Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Ρεμπελιακό, Red Devils!

Νίκες για Ρεμπελιακό, Red Devils!

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 79-69 τους Nikea Lions για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ οι Red Devils επικράτησαν με 60-42 της Τιρινίνι, με τους Νεροχύτες να κερδίζουν με 68-65 τους Π.Σ.Γ..

Ρεμπελιακός – Nikea Lions 79-69

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 79-69 τους Nikea Lions με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τους νικητές με 7-1. Οι Nikea Lions απάντησαν για το 9-5, αλλά ο Ρεμπελιακός ξέφυγε στη συνέχεια με 15-5 και 20-7. Οι Nikea Lions μείωσαν σε 22-11, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-13, με το ματς να πηγαίνει μετά το 28-15 στο 34-17 και το 36-19. Οι Nikea Lions απάντησαν για το 38-24 με τον Ρεμπελιακό να φτάνει στο 45-26 και να κλείνει το ημίχρονο στο 47-29. Στην επανάληψη οι Nikea Lions μείωσαν σε 47-31, με τον Ρεμπελιακό να απαντά για το 56-34 και το 57-36, για να έρθει ένα 0-9 των Nikea Lions για το 57-45. Ο Ρεμπελιακός απάντησε για το 65-47 του 30ου λεπτού, ενώ έφτασε και στο 70-49 στο 4ο δεκάλεπτο. Οι Nikea Lions προσπάθησαν να απαντήσουν, μείωσαν σε 71-55 και 75-60, για να πάει ο Ρεμπελιακός στο 79-63 και να κλείσει το ματς στο 79-69.

Για τους νικητές ο Ηλιάκης είχε 31 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κοντογεώργης 12 πόντους και 5 κλεψίματα και ο Σαρρής 8 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Nikea Lions ο Ξανθάκης είχε 17 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Μιχαλόπουλος 14 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Μεταξάς Β. 11 πόντους.

Τιρινίνι – Red Devils 42-60

Οι Red Devils κέρδισαν την Τιρινίνι με 42-60 με το ματς να ξεκινά με 5-0 από τον Παπαναστασίου και τον Λεγάκη για να απαντήσουν ο Στόλης με τον Τριανταφύλλου για το 5-5. Η Τιρινίνι με Παπαναστασίου και Νίκολιτς έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 10-5, για να έρθει ο Μελισσινός να φέρει το ματς στο 10-10 στη 2η περίοδο. Ο Τριανταφύλλου σκόραρε ως το 13-14 με τον Σταματέρη να απαντά, αλλά τους Red Devils να ξεφεύγουν με 15-19 και 18-23 με τον Στόλη, για να κλείσει ο Μπούρας το ημίχρονο στο 18-26. Στην επανάληψη ο Τριανταφύλλου με τον Πουμπουρίδη έφεραν τον αγώνα στο 18-36, με τον Παπαναστασίου να απαντά για το 21-36. Ο Πουμπουρίδης με τον Μελισσινό σκόραραν για το 23-45, ενώ ο Τριανταφύλλου έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 26-47. Στην 4η περίοδο ο Αντωνόπουλος μείωσε σε 30-47, με τον Πουμπουρίδη να απαντά για το 30-53. Ο Παπαναστασίου με τον Νίκολιτς μείωσαν σε 40-56, με το ματς να κλείνει στο 42-60 για τους Red Devils.

Για τους νικητές ο Τριανταφύλλου είχε 13 πόντους και 6 ασίστ, ο Στόλης 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Μελισσινός 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 τάπες, ο Πουμπουρίδης 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για την Τιρινίνι ο Νίκολιτς είχε 12 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Παπαναστασίου 11 πόντους, ο Σταματέρης 8 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Π.Σ.Γ. – Νεροχύτες 65-68

Οι Νεροχύτες κέρδισαν τους Π.Σ.Γ. με 65-68 με το ματς να ξεκινά με 4-2 από τον Ζαργανη, για να απαντήσει ο Βρέλλης για το 4-7. Ο Τολιας έφερε το ματς στο 8-7, με τον Βρέλλη να κλείνει την περίοδο στο 8-9 και τον Κωστόπουλο να σκοράρει για το 8-12. Ο Τολιας με τον Ζαργανη σκόραραν για να ισοφαρίσουν οι Π.Σ.Γ. σε 12-12, με τον Βρέλλη και τον Κιούση να απαντούν για το 15-17. Ο Κωστόπουλος έφερε την ομάδα του στο 17-23 και στο 20-25, με τον Δημητρόπουλο και τον Οικονομίδη να απαντούν για το 25-27. Ο Κωστόπουλος με τον Νίνα σκόραραν για το 27-31, για να προσπεράσουν οι Π.Σ.Γ. με τον Ρέππα σε 33-31 και να κλείσει το ημίχρονο στην ισοπαλία ο Κωστόπουλος. Στην επανάληψη ο Θεοδοσίου με τον Κωστόπουλο σκόραραν για το 33-37, με τον Ζαργάνη και τον Οικονομίδη να απαντούν για το 37-39. Ο Κιούσης έφερε το ματς στο 37-44 για να κλείσει η 3η περίοδος στο 43-46 από τον Παπαδόπουλο και τον Ζαργάνη για τους Π.Σ.Γ.. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ζαργάνης έβαλε την ομάδα του μπροστά με 49-47, αλλά ο Κωστόπουλος απάντησε για το 51-52. Ο Ζαργάνης με τον Τολια σκόραραν για το 57-56, με τον Νίνα να φέρνει το ματς στο 57-58. Ο ίδιος με τον Κωστόπουλο σκόραραν για το 59-64, με τους Νεροχύτες να κρατούν το προβάδισμα, για να πάρουν τη νίκη παρά τις προσπάθειες των Τολια και Δημητρόπουλου στο τέλος.

Για τους νικητές ο Κωστόπουλος είχε 29 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Βρέλλης 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Θεοδοσίου 2 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους Π.Σ.Γ. ο Τολιας είχε 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Ζαργανης 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Οικονομίδης 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ.