Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Νίκη ο Ολυμπιακός, χαρούμενοι και οι δύο

Νίκη ο Ολυμπιακός, χαρούμενοι και οι δύο

Ο Ολυμπιακός κέρδισε το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό για τη 14η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας, με τρίποντο του Σπανούλη για το 68-65 στα 8 δέκατα πριν το φινάλε, μετά από ένα αρκετά όμορφο σε εξέλιξη αγώνα. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» τερμάτισαν στην 3η θέση του ομίλου με 8-6 με τον Παναθηναϊκό να μένει 4ος με 7-7. Την Παρασκευή το βράδυ θα μάθουν αμφότεροι ποιος θα είναι ο αντίπαλός τους στα προημιτελικά, θα εξαρτηθεί από το παιχνίδι της Ρεάλ Μαδρίτης με τη Ζαλγκίρις.

Αν η Ρεάλ κερδίσει τότε θα τερματίσει 1η και θα την αντιμετωπίσει ο Παναθηναϊκός, με τον Ολυμπιακό να παίζει με την ΤΣΣΚΑ. Αν, όμως, η Ρεάλ χάσει, τότε θα βγει 1η η ΤΣΣΚΑ και θα παίξει με αυτή ο Παναθηναϊκός, για να βρεθεί απέναντι στη Ρεάλ ο Ολυμπιακός.

Ο αγώνας στο ΣΕΦ είχε αρκετή ένταση και πάθος, αλλά εξελίχθηκε και τελείωσε με τέτοιον τρόπο, ώστε και οι δύο αντίπαλοι να φύγουν «χαρούμενοι» από το παρκέ. Ο Ολυμπιακός έσπασε το σερί των τριών συνεχόμενων ηττών, κέρδισε μπροστά στους οπαδούς του (πρώτη φορά φέτος έπαιζε στο ΣΕΦ μπροστά στο κοινό του με τον Παναθηναϊκό), ο Σπανούλης έκανε τη διαφορά στο τέλος του ματς, το οποίο και πήρε με τις δύο ενέργειες που έκανε πάνω στον Γκιστ (που τόσο τον είχε δυσκολέψει στα προηγούμενα ματς) για να νιώσει κάποιου είδους εξιλέωση για τα όσα έχει ακούσει και νιώσει στα προηγούμενα τρία ματς, ενώ ο Ολυμπιακός κέρδισε το παιχνίδι μπαίνοντας στα προημιτελικά με καλή ψυχολογία. Απ’ την άλλη, ο Παναθηναϊκός μπορεί να έχασε το σερί νικών, αλλά ο Φραγκίσκος Αλβέρτης διαχειρίστηκε πάρα πολύ καλά το ματς και στο μεγαλύτερο μέρος του κέρδισε τη μάχη από τον Μπαρτζώκα, ο Παναθηναϊκός ένιωσε ξανά ότι μπορεί να κερδίσει τον «αιώνιο» αντίπαλο, οπότε το παιχνίδι δεν του στοίχισε σε ψυχολογία πριν τα προημιτελικά. Μόλις φύγει η δεδομένη πίκρα της ήττας στο σουτ, οι «πράσινοι» θα μείνουν με τη λογική ότι το είχαν το παιχνίδι.

Εν ολίγοις, το παιχνίδι ήρθε έτσι, ώστε να φύγουν όλοι στην ουσία χαρούμενοι από το ΣΕΦ και χωρίς να έχει επιπτώσεις στην ψυχολογία κάποιου από τους δύο ενόψει των προημιτελικών της Ευρωλίγκας (όπως θα είχε ένα διπλό του Παναθηναϊκού, ή μια νίκη με μεγάλη διαφορά του Ολυμπιακού).

Το παιχνίδι είχε αρκετές συγκινήσεις, ιδίως για ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον. Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά και έλεγξε το ματς για 20 περίπου λεπτά, με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με ένα 13-0 για να προσπεράσουν. Στο τέλος ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα με 8 πόντους, αλλά τα τρομερά σουτ του Σλούκα και η κλάση του Σπανούλη στο τέλος έκριναν την αναμέτρηση.

Σε σχέση με άλλα παιχνίδια είδαμε ξανά τον Παναθηναϊκό να ελέγχει τον Σπανούλη, τουλάχιστον στα πρώτα 39 λεπτά του αγώνα. Ως τότε ο Σπανούλης είχε 2/9 σουτ, 2 ασίστ και 4 λάθη. Στο τέλος με ένα ντράιβ και ένα τρίποντο ο Σπανούλης έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Ο Ολυμπιακός κέρδισε κι αυτός τη μάχη με τον Διαμαντίδη, που τελείωσε το ματς με 0/6 σουτ, 4 ασίστ και 5 λάθη. Και οι δύο έπαιξαν λιγότερο από 24 λεπτά (23:32 ο Διαμαντίδης, 22:52 ο Σπανούλης) με τους δυο «αιώνιους» να παίζουν αμφότεροι καλύτερα μέσα στο παιχνίδι χωρίς τους δυο αστέρες τους, αφού οι επιθέσεις και των δύο έμοιαζαν εγκλωβισμένες με Σπανούλη-Διαμαντίδη στο παρκέ.

