνό να σκοράρει τρίποντο, αλλά τον Βαρβαρίγο (12 πόντοι στην περίοδο) να φέρνει το ματς στο 82-38 με τη βοήθεια του Χίμου, για να κλείσει το σκορ ο Σαρδής.

Για τους νικητές ο Βαρβαρίγος είχε 17 πόντους, ο Χίμος 13, ο Λιούτας 11, ο Τσίπρας 11. Για τους New York PicKnicks ο Μαγδαληνός είχε 26.

Athens Supergrungers (Αμπντελάλ Μ.): Κατσαμπάνης Χ. 6, Τσίπρας Α. 11 (1), Κοντές Δ. 2, Βαρβαρίγος Ε. 17 (1), Θεοδώρου Χ. 6, Κρατημένος Ν. 4 (1), Χίμος Ι. 13 (1), Παπαζαφειρίου Α. 2, Τσατσαρός Κ. 5, Λιούτας Γ. 11, Ντεμίρης Σ. 4, Αμπντελάλ Μ. 3 (1).

New York PicKnicks (Σαρδής): Σαμαράς Γ. 2, Ζωγράφος Π., Μαρτιροσιάν Α. 6, Ρούσσος Ι., Μαγδαληνός Θ. 26 (5), Σαρδής Σ. 6, Ράμφος Κ..

FAITERS – ΝΕΡΟΧΥΤΕΣ 45-63
(13-14, 20-25, 31-43, 45-63)

Οι Νεροχύτες κέρδισαν με 45-63 τους Faiters, μπαίνονας στο ματς με τον Βρέλλη, τον Κωστόπουλο και τον Νίνα για το 2-8, με τον Κολλά και τον Χατζηδημητράκη να απαντούν. Ο Χριστακόπουλος έφερε τον αγώνα στο 7-12, για να μειώσουν ο Κολλάς με τον Καλατζή σε 13-14 ως το τέλος της περιόδου. Ο Καφετζάκης ήταν που έφερε την ομάδα του μπροστά με 15-14, ενώ μετά την απάντηση του Χριστακόπουλου και το καλάθι του Κωστόπουλου, ο Στόλης σκόραρε για το 20-19. Όμως, το ημίχρονο έκλεισε με τον Βρέλλη και τον Ορλώφ να φέρνουν τους Νεροχύτες μπροστά, 20-25.

Το σερί τους συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο, όταν Κιούσης και Κωστόπουλος έγραψαν το 20-31. Ο Στόλης μείωσε σε 24-33, αλλά ο Βρέλλης με τον Κωστόπουλο έφεραν το ματς στο 24-39. Οι Faiters με τον Στόλη και τον Κολλά πλησίασαν σε 28-39, με τον Νίνα να απαντά και τον Βρέλλη να γράφει το 30-43 μετά το καλάθι του Φιλακουρίδη. Στην 4η περίοδο το σερί των Νεροχυτών έφτασε στο 0-12, όταν ο Βρέλλης με τον Νίνα και τον Κωστόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 31-55. Οι Faiters προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Καλατζή, αλλά ο Χριστακόπουλος κράτησε την ομάδα του πάνω από τους 20 πόντους, 34-57. Ο Καλατζής απάντησε για το 39-57 με 2:53 για το φινάλε, με τον Βρέλλη να σκοράρει και τον Ράλλιο με τον Τσάκο να απαντούν για το 43-59. Οι Νεροχύτες με τον Βρέλλη και τον Κιούση πήγαν στο 43-63, για να κλείσει τον αγώνα ο Καλατζής.

Για τους νικητές ο Βρέλλης είχε 23 πόντους, ο Κωστόπουλος 13, ο Χριστακόπουλος 9 και ο Νίνας 8. Για τους Faiters ο Καλατζής με τον Στόλη είχαν από 12 και ο Κολλάς 10.

Faiters (Κολλάς Γ.): Φιλακουρίδης Μ. 2, Καλατζής Β. 12 (1), Κολλάς Γ. 10 (1), Ράλλιος Χ. 2, Τσάκος Π. 2, Χατζηδημητράκης Τ. 2, Δουκλιάς Σ., Καφετζάκης Δ. 2, Χούτος Κ., Αράπογλου Π. 1, Στόλης Χ. 12 (2).

Νεροχύτες (Μπουρογιαννόπουλος Φ.): Κιούσης Α. 6, Χριστακόπουλος Γ. 9 (1), Κωστόπουλος Χ. 13, Μπουρογιαννόπουλος Φ. 2, Βρέλλης Β. 23, Ορλώφ Γ. 2, Νίνας Γ. 8.

BALLBUSTERS – Π.Σ.Γ. 63-55
(16-19, 27-26, 44-38, 63-55)

Οι Ballbusters κέρδισαν τον Π.Σ.Γ. με 63-55 με το παιχνίδι να ξεκινά με Μαυράκη και Μπαλάση να σκοράρουν για το 5-5, στο 9-5 έφεραν την ομάδα τους ο Πλατής με τον Μαυράκη, για να απαντήσουν ο Τσέκος με τον Μπαλάση για το προσπέρασμα με 11-14 από τον Π.Σ.Γ.. Ο Πλατής έγραψε το 15-14, με τον Παυλίδη να κλείνει την περίοδο στο 16-19. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σοφιανόπουλος με τον Πετράκη ισοφάρισαν τον αγώνα για το 20-20, για να απαντήσει με τρίποντο ο Φλωράκης. Οι Ballbusters πήραν προβάδισμα με 27-23 από τον Μαυράκη και τον Σοφιανόπουλο, με το ημίχρονο να κλείνει από τρίποντο του Μπαλάση.

Στην επανάληψη ο Ζαργάνης σκόραρε για το 29-28, με τους Ballbusters να απαντούν με τον Μαυράκη ως το 34-29. Δύο τρίποντα από Καντζιλάκη και Μπαλάση έφεραν τον αγώνα στο 36-35. Ο Σοφιανόπουλος με τον Κολιοφώτη απάντησαν για το 40-35, ενώ ο Μπαρνς με τον Ντουλαβέρη έφεραν το ματς στο 44-36. Το δεκάλεπτο έκλεισε ο Ζαργάνης στο 44-38, αλλά οι Ballbusters με τον Αρβανιτάκη ξέφυγαν και πάλι, 48-39. Ο Ζαργάνης ήταν που μείωσε σε 50-43, και 52-45, αλλά ένα 6-0 από τον Μαυράκη και τον Νίνο ήταν που έγραψε το 58-45 για τους Ballbusters. Μαυράκης και Φλωράκης έφεραν το ματς στο 60-47, με τον Π.Σ.Γ. να απαντά με τον Ζέρβα και τον Καντζιλάκη για το 60-52 με 1:03 για το φινάλε. Ο Πλατής έφερε το ματς στο 63-53, για να κλείσει τον αγώνα ο Παυλίδης.

Για τους νικητές ο Μαυράκης είχε 19 πόντους, ενώ Πλατής και Σοφιανόπουλος από 12, με τον Αρβανιτάκη να προσθέτει 8. Για τον Π.Σ.Γ. ο Ζαργάνης είχε 16 πόντους, ο Μπαλάσης 11 και ο Τσέκος 7.

Ballbusters (Πλατής Π.): Νίνος Π. 2, Πλατής Π. 12, Σοφιανόπουλος Π. 12, Τριμπόνιας Ε., Κολιοφώτης Σ. 2, Μαυράκης Α. 19 (1), Ντουλαβέρης Γ. 2, Κατιάι Ε. 2, Χατζηβασίλογλου Σ., Μπαρνς Ι. 2, Πετράκης Σ. 2, Αρβανιτάκης Δ. 8.

Π.Σ.Γ. (Ρέππας Κ.): Φλωράκης Μ. 6 (1), Καντζιλάκης Α. 5 (1), Παυλίδης Ι. 6, Παπαδόπουλος Ι., Οικονομίδης Μ., Ζέρβας Κ. 4 (1), Μπαλάσης Δ. 11 (3), Τσέκος Κ. 7, Ζαργάνης Β. 16.

