Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Ξανά τελικός για Κουλουβάχατα!

Ξανά τελικός για Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν την ΑΕΚ Περιστερίου με 71-65 για να πάρουν την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό των Playoffs στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης, επιστρέφοντας ξανά σε ματς τίτλου. Πέρσι είχαν αγωνιστεί στον τελικό του Β γκρουπ της λίγκας απέναντι στους Ready 2 fire και έφτασαν ένα σουτ από τον τίτλο, φέτος, στην κεντρική σκηνή του πρωταθλήματος, θέλουν το κάτι παραπάνω. Και παραπάνω υπάρχει μόνο ένα: ο τίτλος και το όνομά τους στην ιστορία της λίγκας. Με φοβερό Κοτίνη που σταμάτησε στους 26 πόντους, με 10 εύστοχα τρίποντα στο ματς, τα Κουλουβάχατα επέστρεψαν από το -9 του πρώτου ημιχρόνου για να πάρουν τον ημιτελικό!

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ 65-71
(18-18, 32-27, 43-51, 65-71)

Ο ημιτελικός ξεκίνησε καλύτερα για την ΑΕΚ Περιστερίου που μετά από δύο καλάθια από Καπέλη και Παπαδόπουλο έτρεξε 7-0 σερί με τον Καραθανάση, τον Ακουμιανάκη και τον Καρούσο για το 11-4. Τα Κουλουβάχατα απάντησαν με το πρώτο τρίποντο του Κοτίνη, αλλά ο Ακουμιανάκης έφερε την ομάδα του στο 15-7. Ο Κοτίνης σκόραρε ξανά για τρεις, ενώ ο Κουμεντάκης σκόραρε για το 16-12. Μετά το καλάθι του Καραθανάση στον αιφνιδιασμό, τα Κουλουβάχατα με Μπάιλαν και Τσιλάβη έτρεξαν σερί 0-6 για να ισοφαρίσουν στο τέλος της περιόδου σε 18-18.

Η ΑΕΚ Περιστερίου μπήκε με 8-1 στη 2η περίοδο, ο Καραθανάσης με τον Καρούσο την έφεραν ως το 26-19, με τα Κολουβάχατα να απαντούν ξανά με τρίποντο, 26-22. Ο Κελεπούρης απάντησε, με τον Πετσανά να βρίσκει με ωραία ενέργεια το δρόμο για το καλάθι, 31-22 και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα για την ΑΕΚ Περιστερίου. Τα Κουλουβάχατα δυσκολεύονταν πολύ στην επίθεση, αλλά με 2/2 βολές του Κοτίνη κι ένα τρίποντο από το πλάι του Χρυσικόπουλου μπόρεσαν να ψαλιδίσουν τη διαφορά, 31-27, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Πετσανά στο 32-27.

Στην επανάληψη τα Κουλουβάχατα μπήκαν πολύ δυνατά, στα πρώτα 6 λεπτά είχαν αλλάξει την εικόνα του ματς, με σερί 5-22 από το 31-22 και μετά, πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο Τσιλάβης με τον Κοτίνη μπήκαν με τρίποντο στο δεύτερο μέρος, 32-33 για το πρώτο προσπέρασμα της ομάδας τους στο παιχνίδι με 9:17 για την 3η περίοδο. Η ΑΕΚ Περιστερίου απάντησε με τον Καραθανάση και τον Καρούσο για το 34-33 και το 36-35, αλλά ο Τσιλάβης με τον Κοτίνη έφεραν το ματς στο 36-39. Ο Παπαδόπουλος με 8 συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά, 36-44 αρχικά, και μετά από 5 πόντους του Καρούσου στο 41-47, για να έρθει ο Καραγιάννης για το 41-49, με τον Χριστάκο να γράφει το πρώτο διψήφιο προβάδισμα των Κουλουβάχατων στο παιχνίδι, 41-51. Στο τέλος της περιόδου, ο Καραθανάσης μείωσε σε 43-51 για την ομάδα του.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τον Κελεπούρη να ρίχνει τη διαφορά στους 6 πόντους, αλλά ο Παπαδόπουλος έγραψε 3ο τρίποντο για το 45-54. Η ΑΕΚ Περιστερίου γρήγορα επέστρεψε, ο Κουφογιάννης με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 49-54, ενώ ο Καρούσος έκανε το 51-56 με 6:57 για το τέλος. Τα Κουλουβάχατα βρήκαν πάλι απάντηση στον Κοτίνη, 51-58, και αποκούμπι στα τρίποντα, 51-61 από τον Τριλάβη. Μετά από 2/4 βολές του Ακουμιανάκη ο Καραγιάννης με 2:38 για το τέλος έφερε το ματς στο 53-63. Ο Καρούσος με ντράιβ έγραψε καλάθι και φάουλ, ενώ ο Καραθανάσης σκόραρε κι αυτός, 58-64 μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα. Ο Κοτίνης απάντησε και πάλι για τα Κολουβάχατα, ασταμάτητος για το 58-66. Ο Καρούσος κρατούσε την ομάδα του ζωντανή (17 πόντοι στο 2ο ημίχρονο, 16 η υπόλοιπη ομάδα), αλλά ο Κοτίνης με 2/2 βολές έφερε το ματς στο 60-68 με 1:10 για το φινάλε. Απάντηση ξανά από τον Καρούσο, αλλά μετά από άστοχη επίθεση των Κουλουβάχατων η ΑΕΚ Περιστερίου είχε 0/2 βολές για να έρθει ο Κουμεντάκης και να γράψει στα 17 δευτερόλεπτα το 62-70 για το οριστικό φινάλε στον αγώνα. Ο Καραθανάσης σκόραρε τρίποντο στα 10 δευτερόλεπτα, με τον Τσιλάβη να κλείνει το ματς από τις βολές.

Για τους νικητές ο Κοτίνης είχε 26 πόντους, ο Τσιλάβης 14, ο Παπαδόπουλος 13. Για την ΑΕΚ Περιστερίου ο Καρούσος είχε 22 πόντους, ο Καραθανάσης 20, ο Ακουμιανάκης 9 και ο Κελεπούρης 7.

ΑΕΚ Περιστερίου (Καφαντάρης Γ.): Καρούσος Μ. 22 (1), Γεωργακόπουλος Π., Κουφογιάννης Χ. 4, Ακουμιανάκης Β. 9, Καραθανάσης Θ. 20 (2), Πετσανάς Δ. 3, Κελεπούρης Π. 7, Δήμας Π..

Κουλουβάχατα (Κουμεντάκης Ν.): Χριστάκος Ο. 2, Μπάιλαν Α. 2, Τσιλάβης Α. 14 (2), Καπέλης Θ. 3, Κουμεντάκης Ν. 4, Χρυσικόπουλος Τ. 3 (1), Μαραντίνης Θ., Κοτίνης Ν. 26 (4), Παπαδόπουλος Α. 13 (3), Καραγιάννης Σ. 4.