Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Με 2-1 στην τετράδα ο Γ.Σ. Κυψέλης!

Με 2-1 στην τετράδα ο Γ.Σ. Κυψέλης!

Ο Γ.Σ. Κυψέλης πήρε την πρόκριση για το φάιναλ φορ του Challenge League του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης μετά το 2-1 στη σειρά με τα Σφυριά για τα προημιτελικά. Το πρώτο παιχνίδι ήταν οριακό και έληξε στην παράταση με 55-54 για τον Γ.Σ. Κυψέλης με τρίποντο στην εκπνοή, με τα Σφυριά να παίρνουν το δεύτερο ματς με 57-71. Στο 3ο παιχνίδι ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε με 74-61 για να περάσει στην τετράδα!

Γ.Σ. ΚΥΨΕΛΗΣ – ΤΑ ΣΦΥΡΙΑ 55-54παρ.
(13-14, 23-29, 35-43, 48-48, 55-54)
(Σκορ σειράς: 1-0)

Το πρώτο ματς ξεκίνησε με τον Γ.Σ. Κυψέλης να μπαίνει με 7-2 με τον Σιδηρόπουλο και τον Ορφανουδάκη, για να απαντήσει ο Κοτσαμπάς. Μετά το τρίποντο του Ορφανουδάκη, ο Κοτσαμπάς με τον Χαραλάμπους έφεραν τον αγώνα στο 10-9. Ο Διαμαντόπουλος έφερε την ομάδα του στο 13-9, με τα Σφυριά να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 13-14 με τον Κουτσαρίδη και τον Μαμάκο. Στη 2η περίοδο ο Κουτσαρίδης με τον Κοτσαμπά έφεραν το ματς στο 13-16 και το 16-19 μετά το τρίποντο του Τραντζά. Ο Γ.Σ. Κυψέλης απάντησε με τον Ορφανουδάκη, αλλά ο Κοτσαμπάς συνέχισε ως το 18-23 και το 20-25 για να γράψει το 20-27 ο Κονδύλης. Ο Γ.Σ. Κυψέλης με τον Τριαντάφυλλο μείωσε σε 23-27, για να έρθει ξανά ο Κονδύλης στο τέλος και να σκοράρει για το 23-29 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Ορφανουδάκης μπήκε με τρίποντο για το 26-29, αλλά Κοτσαμπάς και Μαμάκος έφεραν τα Σφυριά στο 27-33. Ο Κοτσαμπάς και πάλι, με καλάθι και φάουλ, και ο Κονδύλης ήταν που σκόραραν για το 28-38 της ομάδας τους, για να αντιδράσει ο Γ.Σ. Κυψέλης με τον Διαμαντόπουλο να βάζει 6 πόντους ως το 34-39. Ο Κοτσαμπάς έφερε την ομάδα του στο +7, ενώ ο Τσούκας σκόραρε για το 35-43 στο τέλος της περιόδου. Ο Γ.Σ. Κυψέλης στο 4ο δεκάλεπτο μείωσε με τον Ορφανουδάκη και τον Τριαντάφυλλο σε 41-43, με τον Τσούκα να απαντά για το 41-46. Με 3:51 για το τέλος ο Διαμαντόπουλος έριξε τη διαφορά στους 3 πόντους, ενώ ο Ορφανουδάκης σκόραρε για το 45-46. Τα Σφυριά μετά από δύο επιθετικά ριμπάουντ πήραν φάουλ για να πάνε με 2/2 βολές του Μαμάκου στο 45-48 έχοντας πια μπει στο τελευταίο τρίλεπτο, με τον Ορφανουδάκη να γράφει 1/2 βολές στην επόμενη επίθεση για το 46-48. Ο Διαμαντόπουλος σκόραρε κι αυτός στο 1:54 για να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 48-48, με τις δύο ομάδες να αστοχούν σε 3 επιθέσεις η καθεμία για να οδηγηθούμε στην παράταση, με τον Γ.Σ. Κυψέλης να χάνει σουτ στα 3 δευτερόλεπτα, αφού πρώτα νωρίτερα στα 20 τα Σφυριά είχαν κι αυτά αστοχήσει.

Στην παράταση ο Γ.Σ. Κυψέλης σκόραρε για το 50-48 με τον Τριαντάφυλλο, για να απαντήσει στο δίλεπτο ο Σαμέρας ισοφαρίζοντας τον αγώνα, 50-50. Ο Κουτσαρίδης σκόραρε για το 50-52 των Σφυριών στο 1:31, με τον Κοτσαμπά να γράφει 2/2 βολές για το 50-54. Ο Γ.Σ. Κυψέλης στα 47 δευτερόλεπτα βρήκε απάντηση από τον Τριαντάφυλλο για το 52-54, ενώ μετά από μια χαμένη επίθεση των Σφυριών, ήρθε στα 3 δευτερόλεπτα ο Τραντζάς με τρίποντο για το 55-54 της ομάδας του, με τα Σφυριά να αστοχούν σε σουτ νίκης στην εκπνοή και τον Γ.Σ. Κυψέλης να παίρνει τη νίκη!

Για τους νικητές ο Ορφανουδάκης είχε 19 πόντους, ο Διαμαντόπουλος 16, ο Τριαντάφυλλος 10. Για τα Σφυριά ο Κοτσαμπάς είχε 23 πόντους, ο Μαμάκος 7.

Γ.Σ. Κυψέλης (Σιδηρόπουλος Γ.): Σιδηρόπουλος Γ. 4, Αργυρόπουλος Ν., Τραντζάς Π. 6 (2), Τριαντάφυλλος Θ. 10, Ορφανουδάκης Μ. 19 (3), Διαμαντόπουλος Β. 16.

Τα Σφυριά (Σπηλιωτακόπουλος Α.): Κουτσαρίδης Σ. 6, Τσούκας Α. 4, Συριώτης Γ., Σαμέρας Κ. 3, Κονδύλης Γ. 6, Σιαμαντάς Τ. 1, Τσίτος Σ., Χαραλάμπους Δ. 4, Χρυσαΐτης Χ., Κοτσαμπάς Β. 23 (2), Μαμάκος Π. 7.

Γ.Σ. ΚΥΨΕΛΗΣ – ΤΑ ΣΦΥΡΙΑ 57-71
(11-8, 36-26, 45-40, 57-71)
(Σκορ σειράς: 1-1)

Στο 2ο παιχνίδι τα Σφυριά μπήκαν με 0-4 με τον Κοτσαμπά και τον Σιαμαντά, για να απαντήσει ο Γ.Σ. Κυψέλης με σερί 8-0 με τον Ορφανουδάκη και τον Διαμαντόπουλο για το 8-4. Ο πρώτος έφερε την ομάδα του στο 11-6, για να κλείσει την περίοδο ο Κονδύλης στο 11-8. Στο 2ο δεκάλεπτο μετά το καλάθι του Σιαμαντά, ο Γ.Σ. Κυψέλης με τον Ορφανουδάκη και τον Αργυρόπουλο έφτασε στο 19-12. Τα Σφυριά απάντησαν αμέσως με τον Κοτσαμπά για να πλησιάσουν σε 19-16, αλλά ο Σιδηρόπουλος με τον Σταθόπουλο σκόραραν για το 23-18. Τα Σφυριά πλησίασαν στον πόντο, 23-22, με Μαμάκο και Κοτσαμπά, αλλά και πάλι ο Γ.Σ. Κυψέλης ξέφυγε, ο Σταθόπουλος με τον Ορφανουδάκη έγραψαν τρίποντα για το 31-22 της ομάδας τους. Μάλιστα, με 5 πόντους του Διαμαντόπουλου ο Γ.Σ. Κυψέλης ανέβασε την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες πάνω από τους 10 πόντους, 36-24, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Τσούκα στο 36-26.

Στην επανάληψη ο Διαμαντόπουλος ήταν που έφερε το ματς το 40-28, με τον Τριαντάφυλλο να σκοράρει για το 42-28. Τα Σφυριά δεν παράτησαν το ματς, με ένα μεγάλο σερί 0-12 κατάφεραν να αλλάξουν την εικόνα του ματς, ο Κοτσαμπάς είχε 7 πόντους στο διάστημα αυτό, με τον Τσούκα να προσθέτει 5 για το 42-40. Το δεκάλεπτο έκλεισε από τον Σταθόπουλο με τρίποντο στο 45-40, αλλά τα Σφυριά με τον Τσούκα και τον Σιαμαντά μπήκαν στην 4η περίοδο πλησιάζοντας σε 47-46. Μετά τη διπλή απάντηση του Ορφανουδάκη, ο Κοτσαμπάς έβαλε 6 μαζεμένους πόντους για το 51-52 της ομάδας του και το προσπέρασμα μετά από πολλή ώρα, ενώ ο Μαμάκος σκόραρε για το 51-54. Ο Γ.Σ. Κυψέλης ισοφάρισε με τον Ορφανουδάκη σε 54-54 και μια επίθεση αργότερα ο ίδιος με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα με 57-56 στην ομάδα του. Όμως, τα Σφυριά απάντησαν με ένα εκπληκτικό σερί 0-15 ως το τέλος του αγώνα μην επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να σκοράρουν, για να πάρουν τη νίκη με 56-71 και να ισοφαρίσουν τη σειρά. Η αρχή έγινε από δύο τρίποντα του Σαμέρα για το 57-62, ενώ ακολούθησε ο Κοτσαμπάς με 7 μαζεμένους πόντους ως το 57-69, με τον Κονδύλη να γράφει το 57-71.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς έκανε εκπληκτικό ματς με 37 πόντους, ο Τσούκας είχε 9 και ο Σιαμαντάς 7. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Ορφανουδάκης είχε 28 πόντους, ο Διαμαντόπουλος 11 και ο Σταθόπουλος 8.

Γ.Σ. Κυψέλης (Σιδηρόπουλος): Σιδηρόπουλος Γ. 2, Τριαντάφυλλος Θ. 6, Σταθόπουλος Κ. 8 (2), Ορφανουδάκης Μ. 28 (4), Διαματνόπουλος Β. 11 (2), Αργυρόπουλος Ν. 2.

Τα Σφυριά (Σπηλιωτακόπουλος Α., Σαμέρας Κ.): Σιαμαντάς Τ. 7 (1), Συριώτης Γ., Σαμέρας Κ. 6 (2), Μαμάκος Π. 6, Κονδύλης Γ. 6, Τσούκας Α. 9 (1), Τσίτος Σ., Χρυσαΐτης Χ., Κοτσαμπάς Β. 37 (2), Λιβάνιος Σ..

Γ.Σ. ΚΥΨΕΛΗΣ – ΤΑ ΣΦΥΡΙΑ 74-61
(23-10, 44-31, 59-44, 74-61)
(Σκορ σειράς: 2-1)

Στο 3ο παιχνίδι ο Γ.Σ. Κυψέλης μπήκε στο ματς με 6-2 με τον Μουστάκη, για να ισοφαρίσουν τα Σφυριά με τον Κονδύλη και τον Κουτσαρίδη σε 6-6. Μετά το 8-8 από τον Κονδύλη ο Γ.Σ. Κυψέλης έτρεξε σερί 11-0 με τον Διαμαντόπουλο, τον Μουστάκη και τον Ορφανουδάκη για να φτάσει στο 19-8. Ο Κουτσαρίδης το διέκοψε, με τον Μουστάκη να κλείνει την 1η περίοδο στο 23-10. Το σκορ ανέβηκε στο 27-10 με τον Τριαντάφυλλο και τον Τραντζά, σερί 19-2, με τα Σφυριά να απαντούν με δικό τους σερί 4-19 για να φέρουν το ματς ουσιαστικά στα ίσα. Ο Κονδύλης έδωσε το σύνθημα με 5 πόντους, ο Κοτσαμπάς συνέχισε με 6 μαζεμένους για το 29-21, ενώ μετά το καλάθι του Διαμαντόπουλου, Σιαμαντάς, Κοτσαμπάς και Τσούκας σκόραραν για το 31-29. Τα Σφυριά έμειναν πίσω με 2/2 βολές του Μουστάκη και ένα τρίποντο του Τραντζά από τεχνική ποινή, ενώ ο Μουστάκης στη συνέχεια έφερε τον αγώνα στο 39-29 για να γράψει τρίποντο ο Ορφανουδάκης για το 42-29. Ο Μαμάκος διέκοψε το σερί, αλλά ο Τριαντάφυλλος έκλεισε το ημίχρονο το 44-31.

Στην επανάληψη ο Διαμαντόπουλος με τον Τραντζά έφεραν το ματς στο 49-31 και το +18 για την ομάδα τους. Τα Σφυριά απάντησαν με τον Κοτσαμπά να βάζει 7 πόντους και τον Κονδύλη να βοηθάει μειώνοντας στους 12, 52-40. Ο Τραντζάς με τον Μουστάκη απάντησαν για το 57-40, με τον Μαμάκο να μειώνει σε 59-44 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου. Ο Μαμάκος σκόραρε και για το 59-46, με τον Σταθόπουλο να απαντά με τρίποντο και τον Καριοφύλλη να γράφει το 64-46. Τα Σφυριά έφτασαν και πάλι στο -12 με τον Κοτσαμπά και τον Τσούκα, 64-52, ενώ ο Κονδύλης έγραψε το 66-54. Ο Καριοφύλλης απάντησε, ενώ ο Ορφανουδάκης έφερε το ματς στο 73-56 με 4 πόντους. Ο Τσίτος σκόραρε τρίποντο ενώ ο Τσούκας μείωσε σε 73-61 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Μουστάκης είχε 17 πόντους, ο Τραντζάς 15, ο Ορφανουδάκης 13, ο Διαμαντόπουλος 12, ο Καριοφύλλης 10. Για τα Σφυριά ο Κοτσαμπάς είχε 19, ο Κονδύλης 17 και ο Μαμάκος 9.

Γ.Σ. Κυψέλης (Σιδηρόπουλος Γ.): Μουστάκης Σ. 17, Τραντζάς Π. 15 (3), Τριαντάφυλλος Θ. 4, Σταθόπουλος Κ. 3 (1), Ορφανουδάκης Μ. 13 (1), Διαμαντόπουλος Β. 12 (2), Καριοφύλλης Ν. 10.

Τα Σφυριά (Σπηλιωτακόπουλος Α.): Κουτσαρίδης Σ. 5, Συριώτης Γ., Σαμέρας Κ., Τσούκας Α. 6, Κονδύλης Γ. 17, Τσίτος Σ. 3 (1), Μαμάκος Π. 9, Χρυσαΐτης Χ., Κοτσαμπάς Β. 19 (1), Σιαμαντάς Τ. 2.