Ο Ολυμπιακός είχε 7/19 βολές στο ματς και παραλίγο να χάσει τον αγώνα από το άθλιο ποσοστό του στις βολές (όταν σουτάρεις με 37% σε ματς που πηγαίνει στον πόντο είσαι άξιος της μοίρας σου), με τον Παναθηναϊκό να έχει 9/14. Οι δυο τους σούταραν σχεδόν το ίδιο εντός παιδιάς, αλλά με εντελώς διαφορετική επιλογή σουτ.

Ο Ολυμπιακός είχε 14/27 δίποντα και 11/31 τρίποντα, 52% και 36% αντίστοιχα, ενώ ο Παναθηναϊκός 22/43 δίποντα και 4/11 τρίποντα, 51% και 36%. Τα ριμπάουντ τα ήλεγξε απόλυτα ο Ολυμπιακός, 40-30 με 13-4 τα επιθετικά, ενώ οι ασίστ ήταν 17-16, τα κλεψίματα 6-8 και τα λάθη 15-16.

Η εικόνα στα λάθη ήταν εντελώς διαφορετική ως την 4η περίοδο, αφού στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα τα λάθη ήταν 12-7, με τον Παναθηναϊκό να κάνει 9 λάθη στο 4ο δεκάλεπτο και τον Ολυμπιακό 3.

Ο Ολυμπιακός είχε σε εκπληκτική μέρα τον Κώστα Σλούκα, 12 πόντοι με 4/6 τρίποντα συν 5 ασίστ, ενώ πάρα πολύ καλός ήταν και ο Μάντζαρης, 11 πόντοι, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ντάνστον και Πετγουέι κέρδισαν τις μάχες στη ρακέτα, ενώ ο Λοτζέσκι κράτησε τον Ολυμπιακό σε ένα πολύ δύσκολο σημείο.

Για τον Παναθηναϊκό, ο Μαυροκεφαλίδης ήταν ο μακράν καλύτερος με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ με 7/7 δίποντα σε 18 λεπτά, ο Κάρι είχε 10 πόντους με 4/6 σουτ, ενώ ο Ράιτ είχε 8 πόντους με 4/6 σουτ. Καλός ήταν και ο Γκιστ, καλούτσικος ο Μπατίστ.

Στη διαφορά πόντων ο Ολυμπιακός είχε με +15 τον Πετγουέι και τον Ντάνστον, ιδίως χάρη στην τρομερή 3η περίοδο που έκαναν αμφότεροι, ο Σλούκας είχε +14, ενώ ο Μάντζαρης +11. Ο Λοτζέσκι ήταν στο +1, ενώ όλοι οι άλλοι είχαν αρνητικό πρόσημο (ο Σπανούλης -7), με τον Περπέρογλου να έχει -12, μιας και ο Μπαρτζώκας επέμενε να τον έχει στο «4» σε πεντάδες που δεν έβγαζαν νόημα με βάση το ποιον έπρεπε να μαρκάρει ο καθένας. Για τον Παναθηναϊκό, ο Μπράμος είχε (κλασσικά, τα έχουμε ξαναπεί για το πόσο βοηθά στη λειτουργία της ομάδας του) +7 παρότι είχε μόλις 3 πόντους στο ματς, ο Ούκιτς είχε +8, ο Γκιστ +5, ενώ καλύτερος όλων ήταν ο Μαυροκεφαλίδης με +10. Ο Φώτσης είχε -11, ο Διαμαντίδης -12 και ο Μασιούλις -13.

Ο Λασμ φορτώθηκε με φάουλ και έπαιξε μόλις 9 λεπτά, μένοντας άποντος, με τον Μπράμο να παίζει πιο πολύ απ’ όλους (25:39) και συνολικά 10 «πράσινους» να παίζουν πάνω από 13 λεπτά. Για τον Ολυμπιακό 9 παίκτες έπαιξαν πάνω από 10 λεπτά, με τον Μάντζαρη να αγωνίζεται 32:29, περισσότερο από κάθε άλλον στο ματς (και να κάνει τη διαφορά στην άμυνα και την οργάνωση).

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με 6-0 με τον Μάντζαρη και τον Παπαπέτρου, για να πάει στο 10-3 με τον Σπανούλη. Από εκεί και πέρα οι «πράσινοι» πήραν τον έλεγχο του αγώνα, ο Ούκιτς και ο Γκιστ μείωσαν, με τον Μπατίστ να φέρνει το ματς στο 10-13 με σερί 0-10 για τον Παναθηναϊκό. Δύο τρίποντα από Ούκιτς και Μπράμο έγραψαν το 12-19 με τον Παναθηναϊκό να τρέχει σερί 2-16 σε διάστημα 5 λεπτών.

