Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Νίκες για Α.Ε.Π.Ε., Kibars, Jugoplastica, στην εκπνοή οι Miners!

Νίκες για Α.Ε.Π.Ε., Kibars, Jugoplastica, στην εκπνοή οι Miners!

Οι Miners κέρδισαν με καλάθι στην εκπνοή τους Havalakers με 78-76 στο πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών του 2ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Νίκη με αμυντική επίδειξη δύναμης για την Α.Ε.Π.Ε., 51-36 τη Scabolini, ενώ η Jugoplastica άνοιξε το σκορ με 68-63 στη σειρά με την Dirtus Bologna. Τέλος, οι Kibars συνεχίζουν απτόητοι το ταξίδι τους στο όνειρο μετά το 72-66 απέναντι στα Χώματα παρά τους 39 πόντους του Εξαρχόπουλου.

KIBARS B.C. – ΧΩΜΑΤΑ 72-66
(18-13, 26-34, 49-55, 72-66)
(Σκορ σειράς: 1-0)

Οι Kibars κέρδισαν με 72-66 τα Χώματα στο πρώτο ματς της σειράς, με το ματς να ξεκίνα με 6-3 από τον Φράγκο και τον Τρίγκα, πριν απαντήσει ο Γκάτσης Σ.. Με τον Τζάνο πρωταγωνιστή οι Kibars ξέφυγαν με 15-8, αλλά ο Εξαρχόπουλος απάντησε για το 15-13, πριν κλείσει ο Οικονόμου το δεκάλεπτο στο 18-13. Η 2η περίοδος άνοιξε με καλάθι του Τσέλια, με τον Τζάνο και τον Τρίγκα να γράφουν το 22-15. Τα Χώματα ανέβασαν ρυθμό και με σερί 0-9 πέρασαν μπροστά, ο Εξαρχόπουλος με 9 δικούς του πόντους τα έφερε στο 22-24. Ο Τζάνος απάντησε, αλλά ο Εξαρχόπουλος συνέχισε ασταμάτητος για να φτάσει τους 14 συνεχόμενους πόντους ως το 26-29 της ομάδας του (και να έχει ως τότε 21 πόντους). Μάλιστα, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, Δαιμονάκος και Γκάτσης Σ. είχαν φέρει το ματς στο 26-34.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Εξαρχόπουλος έγραφε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, 26-36, με τους Kibars να χρειάζονται επειγόντως απάντηση και να τη βρίσκουν από τον Φράγκο, που μείωσε σε 31-36. Ο Τρίγκας έφερε το ματς στο 34-38, αλλά ο Ποζιόπουλος με τον Εξαρχόπουλο από το τρίποντο απάντησαν για το 36-45. Ο Τρίγκας μείωσε σε 40-45 και μετά τις βολές του Εξαρχόπουλου, ο ίδιος έβαλε άλλους 4 πόντους για το 44-47 (13 πόντοι στην περίοδο). Ο Ελευθερόπουλος ανέβασε τη διαφορά στους 6 πόντους, αλλά ο Φράγκος απάντησε με 5 δικούς του για να μειώσει σε 49-52, με την περίοδο να κλείνει από ένα τρίποντο του Εξαρχόπουλου (34 πόντοι στα πρώτα 30 λεπτά του ματς!).

Στο 4ο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες έμειναν χωρίς πόντο στα πρώτα 3 λεπτά, με τον Ποζιόπουλο να γράφει τρίποντο για το 49-58 με 6:48 για το τέλος. Η απάντηση των Kibars ήταν άμεση, ο Οικονόμου με τον Τζάνο έφεραν το ματς στο 55-58, με τον Εξαρχόπουλο να γράφει καλάθι και φάουλ για το 55-61. Ο Τρίγκας απάντησε με τρίποντο, ενώ με 3:17 για το τέλος ο Τζάνος έφερνε το ματς στον πόντο, 60-61. Οι Kibars προσπέρασαν για πρώτη φορά από το 22-21 και μετά με το καλάθι του Τρίγκα για το 62-61 με 3:04 για το φινάλε. Ο Ελευθερόπουλος έβαλε την ομάδα του ξανά μπροστά, αλλά ο Τρίγκας απάντησε με τρίποντο για το 65-63. Ο Εξαρχόπουλος μείωσε σε 66-65 με 1:34 για το τέλος, με τον Οικονόμου να γράφει 2/2 βολές και τον Τσέλια να απαντά με 1/2 για το 68-66 στο 1:15. Τα Χώματα αστόχησαν σε δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό, με τον Τζάνο και τον Τρίγκα να έχουν 2/4 βολές για το 70-66 στα 16 δευτερόλεπτα, πριν ο Λάμπρου στο φινάλε σφραγίσει τη νίκη της ομάδας του!