ALL STARS – ΝΟΤΙΟΙ 59-58
(16-14, 35-27, 47-46, 59-58)

Οι All Stars κέρδισαν τους Νότιους με 59-58 σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην εκπνοή. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-5 από τον Σπυριδωνίδη και τον Θεοφανόπουλο. Μετά την απάντηση του Καλόγηρου και το καλάθι του Τάγκαλου, οι All Stars έτρεξαν σερί 12-0 για να ξεφύγουν με τον Γκόβα και τον Αθανασιάδη με 16-7. Πάντως, ως το τέλος της περιόδου, ο Μακρής είχε βοηθήσει την ομάδα του να μειώσει σε 16-14. Αθανασιάδης και Μασσαούτης έφεραν το ματς στο 20-16, με τον Τάγκαλο να σκοράρει, αλλά τον Γκόβα και τον Γυάλη να φέρνουν τους All Stars στο 25-20 και το 27-22. Οι Νότιοι απάντησαν ε τον Τάγκαλο για το 28-27, αλλά ένα 7-0 στο τέλος του ημιχρόνου από τον Χαλδαίο και τον Καλόγηρο, έφερε τους All Stars στο 35-27.

Στην επανάληψη ο Χαλδαίος ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους, 37-27, με τον Σπυριδωνίδη και τον Μακρή να απαντούν μειώνοντας σε 37-34. Ο Αθανασιάδης έγραψε τρίποντο, με τον Καζάζη να φέρνει την ομάδα του στο 45-38 για να απαντήσει ο Μακρής. Μετά το καλάθι του Αθανασιάδη οι Νότιοι πλησίασαν με τον Κρικά Α. και τον Μακρή σε 47-46 στο 30ο λεπτό. Μάλιστα, μπήκαν με καλάθι στην 4η περίοδο για να πάρουν το προβάδισμα με τον Κρικά Κ., για να απαντήσουν οι All Stars με τον Χαλδαίο και τον Αθανασιάδη για το 53-50, ενώ ο Γκόβας με τον Καλόγηρο τους έφεραν στο 57-50 με 2:10 για το τέλος. Ο Μακρής πέτυχε 5 γρήγορους πόντους για το 57-55 στα 53 δευτερόλεπτα, ο Καζάζης είχε 2/2 βολές αμέσως μετά, με τον Κρικά Κ. να σκοράρει για το 59-57 στα 37 δευτερόλεπτα.

Το φινάλε του αγώνα ήταν απίστευτο. Οι All Stars αστόχησαν, με τον Τάγκαλο να παίρνει φάουλ και με 1/2 βολές να φέρνει το ματς στο 59-58 στα 14 δευτερόλεπτα. Οι All Stars είχαν 0/2 βολές από το φάουλ, αλλά οι Νότιοι έχασαν την επίθεση, για να τους μιμηθούν οι All Stars και σε μηδενικό χρόνο να κάνουν και φάουλ! Όμως, οι Νότιοι είχαν 0/2 βολές στην εκπνοή για να παραμείνει το 59-58.

Για τους νικητές ο Αθανασιάδης είχε 21 πόντους, ο Γκόβας 13, ο Καλόγηρος 8 και ο Χαλδαίος 7. Για τους Νότιους ο Μακρής είχε 20 πόντους, ο Τάγκαλος 11 και ο Σπυριδωνίδης 7.

All Stars (Αθανασιάδης Κ.): Ζαχαριάδης Β. 2, Ρούμπος Χ., Γκόβας Π. 13 (3), Καλόγηρος Δ. 8, Καζάζης Γ. 6, Αθανασιάδης Κ. 21 (1), Χαλδαίος Κ. 7 (1), Αρμενάκης Σ., Χουσεΐν Ι., Γυάλης Γ. 2.

