Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Έτοιμη η τετράδα!

Έτοιμη η τετράδα!

Ολοκληρώθηκαν με 2-0 όλες οι σειρές των προημιτελικών στο 3ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, αφού οι ομάδες που είχαν πάρει το πρώτο παιχνίδι, επικράτησαν και στο δεύτερο. Οι Ballbusters κέρδισαν με 62-54 τους Athens Supergrungers για το 2-0, ενώ σκορ πρόκρισης πήρε και ο Π.Σ.Γ. μετά το 45-36 επί των Faiters. Οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση κέρδισαν εύκολα με 74-45 την Τιρινίνι για το 2-0, με τους Νεροχύτες να παίρνουν με 20-0 το δεύτερο ματς με τη Χοντρίμ Τιμ και την πρόκριση.

ATHENS SUPERGRUNGERS – BALLBUSTERS 54-62

(17-19, 23-39, 42-50, 54-62)
(Σκορ σειράς: 0-2)

Οι Ballbusters κέρδισαν τους Athens Supergrungers με 54-62 για να κάνουν το 0-2 στη σειρά και να πάρουν την πρόκριση για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος! Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθι του Κατσαμπάνη για τους Athens Supergrungers, με τον Τριμπόνια και τον Σοφιανόπουλο να απαντούν με τρίποντα για το 4-6. Ο Τσατσαρός με τον Βαρβαρίγο έδωσαν ξανά προβάδισμα στην ομάδα τους, 10-6, αλλά ο Ντουλαβέρης ισοφάρισε, ενώ το τρίποντο του Νίνου έβαλε μπροστά τους Ballbusters. Οι Athens Supergrungers πήραν το προβάδισμα με τον Τσίπρα στο 15-13 και άλλη μία φορά με τον Θεοδώρου στο 17-16, αλλά αυτή έμελλε να είναι και η τελευταία στον αγώνα.

Οι Ballbusters απάντησαν με τον Βεντούρη για να προσπεράσουν με 17-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ στη συνέχεια ο ίδιος με τον Αρβανιτάκη έφεραν το ματς στο 17-24. Ο Βαρβαρίγος διέκοψε το σερί, αλλά ο Αρβανιτάκης με τον Βεντούρη είχαν ζεσταθεί και έφεραν την ομάδα τους στο 19-30. Ο Τσατσαρός με τον Λιούτα απάντησαν για το 23-32, αλλά ένα καλάθι και φάουλ του Μαυράκη κι ένα τρίποντο του Ντουλαβέρη έκλεισαν στο 23-39 το ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι Athens Supergrungers μπήκαν με τον Κατσαμπάνη να γράφει δύο τρίποντα για το 29-39, ενώ ο Χίμος τους έφερε στο 31-39 για να ρίξει τη διαφορά στους 6 ολοκληρώνοντας ένα 10-0 ο Θεοδώρου. Η απάντηση ήρθε από το τρίποντο του Τριμπόνια για τους Ballbusters, ενώ ο Μαυράκης ανέβαζε τη διαφορά στους 10 πόντους λίγο πιο μετά, 36-46. Ο Βαρβαρίγος έγραψε 8 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του μειώνοντας σε 42-48, με τον Ντουλαβέρη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 42-50.

Το τρίποντο του Κατσαμπάνη στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου μείωσε σε 45-50, αλλά ο Βεντούρης με τον Τριμπόνια απάντησαν για το 45-55 έχοντας ήδη φτάσει στο τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα. Οι Athens Supergrungers δεν παράτησαν το ματς, ο Τσίπρας με 4 πόντους έφερε την ομάδα του ως το 51-55 στο 1:46, με το δεύτερο καλάθι να έρχεται από επιθετικό ριμπάουντ, ενώ στο 1:21 ο Βαρβαρίγος ήταν που μείωσε σε 52-55. Όμως, το επιθετικό ριμπάουντ και το καλάθι από τον Βεντούρη για το 52-57 στα 55 δευτερόλεπτα έθεσε τις ισορροπίες του τελευταίο λεπτού. Οι Athens Supergrungers αστόχησαν στην επόμενη επίθεσή τους για να έρθει ξανά ο Βεντούρης με 1/2 βολές για το 52-58. Ο Τσατσαρός μείωσε στα 31 δευτερόλεπτα, αλλά ο Βεντούρης απάντησε για το 54-60 στα 20 δευτερόλεπτα, με τον Μαυράκη να κλείνει το ματς και την πρόκριση των Ballbusters στην τετράδα.

Για τους νικητές ο Βεντούρης είχε 17 πόντους, ο Ντουλαβέρης 11, ο Τριμπόνιας 8 και ο Μαυράκης 7. Για τους Athens Supergrungers ο Βαρβαρίγος είχε 16, ο Κατσαμπάνης 11, ο Τσατσαρός 10 και ο Θεοδώρου 7.

