Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Οριακές νίκες για Nikea Lions, Dirtus Bologna!

Οριακές νίκες για Nikea Lions, Dirtus Bologna!

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 52-50 τους Red Devils για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου στο Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Ίδια διαφορά και για την Dirtus Bologna που νίκησε με 82-80 τους Νεροχύτες. Τέλος, ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 92-54 τους Superhonics.

Red Devils – Nikea Lions 50-52

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 50-52 τους Red Devils σε ένα ματς που ξεκίνησε με 2-6 για τους νικητές από τον Αλειφέρη για να απαντήσουν Χατζηδημητράκης και Κρινής για το 7-8. Στο 10-13 έφεραν την ομάδα τους ο Χατζηγεωργίου με τον Φυρο, αλλά ο Πουμπουρίδης με τον Αντωνέα απάντησαν για το 14-13, με το δεκάλεπτο να κλείνει από Κρινή και Μεταξά Χ. στο 21-20. Στο 2ο δεκάλεπτο το ματς πήγε από τον Μπουρα στο 25-20, με τον Κιτσο να απαντά, αλλά τον Χατζηδημητράκη να γράφει το 30-23. Ο Παναρετος μείωσε στο καλάθι, με τον Πουμπουρίδη να ανεβάζει τη διαφορά και το ημίχρονο να κλείνει στο 35-32 από τον Ξανθάκη. Στην επανάληψη ο Χατζηγεωργίου ισοφάρισε το ματς σε 35-35 με τον Ξανθάκη να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του, 35-38. Ο Αντωνέας μείωσε με τον Χατζηγεωργίου να γράφει το 39-41 στο 30ο λεπτό και τον Φυρο να σκοράρει για το 40-43. Ο Πουμπουρίδης μείωσε σε 42-45, αλλά παρά τις προσπάθειες του Μελισσινού οι Nikea Lions έφτασαν στο 44-48. Οι Red Devils ισοφάρισαν σε 50-50, αλλά στο τέλος του αγώνα οι Nikea Lions ήταν που πήραν το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Χατζηγεωργίου είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Φυρος 8 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Ξανθάκης 8 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Red Devils ο Κρινής είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Χατζηδημητράκης 8 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Πουμπουρίδης 7 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η κάρτα του αγώνα
.

Dirtus Bologna – Νεροχύτες 82-80

Η Dirtus Bologna κέρδισε τους Νεροχύτες με 82-80 με το ματς να ξεκινά με 8-5 για τους νικητές για να απαντήσουν ο Κωστόπουλος με τον Κιούση και τον Νινα για το 11-17. Ο Σπυρόπουλος μείωσε σε 16-17 για να κλείσει η περίοδος στο 16-19 από τον Κωστόπουλο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ειρινάκης με τον Σπυρόπουλο έφεραν τον αγώνα στο 27-23 για να κάνει ο Χαλκιάς το 30-25. Οι Νεροχύτες απάντησαν με τον Κωστόπουλο και τον Μπουρογιαννόπουλο για το 30-31, αλλά ο Αλεξόπουλος με τον Κλεισιάρη έκλεισαν το ημίχρονο στο 38-31 για την Dirtus Bologna. Στην επανάληψη ο Νινας έφερε τους Νεροχύτες στο 38-39, με τον Κιούση να σκοράρει για το 40-43 και τον Κωστόπουλο να γράφει το 42-46. Ο Αλεξόπουλος με τον Σπυρόπουλο απάντησαν, αλλά ο Δανιλης έφερε τον αγώνα στο 48-53. Ο Σπυρόπουλος σκόραρε για το 57-56 της Dirtus Bologna με την περίοδο να κλείνει στο 57-58 και τον Κιούση να σκοράρει για το 60-64 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Ο Κωστόπουλος έγραψε το 62-66 για να απαντήσει η Dirtus Bologna με σερί 9-2 και με τον Σπυρόπουλο να ξεφύγει με 71-68. Ο ίδιος με τον Αλεξόπουλο έφεραν το ματς στο 80-71, με τον Νινα και τον Δανιλη να απαντούν για το 80-76. Όμως, ο Αλεξόπουλος έγραψε το 82-76 για τη νίκη της Dirtus Bologna παρά τις προσπάθειες του Νατζαρίδη.

Για τους νικητές ο Σπυρόπουλος είχε 33 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μαϊνας 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Αλεξόπουλος 11 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Ξυπολιτας 9 πόντους, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ. Για τους Νεροχύτες ο Κωστόπουλος είχε 32 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Νινας 12 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Κιουσης 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μπουρογιαννόπουλος 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ.

Ρεμπελιακός – Superhonics 92-54

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 92-54 τους Superhonics με το ματς να ξεκινά με 7-7 και 9-9 από τον Ταρασιου και τον Μπαρδανη, για να απαντήσουν ο Ηλιακης με τον Φλοκαλη για το 18-12. Ο Αντωνιάδης μείωσε σε 18-14, με τον Κοντογεώργη και τον Φλόκαλη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 26-15. Στη 2η περίοδο ο Οικονόμου μείωσε σε 26-17 αλλά ο Ρεμπελιακός απάντησε με τον Τουλικάρογλου για το 33-17. Μετά το καλάθι του Βασιλείου ο Κοντογεώργης με τον Σαρρή έφεραν το ματς στο 41-22 για να απαντήσει ο Μπαρδανης και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο 49-29 από τον Τουλικάρογλου. Ο Ρεμπελιακός στην 3η περίοδο έφτασε με Πλεξουσάκη και Ηλιάκη στο 65-34, για να απαντήσουν οι Superhonics για το 65-39. Μετά το 74-42 ο Οικονόμου σκόραρε για το 74-44, με τον Ηλιάκη να φέρνει το ματς στο 78-44 πριν πάμε στο 83-49 στο δρόμο για το τελικό 92-54.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 25 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Κοντογεώργης 25 πόντους και 9 κλεψίματα, ο Σαρρής 15 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους Superhonics ο Οικονόμου είχε 19 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μπαρδανης 10 πόντους.