Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλες νίκες για Rocks, Havana Rum

Μεγάλες νίκες για Rocks, Havana Rum

Οι Rocks B.C. κέρδισαν με 71-42 τον Γ.Α.Σ.Τ. για την 6η αγωνιστική του Ζ ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ η Havana Rum έκανε την πρώτη της νίκη, 66-50 επί της Ήρεμης Δύναμης. Οι Νεροχύτες συνέχισαν αήττητοι μετά το 88-35 επί των Filoiadelfia 76ers, ενώ η Victorious ακολουθεί επίσης αήττητη κερδίζοντας τους Pick ‘n’ Troll με 94-28. Τέλος, νίκη για τους Θαλασσόλυκους στο ντέρμπι της εβδομάδας, 48-45 επί των Miners.

Filoiadelfia 76ers – Νεροχύτες 35-88

Οι Νεροχύτες κέρδισαν με 35-88 τους Filoiadelfia 76ers με το παιχνίδι να ξεκινά πολύ δυνατά για τους νικητές, με τον Θεοδοσίου και τον Κωστόπουλο έφτασαν στο 2-10 για να απαντήσει ο Ζιάγκας για το 6-12. Οι Filoiadelfia 76ers με τον Ματαλιωτάκη κρατήθηκαν κοντά ως το 14-20 της περιόδου για να πλησιάσουν με τον Πάλλα σε 17-20 στη συνέχεια, αλλά ως το ημίχρονο οι Νεροχύτες έτρεξαν σερί 0-15 για να προηγηθούν με 17-35. Στην επανάληψη το σερί έφτασε στο 0-19 με τον Κωστόπουλο να γράφει το 17-39. Οι Filoiadelfia 76ers απάντησαν και μείωσαν σε 28-43, αλλά ένα νέο σερί 3-18 από τους Νεροχύτες έφερε το ματς στο 31-61 με τον Κιούση να κλείνει το δεκάλεπτο. Το σερί έφτασε στο 3-28 για το 31-71, με τους Filoiadelfia 76ers να σκοράρουν για το 35-81 και το ματς να κλείνει από Μπουρογιαννόπουλο και Νίνα στο 35-88.

Για τους νικητές ο Κωστόπουλος είχε 37 πόντους και 18 ριμπάουντ με 17/24 δίποντα, ο Θεοδοσίου 22 πόντους, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα με 9/12 δίποντα, ο Κιούσης 8 πόντους και 16 ριμπάουντ και ο Μπουρογιαννόπουλος 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για τους Filoiadelfia 76ers ο Καλτουρουμιδης είχε 7 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Θαλασσόλυκοι – Miners 48-45

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν τους Miners με 48-45 μετά από ένα σκληρό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος. Το ματς ξεκίνησε με 2-4 και 5-8 για τους Miners που έφτασαν ως το 7-10 μέχρι οι Θαλασσόλυκοι να απαντήσουν με 11-2 σερί και να πάρουν το προβάδισμα, 18-12. Το ματς πήγε στο 21-15 για να κλείσει το ημίχρονο στο 25-21. Στην επανάληψη οι Miners αντεπιτέθηκαν και προσπέρασαν ξανά, μετά το 27-24 έφτασαν στο 27-29. Οι Θαλασσόλυκοι απάντησαν για το 33-31, για να μπούμε στο 4ο δεκάλεπτο με το σκορ να γίνεται 35-35. Από εκεί και πέρα, οι Θαλασσόλυκοι έφτασαν στο 44-39, με τους Miners να πλησιάζουν ως το 47-45 αλλά να μην καταφέρνουν να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Σκαρμέας είχε 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μαράκης 10 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Τεντόμας 11 πόντους. Για τους Miners ο Σιούτης είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κωτσίδης 6 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Παπαδόγιαννης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Victorious – Pick ‘n’ Troll 94-28

Η Victorious κέρδισε με 28-94 τους Pick ‘n’ Troll με το παιχνίδι να ξεκινά με 9-3 για να τρέξει η Victorious σερί 11-0 για το 20-3 και το 27-5 της περιόδου. Οι Pick ‘n’ Troll σκόραραν για το 28-9 με τη Victorious να απαντά για το 34-9. Μετά το 35-12 και το 38-12 το ματς έκλεισε στα μισά του στο 44-17. Στην επανάληψη ένα 20-0 της Victorious έφερε τον αγώνα στο 64-17 με το 30ο λεπτό να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 72-21, για να πάει η Victorious στο 78-21 στη συνέχεια. Μετά την απάντηση των Pick ‘n’ Troll η Victorious έφτασε το 87-24 για να κλείσει το ματς στο 94-28.

Για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος είχε 23 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Χριστόπουλος 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Λιανός 16 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Αντωνίου 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους Pick ‘n’ Troll ο Τσοπανάκης Γ. είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 κλεψίματα.

Rocks B.C. – Γ.Α.Σ.Τ. 71-42

Οι Rocks B.C. κέρδισαν με 71-42 τον Γ.Α.Σ.Τ. με το παιχνίδι να ξεκινά κλειστό, 6-6 και 11-11, για να πάει ο Γ.Α.Σ.Τ. στο 12-13 πριν απαντήσουν οι Rocks B.C. και προσπεράσουν με 20-16 στην περίοδο. Ο Γ.Α.Σ.Τ. σκόραρε για το 20-24, αλλά οι Rocks B.C. έτρεξαν σερί 19-4 ως το τέλος του ημιχρόνου για να ξεφύγουν με 39-28. Στην επανάληψη η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα ως το 45-34, με το παιχνίδι στη συνέχεια να πηγαίνει στο 48-34 και το 54-37. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Rocks B.C. προηγήθηκαν με 57-39 και 62-41 για να κλείσουν το ματς με 9-1 ως το τελικό 71-42.

Για τους νικητές ο Μποτόζης είχε 22 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Παραράς 12 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Αυτιάς 10 πόντους. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ο Χαλδαίος και ο Κοντεκάκης είχαν από 10 πόντους και ο Αδαμαντίδης 8 και 9 ριμπάουντ.

Ήρεμη Δύναμη – Havana Rum 50-66

Η Havana Rum κέρδισε με 50-66 την Ήρεμη Δύναμη με το παιχνίδι να είναι κλειστό στην πρώτη περίοδο, 14-14, ως το 19-14 της Ήρεμης Δύναμης που πήγε στο 21-14 στο 2ο δεκάλεπτο για να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 34-30. Στην 3η περίοδο η Havana Rum ισοφάρισε σε 36-36 και προσπέρασε ως το 30ο λεπτό με 38-50. Στη συνέχεια έφτασε στο 42-55 με την Ήρεμη Δύναμη να μειώνει ως το 48-57 για να τελειώσει το ματς στο 50-66.

Για τους νικητές ο Παραμερίτης είχε 28 πόντους, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Παπαδημητρίου 13 πόντους και 8 ριμπάουντ με 5 κλεψίματα και ο Μπακαυτάς Α. 10 πόντους. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Τσιβρας είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα και ο Ντρούγιας 19 πόντους και 12 ριμπάουντ με 3 κλεψίματα.