Athens Supergrungers
(Χατζόπουλος Σ.): Τσίπρας Α. 6, Κατσαμπάνης Χ. 11 (3), Βαρβαρίγος Ε. 16 (2), Θεοδώρου Χ. 7, Χίμος Ι. 2, Τσατσαρός Κ. 10, Λιούτας Γ. 2.

Ballbusters (Πουλάκης): Νίνος Π. 4 (1), Τριμπόνιας Ε. 8 (2), Κολιοφώτης Ε. 2, Μαυράκης Α. 7, Ντουλαβέρης Γ. 11 (1), Σοφιανόπουλος Π. 7 (1), Αρβανιτάκης Δ. 6 (1), Βεντούρης Σ. 17 (1).

FAITERS – Π.Σ.Γ. 36-45
(18-8, 22-16, 31-32, 36-45)

Ο Π.Σ.Γ. κέρδισε με 36-45 τους Faiters στο δεύτερο παιχνίδι για να πάρει το εισιτήριο για το φάιναλ φορ! Το ματς ξεκίνησε με 5-0 για τους Faiters από τον Στόλη, για να απαντήσουν ο Ζαργάνης με τον Τόλια για το 7-6. Οι Faiters είχαν τον έλεγχο, με τον Στόλη και τον Κολλά έφτασαν στο 12-6, ενώ μετά την απάντηση του Τσέκου, ο Αράπογλου με τον Κολλά έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 18-8 για την ομάδα τους, με τον Καφφετζάκη να ανεβάζει τη διαφορά στους 12 πόντους, 20-8, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Ο Π.Σ.Γ. έκλεισε την άμυνά του, επέτρεψε μόλις άλλο ένα καλάθι σε όλη την περίοδο, με αποτέλεσμα να αρχίσει να ψαλιδίζει τη διαφορά. Ο Τσέκος μείωσε σε 20-12 για να έρθουν ο Ζαργάνης με τον Ζέρβα για το 20-16, πριν ο Κολλάς διακόψει το σερί και κλείσει το ημίχρονο στο 22-16 για τους Faiters.

Στην 3η περίοδο ο Π.Σ.Γ. πλησίασε σε 22-21 με τον Ζαργάνη, φτάνοντας το σερί του στο 2-13, για να απαντήσουν οι Faiters με τον Κολλά και τον Αράπογλου για το 27-21. Ο Τσέκος πήρε το ματς πάνω του, με 5 πόντους βοήθησε την ομάδα του να πλησιάσει σε 27-26, ενώ μετά την απάντηση του Αράπογλου, ο ίδιος ήταν που ισοφάρισε το παιχνίδι σε 30-30, στην πρώτη ισοπαλία από το ξεκίνημα του αγώνα. Ο Τόλιας σκόραρε για τον Π.Σ.Γ. στη συνέχεια, για το πρώτο προβάδισμα της ομάδας του στο ματς, 30-32.

Οι Faiters με τον Στόλη κατάφεραν να προσπεράσουν με 33-32 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, αλλά ο Π.Σ.Γ. απάντησε με Τσέκο και Ζέρβα για το 33-36. Ο Καφφετζάκης μείωσε σε 35-36, αλλά αυτό έμελλε να είναι το τελευταίο εντός παιδιάς καλάθι των Faiters στο ματς. Ο Π.Σ.Γ. με τον Τόλια να γράφει 4 πόντους πήγε στο 35-40, για να χάσουν οι Faiters τρίποντο στο 1:10. Ο Τσέκος από τη γραμμή έφερε το ματς στο 35-42, οι Faiters απάντησαν με 1/2 βολές από τον Φιλακουρίδη, ενώ ο Τόλιας στο λεπτό έφερε τον αγώνα στο 36-43. Οι Faiters στα 45 δευτερόλεπτα έχασαν άλλο ένα τρίποντο, με τον Ρέππα να γράφει 2/2 βολές στα 38 δευτερόλεπτα για το 36-45 και το οριστικό φινάλε στο ματς, με τον Π.Σ.Γ. να παίρνει την πρόκριση.

Για τους νικητές ο Τσέκος είχε 19 πόντους, ο Ζαργάνης 11 και ο Τόλιας 9. Για τους Faiters ο Κολλάς είχε 13 πόντους, ο Στόλης 9 και ο Αράπογλου 8.

Faiters (Κολλάς Γ.): Φιλακουρίδης Μ. 2, Κολλάς Γ. 13, Χατζηδημητράκης Τ., Καφφετζάκης Δ. 4, Δουκλιάς Σ., Χούτος Κ., Αράπογλου Π. 8 (1), Στόλης Χ. 9 (1).

