Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Οριακή νίκη στην παράταση με μαγικό Σπανούλη

Οριακή νίκη στην παράταση με μαγικό Σπανούλη

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 81-85 τη Νεπτούνας στη Λιθουανία μετά από παράταση για να μείνει μόνος πρώτος και αήττητος στον όμιλό του στην Ευρωλίγκα μετά από 3 αγωνιστικές, μία από τις 5 μόλις πια αήττητες ομάδες της διοργάνωσης. Ασταμάτητος επιθετικά ο Βασίλης Σπανούλης με 34 πόντους και 7 ασίστ στο ματς χάρισε στον Ολυμπιακό τη νίκη σε έναν αγώνα που οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν με τη φωτιά και δεν ήταν ιδιαίτερα καλοί.

Ο Ολυμπιακός είδε τον Σπανούλη να έχει 34 πόντους σε 41 λεπτά συμμετοχής στο ματς με 5/10 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 6/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 κερδισμένα φάουλ και 34 ranking σε μια επική εμφάνιση. Από κοντά και ο Σλούκας με 13 πόντους και 3 ασίστ, έβαλε 8 πόντους με 3/3 σουτ (τα δύο μακρινά τρίποντα) σε λήξη επίθεσης για τον Ολυμπιακό, ο Ντάνστον είχε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Πετγουέι πάλεψε αρκετά με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ, παρά τα 1/8 τρίποντα που είχε. Τέλος, στους 10 πόντους με 6 ριμπάουντ έφτασε ο Λοτζέσκι.

Ο Ολυμπιακός δεν πήρε ουσιαστικά τίποτα από Χάντερ, Μάντζαρη, Λαφαγιέτ, οι τρεις τους είχαν συνολικά ένα τρίποντο από τον τελευταίο στο ματς με 1/11 σουτ. Απ’ την άλλη τα περισσότερα προβλήματα τα δημιούργησε ο Γκάλντικας με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ με 6/7 δίποντα, ενώ ο Ζαβάτσκας είχε 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ και τον ακολούθησε σε απόδοση.

Ο Ολυμπιακός έκανε 31 δίποντα και 34 τρίποντα, σουτάροντας με 42% στα δίποντα και 38% στα τρίποντα, με τη Νεπτούνας να έχει 51% στα δίποντα και 22% στα τρίποντα. Τα ριμπάουντ ήταν 44-43 με τα επιθετικά στο 11-10, οι ασίστ 25-22, τα κλεψίματα 9-7 και τα λάθη 14-15 στον αγώνα.

Γενικά, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έπαιξαν καλά. Είχαν διαστήματα που έχαναν εύκολα την μπάλα και την αυτοσυγκέντρωσή τους, διαστήματα νεκρά στην επίθεση που η μπάλα κολλούσε και αναλάμβανε να την πετάξει κάποιος στο τέλος του χρόνου, αλλά και διαστήματα που δεν μπορούσαν να παίξουν άμυνα. Όλα αυτά είναι βέβαιο ότι πρέπει να προβληματίσουν τον Τόμιτς αλλά και τον επόμενο προπονητή του Ολυμπιακού. Σίγουρα το 3-0 είναι καλό γιατρικό, αλλά τέτοια ματς ο Ολυμπιακός όφειλε να μπορεί να τα διαχειρίζεται πιο εύκολα. Χρειάστηκε μια απίστευτη εμφάνιση από τον Σπανούλη που πήρε το ματς πάνω του και έπαιζε μόνος του όταν οι συμπαίκτες του κρύβονταν, είχε άμεση συμμετοχή σε 51 από τους 85 πόντους της ομάδας του (σκόραρε τους 34 με 52% εντός παιδιάς και πάσαρε για άλλους 17) για να πάρει τη νίκη στο παιχνίδι.

Η Νεπτούνας μπήκε με 4-1 στο ματς με τον Αγραβάνη και τον Λοτζέσκι να γράφουν προβάδισμα του Ολυμπιακού, 4-6. Ο Λοτζέσκι είχε 2/2 τρίποντα στην αρχή και με άλλο ένα του Λαφαγιέτ ο Ολυμπιακός έφτασε στο 12-12, με τον Σπανούλη να γράφει το 12-14, το 14-17 και το 15-20 με τρίποντα. Πετγουέι και Ντάνστον έφεραν τον Ολυμπιακό στο 17-27, με τους «ερυθρολεύκους» να ελέγχουν το ματς σε εκείνο το διάστημα.

Ο Σλούκας έγραψε τρίποντο στο τέλος της επίθεσης της ομάδας του για το 21-31 με τον Γκαλντίκας και τον Σακούρ να απαντούν για το 26-31. Ο Αγραβάνης έγραψε τρίποντο και ο Λοτζέσκι από την 4η ασίστ του Σπανούλη σκόραρε για το 26-36, ο Γκαΐλιους απάντησε για το 30-36 με τον Σπανούλη να σκοράρει στην εκπνοή του ημιχρόνου. Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός είχε ρίξει μόλις 4 βολές, είχε 8/17 τρίποντα, με τη Νεπτούνας να έχει 0/10 πίσω από τα 6,75 μέτρα και 16 εκτελεσμένες βολές, με τις ασίστ να είναι 5-10.

Γκαΐλιους και Σακούρ μείωσαν το ματς σε 37-38 στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Ολυμπιακό να μένει μπροστά με καλάθι και φάουλ του Ντάνστον. Ο Σπανούλης έγραψε τρίποντο για το 39-46, με τη Νεπτούνας να παίρνει τον έλεγχο, να τρέχει σερί 8-0 με τον Ζαβάτσκας και τον Γκαΐλιους, για να πάρει το προβάδισμα, 47-46. Ξανά προβάδισμα με 49-48, πριν ο Σλούκας με τον Σπανούλη γράψουν 4/4 βολές για το 49-52. Ο Σλούκας είχε τρίποντο στην εκπνοή χρόνου επίθεσης για τον Ολυμπιακό για να γράψει το 51-55 αλλά η Νεπτούνας ισοφάρισε στο τέλος της περιόδου σε 55-55.

Μάλιστα με τον Μαζέικα οι Λιθουανοί προσπέρασαν στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, έφτασαν στο 61-57 με τον Γκαλντίκας να γράφει το 63-58 λίγο αργότερα. Ο Σλούκας είχε 4 πόντος για να μειώσει στον πόντο, ενώ στο τρίποντο του Ζαβάτσκας απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Σπανούλης, 66-65 με 5:20 ακόμα για το τέλος. Οι Λιθουανοί είχαν πλέον βρει τρόπο να διασπούν την άμυνα του Ολυμπιακού, με τον Μπουτκεβίτσιους έφτασαν στο 72-67 με 3:13 να απομένουν για να έρθουν ο Λοτζέσκι με τον Σπανούλη για το 72-72 με καθοριστικό τρίποντο του δεύτερου. Στις βολές του Μαζέικα απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Ντάνστον, 74-74 φτάνοντας στο 1:05 για το φινάλε, με τους Λιθουανούς να αστοχούν στην επόμενη επίθεση και τον Ολυμπιακό στα 37 δευτερόλεπτα να παίρνει κεφάλι, 2/2 βολές ο Σπανούλης, 74-76. Με μεγάλη δόση τύχης η επίθεση της Νεπτούνας αφού μια χαμένη προσπάθεια (κάτι ανάμεσα σε έρμπολ σουτ και λάθος πάσα) οδήγησε στην ισοφάριση, 76-76 με τον Ολυμπιακό να έχει την τελευταία επίθεση. Ο Σπανούλης έκανε ντράιβ, βρήκε τον Πετγουέι στη γωνία, αυτός φοβήθηκε να σουτάρει στα 5 δευτερόλεπτα, πάσαρε στον Λοτζέσκι, εκείνος πήγε να σουτάρει αλλά γλίστρησε το πόδι του στο παρκέ και πάσαρε, με αποτέλεσμα το σουτ της νίκης να πάρει ο Ντάνστον, άστοχο τρίποντο και παράταση.

