Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Ισοφάρισαν Miners, Paraliers, προκρίθηκε η Α.Ε.Π.Ε.!

Ισοφάρισαν Miners, Paraliers, προκρίθηκε η Α.Ε.Π.Ε.!

Η Α.Ε.Π.Ε. συνέχισε την αήττητη πορεία της στο 2ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης», κέρδισε τους Κουμπάρους με 66-65 για να κάνει το 2-0 στη σειρά και να πάρει την πρόκριση. Οι Miners κέρδισαν με 57-49 τους Shooting Stars για να ισοφαρίσουν σε 1-1, ενώ το ίδιο πέτυχαν και οι Havalakers με το 65-64 επί της Lietuvos Pytas στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Ισοφάριση στη σειρά και από τους Cleveland Paraliers, 61-59 τη Jugoplastica, ενώ οι Kibars κέρδισαν με 61-57 τις Πίκλες Ρολ για το 1-0 στη δική τους σειρά.

SHOOTING STARS – MINERS 49-57
(10-12, 24-26, 38-43, 49-57)
(Σκορ σειράς: 1-1)

Οι Miners έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο αλλά κατάφεραν να κερδίσουν με 49-57 τους Shooting Stars για να ισοφαρίσουν τη σειρά στο 1-1. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-2 από τον Γεωργόπουλο, για να απαντήσουν με σερί 0-8 οι Miners με τον Χασομέρη. Οι Shooting Stars με τον Λουδάρο πλησίασαν για να κλείσει η περίοδος από Μηλιώνη και Φανό στο 10-12. Στη 2η περίοδο ο Σαλτούρος με τον Ζαφειράκο σκόραραν για το 14-14, με τον Μηλιώνη να βάζει την ομάδα του μπροστά. Ο Φανός με τον Κυνηγόπουλο απάντησαν για το 19-20, αλλά οι Shooting Stars με τον Λουδάρο και τον Γεωργόπουλο απάντησαν για το 22-20 και το 24-23. Οι Miners με τον Κωτσίδη έκλεισαν το ημίχρονο στο 24-26.

Στην επανάληψη ο Σακαράκης έγραψε το 27-29 για να ισοφαρίσει ο Γεωργόπουλος. Οι Shooting Stars με τον Σαλτούρο προηγήθηκαν με 33-31, αλλά οι Miners απάντησαν με τον Παπαδόγιαννη και τον Κωτσίδη για το 33-36. Ο Κωτσίδης ήταν που έφερε την ομάδα του στο 36-40 μετά το τρίποντο του Λουδάρου, ενώ οι Miners με τον Σακαράκη πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά ως τότε στο ματς, 38-45 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Ο Ζαφειράκος απάντησε, αλλά ο Σιούτης έφερε την ομάδα του στο 40-49. Μετά το νέο καλάθι του Ζαφειράκου ο Παπαδόγιαννης με τον Τζαβάρα έδωσαν στους Miners τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα, 42-53. Όμως, οι Shooting Stars δεν παραδόθηκαν, με τον Μενουδάκο και τον Σταύρου απάντησαν για το 46-53 για να έρθει ο Λουδάρος και να γράψει το 49-53 με 1:30 για το τέλος. Η απάντηση από τον Κωτσίδη ήταν αυτή που έκρινε τον αγώνα, ενώ Τζαβάρας και Ράπτης με 1/2 έκαστος έγραψαν το τελικό 49-57 την ώρα που οι Shooting Stars αστοχούσαν στις τελευταίες επιθέσεις τους.

Για τους νικητές ο Σακαράκης είχε 13 πόντους, ο Κωτσίδης 12, ο Παπαδόγιαννης με τον Χασομέρη από 8. Για τους Shooting Stars ο Λουδάρος είχε 15 πόντους, ο Γεωργόπουλος 11 και ο Ζαφειράκος 7.

Shooting Stars (Σταύρου Χ.): Μηλιώνης Μ. 4, Σταμάτης Π. 2, Ζαφειράκος Λ. 7, Γεωργόπουλος Δ. 11 (1), Μενουδάκος Τ. 2, Κουκούγιαννης Σ., Σαλτούρος Γ. 5, Λουδάρος Α. 15 (4), Σταύρου Χ.Β. 3.