Με τον Πετγουέι και τον Ντάνστον ο Ολυμπιακός κράτησε τη διαφορά, 17-21, αλλά ο Μαυροκεφαλίδης μπήκε καυτός στο ματς για το 19-27 και ο Ράιτ έφερε τους «πράσινους» στο 19-29. Με τη διαφορά να ξεφεύγει ο Λοτζέσκι έγραψε 7 συνεχόμενους πόντους για να μειώσει ο Ολυμπιακός στο 26-31 στο δίλεπτο, αλλά ο Μαυροκεφαλίδης έφτασε τα 5/5 δίποντα για το 26-35, με τον Φώτση να σκοράρει για τη μεγαλύτερη ως τότε διαφορά στο ματς για τον Παναθηναϊκό, 26-37 στα 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Περπέρογλου με καλάθι ψυχολογίας για τον Ολυμπιακό έφερε το ματς στο 29-37 στην ανάπαυλα.

Ο Ολυμπιακός είχε 3/13 τρίποντα στο πρώτο μέρος, ο Παναθηναϊκός 3/6, με τα ριμπάουντ να είναι 19-15 (6-2 τα επιθετικά) και τα λάθη 7-5.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μένουν άποντες στο πρώτο τρίλεπτο, μέχρι που ο Μασιούλις με λέι απ έγραψε το 29-39. Ο ίδιος σκόραρε λίγο μετά για το 29-41, με τον Ολυμπιακό να χρειάζεται ένα πεντάλεπτο στον αγώνα για να βάλει το πρώτο του καλάθι εντός παιδιάς με κάρφωμα του Πετγουέι, 32-41. Το καλάθι αυτό ξεκίνησε σερί 13-0 για τους «ερυθρολεύκους», δύο τρίποντα από Σλούκα και Μάντζαρη έφεραν το ματς στο 38-41, με τον Ντάνστον να γράφει το 42-41 με το 12-0 να έρχεται σε 2:48 για τον Ολυμπιακό (και το 13-0 σε 3:30).

Ο Μάντζαρης πέτυχε κι άλλο τρίποντο, αλλά ο Μαυροκεφαλίδης απάντησε για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 46-48. Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Κάρι για το 46-51, ενώ ο Γκιστ με καλάθι και φάουλ έφερε τον Παναθηναϊκό στο 46-54. Ο Σπανούλης με τον Μάντζαρη μείωσαν σε 50-54, αλλά ο Ράιτ με τον Κάρι έφεραν ξανά τον Παναθηναϊκό στο 50-58 με 6:18 για το τέλος. Δύο τρίποντα από Πετγουέι και Σλούκα έφεραν το ματς στο 56-60, με τον Διαμαντίδη να πετυχαίνει 2/2 βολές για τους μόνους πόντους του στο ματς για το 56-62 με 3:56 για το τέλος.

Ο Σλούκας απάντησε με τρίποντο για το -3 και μετά από 1 λεπτό με νέο τρίποντο έφερε το ματς στο 63-63 με 59 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Διαμαντίδης έκανε λάθος πάσα στη συνέχεια, με τον Σπανούλη να αναλαμβάνει την επίθεση και να σκοράρει με ντράιβ για το 65-63. Ο Παναθηναϊκός είχε 23 δευτερόλεπτα για το τέλος του ματς και με τον Μαυροκεφαλίδη ισοφάρισε τον αγώνα σε 65-65 στα 5 δευτερόλεπτα. Ο Ολυμπιακός από την επαναφορά σκόραρε τρίποντο από τα 8 μέτρα με τον Σπανούλη για το 68-65 στα 8 δέκατα, με τον Σλούκα να κλέβει την μπάλα στην επαναφορά και να τελειώνει εκεί το ματς.

Πλέον, οι δυο «αιώνιοι» κοιτάζουν στα προημιτελικά και από το βράδυ της Παρασκευής θα ξέρουν ποιος θα ψάξει διπλό στη Μόσχα και ποιος στη Μαδρίτη για να βρεθούν στο Μιλάνο. Και οι δυο πέτυχαν τον πρώτο στόχο της σεζόν, την πρόκριση στα πλέι οφς, μπροστά υπάρχει η πρόκληση του φάιναλ φορ. Θα είναι αμφότεροι αουτσάιντερ, αλλά είναι ομάδες που είναι πολύ σκληρές για να πεθάνουν και έχουν τέτοια εμπειρία ώστε να μην μπορεί κανείς να τους ξεγράψει στα προημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 29-37, 46-48, 68-65.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πετγουέι 7 (1τρ. 6ρ.), Σερμαντίνι 2 (5ρ.), Ντάνστον 12 (4ρ. 5κ.φ.), Σπανούλης 9 (1), Περπέρογλου 3 (1), Παπαπέτρου 5 (1τρ. 4ρ.), Σλούκας 12 (4τρ. 5ασ. 2κλ.), Κόλινς, Σίμονς, Μάντζαρης 11 (2τρ. 9ρ. 5ασ.), Λοτζέσκι 7 (1τρ. 5ρ. 3ασ.).

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 3 (1), Κάρι 10 (1τρ. 3ασ.), Μπατίστ 4 (3ρ.), Φώτσης 5 (1τρ. 3ρ.), Ούκιτς 6 (1), Λασμ, Μαυροκεφαλίδης 17 (5ρ.), Διαμαντίδης 2 (4ασ.), Γκιστ 6 (6ρ.), Μασιούλις 4 (2κλ.), Ράιτ 8.