Νότιοι (Μακρής Ν.): Μακρής Ν. 20 (1), Βασιλειάδης Μ. 1, Τάγκαλος Π. 11, Κρικάς Κ. 6, Κρικάς Α. 5, Λάναρης Β., Ζερελίδης Κ., Σπυριδωνίδης Α. 7, Μασσαούτης Γ. 2, Θεοφανόπουλος Β. 6 (2).

FILOI ADELFIA 76ERS – OI BRAFOI TOU XARI PATSI 50-62
(6-21, 20-36, 37-52, 50-62)

Οι Brafoi tou Xari Patsi κέρδισαν με 50-62 τους Filoi Adelfia 76ers για να μπουν με νίκη στο πρωτάθλημα. Μετά το 4-4 από τον Καρέντζο και τον Σακελλαρόπουλο Α., ο Φανός με τον Τεχλικίδη και τον Ασημομύτη έφεραν το ματς στο 4-15 για την ομάδα τους. Ο Ζιάγκας Α. απάντησε, αλλά ο Βαγιάνος Γ. με τον Τεχλικίδη έκλεισαν την περίοδο στο 6-21. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Καραμανής με τον Βαρώνη έφεραν το ματς στο 8-25, για να απαντήσουν ο Διαμαντής με τον Σακελλαρόπουλο Α. για το 13-25. Ο Καρέντζος κράτησε την ομάδα του μπροστά, ενώ μετά τις βολές του Γκύζη, ο ίδιος ήταν που έγραψε το 16-30. Ο Διαμαντής απάντησε, με το ημίχρονο να κλείνει στο 20-36 από τον Καραμανή και τον Ζιάγκα Α..

Στην επανάληψη οι Brafoi tou Xari Patsi έφτασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, αφού με τον Τεχλικίδη και τον Σαπλατέρα πήγαν στο 20-42, ενώ ο Καρέντζος έφερε την ομάδα του στο 21-47. Ο Βρεττός με τον Βαφειάδη απάντησαν για το 26-47, για να γράφει το 30-48 ο Βρεττός λίγο μετά. Ο Σαπλατέρας απάντησε, με τον Πάλλα και τον Διαμαντή να κλείνουν το 3ο δεκάλεπτο στο 37-52. Μετά το καλάθι του Ασημομύτη οι Filoi Adelfia 76ers πλησίασαν ακόμα περισσότερο, 6:26 πριν το τέλος με τον Διαμαντή και τον Βαφειάδη είχαν φτάσει ως το 43-54, αλλά ο Τεχλικίδης με τον Φανό κράτησαν την ομάδα τους πάνω από τους 10 πόντους, 43-56 και 45-48. Ο Ζιάγκας Α. έγραψε το 47-58 στο δίλεπτο, με τον Φανό να απαντά, ενώ μετά το καλάθι του Ζιάγκα Α., ο Ασημομύτης έκλεισε τον αγώνα στο 50-62.

Για τους νικητές ο Τεχλικίδης είχε 13 πόντους, Ασημομύτης και Καρέντζος από 11, ενώ Φανός και Καραμανής είχαν από 8. Για τους Filoi Adelfia 76ers ο Διαμαντής είχε 17 πόντους, ο Ζιάγκας Α. 8 και ο Βρεττός 7.

Filoi Adelfia 76ers (Σακελλαρόπουλος Ν.): Σακελλαρόπουλος Α. 6, Βρεττός Κ. 7 (2), Ζιάγκας Β., Βαφειάδης Γ. 4, Ζιάγκας Α. 8, Πάλλας Π. 4, Διαμαντής Β. 17, Ροντογιάννης Α. 1, Γκύζης Δ. 2, Μαζωνάκης Δ. 1.

Oi Brafoi tou Xari Patsi (Καραμανής Ν.): Κοτσίφης Β., Φανός Ν. 8, Ασημομύτης Δ. 11, Τεχλικίδης Κ. 13, Σαπλατέρας Θ. 6 (1), Βαγιάνος Δ. 1, Βαγιάνος Γ. 2, Καρέντζος Λ. 11, Βαρώνης Μ. 2, Καραμανής Ν. 8.