Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκη για Faiters, ρεκόρ για Ρεμπελιακό!

Νίκη για Faiters, ρεκόρ για Ρεμπελιακό!

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 142-38 τους Lazers για τη 10η αγωνιστική του Ε ομίλου στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να πετύχει ρεκόρ επίθεσης και ρεκόρ διαφοράς στην ιστορία του πρωταθλήματος, ενώ είχε και τους πρώτους παίκτες οι οποίοι κατέγραψαν επίσημα triple-double στο πρωτάθλημα! Οι Faiters έμειναν ψηλά με το 53-41 επί των Byron Celtics, ενώ η X-Team κέρδισε με 56-54 τους Aces. Τέλος, τα Χώματα νίκησαν με 63-31 τους Mentores.

Lazers – Ρεμπελιακός 38-142

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους Lazers με 38-142 πετυχαίνοντας ρεκόρ πόντων στο πρωτάθλημα με τους 142 που έβαλε και ρεκόρ διαφοράς, 104 πόντους, σπάζοντας τα δυο προηγούμενα ρεκόρ που είχε ο ίδιος. Παράλληλα, Κοντογεώργης Α. και Σαρρής Π. κατάφεραν να γίνουν οι δυο πρώτοι παίκτες στη λίγκα που πετυχαίνουν triple double, τουλάχιστον επίσημα καταγεγραμμένο (φέτος δηλαδή).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-10 από τον Λαρεντζάκη, τον Σαρρή και τον Κοντογεώργη, με τους Lazers να γράφουν τους πρώτους τους πόντους στο 2-10. Από εκεί και πέρα ο Ρεμπελιακός έτρεξε σερί 0-33 ως το 2-43 στη 2η περίοδο, ο Πλεξουσάκης, ο Ντούσιας και ο Λρεντζάκης σκόραραν στην επίθεση, με τον Στεριοπουλο να το διακόπτει για το 5-43. Στο 5-55 πήγαμε με τον Ντούσια, τον Κοντογεώργη αι τον Σαρρή, για να σκοράρουν ο Γιαννούλης με τον Χαραλάμπους για το 12-59. Το ημίχρονο έκλεισε με 14-65 από Πλεξουσάκη και Γιαννούλη, ενώ στην επανάληψη ο Κοντογεώργης με τον Πλεξουσάκη σκόραραν για το 14-77. Ο Στεριόπουλος απάντησε, με τον Ηλιάκη και τον Λαρεντζάκη να γράφουν το 19-90. Ο Τσαρουχας σκόραρε για τους Lazers με την 3η περίοδο να κλείνει στο 25-103 για τον Ρεμπελιακό μετά το καλάθι του Ζερβα. Ο Ηλιάκης με τον Σαρρή και τον Ντούσια με τον Κοντογεώργη έφεραν το Ρεμπελιακό στο 30-126 στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Τσαρουχα να απαντά και το ματς να κλείνει από Λαρεντζάκη και Σαρρή στο 36-142.

Για τους νικητές ο Κοντογεώργης είχε triple-double με 34 πόντους, 14 ασίστ και 12 κλεψίματα, ο Σαρρής επίσης triple-double με 25 πόντους, 19 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Λαρεντζάκης είχε 29 πόντους και 6 κλεψίματα, ο Πλεξουσάκης 24 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Ηλιάκης 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ντούσιας 15 πόντους και 4 κλεψίματα. Για τους Lazers ο Στεριόπουλος είχε 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Byron Celtics – Faiters 41-53

Οι Faiters κέρδισαν με 41-53 τους Byron Celtics με το ματς να ξεκινά με 9-2 για να απαντήσει ο Φιλακουρίδης με τον Κουράκο να γράφει το 14-6 λίγο μετά. Οι Faiters μείωσαν σε 14-11 στο δεκάλεπτο με τον Κολλα, για να ισοφαρίσει ο Βλάχος και να φτάσουν στο 17-20 με τον Κολλα. Στο δεύτερο μέρος ο Κοντινος έφερε την ομάδα του στο 21-31 με τον Κουράκο να απαντά για το 26-31. Ο Κολλας έγραψε το 26-33, με τον Σαχινίδη να σκοράρει για το 30-33 στο 4ο δεκάλεπτο. Όμως, Κολλας και Καφφετζάκης σκόραραν για το 30-41 με τον Μανιατόπουλο και τον Αγγελόπουλο να απαντούν για το 40-46, πριν ο Κολλας φέρει το ματς στο 41-50 για να γράψει ο Καφφετζάκης το 41-53.

Για τους νικητές ο Κολλας είχε 21 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο Κοντινος 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Καφφετζακης 10 πόντους. Για τους Byron Celtics ο Μανιατόπουλος είχε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

X-Team – Aces 56-54

Η X-Team κέρδισε με 56-54 τους Aces σε ένα ματς που κρίθηκε στη λήξη του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-6 για να πάμε στο 10-9 και το 14-11 για την X-Team. Στο 2ο δεκάλεπτο η X-Team έφτασε στο 16-13 και το 20-18 για να απαντήσουν οι Aces για το 22-23 με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-27. Όμως, στο 3ο δεκάλεπτο οι Aces ισοφάρισαν και πάλι, 33-33 και 38-38, με την X-Team να ξεφεύγει με 45-40 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο μετά το 47-44 της X-Team οι Aces απάντησαν με σερί 0-7 για να προσπεράσουν με 47-51. Η X-Team ισοφάρισε τον αγώνα σε 51-51 και 9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έγραψε το 54-51. Στα 6 δευτερόλεπτα οι Aces ισοφάρισαν σε 54-54, αλλά στην εκπνοή η X-Team πήρε τη νίκη με 56-54!

Για τους νικητές ο Βασιλούνης είχε 16 πόντους και 20 ριμπάουντ, ο Βήχος 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Κουτρης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα. Για τους Aces ο Φελεμέγκας είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Τσεκουρας 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Καπετης 8 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Mentores – Χώματα 31-63

Τα Χώματα κέρδισαν με 31-63 τους Mentores με το παιχνίδι να ξεκινά με 2-6 για να ισοφαρίσουν οι Mentores και να περάσουν μπροστά στο τέλος της περιόδου, 10-8. Στο 2ο δεκάλεπτο τα Χώματα πήραν κεφάλι, 13-18 και 15-20 για να τρέξουν 0-10 σερί για το 15-30, με το ημίχρονο να κλείνει στο 17-30. Στην επανάληψη η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο, 17-34, και μετά την απάντηση από τους Mentores 19-39 και 19-45 στο 30ο λεπτό. Στο 4ο δεκάλεπτο πήγαμε στο 21-47 και το 23-52, για να περάσουμε από το 27-55 στο δρόμο για το τελικό 31-63.

Για τους νικητές ο Καραμανλής είχε 26 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ποζιόπουλος 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Αραπος 10 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Mentores ο Αβραμιδης είχε 8 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Αντωνακόπουλος 7 πόντους και 6 ριμπάουντ.