Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Σημαντικές νίκες για Nikea Lions, Cleveland Paraliers!

Σημαντικές νίκες για Nikea Lions, Cleveland Paraliers!

Με μια μεγάλη νίκη μπήκαν οι Cleveland Paraliers στη νέα σεζόν, επικράτησαν με 64-60 των Zeppelin στην 1η αγωνιστική του Δ ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Nikea Lions κέρδισαν με 55-40 τα Σφυριά, ενώ οι Αστέρες B.C. νίκησαν με 60-35 τους Rep-eat. Τέλος, οι C-Drifters πήραν το ροζ φύλλο με 49-31 επί των Κένταυρων.

Cleveland Paraliers – Zeppelin 64-60

Οι Cleveland Paraliers κέρδισαν τους Zeppelin παίρνοντας τον έλεγχο στο τέλος του ματς. Μετά το 10-13 της πρώτης περιόδου οι Cleveland Paraliers έτρεξαν ένα επιμέρους 16-11 για να πάρουν το προβάδισμα με 26-24 στο ημίχρονο. Οι Zeppelin απάντησαν στην 3η περίοδο και προσπέρασαν ξανά, στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν 40-43, αλλά στην τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 24-17 οι Cleveland Paraliers κατάφεραν να αρπάξουν το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Τζαβέλας είχε 18 πόντους, ο Κωνσταντίνου 13 και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Φωτόπουλος είχε 10 και ο Ντάσκας 7 και 9 ριμπάουντ. Για τους Zeppelin ο Παπαδάτος είχε 20 πόντους και 4 κλεψίματα και ο Αντωνίου 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Nikea Lions – Τα Σφυριά 55-40

Οι Nikea Lions κέρδισαν τα Σφυριά με 55-40 ανατρέποντας το ματς στην επανάληψη. Τα Σφυριά προηγήθηκαν με 0-6 και 12-5 στο ματς για να πλησιάσουν ως την ανάπαυλα οι Nikea Lions σε 19-21. Στην επανάληψη, επέτρεψαν μόλις 7 πόντους στην 3η περίοδο (όσους και τα Σφυριά στην πρώτη) για να προσπεράσουν στο σκορ με 35-28 στο 30ο λεπτό. Βρίσκοντας χώρους να τρέξουν μπόρεσαν στο 4ο δεκάλεπτο να ανεβάσουν τη διαφορά, φτάνοντας στο τελικό 55-40 με επιμέρους σκορ 20-12 στην τελευταία περίοδο.

Ο Κίτσος είχε 15 πόντους για τους Nikea Lions, ο Φυρός 10 και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Αλειφέρης είχε 6 με 5 ριμπάουντ και ο Χατζηγεωργίου 7 με 5 ριμπάουντ. Για τα Σφυριά ο Κοτσαμπάς είχε 27 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Σαμέρας 8 πόντους.

C-Drifters – Κένταυροι 49-31

Οι C-Drifters κέρδισαν τους Κένταυρους με 49-31 παίρνοντας τον έλεγχο του ματς από την πρώτη περίοδο που έληξε με σκορ 24-12. Το δεύτερο δεκάλεπτο έμεινε πολύ χαμηλά, 3-5 το επιμέρους σκορ, αλλά στην επανάληψη οι C-Drifters μπόρεσαν να ανεβάσουν τη διαφορά, από το 27-17 του ημιχρόνου στο 38-24 του 30ου λεπτού και στο 49-31 στο τέλος.

Για τους νικητές ο Κουτέλας Χ. είχε 21 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ξενόφος 6 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Κένταυρους ο Κορδονούρης είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Αστέρες B.C. – Re-peat 60-35

Οι Αστέρες B.C. κέρδισαν τη Re-peat με 60-35 μπαίνοντας στο ματς με 16-10 στην πρώτη περίοδο για να πάνε στο 32-18 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο το ματς ισορρόπησε ως το 46-30 του 30ου λεπτού για να έρθει ένα επιμέρους 14-5 στο 4ο δεκάλεπτο για τους νικητές, ώστε να φτάσουμε στο τελικό 60-35.

Για τους Αστέρες B.C. ο Κουρουβανης Θ. είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Σταυρινούδης 11 πόντους, ο Τρικαλιώτης 9 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Μαγκαφάς 8 πόντους. Για τη Re-peat ο Λατανης είχε 8 πόντους, ενώ ο Κονδύλης είχε 3 πόντους και 8 ριμπάουντ.