Εκεί όλο το ζουμί ήταν οι δυο φάσεις του Σπανούλη για την επίθεση του Ολυμπιακού, το τρίποντο στο ξεκίνημα που έθεσε τις ισορροπίες στο έξτρα πεντάλεπτο και το δίποντο στο 2:36 με το οποίο ο Ολυμπιακός έφτασε στο 78-81. Ο Σακούρ μείωσε σε 80-81 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, ο Πετγουέι αστόχησε σε τρίποντο (είχε πετάξει και άλλα δύο στο ξεκίνημα της παράτασης, παίζοντας εμφανώς χωρίς ψυχολογία για σουτ εκείνη την ώρα) αλλά έκλεψε την μπάλα και ο Σπανούλης με 1/2 βολές έφερε το ματς στο 80-82. Με 1/2 τον μιμήθηκε ο Σακούρ στα 7 δευτερόλεπτα (πήγε για ντράιβ, το σταμάτησε επίτηδες με φάουλ ο Σπανούλης) με τον Πετγουέι να καθαρίζει το αμυντικό ριμπάουντ, να παίρνει φάουλ, 2/2 βολές και 81-84. Η Νεπτούνας είχε επίθεση, έκανε επαναφορά από τα 9 μέτρα μετά το τάιμ άουτ, αλλά ο Ντάνστον έβγαλε την άμυνα του ματς και έκλεψε την μπάλα και ο Σλούκας πήρε φάουλ στο μισό δευτερόλεπτο για να γράψει το 81-85 με 1/2 βολές για το οριστικό τέλος (ο Ντάνστον έκλεψε ο Σλούκας πάλεψε για την μπάλα με τον Σακούρ που έβγαλε έξω την μπάλα, με τους διαιτητές να χρειάζονται instant replay για τη φάση).

Ο Ολυμπιακός πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη, σε ένα ματς που θα έπρεπε να έχει κερδίσει πιο εύκολα, αλλά σε ένα ματς που όπως πήγε θα μπορούσε κάλλιστα να έχει χάσει και που θα είχε χάσει αν ο Σπανούλης δεν ήταν σε τόσο μεγάλη μέρα στην επίθεση και ο Σλούκας δεν έδινε τις λύσεις που έδωσε στην επανάληψη.

Καμπανάκι κινδύνου
, ευτυχώς αναίμακτο όσον αφορά στις απώλειες, χτύπησε για τους «ερυθρολεύκους» που θα πρέπει να ανεβάσουν την απόδοσή τους, καθότι την ερχόμενη εβδομάδα στο Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα τα πράγματα θα είναι πιο δύσκολα και ο Ολυμπιακός θα πρέπει να εμφανιστεί με μεγαλύτερη διάρκεια και με καλύτερη απόδοση στην άμυνα. Μέχρι στιγμής μετράει 2 εκτός έδρας νίκες και αν πετύχει και τρίτη τότε θα είναι το μεγάλο φαβορί για την πρωτιά, θέση στην οποία βρίσκεται ήδη, αφού είναι πια ο μόνος αήττητος στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-38, 55-55, 76-76, 81-85.

Νεπτούνας (Μακσβούτις): Μαζέικα 11 (1τρ. 3ασ. 3κλ.), Γκιρτζιούνας 4, Σίνισα, Ντίμσα 5 (3ρ.), Γκαΐλιους 16 (2τρ. 4ασ.), Γκαλντίκας 13 (11ρ.), Σακούρ 13 (6ρ. 4ασ.), Ζαβάτσκας 14 (9ρ. 4ασ.), Βασίλιους, Μπουτκεβίτσιους 5 (4ρ. 4ασ.).

Ολυμπιακός (Τόμιτς): Πετγουέι 9 (1τρ. 7ρ.), Χάντερ (3ρ.), Ντάνστον 10 (5ρ. 3ασ. 2κλ.), Σπανούλης 34 (6τρ. 5ρ. 7ασ. 2κλ. 7κ.φ.), Σλούκας 13 (2τρ. 5ρ. 3ασ.), Αγραβάνης 6 (1τρ. 3ρ.), Μάντζαρης, Καββαδάς, Λαφαγιέτ 3 (1), Λοτζέσκι 10 (2τρ. 6ρ.).