Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλη νίκη για Havalakers, 7-0 τα Κουλουβάχατα!

Μεγάλη νίκη για Havalakers, 7-0 τα Κουλουβάχατα!

Οι Havalakers έσπασαν το αήττητο της S-Parta B.C. με το 53-33 για την 8η αγωνιστική του ΣΤ ομίλου του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ τα Κουλουβάχατα παραμένουν πλέον η μόνη αήττητη ομάδα του ομίλου μετά το 84-51 επί των Remal Madri. Οι Houston Rockets νίκησαν με 79-52 τους Halia Mavericks, ενώ η Boom Shakalaka κέρδισε με 48-37 την Allsafe B.C..

Havalakers – S-Parta B.C. 53-33

Οι Havalakers κέρδισαν την S-Parta B.C. με 53-33 ελέγχοντας τον αγώνα από το ξεκίνημα. Το ματς άνοιξε με 6-2 από τον Λαζαράκο Γ. και τον Μανουζα Ζ. για τους νικητές για να ισοφαρίσουν ο Κωνσταντόπουλος με τον Κουζουβουνά. Ο Λαζαράκος Π. με τον Σταθούση έγραψαν το 10-6 για να κλείσει η περίοδος στο 12-8 και να φέρει την ομάδα του ο Μπαχας στο 15-8. Ο Μακρίδης μείωσε σε 15-11, με τον Σαρίδη να κρατά το ματς στο 19-15, για να κλείσει το ημίχρονο ο Λαζαράκος Γ. στο 22-15. Στην επανάληψη ο Κουζοβουνάς μείωσε σε 23-20 και ο Λουπασης έγραψε το 25-22, αλλά από εκεί και πέρα οι Havalakers άνοιξαν τη διαφορά, με τρίποντα του Λαζαράκου Γ. και τον Μανουζα Ζ. έφτασαν στο 35-23 για να απαντήσει ο Κουζοβουνάς για το 36-28 στο δεκάλεπτο. Ο Κόκκινος με τον Μανουζα Ζ., τον Σταθούση και τον Σούλη σκόραραν για το 45-30 με το ματς να πηγαίνει στο 48-30 από τον Λαζαράκο Γ. και να κλείνει στο 53-33 για τους Havalakers, που έσπασαν το αήττητο της S-Parta B.C. και συνεχίζουν να μάχονται για τη 2η θέση στη βαθμολογία!

Για τους νικητές ο Λαζαράκος Γ. είχε 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μανουζας Ζ. είχε 10 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Σταθούσης 6 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για την S-Parta B.C. ο Λουπασης είχε 4 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κωνσταντόπουλος 7 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Houston Rockets – Halia Mavericks 79-52

Οι Houston Rockets κέρδισαν με 79-52 τους Halia Mavericks με το παιχνίδι να ξεκινά με 4-3 και 8-5 για να πάνε οι νικητές στο 14-5 στη συνέχεια. Προηγήθηκαν με 18-7 και 20-9 στο δεκάλεπτο για να ανεβάζουν τη διαφορά αρκετά στη 2η και 3η περίοδο, από το 26-14 ως το 30-16 και το 35-18 για να κλείσει το ημίχρονο στο 40-21. Στην επανάληψη οι Houston Rockets πήγαν στο 51-26, για να φτάσουμε από το 56-34 στο 65-36 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο οι Halia Mavericks μείωσαν σε 65-42, αλλά οι Houston Rockets κράτησαν τον έλεγχο, 76-46, για να φτάσουμε στο τελικό 79-52.

Για τους νικητές ο Πλούταρχος είχε 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μπασδανης είχε 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Τσιρης 21 πόντους, 10 ριμπάουντ. Για τους Halia Mavericks ο Κλιμαντήρης Δ. είχε 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κλιμαντήρης Σ. είχε 14 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Αγγελιδέλης 13 πόντους.

Κουλουβάχατα – Remal Madri 84-51

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 84-51 τους Remal Madri με το ματς να ανοίγει με 7-4 για να πάμε στο 15-4 για τους πρωταθλητές, με τους Remal Madri να μένουν κοντά ως το 19-9 και το 23-13 στο δεύτερο δεκάλεπτο, για να απαντήσουν τα Κουλουβάχατα για το 31-16 και το 44-16 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη το παιχνίδι πήγε στο 48-18 και το 52-18 λίγο μετά για να φτάσουμε στο 60-25 και το 70-32 στο 30ο λεπτό. Οι Remal Madri σκόραραν για το 70-37, με τα Κολουβάχατα να πηγαίνουν στο 77-43 και το ματς να κλείνει στο 84-51.

Για τους νικητές ο Καραγιάννης είχε 18 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Καπέλης 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Κοκονίδης 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 13 πόντους και ο Χρυσικόπουλος 11 πόντους. Για τους Remal Madri ο Μανίνας είχε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Λιουλης 11 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Boom Shakalaka – Allsafe B.C. 48-37

Η Boom Shakalaka κέρδισε με 48-37 την Allsafe B.C. μπαίνοντας πολύ καλά στο ματς, προηγήθηκε με 14-0 στο ξεκίνημα με Κουβατη, Κτενοπουλο και Ηλιοπουλο. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 16-4 με την Allsafe B.C. να πλησιάζει με Απαλοδήμα και Ψυρίδη σε 18-10 στη 2η περίοδο. Η Boom Shakalaka απάντησε για το 22-10, με τον Χρυσούλα να φέρνει την ομάδα του στο 22-14 για να γράψει ο Απαλοδήμας το 22-16 και να κλείσει το ημίχρονο στο 24-20. Στην επανάληψη ο Ηλιόπουλος με τον Κουβατη έφεραν την ομάδα τους στο 30-20, με την Allsafe B.C. να απαντά με τον Ψυρίδη για το 30-24, αλλά την Boom Shakalaka να πηγαίνει στο 37-26 λίγο μετά. Ο Κουβάτης κράτησε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας μετά το τρίποντο του Ψυρίδη, 39-29, με τον Ηλιόπουλο να γράφει το 47-33 λίγο πριν το τέλος του ματς.

Για τους νικητές ο Κουβατης είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Ηλιόπουλος 7 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για την Allsafe B.C. ο Ψυρίδης είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Απαλοδήμας 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα.