Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Τη διέλυσε στο 2ο ημίχρονο

Τη διέλυσε στο 2ο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το ματς με την Αρμάνι, αλλά στην επανάληψη ήταν καταιγιστικός για να συντρίψει τελικά τους αντιπάλους του με 81-58 και να φτάσει στο 2-0 στον όμιλο του Top-16 της Ευρωλίγκας. Ο Πρίντεζης ήταν πάρα πολύ καλός, το ίδιο και ο Λοτζέσκι, με τον Ολυμπιακό να έχει 7 παίκτες με διψήφιο ranking στο ματς και να μοιράζει το χρόνο, αφού κανείς δεν έπαιξε πάνω από 25 λεπτά.

Η Αρμάνι μπήκε καλά στην πρώτη περίοδο και μπλόκαρε τον Ολυμπιακό με αποτέλεσμα μετά από 10 λεπτά να έχει το προβάδισμα στο ματς. Βέβαια, ουσιαστικά το παιχνίδι άλλαξε στο δεκάλεπτο, αν και φάνηκε στο σκορ στην επανάληψη. Ο Ολυμπιακός έβαλε 26 πόντους στη δεύτερη περίοδο, την οποία κέρδισε με 26-17 και στην επανάληψη γονάτισε την Αρμάνι και με την άμυνά του. Το 3ο δεκάλεπτο πήγε στο 17-9 και το 4ο στο 25-14 με την Αρμάνι να βάζει 23 πόντους σε 20 λεπτά στην επανάληψη και το επιμέρους σκορ μετά τα πρώτα 11 λεπτά να είναι 68-38 για τον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ εύστοχοι στο ματς, 56% στα δίποντα και 45% στα τρίποντα, σε αντίθεση με το 41% και 25% της Αρμάνι αντίστοιχα, τα ριμπάουντ ήταν 41-31 (9-10 τα επιθετικά), οι ασίστ είχαν χαώδη διαφορά, 24-10, ενώ τα λάθη ήταν 9-6 και οι τάπες 6-1.

Σε ατομικό επίπεδο ο Πρίντεζης είχε 12 πόντους με 4/5 σουτ, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ με 4 κερδισμένα φάουλ αλάνθαστος σε 22 λεπτά, ο Λοτζέσκι 12 πόντους με 5/7 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, αλάνθαστος σε 24 λεπτά. Ο Πετγουέι ήταν πολύ καλός, 13 πόντοι με 5/7 σουτ, ο Λαφαγιέτ επίσης, 13 πόντοι με 4/5 τρίποντα και 3 ασίστ, ο Σλούκας είχε 9 πόντους και 6 ασίστ, ο Σπανούλης 9 πόντους και 4 ασίστ, ο Ντάνστον 5 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός είχε 24 ασίστ σε 39 επιθέσεις που κατέληξαν σε καλάθι (18 δίποντα, 9 τρίποντα και 12 ζευγάρια βολών), νούμερο απίστευτο για αγώνα Ευρωλίγκας, που δείχνει και σε τι βαθμό είχε καταφέρει να διαλύσει την άμυνα της Αρμάνι. Ο Μπάνκι στο ημίχρονο είπε ότι θα ήθελε η ομάδα του να παίξει στην επανάληψη τόσο καλή άμυνα όσο έπαιξε στο 1ο δεκάλεπτο. Και μετά ήρθε η καταιγίδα του Ολυμπιακού με την Αρμάνι να παρατά τα όπλα πάρα πολύ εύκολα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με 4-0 με τον Πετγουέι και με 7-3 με τον Σπανούλη, αλλά ο Μος με τον Τζεντίλε ισοφάρισαν. Ο Λοτζέσκι κράτησε τον Ολυμπιακό μπροστά ως το 10-9, αλλά ο Σάμουελς έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην Αρμάνι, 10-11. Στο τελευταίο ένα λεπτό του δεκαλέπτου, ένα τρίποντο του Μέλι κι ένα καλάθι του Μπρουκς στην εκπνοή μαζί με ένα λάθος του Σλούκα έδωσαν προβάδισμα με 13-18 στην Αρμάνι.

Το θέμα ήταν ότι ο Ολυμπιακός έπρεπε να αλλάξει το ρυθμό του αγώνα, το πρόβλημα δεν ήταν τόσο το 13-18, όσο ότι είχε εγκλωβιστεί σε ένα τέμπο που άρεσε στους Ιταλούς. Ο Τζεντίλε έγραψε το 13-20 στη 2η περίοδο, αλλά κάπου εκεί ο Ολυμπιακός άρχισε να πατά το πόδι στο γκάζι. Ο Σλούκας με τον Χάντερ μείωσαν σε 17-20, για να ισοφαρίσει ο Λαφαγιέτ με σερί 7-0 για τον Ολυμπιακό. Ο Χάκετ με τον Μπρουκς έβαλαν ξανά μπροστά την Αρμάνι, 22-26, αλλά ο Λοτζέσκι με τον Χάντερ ισοφάρισαν για να γράψει το 29-26 ο Κατσίβελης και να ολοκληρώσει ένα 9-0 ο Πρίντεζης. Ο Κλέιζα μείωσε σε 32-29, αλλά ο Σλούκας με τον Σπανούλη απάντησαν για το 35-31, με τον Σπανούλη να γράφει το 39-33 λίγο αργότερα, πριν κλείσει ο Κλέιζα το ημίχρονο στο 39-35.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε με τρίποντο του Πετγουέι, βολές του Σπανούλη και νέο τρίποντο του Πετγουέι, συν ένα κάρφωμα του Ντάνστον (ο Σπανούλης μοίραζε ασίστ στο διάστημα αυτό) για να καθαρίσει νωρίς το ματς, 49-35 με 8-0 σε 3:40 λεπτά. Ο Πετγουέι απάντησε και στο καλάθι του Τζεντίλε, με τον Ιταλό να μειώνει στους 9 πόντους, 51-42 με 4 λεπτά για την 3η περίοδο, ενώ ο Μος έγραψε το 51-44 περίπου ενάμισι λεπτό αργότερα. Ο Ολυμπιακός απάντησε με Πρίντεζη και Λοτζέσκι για το 56-44 που ήταν και το αποτέλεσμα της 3ης περιόδου.

Όπως έκλεισε ο Λοτζέσκι το 3ο δεκάλεπτο άνοιξε ο Λαφαγιέτ το 4ο, 59-44, ενώ ο Σλούκας έγραψε το 61-44 λίγο μετά. Ο Σλούκας συνέχισε και μαζί με τον Πρίντεζη έγραψαν το 66-46, για το πρώτο +20 του Ολυμπιακού με 6:51 για το τέλος. Ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, αλλά η Αρμάνι δεν είχε κουράγιο να παλέψει για να μειώσει. Πρίντεζης και Λοτζέσκι έφεραν το ματς στο 71-46, με σερί 10-2 για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Λαφαγιέτ μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο έγραψε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, 74-47, +27 για τον Ολυμπιακό. Την ισοφάρισε λίγο αργότερα ο Λοτζέσκι στο 77-50, ενώ ο Ντάνστον μετά το τρίποντο του Ράγκλαντ έγραψε το 79-53. Τελευταία φορά που πήγαμε στο +27 ήταν στο 81-54 στο τελευταίο λεπτό από βολή του Καββαδά, με τον Σάμουελς και τον Ράγκλαντ να μειώνουν στο τελικό 81-58.

Επόμενη μάχη για τον Ολυμπιακό εκτός έδρας με τη Φενέρμπαχτσε. Πρώτο κρας τεστ για τον Ολυμπιακό, που δεν καίγεται βαθμολογικά για τη νίκη, αλλά ένα ροζ φύλλο εκεί θα τον κάνει φαβορί για μια από τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου και σίγουρα θα είναι πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη σε έναν όμιλο στον οποίο κυνηγά το καλό πλασάρισμα ενόψει των νοκ άουτ.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 39-35, 56-44, 81-58.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πετγουέι 13 (2), Χάντερ 4 (4ρ.), Ντάνστον 5 (7ρ.), Σπανούλης 9 (4ασ.), Σλούκας 9 (6ασ.), Πρίντεζης 12 (1τρ. 6ρ. 3ασ.), Μάντζαρης, Καββαδάς, Κατσίβελης 3 (1), Λαφαγιέτ 13 (4τρ. 3ρ. 3ασ.), Ντάρντεν, Λοτζέσκι 12 (1τρ. 7ρ. 5ασ.).

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Ράγκλαντ 6 (1), Μπρουκς 7, Τζεντίλε 12 (1), Τσερέλα, Μέλι 6 (2τρ. 7ρ.), Κλέιζα 4 (3ρ.), Τζέιμς 3 (3ρ.), Χάκετ 5 (6ρ. 5ασ.), Σάμουελς 9 (6ρ.), Μος 6 (3ρ.).