Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Αήττητοι οι Στιγκιντριακοί, 3οι οι Cl. Paraliers!

Αήττητοι οι Στιγκιντριακοί, 3οι οι Cl. Paraliers!

Οι Στιγκιντριακοί τερμάτισαν πρώτοι και αήττητοι στον Δ όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά την 11η αγωνιστική και τις αναβολές, κερδίζοντας με 65-57 τους Cleveland Paraliers. Παρόλα αυτά οι Cleveland Paraliers πήραν την 3η θέση, μέσα από την τριπλή ισοβαθμία που προέκυψε στον όμιλο μετά το 45-44 των Zeppelin επί των Nikea Lions. Τα Σφυριά κέρδισαν με 59-47 τους Κένταυρους για να κλειδώσουν το Α2, με τον Κοτσαμπά να αναδεικνύεται 1ος σκόρερ της λίγκας σε σύνολο και μέσο όρο στην κανονική περίοδο. Τέλος, οι C-Drifters κέρδισαν με 55-47 τους Rep-eat και με 59-57 τα Σφυριά για την 6η θέση.

Στιγκιντριακοί – Cleveland Paraliers 65-57

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 65-57 τους Cleveland Paraliers για να τερματίσουν πρώτοι στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 8-4 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Cleveland Paraliers για το 14-13, με τους Στιγκιντριακούς να ξεφεύγουν με 21-13. Στη συνέχεια ο Κοντοπυράκης μείωσε σε 23-20 για να γράψει ο Ντάσκας Φ. το 23-22 και να προσπεράσουν οι Cleveland Paraliers, αλλά ο Δημητρίου απάντησε για το 29-24.Ο Κοντοπυράκης με τον Ντάσκα σκόραραν ξανά για να προσπεράσουν οι Cleveland Paraliers, 29-30, με το ημίχρονο να κλείνει στο 31-30. Στην επανάληψη ο Τσακαρισιάνος έφερε το ματς στο 31-34, με τους Στιγκιντριακούς να απαντούν με Μιχαηλίδη Ι. και Γαβρίδη για το 37-34. Οι Στιγκιντριακοί ξέφυγαν με 45-38 με τον Κοντοπυράκη να απαντά, για να κλείσει η περίοδος από τον Μπαραμπούτη στο 52-46. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μπαραμπούτης έφερε την ομάδα του στο 56-48, για να απαντήσει ο Συρμος Χ., αλλά οι Στιγκιντριακοί με Κοκκορη και Γαβρίδη έφτασαν ως το 63-52 με το ματς να κλείνει από τον Γκορτζη στο 65-57 στο τέλος.

Για τους νικητές ο Γαβρίδης είχε 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Κοκκορης 14 πόντους, ο Μπαραμπούτης 13 πόντους, ο Δημητρίου 8 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Cleveland Paraliers ο Κωνσταντίνου είχε 16 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Κοντοπυράκης 12 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Ντάσκας 9 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα Σφυριά – C-Drifters 57-59

Οι C-Drifters κέρδισαν τα Σφυριά με 57-59 για να κατακτήσουν την 6η θέση στον όμιλο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-5 για τους C-Drifters από τον Κουτέλα και τον Τσαγκουρνο για να γράψουν το 5-9 ο Ζαφειράκης με τον Κουτέλα. Τα Σφυρά απάντησαν και με τον Κοτσαμπά προσπέρασαν με 12-11 για να κλείσει η περίοδος στο 14-13. Ο Ζαφειράκης έφερε την ομάδα του στο 14-16, αλλά ο Χρυσαΐτης με τον Τσουκα και τον Κοτσαμπά απάντησαν για το 22-18. Ξανά μπροστά οι C-Drifters με τον Κατσαρη και τον Τσαγκουρνο, 25-26, για να κλείσει το ημίχρονο στο 27-26 και ο Χρυσαΐτης να γράψει το 30-26 στην επανάληψη. Τσαγκουρνος ισοφάρισε τον αγώνα, αλλά ο Κοτσαμπάς με τον Μουρτζο και τον Χρυσαΐτη έφεραν το παιχνίδι στο 43-32. Ο Κουτέλας με τον Κατσαρη απάντησαν για να μειώσουν σε 43-38 στο τέλος της 3ης περιόδου και σε 43-40 λίγο μετά. Ο Κοτσαμπάς κράτησε την ομάδα του μπροστά, 47-40, αλλά ο Κουτέλας με τον Τσαγκουρνο έφεραν τον αγώνα στο 49-47. Ο Κοτσαμπάς και πάλι ήταν που σκόραρε για το 55-47, με τον Κουτέλα να βάζει 6 μαζεμένους πόντους για το 57-55 για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του με 57-58 ο Τσαγκούρνος στα 22 δευτερόλεπτα, με τα Σφυριά να μην καταφέρνουν να σκοράρουν στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Για τους νικητές ο Κουτέλας είχε 24 πόντους, ο Κατσαρης 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τσαγκούρνος 10 πόντους κα ο Γαλανης 4 πόντους και 15 ριμπάουντ. Για τα Σφυριά ο Κοτσαμπάς είχε 36 πόντους και 22 ριμπάουντ (άλλο ένα ματς 20-20), ο Χρυσαΐτης 8 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Σαμέρας 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η κάρτα του αγώνα
.

Κένταυροι – Τα Σφυριά 47-59

Τα Σφυριά κέρδισαν τους Κένταυρους με 47-59 για να κλειδώσουν θέση στο Α2. Με το παιχνίδι αυτό και εκείνο απέναντι στους C-Drifters ο Κοτσαμπάς Β. τερμάτισε 1ος σκόρερ σε σύνολο και μέσο όρο πόντων στο πρωτάθλημα (βασικά για να τα λέμε όλα… 1ος σκόρερ σε σύνολο πόντων, 1ος σκόρερ σε μέσο όρο πόντων, 1ος σε συνολικά εύστοχα δίποντα, 2ος σε συνολικές εύστοχες βολές, 1ος σε συνολικά αμυντικά ριμπάουντ, 1ος σε μέσο όρο αμυντικών ριμπάουντ, 2ος σε συνολικά επιθετικά ριμπάουντ, 2ος σε μέσο όρο επιθετικών ριμπάουντ, 1ος σε σύνολο ριμπάουντ, 2ος σε μέσο όρο ριμπάουντ, 2ος σε σύνολο ταπών).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-7 για τους Κένταυρους που έφτασαν ως το 3-9 γα να κλείσει στο 6-11 η πρώτη περίοδος. Στο 2ο δεκάλεπτο τα Σφυριά απάντησαν για το 10-11 για να προσπεράσουν με 16-12 για να πάμε στο 20-13 και το 24-15. Οι Κένταυροι πλησίασαν σε 26-21 στο ημίχρονο και σε 26-25 λίγο μετά για να προσπεράσουν με 28-31 στη συνέχεια. Τα Σφυριά απάντησαν για το 34-31 και το 36-34 στο 30ο λεπτό για να πάμε στο 41-36 και το 48-36 στην 4η περίοδο, με τους Κένταυρους να μειώνουν σε 50-41, αλλά τα Σφυριά να απαντούν για το 53-41 και το 59-45 για να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 36 πόντους και 14 ριμπάουντ με 5 κλεψίματα, ο Ρουμπης είχε 7 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Για τους Κένταυρους ο Μπατουνας είχε 13 πόντους και 5 κλεψίματα, ο Λιαπης με τον Ροζο από 10 πόντους και ο Τουμαζανης 8 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Rep-eat – C-Drifters 47-55

Οι C-Drifters κέρδισαν τους Rep-eat με 47-55 με το ματς να ξεκινά με 1-6 για τους νικητές από τον Κουτέλα για να απαντήσουν οι ΣΦΣΦΣΔ με τον Μορφόπουλο, και τον Μαραγιάννη για το 7-6. Στο 9-10 έφερε το ματς ο Γιαννόπουλος και ξανά ο ίδιος στο 13-10. Ο Μενιδιάτης απάντησε για να μειώσει, αλλά ο Μαραγιάννης έφερε τον αγώνα στο 22-14. Ο Τσαγκουρνος με τον Καραμήτσο μείωσαν στο τέλος του ημιχρόνου σε 23-21. Στην επανάληψη ο Κουτέλας με τον Τσαγκούρνο έγραψαν το 30-31 για τους C-Drifters, για να απαντήσουν ο Μαραγιάννης με τον Μαμάκο για το 35-32. Ο Πατσος έβαλε μπροστά την ομάδα του, 35-39, με τον Μορφόπουλο να απαντά για το 39-39 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο ο Μενιδιάτης σκόραρε για το 39-42, ενώ ο Τσαγκουρνος έγραψε το 41-45. Οι Rep-eat μείωσαν με τον Λατανη και τον Μαραγιαννη, αλλά ο Κουτέλας με τον Μενιδιάτη κράτησαν την ομάδα τους μπροστά, 47-55.

Για τους νικητές ο Κουτέλας είχε 17 πόντους, ο Μενιδιάτης είχε 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Αγγελης 10 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Rep-eat ο Μορφόπουλος είχε 8 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μαραγιαννης 9 πόντους και ο Κονδύλης 6 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Nikea Lions – Zeppelin 44-45

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Nikea Lions με 44-45 με το ματς να κρίνεται στο τέλος του. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-13, για να πάμε στο 18-19 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο οι Zeppelin έφτασαν στο 25-28 για να κρατήσουν το προβάδισμα στο τέλος, παρά τις προσπάθειες των αντιπάλων τους.

Για τους νικητές ο Θωμάς είχε 12 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Τσαντζαλής 7 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τους Nikea Lions ο Ξανθάκης είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Μιχαλόπουλος 10 πόντους.