Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες για Κέρβερους, Red-dicolo!

Νίκες για Κέρβερους, Red-dicolo!

Οι Red-dicolo πέτυχαν μια πολύ σημαντική νίκη για να κρατηθούν στην πρώτη τετράδα του 2ου ομίλου στο Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» επικρατώντας με 59-45 της Boom Shakalaka για την 8η αγωνιστική. Οι Shooting Stars ανάγκασαν τους Pistons στη 2η τους ήττα με το 69-54, ενώ οι Κέρβεροι κέρδισαν με 77-38 τους Μπίρι-μπίρι. Τέλος, τα Σφυριά νίκησαν με 53-43 της Alondra B.C..

Red-dicolo – Boom Shakalaka 59-45

Οι Red-dicolo κέρδισαν με 59-45 την Boom Shakalaka με το ματς να ξεκινά πολύ καλύτερα για τους νικητές, ο Κρικας Κ. τους βοήθησε να φτάσουν ως το 11-1. Ο Φωτόπουλος με τον Μαυράκη απάντησαν για το 12-8 της περιόδου, ενώ οι δυο τους ισοφάρισαν τον αγώνα σε 13-13 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Κρικας Α. κράτησε μπροστά την ομάδα του, ο Δουκας έγραψε το 17-15, για να ισοφαρίσει ο Φωτόπουλος στο ημίχρονο, 17-17. Στην 3η περίοδο η Boom Shakalaka πέρασε μπροστά, ο Ηλιόπουλος την έφερε στο 19-22, για να απαντήσουν ο Κρικας Κ. με τον Τάγκαλο και τον Μακρή για να τρέξουν ένα 13-0 οι Red-dicolo από το 21-25 ως το 34-25 και να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Τάγκαλος τους έφερε στο 36-27 και στο 39-29 λίγο μετά, με τον Φωτόπουλο και τον Χαραλάμπους να απαντούν για να πλησιάσει η ομάδα τους στο 39-33. Όμως, ο Μακρής με τον Δούκα ανέβασαν ξανά πάνω από τους 10 τη διαφορά, 49-38 για τους Red-dicolo. Ο Μαυράκης προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Νίκου με τον Τάγκαλο έφεραν το ματς στο 59-44.

Για τους νικητές ο Τάγκαλος είχε 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Δούκας 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κρικας Κ. 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Για την Boom Shakalaka ο Φωτόπουλος είχε 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Μαυράκης 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Pistons – Shooting Stars 54-69

Οι Shooting Stars κέρδισαν τους Pistons με 54-69 με το ματς να ξεκινά με 2-9 για τους νικητές από τον Σταμάτη, τον Μηλιώνη και τον Ζαφειράτο, για να απαντήσει ο Στεργίου για το 6-9. Ο Γεωργόπουλος με τον Σταμάτη έφεραν το ματς στο 8-18 για τους Shooting Stars, με τον Οικονόμου να σκοράρει για το 12-20 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μαράντος με τον Πλατανιά μείωσαν σε 16-20, ενώ ο Στεργίου έγραψε το 20-24 λίγο μετά. Οι Shooting Stars αντέδρασαν και με τον Σταμάτη έφτασαν στο 20-27 για να κλείσουν το ημίχρονο στο 22-33. Στην επανάληψη μπήκαν πολύ δυνατά και με τον Ζαφειράτο και τον Σταύρου προηγήθηκαν με 25-41. Ο Μαράντος με τον Οικονόμου προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά ο Σαλτούρος με τον Νικολάκη κράτησαν την ομάδα τους μακριά, 30-47 και 36-50 στην περίοδο. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σταύρου με τον Γεωργόπουλο έφεραν το ματς από το 38-50 στο 40-59 για να κάνει ο Ζαφειράτος το 41-61. Ο Μαράντος με τον Οικονόμου απάντησαν για το 48-61 και το 51-63, με τον Νικολάκη να κρατά μακριά την ομάδα του, 54-67.

Για τους νικητές ο Ζαφειράτος είχε 13 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σταμάτης 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σταύρου 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 τάπες, ενώ ο Νικολάκης 10 πόντους και 3 ριμπάουντ. Για τους Pistons ο Μαράντος είχε 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μπελιτσος 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Μπίρι-μπίρι – Κέρβεροι 38-77

Οι Κέρβεροι κέρδισαν τους Μπίρι-μπίρι με 38-77 με το ματς να ξεκινά με 3-2 και 5-4 για τους Μπίρι-μπίρι από τον Ευαγγελίδη και τον Γιαννούτσο. Οι Κέρβεροι απάντησαν για να ισοφαρίσουν και προσπέρασαν για να προηγηθούν με 8-12 στην περίοδο και να πάνε με τον Κανέλλο στο 8-17 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Ευαγγελίδης με τον Μπιθικιώτη μείωσαν σε 14-19, ενώ ο Συλιγνάκης σκόραρε για το 14-24. Μετά την απάντηση του Παπανδρέου ο Αρώνης με τον Καρύδη έφεραν το ματς στο 16-33, με τον Γεροδημο και τον Καρυδη να κλείνουν το ημίχρονο στο 18-36. Στην επανάληψη με τον Μανδηλαρα οι Κέρβεροι έφτασαν στο 18-44, για να απαντήσει ο Ευαγγελίδης, με τον Κανέλλο να γράφει το 20-50. Ο Ευαγγελίδης σκόραρε ξανά, αλλά ο Αρώνης με τον Παπασπύρο έφεραν το ματς στο 27-56. Ο Παπανδρέου με τον Ευαγγελίδη μείωσαν σε 33-60, με τον Σκληράκη και τον Κανέλλο να απαντούν, για να κλείσουν οι Κέρβεροι το ματς στο 38-77.

Για τους νικητές ο Σκληράκης είχε 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κανέλλος 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μπαος 11 πόντους και 4 ασίστ. Για τους Μπίρι-μπίρι ο Ευαγγελίδης είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ με 4 κλεψίματα, ο Παπανδρέου 4 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 τάπες και ο Μπιθικιώτης 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Alondra B.C. – Τα Σφυριά 43-53

Τα Σφυριά κέρδισαν με 43-53 την Alondra B.C. με το ματς να ξεκινά με 4-1 για την Alondra B.C. από τον Παντελάκη για να απαντήσουν ο Κοτσαμπάς με τον Μουρτζο για το 4-9. Ο Παντελάκης με τον Κουκουλη σκόραραν για το 9-9 της περιόδου με τον Κοτσαμπά και τον Τσίτο να φέρνουν την ομάδα τους στο 11-15. Με τον Σιαμαντά και τον Μακρή τα Σφυριά έφτασαν στο 15-20 και το 17-23, για να απαντήσει ο Παντελάκης, και να φέρει ο Γρηγορόπουλος το ματς στο 19-28, με το ημίχρονο να κλείνει στο 22-29. Με τον Σιαμαντά τα Σφυριά έφτασαν στο 22-33 στην επανάληψη, ενώ μετά το καλάθι του Παντελάκη ο Τσίτος έγραψε το 28-37. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 30-40, με τον Κουκουλη και τον Παντελάκη να μειώνουν σε 34-42 και 37-45, για να έρθει ο Κοτσαμπάς για το 37-50 των Σφυριών με τον Γρηγορόπουλο να γράφει το 41-53 λίγο μετά.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα, ο Γρηγορόπουλος 12 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για την Alondra B.C. ο Παντελάκης είχε 21 πόντους και 4 κλεψίματα, ο Κολυβας 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.