Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Ο τίτλος στους Nikea Lions!

Ο τίτλος στους Nikea Lions!

Οι Nikea Lions λογικά θα μετονομαστούν σε… Νίκη Lions αφού επικράτησαν στον τελικό του Challenge League του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης με 64-54 των Big Ballers για να κατακτήσουν το τρόπαιο, ολοκληρώνοντας το Challenge League με 11-0 στα ματς που πάτησαν παρκέ (και έναν μηδενισμό)! MVP του τελικού ο Ξανθάκης Ν., μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του και στο ματς του τίτλου, αλλά και στα προηγούμενα κρίσιμα παιχνίδια!

NIKEA LIONS – BIG BALLERS 64-54
(12-11, 37-29, 50-41, 64-54)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-2 για τους πρωταθλητές από τον Μεταξά Β., αλλά η απάντηση ήρθε από τον Γιαννόπουλο και τον Μπιζίκο για το 4-6 των Big Ballers. Μετά την ισοφάριση του Ξανθάκη, ο Κρίνης σκόραρε για το 6-8, που σήμανε και το τελευταίο προβάδισμα των Big Ballers στο παιχνίδι. Ο Μακρίδης ισοφάρισε, Φυρός και Κρίνης έγραψαν το 10-10, με τον Αλειφέρη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 12-11 για την ομάδα του.

Στη 2η περίοδο ο Ξανθάκης ήταν που σκόραρε για το 16-11, ενώ μετά την απάντηση του Μπουκουβάλα ο Φυρός έγραψε το 18-13. Ο Χερουβείμ έβαλε τρίποντο, αλλά οι Nikea Lions με τον Πετράκη και τον Μεταξά Χ. έφεραν το ματς στο 23-16, για να κάνει ο Μεταξάς Β. το 25-17. Ο Χερουβείμ έγραψε δεύτερο τρίποντο για το 25-20, αλλά η ομάδα του δυσκολευόταν αρκετά στην επίθεση. Οι Nikea Lions με τον Αλειφέρη προηγήθηκαν με 29-22, ενώ μετά την απάντηση του Κρίνη, ο Ξανθάκης έφερε τους Nikea Lions στο 32-24. Οι Big Ballers μείωσαν και πάλι, με τον Γιαννόπουλο, αλλά ο Φυρός απάντησε για το 35-27, με τον Νικολαΐδη και τον Κρίνη (14 πόντοι στο πρώτο μέρος) να γράφουν το 37-29 του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο οι Nikea Lions με τον Πετράκη έδωσαν για πρώτη φορά διψήφια τιμή στη διαφορά, ενώ μετά την απάντηση του Βασιλάκη, ο Μεταξάς Χ. και ο Ξανθάκης σκόραραν για το 43-31. Ο Μπουκουβάλας από τη γραμμή των βολών μείωσε σε 43-33, αλλά ο Ξανθάκης έγραψε τρίποντο για το +13 της ομάδας του. Μετά την απάντηση του Βασιλάκη, οι Nikea Lions με 4 πόντους του Φυρού έφτασαν στο 50-36. Όμως, οι Big Ballers δεν τα παράτησαν, στο τέλος της περιόδου με 4 πόντους του Πουμπουρίδη μείωσαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 50-41.

Στην 4η περίοδο μπήκαν με τρίποντο του Πουμπουρίδη, 50-44, αλλά είδαν τον Αλειφέρη να απαντά για το 52-44. Ο Χερουβείμ έγραψε 3ο τρίποντο για το 52-47, μειώνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους μετά από πολλή ώρα. Ο Αλειφέρης απάντησε για το 54-47, αλλά Πουμπουρίδης και Κρίνης απάντησαν για το 56-51. Μετά από 2/2 βολές του Φυρού ο Μπιζίκος έγραψε τρίποντο για το 58-54 πλησιάζοντας στο τελευταίο λεπτό. Ο Μεταξάς Χ. πέτυχε τεράστιο σουτ για το 61-54 δίνοντας ανάσα στην ομάδα του, με τους Big Ballers να αστοχούν στην επίθεση και τον Αλειφέρη να φέρνει το ματς στο 62-54. Οι Big Ballers δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στις προσπάθειές τους για τρίποντο, με τον Πετράκη να κλείνει το ματς στο 64-54 για τους Nikea Lions που κατέκτησαν τον τίτλο του Challenge League!

Για τους νικητές ο Φυρός είχε 15 πόντους, ο MVP του τελικού, Ξανθάκης, 13, ο Αλειφέρης 11, ενώ Mεταξάς Β., Μεταξάς Χ. και Πετράκης είχαν από 7. Για τους Big Ballers ο Κρίνης είχε 16, ο Χερουβείμ 10 και ο Πουμπουρίδης 9.

Nikea Lions (Κοτρώνης Κ., Ξανθάκης Ν.): Παστρομάς Ν., Μιχόπουλος Η., Φυρός Γ. 15, Μεταξάς Β. 7, Μακρίδης Δ. 2, Νικολαΐδης Δ. 2, Ξανθάκης Ν. 13 (1), Μεταξάς Χ. 7 (1), Πετράκης Σ. 7, Αλειφέρης Η. 11.

Big Ballers (Παπαθανασίου Ε., Καπλάνη Α.): Κρίνης Ν. 16, Βασιλειάδης Χ., Χερουβείμ Σ. 10 (3), Φουντής Ε., Πουμπουρίδης Γ. 9 (1), Γιαννόπουλος Δ. 4, Βασιλάκης Σ. 5, Μπιζίκος Ν. 6 (1), Μπουκουβάλας Γ. 4.

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …