Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Στον τελικό οι Mentalists!

Στον τελικό οι Mentalists!

Οι Mentalists συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους στο Κύπελλο ΑΓΣ Πολυνίκης, κερδίζοντας με 75-74 τους Νεροχύτες στα ημιτελικά του θεσμού, για να πάρουν την πρόκριση για τον τελικό. Απίστευτο παιχνίδι το οποίο κρίθηκε με φόλοου από επιθετικό ριμπάουντ στην εκπνοή, για το οποίο οι δυο ομάδες συμφώνησαν να συμβουλευτούν το βίντεο του αγώνα για το αν μετράει ή όχι. Τελικά μέτρησε και από τα χέρια του Χιώτη οι Mentalists βρέθηκαν στον τελικό!

MENTALISTS – ΝΕΡΟΧΥΤΕΣ 75-74
(20-26, 35-42, 49-59, 75-74)

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πατούν σε 4 ισοπαλίες και 6 εναλλαγές στο προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Πανδή απ’ τη μία και τον Σπυρόπουλο απ’ την άλλη, το ματς έφτασε στο 7-7, ενώ ο Βρέλλης με τον Μποτόζη έγραψαν το 9-9. Ο Χιώτης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του για να απαντήσουν οι Νεροχύτες με τον Κωστόπουλο και τον Σπυρόπουλο ως το 14-18. Ο Βακράτσας μείωσε στους δύο, αλλά ο Σπυρόπουλος με τρίποντο έφερε το ματς στο 17-23. Ο Πανδής σκόραρε για τρεις κι αυτός, με τον Κωστόπουλο να γράφει το 20-26 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Βρέλλης έφερε το ματς στο 20-29, ενώ μετά την απάντηση του Βακράτσα ο Βρέλλης με τον Σπυρόπουλο έγραψαν το 22-34. Η διαφορά πήγε από τον δεύτερο στους 13 πόντους, 24-37, με τον Πανδή να απαντά. Ο Χατζάκης με τον Πανδή μείωσαν σε 31-39, αλλά ο Κιούσης έγραψε τρίποντο για το 31-42. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Πανδής με τον Τσουρδίνη είχαν μειώσει σε 35-42 για τους Mentalists.

Στην επανάληψη ο Πανδής με τρίποντο έφερε το ματς στο 38-42, για να απαντήσουν οι Νεροχύτες με τον Κωστόπουλο και τον Κιούση, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στους 10 πόντους, 40-50. Ο Πανδής με τον Χατζάκη έφεραν τους Mentalists στο 47-52, αλλά ο Βρέλλης με τον Κωστόπουλο έγραψαν το 47-57, πριν κλείσει η περίοδος από Χατζάκη και Χριστακόπουλο στο 49-59.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Βακράτσας με τον Χιώτη έφεραν το ματς στο 54-59, με τους Νεροχύτες να πηγαίνουν και πάλι στους 10 πόντους με τον Κιούση και τον Βρέλλη, 54-64. Ο Χιώτης με τον Χατζηστρογγύλη μείωσαν σε 58-64, με τον Βρέλλη και τον Κωστόπουλο να γράφουν το 58-68. Οι Mentalists απάντησαν με φοβερό σερί 11-0, ο Πανδής με τον Βακράτσα έφεραν το ματς στο 67-68 για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του ο Χιώτης με 2:38 για το τέλος, 69-68. Ο Κιούσης απάντησε με τρίποντο, 69-71, με τον Βακράτσα να ισοφαρίζει τον αγώνα με 2:07 για το τέλος. Οι Νεροχύτες πήραν 1/2 βολές από τον Κωστόπουλο στα 58 δευτερόλεπτα, ενώ στα 11 δευτερόλεπτα ο Νίνας έγραψε το 71-74 για την ομάδα του. Όμως, ο ι Mentalists κέρδισαν αντιαθλητικό φάουλ στα 8 δευτερόλεπτα, είχαν 2/2 βολές με τον Μποτόζη, αστόχησαν στην επίθεση στο 1 δευτερόλεπτο, αλλά ο Χιώτης ήταν εκεί και με φόλοου από επιθετικό ριμπάουντ ακριβώς στην εκπνοή έγραψε το 75-74 και έδωσε μια απίστευτη πρόκριση στην ομάδα του.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 28 πόντους, ο Βακράτσας 16, ο Χιώτης 12 και ο Μποτόζης 8. Για τους Νεροχύτες ο Βρέλλης είχε 22 πόντους, ο Κωστόπουλος 18, ο Σπυρόπουλος 16 και ο Κιούσης 12.

Mentalists (Χιώτης Σ.): Μαγιάτης Γ. 1, Μποτόζης Μ. 8, Χατζηστρογγύλης Σ. 2, Βακράτσας Κ. 16 (1), Τσουρδίνης Δ. 2, Χατζάκης Α. 6, Πανδής Γ. 28 (4), Χιώτης Σ. 12, Τσέκερης Θ..

Νεροχύτες (Κιούσης Α.): Βρέλλης Β. 22 (1), Χριστακόπουλος Γ. 4, Κωστόπουλος Χ. 18 (2), Σπυρόπουλος Σ. 16 (4), Νίνας Γ. 2, Κιούσης Α. 12 (4).