Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Ανατροπή και πρόκριση για Μπράφους του Χάρη Πάτση!

Ανατροπή και πρόκριση για Μπράφους του Χάρη Πάτση!

Οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση κέρδισαν με 56-30 τον Π.Σ.Γ. στον δεύτερο ημιτελικό του 3ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, για να πάρουν την πρόκριση στον τελικό. Οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση σκόραραν μόλις 1 πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο, έχαναν με 14-21 στο 22ο λεπτό αλλά με ένα τρομερό 24-2 σερί πήραν τον έλεγχο και κέρδισαν τον αγώνα για να αντιμετωπίσουν τους Ballbusters στον τελικό!

Π.Σ.Γ. – ΟΙ ΜΠΡΑΦΟΙ ΤΟΥ ΧΑΡΗ ΠΑΤΣΗ 30-56

(7-1, 16-14, 25-38, 30-56)

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά νευρικά για τις δύο ομάδες που έκαναν πάνω από 4 λεπτά για να σκοράρουν στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ρέππας άνοιξε το σκορ για τον Π.Σ.Γ., με τον Ασημομύτη να μειώνει με 1/2 βολές σε 2-1. Όμως, οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση δεν σκόραραν καθόλου εντός παιδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Μπαλλάση και τον Καντζηλάκη να πετυχαίνουν δύο καλάθια για το 7-1 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι δυο καλύτερες άμυνες του πρωταθλήματος συνέχισαν το βιολί τους, εξαφανίζοντας η μία την επίθεση της άλλης με το σκορ να μένει πολύ χαμηλά. Ο Στασινάκης έφερε το παιχνίδι στο 9-1, ενώ μετά την απάντηση του Καραμανή, ο Τόλιας σκόραρε για το 11-3. Οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση δυσκολεύονταν πάρα πολύ στην επίθεσή τους και ο Καραμανής ήταν εκείνος που τους κράτησε όρθιους στο πρώτο μέρος, με άλλους 5 δικούς του πόντους κι ένα καλάθι του Φανού μείωσαν σε 11-10. Όμως, δεν πήραν το προβάδισμα, ο Ρέππας απάντησε με τρίποντο για το 14-10 και ο Τόλιας με 1/2 βολές έφερε το ματς στο 15-10. Ο Καραμανής συνέχισε να είναι η μόνη απειλή για τον Π.Σ.Γ., 15-12, ενώ μετά από 1/2 βολές του Στασινάκη, ξανά ο Καραμανής ήταν που με δύσκολη ενέργεια έκλεισε το ημίχρονο στο 16-14 σκοράροντας 11 από τους 14 πόντους της ομάδας του στο πρώτο μισό.

Στην επανάληψη, αρχικά η εικόνα έμοιαζε ότι θα είναι η ίδια, ο Ζαργάνης με τον Μπαλλάση σκόραραν για το 21-14 του Π.Σ.Γ., αλλά κάπου εκεί, στο δίλεπτο της 3ης περιόδου, οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση άλλαξαν εντελώς το ρυθμό του αγώνα, άρχισαν να τρέχουν όσο μπορούσαν και αυτό τους έβαλε γρήγορα στη θέση του οδηγού. Με τρομερό σερί 0-16, το οποίο ξεκίνησε με τρίποντο του Ζήρου και συνεχίστηκε με 5 πόντους του Περράκη κι ένα καλάθι του Καραμανή ως το 21-24, πήραν το προβάδισμα, συνέχισαν με τον Ζήρο και τον Ασημομύτη για να φτάσουν στο 21-30. Το σερί σταμάτησε ο Ζαργάνης για το 23-30, αλλά ακολούθησε ένα 0-8 με 6 ακόμα πόντους του Ζήρου (13 στην περίοδο) κι ένα καλάθι του Καραμανή για το 23-38 με το σερί να φτάνει στο 2-24 σε 8 περίπου λεπτά, πριν ο Ζαργάνης κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 25-38.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση μπήκαν πολύ δυνατά και δεν επέτρεψαν στον Π.Σ.Γ. να ελπίσει ότι θα γυρίσει το ματς, έχοντας πια την ψυχολογία με το μέρος τους. Ο Ζήρος σκόραρε για το 25-40, ενώ μετά από μία βολή του Τόλια, ο Φανός με τον Ζήρο έφεραν το ματς στο 26-46 για το +20, ολοκληρώνοντας ένα σερί 5-32 για την ομάδα τους! Ο Μπαλλάσης με τον Ζαργάνη μείωσαν σε 29-46 με 4:23 για το τέλος, αλλά ο Ασημομύτης με τον Ζήρο και τον Ξυνογιαννακόπουλο σκόραραν για το 29-54. Το παιχνίδι έκλεισε στο 30-56 από 1/2 βολές του Οικονομίδη κι ένα καλάθι του Περράκη, με τους Μπράφους του Χάρη Πάτση να παίρνουν την πρόκριση για τον τελικό!

Για τους νικητές ο Ζήρος είχε 20 πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο, ο Καραμανής 15, ο Περράκης με τον Ασημομύτη από 7. Για τον Π.Σ.Γ. ο Μπαλλάσης είχε 8 πόντους και ο Ζαργάνης 7.

Π.Σ.Γ. (Τσέκος Κ.): Καντζηλάκης Α. 2, Στασινάκης Α. 3, Ρέππας Κ. 5 (1), Παπαδόπουλος Γ., Οικονομίδης Μ. 1, Ζέρβας Κ., Μπαλλάσης Δ. 8 (2), Ζαργάνης Β. 7, Τόλιας Δ. 4.

Οι Μπράφοι του Χάρη Πάτση (Καραμανής Ν.): Καραμανής Ν. 15, Ζήρος Γ. 20 (2), Φανός Ν. 4, Ξυνογιαννακόπουλος Χ. 3, Σαπλατέρας Θ., Περράκης Α. 7 (1), Ασημομύτης Δ. 7.

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …