Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Τρίτο σερί φάιναλ φορ για Gastone!

Τρίτο σερί φάιναλ φορ για Gastone!

Οι Gastone πήραν την πρόκριση για το φάιναλ φορ των Playoffs του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» επικρατώντας με 2-1 της Victorious στην προημιτελική σειρά των δύο, ανατρέποντας το εις βάρους τους 0-1 μετά το πρώτο ματς. Στον πρώτο αγώνα η Victorious κέρδισε με 61-72, για να απαντήσουν οι Gastone με 58-46 στο δεύτερο ματς και με 67-57 στο τρίτο παιχνίδι, προκειμένου να πάρουν την πρόκριση για την τετράδα. Εκεί θα βρεθούν για 3η χρονιά στα τρία χρόνια παρουσίας τους στη λίγκα!

GASTONE – VICTORIOUS 61-72
(12-17, 23-35, 49-54, 61-72)
(Σκορ σειράς: 0-1)

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά για τη Victorious, με τον Λιανό, τον Τσιότσιο και τον Θεοδωρόπουλο προηγήθηκε με 0-7 στο σκορ. Οι Gastone απάντησαν για να μειώσουν με τον Αντωνίου και τον Καραλή σε 6-11, με τον Θεοδωρόπουλο να σκοράρει ξανά και τον Καραλή με τον Περρή να φέρνουν το ματς στο 10-13. Ο Παγουλάτος με τον Τσάκα κράτησαν μπροστά την ομάδα τους, 10-17, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Περρή.

Στη 2η περίοδο οι Victorious ανέβασαν πολύ τη διαφορά, με σερί 1-13 ξέφυγαν με 17 πόντους, ο Παγουλάτος με τον Λουπασάκη και τον Χαλκίδη (7 πόντοι στο σερί) έγραψαν το 13-30 για την ομάδα τους. Ο Θεοδωρόπουλος έφερε το ματς στο 15-32, με τους Gastone να απαντούν με τον Κουζουβουνά και τον Πανδή για να μειώσουν σε 21-32 πριν ο Θεοδωρόπουλος γράψει τρίποντο για το 21-35, με το ημίχρονο να κλείνει στο 23-35 από τον Καραλή.

Στην επανάληψη το καλάθι και φάουλ του Πανδή μείωσε σε 26-37, με τον Θεοδωρόπυλο και τον Λουπασάκη να κρατούν την ομάδα τους πάνω από τους 10 πόντους, όσο ο Πανδής συνέχιζε να σκοράρει (τους πρώτους 8 της ομάδας του στην επανάληψη), 31-44. Ο Λιανός έγραψε δύο καλάθια για το 33-48, αλλά ο Καραλής πήρε τη σκυτάλη μαζί με τον Περρή και έφεραν το ματς μετά από πολλή ώρα κάτω από τους 10 πόντους, 41-48. Με 4/4 βολές από Λιανό και Τσάκα η Victorious κρατήθηκε μακριά, 41-52, αλλά ο Καραλλής μείωσε σε 47-52 το παιχνίδι, και σε 49-54 μετά από ακόμα 2/2 βολές του Τσάκα.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τσάκας με καλάθι και φάουλ και ο Τσιότσιος αποκατέστησαν διψήφιο προβάδισμα για την ομάδα τους, 49-59, με τον Καραλή να απαντά με καλάθι και φάουλ κι αυτός, 52-61. Ο Θεοδωρόπουλος έγραψε τρίποντο και ο Τσιότσιος σκόραρε για δύο για το 52-66, με τον Καραλή να απαντά και πάλι (16 από τους τελευταίους 18 πόντους της ομάδας του). Με τον Κουζουβουνά και τον Ρήγα οι Gastone πλησίασαν σε 58-68, αλλά με 2:03 για το τέλος ο Λιανός βρήκε το δρόμο προς το καλάθι, 58-70. Οι Gastone αστόχησαν σε τρίποντο για να έρθει ο Καρδαράς στο 1:11 και να γράψει το 58-72 καθαρίζοντας οριστικά το παιχνίδι, με τον Πανδή να μειώνει στο τέλος.

Για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος είχε 17 πόντους, ο Τσάκας 14, ο Λιανός 11, ο Χαλκίδης 10 και ο Τσιότσιος 8. Για τους Gastone ο Καραλής είχε 22 πόντους, ο Πανδής 15, ο Περρής 10 και ο Κουζουβουνάς 9.

Gastone (Παπαδόπουλος): Ρήγας Χ. 2, Κατσιόλης Ν., Μακρίδης Δ., Περρής Α. 10 (1), Αντωνίου Α. 3, Μαρίνης Μ., Καραλής Γ. 22, Παράσχος Γ., Πανδής Γ. 15 (1), Κουζουβουνάς Μ. 9.

Victorious (Θεοδωρόπουλος Κ.): Τσάκας Θ. 14 (1), Καραμπάτσος Σ., Ρατσιάτος Σ., Καρδαράς Τ. 2, Λιανός Γ. 11, Χαλκίδης Σ. 10 (2), Τσιότσιος Χ. 8, Θεοδωρόπουλος Κ. 17 (3), Λουπασάκης Μ. 4, Παγουλάτος Β. 6.

VICTORIOUS – GASTONE 46-58
(14-12, 28-33, 32-50, 46-58)
(Σκορ σειράς: 1-1)

Στο 2ο παιχνίδι η Victorious μπήκε και πάλι καλύτερα, Θεοδωρόπουλος και Λουπασάκης σκόραραν για το 5-0. Όμως, οι Gastone απάντησαν με Πανδή και Καραλή για το 5-6, με τον Θεοδωρόπουλο να γράφει δεύτερο τρίποντο για το 10-8 της ομάδας του. Μετά την ισοφάριση του Αντωνίου Α., ο Τσάκας σκόραρε για τρεις για να φέρει το ματς στο 14-10, με τον Πανδή και τον Καραλή να ισοφαρίζουν. Οι Gastone πήραν το προβάδισμα με τρίποντο του Πανδή και καλάθι του Κατσιόλη για το 15-19, ενώ ο Μακρίδης έφερε το ματς στο 16-23. Τρίποντη απάντηση από τον Τσάκα, 19-23, αλλά ο Καραλής ήταν που έφερε την ομάδα του στο 19-28. Η Victorious έτρεξε σερί 7-0 με τον Θεοδωρόπουλο και τον Λιανό για το 26-28, ενώ ο πρώτος με τον Αντωνίου Α. έφεραν το ματς ως το 28-30, για να κάνει ο Αντωνίου Α. το 28-33 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Victorious δυσκολεύτηκε αρκετά να σκοράρει στην 3η περίοδο, έβαλε μόλις 4 πόντους με τον Αντωνίου Γ. σε όλο το δεκάλεπτο, για να ξεφύγουν αρκετά οι Gastone που έτρεξαν σερί 4-17. Ο Αντωνίου Γ. μπήκε με καλάθι στο δεύτερο μέρος, 30-33, αλλά ακολούθησε ένα σερί 0-13 για τους Gastone, που με 9 πόντους του Πανδή και καλάθια από Καραλή και Ρήγα έφτασαν στο 30-46. Ο Αντωνίου Γ. διέκοψε το σερί, αλλά ο Κουζουβουνάς έφερε την ομάδα του το 32-50 στο 30ο λεπτό.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Victorious προσπάθησε να μειώσει, ο Αντωνίου Γ. μείωσε σε 36-50, αλλά ο Πανδής απάντησε για τους Gastone. Ο Λιανός έφερε την ομάδα του το -13, με τον Μακρίδη να απαντά με τρίποντο για το 40-56, πριν ο Καραλής γράψει το 42-58, με το παιχνίδι να κλείνει από Τσιότσιο και Λουπασάκη στο 46-58.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 20 πόντους, ο Καραλής 14, ο Αντωνίου Α. 8 και ο Μακρίδης 7. Για τη Victorious ο Θεοδωρόπουλος είχε 13, ο Λιανός 9 και ο Αντωνίου Γ. 7.

Victorious (Θεοδωρόπουλος Κ.): Τσάκας Θ. 6 (2), Μπουρδανιώτης Θ., Μπουρδανιώτης Π., Καραμπάτσος Σ., Λουπασάκης Μ. 6, Λιανός Γ. 9, Χαλκίδης Σ., Τσιότσιος Χ. 4, Θεοδωρόπουλος Κ. 13 (2), Αντωνίου Γ. 7, Παγουλάτος Β. 1.

Gastone (Παπαδόπουλος): Μακρίδης Δ. 7 (1), Κατσιόλης Ν. 2, Περρής Α., Αντωνίου Α. 8, Καραλής Γ. 14, Παράσχος Γ. 1, Πανδής Γ. 20 (2), Ρήγας Χ. 2, Κουζουβουνάς Μ. 4.

GASTONE – VICTORIOUS 67-57
(9-14, 27-26, 51-36, 67-57)
(Σκορ σειράς: 2-1)

Στο 3ο ματς της σειράς η Victorious μπήκε με 3-7 με τον Λιανό, τον Καρδαρά και τον Αντωνιου Γ. για να απαντήσει για τους Gastone ο Πανδής με τρίποντο για το 6-7 και να ισοφαρίσει ο Αντωνίου Α. το ματς σε 9-9. Ο Καρδαράς με τον Χαλκίδη σκόραραν για να φέρουν την ομάδα τους στο 9-14 στο τέλος του δεκαλέπτου, με τον δεύτερο να γράφει το 11-16. Οι Gastone ισοφάρισαν με τον Καραλή και τον Μακρίδη σε 16-16, για να κρατήσουν τη Victorious μπροστά στο σκορ ο Λιανός με τον Αντωνίου Γ., 18-20 και 19-22 μετά το καλάθι του Καραλή, με τον Τσιότσιο και τον Παγουλάτο να γράφουν το 21-26 για την ομάδα τους. Όμως, οι Gastone κατάφεραν με τον Καραλή να βάζει 4 πόντους και τον Παράσχο από τη γραμμή να πάρουν το προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα στο τέλος του ημιχρόνου, 27-26.

Ο Λουπασάκης μπήκε με καλάθι στην επανάληψη, αλλά ακολούθησε ένα 9-0 από τους Gastone, ο Περρής με τον Μακρίδη και τον Αντωνίου έφεραν την ομάδα τους στο 34-28 για να κάνει το 36-28 ο Κατσιόλης. Ο Λιανός απάντησε, αλλά ο Κατσιόλης είχε ζεσταθεί, δύο καλάθια και 40-30. Η Victorious δεν έμεινε για πολλή ώρα τόσο μακριά, αφού ο Αντωνίου Γ. με τον Θεοδωρόπουλο σκόραραν για το 40-36. Όμως, ένα 11-0 από τους Gastone για να κλείσει η 3η περίοδος ήταν που ουσιαστικά έθεσε τις τελικές ισορροπίες στη μάχη της πρόκρισης στο ζευγάρι. Ο Κατσιόλης έφτασε τους 9 συνεχόμενους πόντους με τρίποντο, Καραλής και Αντωνίου Α. μοιράστηκαν από δύο καλάθια έκαστος και φτάσαμε στο 51-36 στο 30ο λεπτό του αγώνα.

Στην 4η περίοδο ο Καραμπάτσος με τον Λιανό μείωσαν σε 51-42, αλλά ο Παράσχος απάντησε για το 54-42. Η Victorious κρατήθηκε με τον Λιανό και τον Αντωνίου Γ. για το 54-46, αλλά οι Gastone με τον Καραλή κι ένα τρίποντο του Πανδή έφτασαν στο 59-47 για να γράψει ο δεύτερος και το 61-47 με 2:33 για το τέλος. Ο Λιανός απάντησε, αλλά οι Gastone έφτασαν στο +16 με τον Αντωνίου Α. και τον Κατσιόλη, 65-49. Τελική προσπάθεια αντεπίθεσης από τη Victorious, ο Λιανός με τον Λουπασάκη μείωσαν σε 65-52 στο 1:35 με τον δεύτερο να φέρνει το ματς στο 65-57 ολοκληρώνοντας ένα 0-8, αλλά δεν υπήρχε πια χρόνος, 2/2 βολές του Πανδή σφράγισαν τη νίκη-πρόκριση των Gastone στο φάιναλ φορ, 67-57!

Για τους νικητές ο Καραλής είχε 19 πόντους, ο Αντωνίου Α. 13, ο Πανδής 12, ο Κατσιόλης 11. Για τη Victorious ο Λιανός είχε 19 πόντους, ο Αντωνίου Γ. 8 και ο Λουπασάκης 7.

Gastone (Παράσχος Γ.): Κατσιόλης Ν. 11 (1), Μακρίδης Δ. 6 (2), Περρής Α. 2, Αντωνίου Α. 13, Καραλής Γ. 19, Ρήγας Χ., Πανδής Γ. 12 (2), Παράσχος Γ. 4, Κουζουβουνάς Μ..

Victorious (Θεοδωρόπουλος Κ.): Αντωνίου Γ. 8, Λιανός Γ. 19, Καραμπάτσος Σ. 4, Ρατσιάτος Σ., Καρδαράς Τ. 5 (1), Χατζής Μ., Χαλκίδης Σ. 5 (1), Τσιότσιος Χ. 2, Θεοδωρόπουλος Κ. 5, Λουπασάκης Μ. 7, Παγουλάτος Β. 2.