Miners (Στρατηγός Γ.): Σακαράκης Δ. 13 (2), Κυνηγόπουλος Σ. 2, Φράγκος Α., Χασομέρης Κ. 8, Τζαβάρας Ν. 6 (1), Σιούτης Δ. 2, Κωτσίδης Κ. 12, Ράπτης Σ. 1, Φανός Ν. 5, Παπαδόγιαννης Σ. 8.

Α.Ε.Π.Ε. – ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ 66-65
(12-6, 31-30, 49-41, 66-65)
(Σκορ σειράς: 2-0)

Η Α.Ε.Π.Ε. κέρδισε τους Κουμπάρους με 66-65 για να πάρει την πρόκριση με 2-0 από τη σειρά, μετά από ένα οριακό παιχνίδι που κρίθηκε στην εκπνοή του. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για την Α.Ε.Π.Ε., με τον Καμζέλα, τον Τσάμη και τον Κωνσταντίνου προηγήθηκε με 10-0. Οι Κουμπάροι απάντησαν με Μιχαηλίδη και Μπρκιτς για να κλείσει την περίοδο ο Κωνσταντίνου στο 12-6. Με ένα τρίποντο του Καραγιάννη κι ένα καλάθι και φάουλ του Μπρκιτς οι Κουμπάροι ισοφάρισαν τον αγώνα στο 14-14, για να τους δώσει προβάδισμα ο Μαρούσος για πρώτη φορά στο ματς, 14-16. Μετά το τρίποντο του Καταραγιά Αθ., ο Μπρκιτς με τον Μαρούσο έγραψαν το 17-23. Η Α.Ε.Π.Ε. απάντησε με τον Καμζέλα και τον Κωνσταντίνου για το 22-23, αλλά οι Κουμπάροι έμειναν μπροστά, ο Μπρκιτς με τον Μαρούσο έγραψαν το 22-26 και το 24-28. Η Α.Ε.Π.Ε. ισοφάρισε με τον Κωνσταντινόπουλο, ενώ μετά το καλάθι του Μπρκιτς (14 πόντοι στην περίοδο) το τρίποντο του Καταραχιά Αθ. έκλεισε το ημίχρονο στο 31-30.

Ο Τσάμης με τον Καμζέλα έφερε το ματς στο 37-30, μετά την απάντηση του Μπρκιτς, ο Καμζέλας με τον Τσάμη έφεραν το ματς στο 41-33. Οι Κουμπάροι απάντησαν με τρίποντο από τον Μακροστέργιο, ενώ ο Μπρκιτς μείωσε σε 43-39. Ο Μυλωνάς με τον Καρουμπή έφεραν το ματς στο 49-41, αλλά οι Κουμπάροι πλησίασαν ξανά, 49-45 με τον Μιχαηλίδη. Η Α.Ε.Π.Ε. έφτασε ξανά στους 8 πόντους, 53-45 με τον Κωνσταντινόπουλο, ενώ η διαφορά έφτασε από τον Καμζέλα και στους 10 πόντους, 57-47 στο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου. Δύο τρίποντα του Μαρούσου έφεραν το ματς στο 60-53, με τον Καραγιάννη να σκοράρει κι αυτός από μακριά για το 60-56. Ο Μπρκιτς μείωσε στο καλάθι, ενώ μετά την απάντηση του Καμζέλα, οι Κουμπάροι ισοφάρισαν τον αγώνα με τον Καραγιάννη σε 62-62 με 1:22 για το τέλος. Η Α.Ε.Π.Ε. με τον Τσάμη και 2/4 βολές από τον Ζαφειρόπουλο και τον Καταραχιά Αθ. έφεραν το ματς στο 66-62 στα 6 δευτερόλεπτα. Οι Κουμπάροι κέρδισαν φάουλ και είχαν 1/2 βολές, χάνοντας επίτηδες τη 2η και σκοράροντας για το 66-65 στα 2 δευτερόλεπτα με το ματς, όμως, να τελειώνει εκεί.

Για τους νικητές ο Καμζέλας είχε 18 πόντους, ο Κωνσταντίνου 16, ο Τσάμης 14 και ο Καταραχιάς Αθ. 7. Για τους Κουμπάρους ο Μπρκιτς είχε 28 πόντους, ο Μαρούσος 16 και ο Καραγιάννης 10.

Α.Ε.Π.Ε. (Γυφτόκωστας Δ., Πασχάλης Τ.): Τσάμης Γ. 14, Καταραχιάς Αλ., Ζαφειρόπουλος Α. 1, Καμζέλας Γ. 18, Μυλωνάς Γ. 4, Καταραχιάς Αθ. 7 (2), Κωνσταντίνου Κ. 16 (1), Τσιτίνης Σ., Καρουμπής Σ. 2, Κωνσταντινόπουλος Σ. 4.

Κουμπάροι (Αντωνάτος Μ.): Καραγιάννης Β. 10 (2), Μιχαηλίδης Ν. 4, Αντωνάτος Μ. 2, Μακροστέργιος Σ. 5 (1), Μαρούσος Α. 16 (3), Μπρκιτς Μ. 28, Τσιτσής Γ..

HAVALAKERS – LIETUVOS PYTAS 65-64
(17-16, 34-35, 46-50, 65-64)

Οι Havalakers κέρδισαν με 65-64 τη Lietuvos Pytas για να ισοφαρίσουν τη σειρά ωθώντας την σε 3ο παιχνίδι. Το ματς ξεκίνησε με 0-5 από Πλεξουσάκη και Σαρρή Π. για να απαντήσουν ο Λαζαράκος Γ. με τον Μανούζα για την ισοφάριση. Ο Πλεξουσάκης έφερε το ματς στο 5-12, για να απαντήσει ο Σαμαρτζής για το 10-12. Η Lietuvos Pytas ξέφυγε με 10-16 με τον Μπέη και τον Κοντογεώργη, αλλά ως το τέλος της περιόδου, ο Σαμαρτζής με τον Κοζομπόλη είχαν φέρει το ματς στο 17-16. Στη 2η περίοδο, ο Ντούσιας με τον Σαρρή Π. έγραψαν το 19-25 για τη Lietuvos Pytas με τον Σταθούση να απαντά με τρίποντο. Ο Διάκος σκόραρε για το 22-28, ενώ η διαφορά μεγάλωσε περισσότερο από τον Πλεξουσάκη και τον Κοντογεώργο, 24-33. Όμως, δεν κατάφεραν να την κρατήσουν και με τον Σαμαρτζή, τον Μανούζα και τον Σταθούση οι Havalakers πλησίασαν σε 34-35.

Στην επανάληψη μετά τις βολές του Λαζαράκου Γ., ο Ευαγγέλου με τον Πλεξουσάκη έγραψαν το 36-40. Οι Havalakers αντέδρασαν και με τον Μανούζα και τον Λαζαράκο Γ. προσπέρασαν με 41-40. Δύο τρίποντα από τον Πλεξουσάκη έφεραν το ματς στο 43-46, για να ισοφαρίσει ο Κοζομπόλης, με τον Κοντογεώργη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 46-50. Στην 4η περίοδο ο Μανούζας ισοφάρισε τον αγώνα σε 50-50 για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του ο Σαμαρτζής. Μετά την ισοφάριση του Ντούσια, ο Κοζομπόλης έγραψε το 55-52. Ο Ευαγγέλου μείωσε, αλλά με τον Κοζομπόλη οι Havalakers πήγαν στο 58-54. Το τρίποντο του Μπέη έφερε τον αγώνα στο 58-57 στο τρίλεπτο και ένα λεπτό αργότερα ο Πλεξουσάκης έγραφε το 58-59 για την ομάδα του. Οι Havalakers απάντησαν με τρίποντο του Λαζαράκου για το 61-59, ενώ ο Μανούζας έφερε την ομάδα του στο 63-59 με 1:02 για το τέλος. Ο Πλεξουσάκης έγραψε 3/3 βολές για το 63-62 στα 29 δευτερόλεπτα, ενώ αμέσως μετά ο Ντούσιας σκόραρε για το 63-64. Όμως, 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος οι Havalakers κέρδισαν φάουλ για να σκοράρουν 2/2 βολές με τον Μανούζα και να κλέψουν αυτοί το ροζ φύλλο, 65-64, σε έναν συναρπαστικό αγώνα.

Για τους νικητές ο Μανούζας είχε 20 πόντους, ο Λαζαράκος Γ. 13, ο Σαμαρτζής 12, ο Κοζομπόλης 11 και ο Σταθούσης 9. Για τη Lietuvos Pytas ο Πλεξουσάκης είχε 25 πόντους, ο Ντούσιας 10, ο Κοντογεώργης 9 και ο Μπέης 7.

Havalakers (Μανούζας Γ.): Μπάχας Σ., Σταθούσης Δ. 9, Λαζαράκος Γ. 13 (2), Λαζαράκος Π., Κόκκινος Δ., Μανούζας Ζ. 20, Σαμαρτζής Δ. 12, Περρής Μ., Κωστάκος Π., Κοζομπόλης Σ. 11, Σούλης Π..

Lietuvos Pytas (Σαρρής Π.): Σαρρής Π. 6 (2), Σαρρής Σ., Πλεξουσάκης Κ. 25 (4), Διαμαντής Γ., Διάκος Γ. 3 (1), Ευαγγέλου Δ. 4, Μπέης Θ. 7 (1), Ντούσιας Σ. 10 (1), Κάλλιος Π., Κοντογεώργης Α. 9, Παρασκευόπουλος Φ..

KIBARS – ΠΙΚΛΕΣ ΡΟΛ 61-57
(19-15, 30-27, 38-37, 61-57)
(Σκορ σειράς: 1-0)

Οι Kibars κέρδισαν τις Πίκλες Ρολ με 61-57 για να ανοίξουν το σκορ στη σειρά. Μετά το καλάθι του Ζυγούμη οι Kibars προηγήθηκαν με 11-5 στο ξεκίνημα με τον Τρίγκα και τον Οικονόμου, για να απαντήσει ο Σακλαρίδης για το 11-9. Ο Τζάνος με τον Φιλίππα σκόραραν για το 15-9, ενώ ο Μακρέλης έγραψε το 17-11, πριν ο Φραγκογιάννης με τον Ζυγούμη μειώσουν σε 19-15 στο δεκάλεπτο. Μετά το καλάθι του Τζάνου στο 2ο δεκάλεπτο, ο Κυριάκογλου με τον Φραγκογιάννη έφεραν το ματς στο 22-20, για να απαντήσουν ο Τζάνος με τον Οικονόμου, 27-22. Ο Φιλίππας έφερε το ματς στο 30-24, για να κλείσει το ημίχρονο ο Ζυγούμης στο 30-27.

Στην επανάληψη ο Οικονόμου έγραψε το 34-27 για την ομάδα του, με τις Πίκλες Ρολ να απαντούν με τρομερό σερί 0-10 από τον Ζυγούμη, τον Φραγκογιάννη και τον Μάμαλη, για να προσπεράσουν με 34-37. Τζάνος και Οικονόμου απάντησαν για το 38-37, με τις Πίκλες Ρολ να σκοράρουν για το 38-39 με τον Ζυγούμη. Οι Kibars απάντησαν με δυνατό σερί 10-0 με τρίποντα από Φιλίππα και Τρίγκα και καλάθια του Οικονόμου για το 48-39, με τον Ζυγούμη να γράφει το 48-43. Το τρίποντο του Τρίγκα έφερε το ματς στο 51-43, με τον Ζυγούμη να απαντά, αλλά τον Οικονόμου και τον Τζάνο να σκοράρουν για το 56-45. Οι Πίκλες Ρολ προσπάθησαν να μειώσουν με τον Κυριάκογλου, αλλά ο Οικονόμου σκόραρε για να φέρει το ματς στο 59-48. Ο Ζυγούμης με τον Σακλαρίδη βοήθησαν την ομάδα τους να πλησιάσουν σε 59-55, ενώ μετά από 1/2 βολές του Αλαμπασίνη ο Ζυγούμης έγραψε και το 60-57, με τον Φιλίππα, όμως, να κλείνει το ματς στο 61-57 με 1/2 βολές.

Για τους νικητές ο Οικονόμου είχε 23 πόντους, ο Τρίγκας 13, ο Τζάνος 12 και ο Φιλίππας 9. Για τις Πίκλες Ρολ ο Ζυγούμης είχε 23 πόντους, ο Φραγκογιάννης με τον Κυριάκογλου από 10 και ο Σακλαρίδης 9.

Kibars (Κάκκας Σ., Λάμπρου Δ.): Αλαμπασίνης Γ. 2, Τρίγκας Κ. 13 (2), Μακρέλης Α. 2, Τζάνος Σ. 12, Λάμπρου Δ., Οικονόμου Γ. 23 (2), Φιλίππας Β. 9 (2).

Πίκλες Ρολ (Διαμαντής Γ.): Λαμπαθάκης Γ. 2, Μάμαλης Ν. 3, Σακλαρίδης Θ. 9 (1), Κυριάκογλου Σ. 10 (2), Φραγκογιάννης Ι. 10, Ζυγούμης Θ. 23.

CLEVELAND PARALIERS – JUGOPLASTICA 61-59

(15-15, 35-30, 48-45, 61-59)

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν με 61-59 τη Jugoplastica για να ισοφαρίσουν τη σειρά, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στον 3ο αγώνα πλέον. Το ματς ξεκίνησε με 2-8 για τη Jugoplastica με τον Κίτσιο, τον Σπατιώτη και τον Ηλιάκη. Μετά την απάντηση του Ντάσκα, ο Μπαρμπερίδης έγραψε το 4-12, για να απαντήσουν με σερί 11-2 οι Cleveland Paraliers με τον Πίτλογλου, τον Χαριτόπουλο, τον Σύρμο και τον Κωνσταντίνου για να προσπεράσουν με 15-14. Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά πήγε στο 20-15 από το τρίποντο του Τζαβέλα, με τους Ηλιάκη και Μπαρμπερίδη να απαντούν με τον ίδιο τρόπο για να ισοφαρίσει ο Λαρεντζάκης, 23-23. Ο Χαριτόπουλος με τον Κωνσταντίνου και τον Τσακαρισιάνο έφεραν το ματς στο 30-23, αλλά ο Λαρεντζάκης με τον Μέρο απάντησαν για το 32-28. Ο Τζαβέλας ανέβασε και πάλι τη διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Μπαρμπερίδη στο 35-30.

Ο Κίτσιος με τον Ηλιάκη σκόραραν για να φέρουν το ματς στο 37-37, με τον Χουλιάρα να βάζει μπροστά τη Jugoplastica. Ο Χαριτόπουλος απάντησε για το 40-39, με τον Σπατιώτη να φέρνει την ομάδα του στο 40-43. Οι Cleveland Paraliers προσπέρασαν με τον Τσακαρισιάνο για το 45-43, ενώ μετά την απάντηση του Μπαρμπερίδη, ο Τζαβέλας έφερε το ματς στο 48-45. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τζαβέλας έβαλε 6 ακόμα πόντους (10 συνεχόμενους) για να φέρει την ομάδα του στο 54-47. Ο Μπαρμπερίδης με τον Κίτσιο σκόραραν για το 54-51, με τον Κωνσταντίνου να απαντά για το 56-51. Ο Κοντοπυράκης μείωσε στους 3 πόντους με τον Σπατιώτη να γράφει τρίποντο και φάουλ για να ισοφαρίσει το ματς με 57-57 στο 1:50. Ο Τσακαρισιάνος έβαλε νέο τρίποντο για το 60-57, με τον Ηλιάκη να μειώνει σε 60-59 στα 30 δευτερόλεπτα. Οι Cleveland Paraliers πέταξαν δύο βολές στα 28 δευτερόλεπτα, αλλά η Jugoplastica δεν μπόρεσε να σουτάρει στα επόμενα 24 δευτερόλεπτα, και με 1/2 βολές του Χαριτόπουλου οι Cleveland Paraliers πήγαν στο 61-59, με την Jugoplastica να μην τα καταφέρνει στην τελική προσευχή νίκης.

Για τους νικητές ο Τζαβέλας είχε 17 πόντους, ο Τσακαρισιάνος 16, ο Χαριτόπουλος 10 και ο Κωνσταντίνου 8. Για τη Jugoplastica ο Ηλιάκης είχε 17 πόντους, ο Μπαρμπερίδης 13, ο Κίτσιος με τον Σπατιώτη από 8.

Cleveland Paraliers (Σύρμος Χ., Χαριτόπουλος Σ.): Τζαβέλας Ν. 17 (1), Σύρμος Χ. 3, Ντάσκας Φ. 2, Χαριτόπουλος Σ. 10, Πριτσιούλης Δ., Ιωαννίδης Α., Τσακαρισιάνος Χ. 16 (2), Πίτλογλου Ν. 5, Κωνσταντίνου Β. 8, Γρηγορόπουλος Σ..

Jugoplastica (Λαρεντζάκης Γ.): Μπαρμπερίδης Κ. 13 (1), Τοπαλίδης Δ., Σπατιώτης Π. 8 (1), Μέρος Χ. 2, Κοντοπυράκης Κ. 4, Ηλιάκης Β. 17 (1), Λαρεντζάκης Γ. 5, Κίτσιος Α. 8 (2), Χουλιάρας Γ. 2, Πούλιος Β..