Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Έσπασαν το αήττητο της Victorious οι Run ‘n’ Gun!

Έσπασαν το αήττητο της Victorious οι Run ‘n’ Gun!

Μόνοι αήττητοι στον 3ο όμιλο του Α1 συνεχίζουν οι Run ‘n’ Gun μετά το 71-66 επί της Victorious για την 8η αγωνιστική στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Μεγάλη νίκη για τους Red Hot Chili Hoopers με 81-73 επί του Άφοβου Σεπολίων στην παράταση, ενώ οι Αστέρες B.C. κέρδισαν με 68-50 τους Faiters.

Run ‘n’ Gun – Victorious 71-66

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 71-66 τη Victorious για να συνεχίσουν αυτοί μόνοι αήττητοι στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Run ‘n’ Gun που προηγήθηκαν με 6-1 για να απαντήσει η Victorious και να προσπεράσει λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Αυτή έκλεισε στο 16-18, με τη Victorious στο 2ο δεκάλεπτο να πηγαίνει τη διαφορά και στους 7 πόντους, για να κλείσει το ημίχρονο τελικά στο 34-36. Στην 3η περίοδο οι Run ‘n’ Gun με τον Πανδή πρωταγωνιστή έτρεξαν ένα σερί για να προσπεράσουν και να ξεφύγουν, φτάνοντας στο 54-50 στο 30ο λεπτό. Κράτησαν το προβάδισμα αρχικά και στην 4η περίοδο, με τη Victorious να απαντά και να προσπερνά με 63-64 περίπου 1:30 πριν τη λήξη. Όμως, η τελευταία λέξη ανήκε στους Run ‘n’ Gun, που πήραν τη νίκη με 71-66 μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Καραλης 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Χιώτης 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 τάπες και ο Αντωνίου 9 πόντους. Για τη Victorious ο Χριστόπουλος είχε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Θεοδωρόπουλος 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Παγουλάτος 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τσιάκας 8 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Άφοβος Σεπολίων – Red Hot Chili Hoopers 73-81παρ.

Οι Red Hot Chili Hoopers κέρδισαν με 73-81 τον Άφοβο Σεπολίων στην παράταση με το ματς να ξεκινά με 0-4 από τον Ζυγούμη και τον Φραγκογιάννη, για να απαντήσουν ο Καρουτας με τον Τσικολα, τον Ποντικόπουλο και τον Τραϊφορο για το 11-4 του Άφοβου Σεπολίων. Ο Φραγκογιάννης με τον Μποτσακο μείωσαν σε 13-8, με τον Βενέτη να γράφει το 15-10 πριν ο Καρουτας φέρει την ομάδα του στο 19-12. Η περίοδος έκλεισε από τον Γαϊτανακη στο 19-16, με τον ίδιο να μειώνει σε 20-19 στο 2ο δεκάλεπτο και τους Red Hot Chili Hoopers να προσπερνούν με Φραγκογιάννη και Γαϊτανάκη για το 22-27 στη συνέχεια. Ο Σακλαρίδης έφερε την ομάδα του στο 24-29, για να απαντήσει ο Καραντζούνης και να γράψουν το 32-31 του ημιχρόνου ο Ποντικόπουλος με τον Λοράνδο. Στην επανάληψη ο Καραντζούνης με τον Ντουφα και τον Γανωτη έφεραν τον Άφοβο Σεπολίων στο 42-33, με τον Ζυγουμη και τον Φραγκογιάννη να απαντούν και τον Σακλαρίδη να ισοφαρίζει σε 45-45 ολοκληρώνοντας ένα 2-12 των Red Hot Chili Hoopers. Ο Σακλαρίδης με τον Γαϊτανάκη έβαλαν μπροστά την ομάδα τους, 47-48, αλλά ο Άφοβος Σεπολίων έκλεισε την περίοδο με προβάδισμα στο 52-50. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καραντζούνης έστειλε τον Άφοβο Σεπολίων στο 56-50, με τον Βενέτη και τον Γαϊτανάκη να απαντούν για το 56-53. Ο Καρουτας με τον Καραντζούνη σκόραραν για το 62-55, ενώ ο Ντούφας έφερε την ομάδα του στο 68-57. Οι Red Hot Chili Hoopers δεν άφησαν το ματς με τον Ζυγούμη, τον Κεφαλόπουλο και τον Φραγκογιάννη κατάφεραν να τρέξουν ένα 0-11 στο τέλος για να ισοφαρίσουν σε 68-68 και να στείλουν το ματς στην παράταση, όπου κατόρθωσαν να βγουν στον αφρό παίρνοντας τη νίκη με 73-81.

Για τους νικητές ο Ζυγούμης είχε 27 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Γαϊτανάκης 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Φραγκογιάννης 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Σακλαρίδης 12 πόντους. Για τον Άφοβο Σεπολίων ο Καραντζούνης είχε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Λοράνδος 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ντούφας 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καρουτας 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Faiters – Αστέρες B.C. 50-68

Οι Αστέρες B.C. κέρδισαν τους Faiters με 50-68 με το ματς να ξεκινά με 4-2 και 6-5 για τους Faiters για να απαντήσουν οι Αστέρες B.C. με σερί 0-11 για να ξεφύγουν με 7-16. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 9-16 με τους Faiters να σκοράρουν για το 11-28 πριν οι Αστέρες B.C. τρέξουν νέο σερί 0-11 για να φτάσουν στο 11-29. Οι Faiters προσπάθησαν να πλησιάσουν και τα κατάφεραν εν μέρει ως το 23-34, με τους Αστέρες B.C. να απαντούν αλλά το ημίχρονο να κλείνει στο 28-36. Στην επανάληψη οι Faiters μείωσαν σε 30-38 και λίγο μετά σε 37-42, με τους Αστέρες B.C. να απαντούν με τρίτο 0-11 στο ματς για να ξεφύγουν με 37-53 στο 30ο λεπτό. Η διαφορά και το σερί μεγάλωσαν στο 4ο δεκάλεπτο, 37-56 και 0-14, με τους Faiters να προσπαθούν να απαντήσουν, 45-58. Οι Αστέρες B.C. κράτησαν τη διαφορά ψηλά, όμως, 47-62 και 48-65, για να πάρουν τη νίκη με 50-68.

Για τους νικητές ο Παππάς είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ξένος 10 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τσιλης 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ο Μπαλοπητος 8 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Faiters ο Ανδριώτης είχε 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Κοντινος 11 πόντους και ο Φιλακουρίδης 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.