Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Πήραν τους πρωταθλητές οι Paltovic, 1η νίκη για Gademians!

Πήραν τους πρωταθλητές οι Paltovic, 1η νίκη για Gademians!

Πέντε ομάδες σε απόσταση μιας νίκης στον 4ο όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά και την 7η αγωνιστική, όπου οι Στιγκιντριακοί έφτασαν στο 4-2 μετά το 81-61 επί του Santa Nionios, αλλά και το 69-60 επί της El Chapu στον εξ αναβολής αγώνα της 3ης αγωνιστικής. Οι Paltovic έσπασαν το αήττητο των Κουλουβάχατων, κερδίζοντας με 83-81 στην παράταση, ενώ τα Κουλουβάχατα είχαν επικρατήσει με 90-73 του Santa Nionios σε ματς για την 1η αγωνιστική. Στις 4 νίκες και η Laser Derm, που κέρδισε τους Δικαστές με 71-56, ενώ οι Gademians νίκησαν με 76-64 την El Chapu στην επανεμφάνιση του Κατιάκου.

Κουλουβάχατα – Paltovic 81-83παρ.

Οι Paltovic έσπασαν το αήττητο των Κουλουβάχατων στο Α1 κερδίζοντας το μεταξύ τους ματς στην παράταση με 81-83. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-3 για τα Κουλουβάχατα από τον Χρυσικόπουλο και τον Κοτίνη, για να απαντήσουν ο Μελάς με τον Πεταλα. Ο Κοτίνης με τον Κοκονίδη έφεραν την ομάδα τους ως το 12-12 για να κλείσουν την περίοδο Πεταλας και Κουμεντάκης στο 17-15. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κοτίνης με τον Καπέλη σκόραραν για το 28-19, με τον Παπαδόπουλο να γράφει το 32-20. Ο Πεταλάς απάντησε για το 34-24 με τον Παπαδόπουλο να κλείνει το ημίχρονο στο 36-24. Στην 3η περίοδο ο Κοτίνης σκόραρε για το 38-26, ο Παπαδόπουλος για το 42-30 και ο Καπέλης για το 44-33. Ο Μισιακός απάντησε και ο Μελάς με τον Καλογρίδη μείωσαν για να έρθει ο Πεταλας να ισοφαρίσει σε 46-46. Τα Κουλουβάχατα πήραν ξανά το προβάδισμα και με τον Κοκονίδη έφτασαν ως το 54-48, για να απαντήσει ο Μητρακος. Ο Παπαδόπουλος με τον Καραγιάννη σκόραραν για το 58-54, με τον πρώτο να γράφει και το 62-56. Ο Μελάς απάντησε, ο Καπέλης έγραψε το 64-58 και ο Μητράκος έφερε το ματς στον πόντο, 64-63. Μετά το καλάθι του Κουμεντάκη ο Μελάς σκόραρε για το 66-66 και έδωσε και προβάδισμα στην ομάδα του, 66-68. Ο Παπαδόπουλος απάντησε για το 70-68 με τον Μελά να στέλνει το ματς στην παράταση. Εκεί οι Paltovic κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο επικρατώντας με 83-81 για να αναγκάσουν τα Κουλουβάχατα στην πρώτη τους ήττα στον όμιλο.

Για τους νικητές ο Μελάς είχε 27 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Πεταλας είχε 17 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Μισιακος 16 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Μητράκος 11 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Καλογρίδης 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τα Κουλουβάχατα ο Παπαδόπουλος είχε 22 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Κοτίνης 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Καπέλης 15 πόντους και 4 ασίστ, ο Κοκονίδης 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

El Chapu – Gademians 64-76

Οι Gademians κέρδισαν με 64-76 την El Chapu με το ματς να ξεκινά με 2-4 και 5-8 για τους νικητές που έφτασαν ως το 7-10 και το 11-14 πριν η El Chapu ισοφαρίσει σε 14-14 στο δεκάλεπτο. Η El Chapu προσπέρασε στη 2η περίοδο, 19-28 και 26-24, με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-32 για τους Gademians. Στην 3η περίοδο οι Gademians έφτασαν στο 33-36 και το 36-40, κράτησαν το προβάδισμα και ανέβασαν τη διαφορά μετά το 46-50 ως το 46-56. Μετά το 50-60 στο 4ο δεκάλεπτο η El Chapu άρχισε να μειώνει για να φτάσει στο 57-62, αλλά οι Gademians απάντησαν καλά, 57-66 και 59-68. Η El Chapu πλησίασε στο 62-69, αλλά οι Gademians σκόραραν για το 64-74 και πήραν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Κατιάκος είχε 38 πόντους και 17 ριμπάουντ, στην πρώτη του παρουσία στο Α1, ο Καραγγέλης 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μπιτέρνας 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα. Για την El Chapu ο Ζαφειρόπουλος είχε 21 πόντους, ο Γιαννόπουλος 15 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Παπαζαχαρίου 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Santa Nionios – Στιγκιντριακοί 61-81

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 61-81 τον Santa Nionios με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τον Santa Nionios με 10-7 και 17-14 για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 17-18. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Στιγκιντριακοί έφτασαν στο 20-26 για να απαντήσει ο Santa Nionios για το 31-32. Το ημίχρονο έκλεισε στο 37-40 με το ματς να πηγαίνει στο 37-46 στο 3ο δεκάλεπτο. Οι Στιγκιντριακοί ξέφυγαν με 41-55 και 44-64 στο 30ο λεπτό, για να φτάσουν στο 46-68 λίγο μετά. Ο Santa Nionios προσπάθησε να απαντήσει, αλλά οι Στιγκιντριακοί έλεγξαν το παιχνίδι και κράτησαν το προβάδισμα 52-70 και 57-76 στο δρόμο για το 61-81.

Για τους νικητές ο Κοκκορης είχε 18 πόντους και 4 ασίστ, ο Γράψας 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Γαβρίδης 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Δημητρίου 12 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τον Santa Nionios ο Μάργαρης είχε 29 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Μπελεχάκης 9 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Laser Derm – Δικαστές 71-56

Η Laser Derm κέρδισε τους Δικαστές με 71-56 για να μείνει ψηλά στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 3-6 από τον Συκαρά για να ααπντήσουν ο Κανελλόπουλος με τον Φουσέκη για το 15-8 της ομάδας τους. Ο Σέχου έφερε τη Laser Derm στο 17-11, με τον Φουσέκη και τον Καψοκόλη να γράφουν το 24-14 με τη βοήθεια του Μπέμπελου. Ο Φουσέκης έκλεισε την περίοδο στο 26-16, με τον Ιωάννου να απαντά και τον Συκαρά να μειώνει σε 28-20. Ο Κανελλόπουλος με τον Σέχου και τον Έλληνα σκόραραν για το 40-22 της Laser Derm, με τον Συκαρά και τον Πανουργιά να απαντούν για το 40-30 του ημιχρόνου. Ο Τολιας έγραψε το 46-32 στην επανάληψη, με τον Συκαρά να ρίχνει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 46-38, αλλά τον Μπέμπελο να απαντά για το 50-38. Ο Συκαράς και πάλι σκόραρε για το 50-40, με τον Σέχου να φέρνει το ματς στο 58-46 και τον Έλληνα να γράφει το 64-46 με τον Κανελλόπουλο. Η διαφορά πήγε και στους 20 από τον Σέχου στο 68-48 με το ματς να κλείνει στο 71-56.

Για τους νικητές ο Σεχου είχε 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κανελλόπουλος 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Φουσέκης 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ και ο Καψοκόλης 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Δικαστές ο Συκαράς είχε 27 πόντους, ο Λιολιος 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα και ο Τούμπας 6 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Κουλουβάχατα – Santa Nionios 90-73

Τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τον Santa Nionios με 90-73 με το ματς να ξεκινά με 3-3 και 5-5 από τον Κοτίνη και τον Μάργαρη για να στείλει ο Κοτίνης την ομάδα του στο 10-7. Ο Μάργαρης απάντησε και ο Μπελεγχάκης σκόραρε για το 13-16, με τον Χρυσικόπουλο να ισοφαρίζει. Στο 20-20 πήγε το ματς ο Καραγιάννης με τον Παπαδόπουλο να κλείνει στο 23-20 το δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο ο Κοκονίδης έγραψε το 27-24 για να ισοφαρίσει ο Λέγγας και ο Ριγόπουλος με τον Γαλανόπουλο να γράψουν το 29-34 για την ομάδα τους. Ο Κουμεντάκης με τον Παπαδόπουλο απάντησαν με 11-2 για το 40-36, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Ριγόπουλο. Στην επανάληψη ο Κοκονίδης με τον Παπαδόπουλο έφεραν το ματς στο 52-40, με τον Μάργαρη να απαντά, αλλά τα Κουλουβάχατα με Παπαδόπουλο και Κοτίνη να φτάνουν ως το 62-45. Ο Μάργαρης σκόραρε για το 64-52 στο 30ο λεπτό, με τον Κοτίνη και τον Κοκονίδη να στέλνουν το ματς στο 70-52. Ο Μάργαρης με τον Ριγόπουλο μείωσαν σε 70-56, αλλά ο Χρυσικόπουλος με τον Καραγιάννη σκόραραν για το 79-60. Ο Μπελεχάκης με τον Λέγγα έφεραν το παιχνίδι στους 11 πόντους, 79-68, αλλά ο Παπαδόπουλος με τον Κοτίνη απάντησαν για το 85-71 και μετά το καλάθι του Μπελεχάκη το ματς έκλεισε στο 90-73.

Για τους νικητές ο Παπαδόπουλος είχε 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κοκονίδης 18 πόντους, 20 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Κοτίνης 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Καραγιάννης 9 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Χρυσικόπουλος 12 πόντους και 3 ασίστ. Για τον Santa Nionios ο Μάργαρης είχε 25 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ριγόπουλος 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Μπελεχάκης 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

El Chapu – Στιγκιντριακοί 60-69

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν την El Chapu με 60-69 με το ματς να ξεκινά με 2-5 και 4-10 για τους νικητές με Γαβρίδη και Μιχαηλίδη. Ο Ζώτος απάντησε για το 7-10, με τον Νούκα να σκοράρει για το 7-14 της ομάδας του, πριν Ζαφειρόπουλος και Καραμανώλης μειώσουν σε 11-14. Ο Γράψε έφερε το παιχνίδι στο 16-20, ο Καραμανώλης απάντησε, με τον Γιαννόπουλο να δίνει προβάδισμα στην El Chapu, 25-24, πριν ο Δημητρίου και ο Γαβρίδης γράψουν το 26-28 και το ημίχρονο κλείσει στο 31-28 από τον Νικητίδη για την El Chapu. Στην επανάληψη ο Νούκας σκόραρε για το 33-32, με τον Γιαννόπουλο να φέρνει το ματς στο 37-33. Ο Γράψας με τον Γαβρίδη απάντησαν για το 38-40, ενώ ο Μιχαηλίδης έφερε το ματς στο 40-42 για να κλείσει το δεκάλεπτο Ζαφειρόπουλος στο 43-46. Ο Γράψας είχε μαζεμένους πόντους στην 4η περίοδο για να φέρει την ομάδα του στο 47-55 παρά τις προσπάθειες του Καραμανώλη, ενώ ο Δημητρίου με τον Μιχαηλίδη σκόραραν για το 49-61. Ο Παπαζαχαρίου με τον Καραμανώλη απάντησαν για να πλησιάσει η El Chapu ως το 60-63, αλλά ο Γαβρίδης σκόραρε για το 60-65 και ο Γράψας έκλεισε το ματς στο 60-69.

Για τους νικητές ο Γαβρίδης είχε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Γράψας 22 πόντους με 8/9, ο Μιχαηλίδης 8 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για την El Chapu ο Γιαννόπουλος είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Καραμανώλης 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Ζώτος 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Ζαφειρόπουλος 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.