Π.Σ.Γ.
(Δημητρόπουλος): Ζαργάνης Β. 11, Ρέππας Κ. 2, Παπαδόπουλος Γ., Οικονομίδης Μ., Ζέρβας Κ. 4, Τσέκος Κ. 19, Τόλιας Δ. 9.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – ΟΙ ΜΠΡΑΦΟΙ ΤΟΥ ΧΑΡΗ ΠΑΤΣΗ 45-75

(7-17, 23-32, 34-56, 45-75)

Οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση κέρδισαν με 45-75 την Τιρινίνι στον 2ο προημιτελικό για να περάσουν στο φάιναλ φορ της λίγκας, όπου και θα διεκδικήσουν τον τίτλο! Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-6 από τον Καραμανή για τους νικητές, ενώ μετά την απάντηση του Γιαννιτσιώτη για το 3-6, ο Περράκης με τον Ζήρο έφεραν το ματς στο 3-14. Η Τιρινίνι απάντησε για το 7-14 με τον Λεγάκη και τον Παπαναστασίου, αλλά το τρίποντο του Λαρεντζάκη στο τέλος του δεκαλέπτου έφερε το ματς στο 7-17.

Ο Παπαναστασίου με τον Λεγάκη και τον Σαρρή απάντησαν μειώνοντας το ματς σε 16-19 στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Καραμανή και τον Ζήρο να κρατούν την ομάδα τους μπροστά, 18-25. Ο Σαρρής μείωσε σε 21-25, με τον Ζήρρο να απαντά με τρίποντο, τον Παπαναστασίου να γράφει 2/2 βολές και τον Περράκη να σκοράρει νέο τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου για το 23-32.

Στην 3η περίοδο οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση έφτασαν το σερί τους στο 0-8, ο Λαρεντζάκης τους βοήθησε ως το 23-37. Ο Τσάπαλος απάντησε, με τον Σαπλατέρα να γράφει το 25-40. Ο Λεγάκης με τον Γιαννιτσιώτη σκόραραν για το 30-42 αλλά ένα 0-10 από τον Ασημομύτη, τον Περράκη και τον Σαπλατέρα έκρινε οριστικά το ματς, 30-52 για τους Μπράφους του Χάρη Πάτση που δεν κινδύνευσαν καθόλου στη συνέχεια, ελέγχοντας απόλυτα το ματς. Ο Αντωνόπουλος διέκοψε το σερί, αλλά ο Ξυνογιαννακόπουλος με τον Καραμανή έφεραν το ματς στο 32-56 λίγο πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε από τον Γιαννιτσιώτη.

Στην 4η περίοδο, ένα νέο σερί 0-11 από τους Μπράφους του Χάρη Πάτση ανέβασε πολύ τη διαφορά, ο Ξυνογιαννακόπουλος με τον Φανό και τον Ζήρο σκόραραν ως το 35-67 της ομάδας τους. Η Τιρινίνι απάντησε με δικό της 10-0, ο Τσάπαλος με τον Πετρόπουλο και 6 πόντους του Παπαναστασίου μείωσαν σε 45-67, αλλά το ματς έκλεισε με τον Καραμανή, τον Φανό και τον Περράκη να γράφουν το 45-75 για την πρόκριση των Μπράφων του Χάρη Πάτση στο φάιναλ φορ!

Για τους νικητές ο Ζήρος είχε 18 πόντους, ο Καραμανής 15, ο Περράκης 14, ο Λαρεντζάκης 9 και ο Ασημομύτης 7. Για την Τιρινίνι ο Παπαναστασίου είχε 14 πόντους, ο Γιαννιτσιώτης 8 και ο Λεγάκης 7.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν.): Πετρόπουλος Π.2, Σέτα Κ., Παπαναστασίου Γ. 14, Αντωνόπουλος Α. 5, Λεγάκης Γ. 7 (1), Τσάπαλος Φ. 4, Κουσούλης Ν., Κοντογεώργης Α., Γιαννιτσιώτης Β. 8 (2), Σαρρής Π. 5.

Οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση
(Καραμανής Ν.): Καραμανής Ν. 15, Σαπλατέρας Θ. 4, Λαρεντζάκης Β. 9 (2), Ζήρος Γ. 18 (1), Μπρότης Φ., Ξυνογιαννακόπουλος Χ. 4, Φανός Ν. 4, Περράκης Α. 14 (2), Ασημομύτης Δ. 7.

ΝΕΡΟΧΥΤΕΣ – ΧΟΝΤΡΙΜ ΤΙΜ 20-0

(Σκορ σειράς: 2-0)

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …