Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλη νίκη για Run ‘n’ Gun, αήττητος και ο Ατρόμητος Αιγάλεω

Μεγάλη νίκη για Run ‘n’ Gun, αήττητος και ο Ατρόμητος Αιγάλεω

Οι Run ‘n’ Gun πήραν με 68-66 το ντέρμπι με την Αττική για την 3η αγωνιστική του Γ ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε με 62-58 τους Rockets, ενώ ο Άφοβος Σεπολίων επικράτησε με 56-49 των Red-dicolo και η Oklaχώμα Thunder νίκησε με 42-33 την Alondra B.C..

Run ‘n’ Gun – Αττική 68-66

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν την Αττική με 68-66 σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ του. Το ματς ξεκίνησε με 4-0 για την Αττική με τον Κωστούλα για να απαντήσει ο Πανδής για το 6-5. Οι Run ‘n’ Gun προσπέρασαν με Αντωνίου και Πανδή για το 8-13 με την Αττική να ισοφαρίζει με τον Βήχο και να προσπερνά με τον Φάββα, 15-13. Το τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου του Φάββα στο τέλος της περιόδου έφερε το ματς στο 20-17 με την Αττική να φτάνει στο +18, 28-18 στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου με τον Φάββα και τον Αλλαντίν. Οι Run ‘n’ Gun απάντησαν γρήγορα με δικό τους σερί 0-11 με τον Παράσχο και τον Καραλή να φέρνουν το ματς ως το 28-27 και τον Πανδή να γράφει το 28-29, ενώ το ημίχρονο έκλεισε απ’ τον Χιώτη.

Στην επανάληψη ο Πανδής έγραψε το 33-39, ο Κωστούλας με τον Φάββα απάντησαν για το 37-39, με τους Run ‘n’ Gun να ελέγχουν το ματς και με τον Ρήγα και τον Καραλή έγραψαν το 40-50. Η Αττική προσπάθησε νε μειώσει, πλησίασε ως το 45-50, ενώ ο Βήχος με τον Φάββα λίγο μετά έγραψαν το 51-54. Ο Χιώτης έφερε το ματς στο 51-58, ο Βήχος σκόραρε 6 πόντους για να ισοφαρίσει η ομάδα του στο 58-58, με τον Καραλή να απαντά με 5 δικούς του για το 58-63. Ο Κωστούλας μείωσε στο καλάθι, 61-63, αλλά το τρίποντο του Αντωνίου έγραψε το 62-66 και ο Καραλής με 2/2 βολές το 62-68. Η Αττική δεν τα παράτησε, Βήχος και Φάββας έφεραν το ματς στο σουτ, είχε την τελευταία επίθεση αλλά το σουτ της ισοφάρισης ήταν άστοχο.

Red-dicolo – Άφοβος Σεπολίων 49-56

Ο Άφοβος Σεπολίων κέρδισε τους Red-dicolo με 49-56. Το παιχνίδι με τον Μακρή και τον Σπυριδωνίδη ξεκίνησε στο 8-6 για τους Red-dicolo με τον Άφοβο Σεπολίων να απαντά με τον Καραντζούνη και τον Καρουτα για το 8-14. Οι Red-dicolo ισοφάρισαν με Κρίκα Κ. και Σπυριδωνίδη σε 14-14, αλλά ο Καρουτας με τον Χαλούδη έφεραν τον Άφοβο Σεπολίων στο 16-21 για να κλείσει το ημίχρονο στο 21-21. Οι Red-dicolo με τον Κρίκα Α. προσπέρασαν στην αρχή της επανάληψης με 24-23, αλλά ο Άφοβος με τον Καραντζούνη πήγε στο 26-31 και το 30-34 μετά το καλάθι του Νίκου. Ο Καραντζούνης έγραψε και το 36-40, αλλά οι Red-dicolo απάντησαν και προσπέρασαν με Μακρή και Σπυριδωνίδη, 42-40. Όμως, Καραντζούνης με 8 πόντους και Λοράνδος έτρεξαν ένα 0-12 για τον Άφοβο, σερί που έμελλε και να κρίνει τον αγώνα 42-52. Οι Red-dicolo προσπάθησαν να μειώσουν, ο Κρίκας Κ. έγραψε το 47-52, αλλά ο Καρουτας έφερε τον Άφοβο στο 49-55.

Για τους νικητές ο Καραντζούνης είχε 28 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Καρουτας 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Για τους Red-dicolo ο Σπυριδωνίδης είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κρίκας Κ. 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Νίκου 8 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Μακρής 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Alondra B.C. – Oklaχώμα Thunder 33-42

Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε την Alondra B.C. με 33-42. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους νικητές που προηγήθηκαν με 3-10 στο πρώτο δεκάλεπτο. Όμως, η Alondra B.C. απάντησε στη 2η περίοδο για να ανατρέψει την εις βάρος της διαφορά και με επιμέρους 14-7 να ισοφαρίσει στο ημίχρονο σε 17-17. Στην 3η περίοδο η Alondra B.C. πήρε και κεφάλι στο σκορ, στο 30ο λεπτό ο αγώνας ήταν στο 30-27. Όμως, η 4η περίοδος ήταν καταπληκτική για την Oklaχώμα Thunder που με επιμέρους 3-15 κατάφερε να πάρει τη νίκη με 33-42.

Για τους νικητές ο Πετρόπουλος είχε 16 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Χρηστιάς 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Τσάπαλος 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για την Alondra B.C. ο Πουλακάκης είχε 8 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Παντελάκης 8 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Γιαννατσής 8 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Rockets – Ατρόμητος Αιγάλεω 56-62

Ο Ατρόμητος Αιγάλεω κέρδισε με 58-62 τους Rockets. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 7-10 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Rockets για το 13-13. Ο Ατρόμητος Αιγάλεω έφτασε στο 15-23 στη 2η περίοδο, ενώ μετά το 18-23 ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 19-31 και 23-37 στα μισά. Οι Rockets απάντησαν για το 27-37, αλλά ο Ατρόμητος Αιγάλεω έτρεξε σερί 2-15 για να φτάσει στο 29-52 στην 3η διακοπή. Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά έμεινε ψηλά ως το 36-59 με τους Rockets να παλεύουν για την ανατροπή στο τέλος, με δικό τους σερί 20-1 κατάφεραν να πλησιάσουν ως το 56-60, με τον Ατρόμητο Αιγάλεω τελικά να παίρνει το ροζ φύλλο.

Santa Nionios – Superhonics 68-63

Ο Santa Nionios κέρδισε τους Superhonics με 68-62 με το ματς να ξεκινά με 10-6 και 15-8 για να απαντήσουν οι Superhonics για το 15-11 και το 18-14 και να πλησιάσει μετά στον πόντο, 20-19. Στη 2η περίοδο ο Santa Nionios έφτασε ως το 37-24 με τους Superhonics να αντιδρούν και να πλησιάζουν σε 37-31. Μετά το 41-34 οι Superhonics απάντησαν για το 41-36, αλλά ο Santa Nionios ξέφυγε και πάλι, 51-40 και 56-43. Η διαφορά άρχισε να ψαλιδίζεται στην 4η περίοδο, από το 57-48 πήγαμε στο 59-55 και το 60-59 λίγο πιο μετά για να κρατήσειι ο Santa Nionios στο τέλος με 62-60 και μετά το 64-63 να φτάσει στη νίκη με 68-63.