Για τους νικητές ο Τρίγκας είχε 28 πόντους, ο Τζάνος 17, ο Φράγκος 14, ο Οικονόμου 11. Για τα Χώματα ο Εξαρχόπουλος είχε 39 πόντους.

Kibars B.C. (Κάκκας Σ., Λάμπρου Α.): Οικονόμου Γ. 11 (2), Χαλουλάκος Κ., Λάμπρου Δ. 2, Τρίγκας Σ. 28 (2), Τζάνος Σ. 17, Φράγκος Α. 14, Φιλίππας Β..

Χώματα (Σταύρου Κ.): Ποζιόπουλος Λ. 6 (2), Δαιμονάκος Γ. 3, Τσέλιας Χ. 6, Χουλιάρας Γ., Γκάτσης Σ. 6 (2), Καραμανλής Β. 2, Ελευθερόπουλος Σ. 4, Εξαρχόπουλος Ε. 39 (5), Αράπος Β., Μελαχροινός Α..

MINERS – HAVALAKERS 78-76

(14-21, 28-35, 46-53, 78-76)

Μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι, οι Miners κέρδισαν με 78-76 τους Havalakers με καλάθι στην εκπνοή του αγώνα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-8 για τους Havalakers από τον Λαζαράκο Γ. που βρέθηκε σε μεγάλη μέρα και τον Λαζαράκο Π.. Η απάντηση ήρθε από τον Παπαδόγιαννη και τον Τζαβάρα για την ισοφάριση, ενώ ο Κωτσίδης έγραψε το 10-10. Με ένα 0-7 από τον Λαζαράκο Γ. οι Havalakers ξέφυγαν με 10-17, ενώ ο Κωστάκος ήταν που έφερε το ματς στο 12-21. Μετά την απάντηση του Τζαβάρα, ο Κόκκινος έγραψε τρίποντο για το 14-24, ενώ ο Μανούζας Γ. έδινε στους Havalakers τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα, 16-28! Οι Miners προσπάθησαν να αντιδράσουν, ο Κωτσίδης με τον Σιούτη έδωσαν το έναυσμα, για να μειώσει ο Παπαδόγιαννης σε 22-29. Ο Μανούζας Ζ. απάντησε, με τον Τζαβάρα να γράφει τρίποντο για το 28-32, πριν τον μιμηθεί ο Λαζαράκος Γ. για το 28-35 της ανάπαυλας.

Στην επανάληψη ο Τζαβάρας έριξε τη διαφορά στους 5 πόντους, αλλά ο Λαζαράκος Γ. έβαλε το 5ο του τρίποντο και με τον Μανούζα Ζ. έφερναν τους Havalakers στο 30-40. Η διαφορά ανέβηκε στους 11 από το καλάθι και φάουλ Μανούζα Γ., 32-43, για να απαντήσουν με σερί 11-0 οι Miners και να ισοφαρίσουν τον αγώνα με τον Σακαράκη και τον Τζαβάρα πρωταγωνιστές στην επίθεση. Με δικό τους 0-7 οι Havalakers ξέφυγαν και πάλι με 43-50 από τον Μανούζα Ζ. και τον Λαζαράκο Γ., ενώ ο Κόκκινος με τρίποντο έγραφε το 44-53 για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο ο Σακαράκης με βολές, 46-53.

Στην 4η περίοδο ο Σιούτης έφερνε την ομάδα του στο -5, αλλά ο Μπάχας απάντησε για το 48-58. Με 9-1 σερί οι Miners με τον Τζαβάρα να βάζει τους 8 πόντους πλησίασαν σε 57-59, μόνο για να δουν τους Havalakers να έχουν και πάλι τις απαντήσεις, 57-65 από τον Περρή και τον Μπάχα. Ο Τζαβάρας κράτησε την ομάδα του με 4 πόντους για το 63-66 στο 2:35, με τον Μπάχα να σκοράρει για το 63-68. Το 7ο τρίποντο του Λαζαράκου έφερνε το ματς στο 64-71 με 2:05 για το τέλος, ενώ μετά την απάντηση του Παπαδόγιαννη, ο Λαζαράκος έγραφε το 66-74 στο 1:35! Όμως, οι Miners σκόραραν με τον Κωτσίδη και εκμεταλλεύτηκαν δύο άστοχες επιθέσεις των Havalakers για να μειώσουν πρώτα σε 70-74 στο 1:20 και στη συνέχεια να γράψουν 1/2 βολές και από επιθετικό ριμπάουντ απ’ τη δεύτερη να πλησιάσουν ξανά με τον Κωτσίδη στο 73-74 στο 1:05. Ο Περρής είχε 1/2 βολές για τους Havalakers στα 49 δευτερόλεπτα, με τον Κυνηγόπουλο να τον μιμείται. Οι Miners με τον Σακαράκη προσπέρασαν για πρώτη φορά στο ματς με 76-75 στα 25 δευτερόλεπτα, για να ισοφαρίσει με 1/2 βολές ο Λαζαράκος Γ. αμέσως μετά. Οι Miners είχαν την τελευταία επίθεση και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην εκπνοή με αυτόν εδώ τον τρόπο από επιθετικό ριμπάουντ ύστερα από χαμένο σουτ:

Για τους νικητές ο Τζαβάρας είχε 30 πόντους, Σακαράκης και Κωτσίδης από 14, ενώ ο Παπαδόγιαννης 11. Για τους Havalakers ο Λαζαράκος Γ. είχε 35, ο Μανούζας Ζ. 12 και ο Κόκκινος 8.

Miners (Στρατηγός Γ.): Κυνηγόπουλος Σ. 3, Τζαβάρας Ν. 30 (2), Σιούτης Δ. 5, Κωτσίδης Κ. 14, Ράπτης Σ., Παπαδόγιαννης Σ. 11, Χρονόπουλος Μ. 1, Σακαράκης Δ. 14 (1).

Havalakers (Μανούζας Γ.): Μπάχας Σ. 6, Λαζαράκος Γ. 35 (7), Μανούζας Γ. 5, Κόκκινος Δ. 8 (2), Μανούζας Ζ. 12, Λαζαράκος Π. 2, Πέρρης Μ. 6, Κωστάκος Π. 2, Πολίτης Γ., Σούλης Π..

DIRTUS BOLOGNA – JUGOPLASTICA 63-68

(18-16, 38-33, 52-58, 63-68)
(Σκορ σειράς: 0-1)

Μετά από ένα πολύ σκληρό παιχνίδι η Jugoplastica κέρδισε με 63-68 την Dirtus Bologna για να ανοίξει το σκορ στη σειρά. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδιαίτερα μοιρασμένο, με τον Ράνη και τον Μητρόπουλο η Dirtus Bologna προηγήθηκε με 4-3, αλλά ο Λαρεντζάκης κρατούσε την Jugoplastica στο παιχνίδι, σκόραρε για το 4-7, πριν απαντήσει ο Ράνης και γράψει τρίποντο ο Ηλιάκης για το 7-10. Ο Ράνης μείωσε ξανά, με τον Λαρεντζάκη και τον Ηλιάκη να φέρνουν το ματς στο 11-14. Ο Ράνης με καλάθι και φάουλ έφτανε τους 9 πόντους για το 14-14, με τον Κωστίδη να απαντά, αλλά τον Ειρηνάκη να κλείνει την περίοδο στο 18-16 για την Dirtus Bologna. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Χαλκιάς με τρίποντο έφερνε το ματς στο 21-16, αλλά ο Σπατιώτης απαντούσε με 5 δικούς του πόντους για το 21-21. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη έγραφε το 23-24, με τον Ηλιάκη να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ για το 25-27. Ο Ειρηνάκης ισοφάρισε τον αγώνα, αλλά η Jugoplastica με τον Κοντοπυράκη και τον Ηλιάκη ξέφυγε με 27-31. Η Dirtus Bologna απάντησε με 11-2 ως το τέλος του ημιχρόνου, ο Ράνης είχε 5 πόντους, Αλεξόπουλος και Πιας βοήθησαν για το 38-33 της ανάπαυλας.

Στην 3η περίοδο ο Ηλιάκης μείωσε σε 38-35, αλλά ο Αλεξόπουλος κράτησε την ομάδα του μπροστά, με τον Ράνη να γράφει το 43-36. Η Jugoplastica με δύο τρίποντα από Κωστίδη και Χουλιάρα μείωσε σε 43-42, για να τη βάλει μπροστά ο Μπαρμπερίδης, 43-44. Ο Ειρηνάκης με τον Μαϊτό απάντησαν για το 48-46, αλλά δύο κολλητά τρίποντα από Μπαρμπερίδη και Ηλιάκη έθεσαν τις ισορροπίες στο ματς, 48-52, αφού η Jugoplastica δεν έχασε ξανά το προβάδισμα ως το τέλος. Ο Αλεξόπουλος μείωσε στο καλάθι, αλλά με τον Σπατιώτη και τον Ηλιάκη, η Jugoplastica έφτασε στο 52-58 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο ο Μπαρμπερίδης με τρίποντο έφερνε το ματς στο 52-61, ενώ στο καλάθι του Ράνη απάντησε ο Κοντοπυράκης για το 54-63. Η Dirtus Bologna δεν το έβαλε κάτω, ο Αλεξόπουλος δημιουργούσε προβλήματα στη ρακέτα της Jugoplastica, με 4/4 βολές μείωσε σε 58-63 για να γράψει τρίποντο ο Μαϊτός για το 61-63 στα 3:31. Η Jugoplastica απάντησε κι αυτή από τη ρακέτα με τον Κοντοπυράκη για το 61-65, με την Dirtus Bologna να χάνει 2 επιθέσεις πριν τελικά καταφέρει με τον Ράνη να πλησιάσει σε 63-65 στο 1:07. Όμως, το καλάθι του Λαρεντζάκη στα 47 δευτερόλεπτα έκανε το ματς αγώνα δύο κατοχών, με την Dirtus Bologna να χάνει δύο τρίποντα στα 30 και τα 13 δευτερόλεπτα και την Jugoplastica να κλειδώνει τη νίκη με βολή του Σπατιώτη.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 18 πόντους, ο Λαρεντζάκης 13, ο Κοντοπυράκης 11, ο Μπαρμπερίδης 10 και ο Σπατιώτης 8. Για την Dirtus Bologna ο Ράνης είχε 21 πόντους, ο Αλεξόπουλος 14, ο Μαϊτός 11 και ο Ειρηνάκης 10.

Dirtus Bologna (Χαλκιάς Κ.): Ειρηνάκης Ε. 10, Μαϊτός Ν. 11 (2), Πιας Α. 2, Γιαννόπουλος Χ., Ράνης Ε. 21, Χαλκιάς Κ. 3 (1), Αλεξόπουλος Π. 14, Μητρόπουλος Γ. 2.

Jugoplastica (Λαρεντζάκης Γ.): Κοντοπυράκης Κ. 11, Κωστίδης Λ. 5 (1), Μπαρμπερίδης Κ. 10 (2), Σπατιώτης Π. 8 (1), Ηλιάκης Β. 18 (2), Λαρεντζάκης Γ. 13 (1), Σταθόπουλος Α., Χουλιάρας Γ. 3 (1).

SCABOLINI – Α.Ε.Π.Ε. 36-51

(5-14, 13-25, 28-40, 36-51)

Η επίθεση της Scabolini δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τις απουσίες που είχε στο ματς, με την Α.Ε.Π.Ε. να κάνει επίδειξη αμυντικής δύναμης αναγκάζοντας την αντίπαλό της στη χειρότερη επιθετικά βραδιά της χρονιάς με 36-51 (προηγούμενη χειρότερη επιθετική επίδοση της Scabolini ήταν οι 46 πόντοι στον 2ο αγώνα των «16» και μάλιστα σε 29:06, αφού το ματς διακόπηκε στο τέλος της 3ης περιόδου, ενώ σε ολόκληρο 40λεπτο ήταν οι 49 πόντοι σε ματς κιόλας που είχε κερδίσει). Το παιχνίδι ξεκίνησε θεαματικά για την Α.Ε.Π.Ε., 0-11 από τον Καταραχιά, τον Κωνσταντίνου και τον Πρινιωτάκη. Το πρώτο καλάθι της Scabolini πέτυχε ο Καρδιακίδης μετά από 8 λεπτά αγώνα, ενώ ο Παρασκευόπουλος Ν. μείωνε λίγο μετά σε 5-11. Ο Κωνσταντινόπουλος απαντούσε κι αυτός με τρίποντο για να κλείσει την περίοδο στο 5-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παρασκευόπουλος Γ. με τον Φωτόπουλο μείωσαν σε 11-15, με τον Καταραχιά να απαντά με τρίποντο. Ο Φωτόπουλος έφερε τον αγώνα στο 14-19, αλλά η Α.Ε.Π.Ε. με τον Μιχαηλίδη και τον Καμζέλα ξέφυγε με 14-25, για να κλείσει το ημίχρονο στους 10 πόντους με βολή του Παρασκευόπουλου Δ.. Στην 3η περίοδο ο Παρασκευόπουλος Δ., που ήταν πολύ καλά κλεισμένος στο πρώτο μέρος, βρήκε χώρο δράσης και με 6 μαζεμένους πόντους μείωσε σε 21-26. Η Α.Ε.Π.Ε. είχε απάντηση για το 21-32 από τον Κωνσταντίνου και τον Καμζέλα, ενώ μετά το καλάθι του Φωτόπουλου, ο Ζαφειρόπουλος με τρίποντο και ο Καμζέλας έφερναν τον αγώνα στο 23-37. Ο Παρασκευόπουλος Δ. προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του στο ματς (10 πόντοι στην περίοδο) αλλά ο Καμζέλας έκλεισε το δεκάλεπτο στο 28-40.

Στην 4η περίοδο ο Καταραχιάς με τον Τσιτίνη ανέβασαν τη διαφορά στο 28-45, με τον Φωτόπουλο να είναι ο μόνος που σκόραρε από την Scabolini (8 πόντοι) στο δεκάλεπτο. Μείωσε σε 30-45, αλλά ο Κωνσταντίνου έφερε την ομάδα του στο 32-49, πριν ο Φωτόπουλος γράψει το 36-49, για να κλείσει το ματς ο Κωνσταντίνου για την Α.Ε.Π.Ε..

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 15 πόντους, ο Καμζέλας 10 και ο Καταραχιάς 9. Για τη Scabolini ο Φωτόπουλος είχε 16 και ο Παρασκευόπουλος Δ. 12.

Scabolini (Παρασκευόπουλος Τ.): Δημάδης Δ., Παπαθανασίου Β., Φωτόπουλος Γ. 16, Καρδιακίδης Γ. 2, Παρασκευόπουλος Γ. 3 (1), Παρασκευόπουλος Δ. 12, Παρασκευόπουλος Ν. 3 (1).

Α.Ε.Π.Ε. (Πασχάλης): Τσάμης Γ., Μιχαηλίδης Κ. 4, Ζαφειρόπουλος Α. 4 (1), Καμζέλας Γ. 10, Πασχαλίδης Λ., Καταραχιάς Θ. 9 (2), Πρινιωτάκης Δ. 2, Κωνσταντίνου Κ. 15, Τσιτίνης Σ. 4, Κωνσταντινόπουλος Σ. 3 (1).

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …