Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Μπήκε σε περιπέτειες

Μπήκε σε περιπέτειες

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στη Λιθουανία, ηττήθηκε από τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 76-70 για να πέσει στο 5-5 και να μπει σε περιπέτειες όσον αφορά στην πρόκρισή του. Δεν εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα της Μακάμπι, αλλά πια βλέπει και τη Ζαλγκίρις και την Άλμπα μία νίκη πίσω του. Το μόνο καλό από το παιχνίδι στη Λιθουανία είναι ότι οι «πράσινοι» κράτησαν τη διαφορά του πρώτου αγώνα, όπως άλλωστε έλεγε η λογική, αφού είχαν κερδίσει με 19 πόντους.

Το θέμα είναι ότι ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε ουσιαστικά να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα παρά μόνο στην 3η περίοδο. Τότε ήταν που προσπάθησε να τρέξει, έβαλε 27 πόντους και κέρδισε με 16-27 επιμέρους σκορ. Στο πρώτο ημίχρονο είχε μείνει πίσω μέχρι και με 13 πόντους, ενώ και στο 4ο δεκάλεπτο δεν στάθηκε στο ύψος του, μια ήττα που θα του στοιχίσει αρκετά στη συνέχεια, αφού χάθηκε τώρα η ευκαιρία να πιάσει τη Μακάμπι, κάτι που θα πρέπει να το βρει στα επόμενα ματς.

Με την άμυνά του δεν μπόρεσε να πάρει πολλά από τους Λιθουανούς, που σούταραν πολύ καλά, 46% στα δίποντα και 44% στα τρίποντα (61% και 33% αντίστοιχα ο Παναθηναϊκός), τα ριμπάουντ ήταν 34-32 (με τα επιθετικά στο 7-7), οι ασίστ 19-14, τα κλεψίματα 6-5 και τα λάθη 10-10, με τα στατιστικά να είναι μοιρασμένα, πέραν των ασίστ που μοίρασαν περισσότερες οι Λιθουανοί.

Ο Τσέρι είχε 18 πόντους με 6/14 σουτ, ο Γιανκούνας 14 με 5/11, ο Μιλάκνις 12 με 4/10, ο Άντερσον 13 με 3/8. Όλοι τους λίγο κάτω από το 50% αλλά όλοι τους να δημιουργούν σταθερά προβλήματα στον Παναθηναϊκό, ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Βένε, με τον Ουλανόβας να μην σκοράρει ουσιαστικά, αλλά να έχει 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Σε ατομικό επίπεδο ο Παναθηναϊκός είχε σε πολύ καλή μέρα τον Παππά, 21 πόντοι, με 8/10 σουτ, αλλά έπαιξε μόλις 27 λεπτά, την ώρα που κανείς άλλος, πλην ίσως του Μπατίστα, δεν αποτελούσε σταθερή απειλή στην επίθεση. Ο Διαμαντίδης είχε μόλις 5 πόντους, κλεισμένος καλά από τους Λιθουανούς (με 5 ασίστ και 2 κλεψίματα), ο Γκιστ 8 πόντους, ο Μαυροκεφαλίδης 7, ο Γιάνκοβιτς 11 με 4/11 σουτ και ο Μπατίστα 10 με 5/7 σε 21 λεπτά. Απ’ την άλλη ο Σλότερ ήταν για ακόμα μια φορά μέτριος, ο Μπλουμς άποντος, ο Νέλσον κακός, ο Λαβάλ έπαιξε 4 λεπτά, ο Φώτσης 14 και πήρε 2 σουτ.

Μοιάζει για κάποιο λόγο ο Παναθηναϊκός να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί το ρόστερ του στο 100% μέσα στο παιχνίδι, γεγονός που δεν δικαιολογείται για τέτοιο σημείο της σεζόν, αλλά και από το ότι εμφανίστηκε ως πρόβλημα ξαφνικά και δεν υπήρχε από την αρχή. Γενικώς, η χρησιμοποίηση των παικτών δείχνει να γίνεται λίγο αγχωμένα από τον Ιβάνοβιτς, που ούτε επιμένει σε 5-6 παίκτες, αλλά ούτε εκμεταλλεύεται τη δωδεκάδα του όσο θα μπορούσε. Σαν να μην έχει υπομονή από τη στιγμή που θα βάλει κάποιον στο παρκέ, ή σαν να μην ξέρει ποιος μπορεί να του προσφέρει περισσότερα ή ποιος μπορεί να διορθώσει ένα πρόβλημα καλύτερα. Γενικά, ο πάγκος του Παναθηναϊκού δείχνει να βρίσκεται σε περίοδο αμηχανίας, γεγονός που πρέπει να λυθεί άμεσα, αν θέλουν οι «πράσινοι» να μην κινδυνεύσει η συμμετοχή τους στα νοκ άουτ.

Στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός έκανε 3:30 για να σκοράρει, η Ζαλγκίρις με Τσέρι και Ουλανόβας είχε φτάσει στο 5-0 ως τότε, πριν απαντήσει ο Μπατίστα με θεαματικό κάρφωμα από συνεργασία με τον Διαμαντίδη. Γιάνκοβιτς και Σλότερ μείωσαν σε 7-6, με τον Άντερσον να απαντά. Ο Μπατίστα έφερε το ματς στο 12-10, ο Μιλάκνις έδωσε αέρα 7 πόντων στη Ζαλγκίρις με τον Παππά να κλείνει το δεκάλεπτο στο 17-13 με τρίποντο.

Ο Άντερσον και ο Λεκαβίτσιους σκόραραν εκατέρωθεν ενός ντράιβ του Παππά για το 21-15 στο 2ο δεκάλεπτο , ενώ λίγο μετά ο Βένε έγραψε καλάθι και φάουλ για το 24-18. Ο Λαβάλ απάντησε για το 24-20, αλλά κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός έχασε την αντίπαλό του, Ουλανόβας, Τσέρι και Άντερσον έγραψαν το 32-20, ενώ στο τρίποντο του Φώτση απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Τσέρι για το 35-23. Η διαφορά πήγε και στους 13 με δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο του Τσέρι, 38-25, με τον Μπατίστα και τον Διαμαντίδη να απαντούν για το 39-28 του ημιχρόνου.

Ήταν βέβαιο ότι κάτι θα έπρεπε να αλλάξει ο Παναθηναϊκός στην επανάληψη, καθώς προσπαθώντας να παίξει αργά ήταν σαν οι παίκτες του να δίνουν μεγαλύτερο βάρος στο ρολόι απ’ ότι στο να βάλουν καλάθι και οι επιθέσεις του δεν είχαν την εξέλιξη που θα έπρεπε. Αυτή την αλλαγή την είδαμε στο 3ο δεκάλεπτο παρότι στην αρχή του η Ζαλγκίρις πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, 14 πόντοι με τρίποντο του Μιλάκνις για το 42-28. Οι Λιθουανοί είχαν μπει με 7/13 τρίποντα στο ματς, ο Παναθηναϊκός με 2/13, αλλά δύο μακρινά σουτ του Γιάνκοβιτς άλλαξαν το momentum. Ο Γιάνκοβιτς σκόραρε σε συνεχόμενες επιθέσεις για το 42-34, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει και με τον Παππά και τον Γκιστ να μειώνει σε 42-39 και 42-41 ολοκληρώνοντας ένα 0-13 σε ένα εκρηκτικό δίλεπτο (2:17 για την ακρίβεια) που τον έβαλε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

Ο Τσέρι με τον Γιαφτόκας απάντησαν για το 47-41, ενώ ο Γιανκούνας μετά το καλάθι του Διαμαντίδη έγραψε το 50-43 για τη Ζαλγκίρις. Ο Παππάς ήταν σε μεγάλη μέρα και είχε δύο συνεχόμενα τρίποντα με ένα κλέψιμο του Γκιστ στο ενδιάμεσο για το 50-49, ενώ ο ίδιος ήταν που ισοφάρισε σε 52-52 με 2:12 για την περίοδο μετά από βολές του Μαυροκεφαλίδη. Ο Μαυροκεφαλίδης πήρε τρίποντο μετά για το 52-55 και το προβάδισμα του Παναθηναϊκού, αλλά ο Άντερσον έκλεισε το δεκάλεπτο με δικό του μακρινό σουτ για το 55-55 και την ισοπαλία.

Ο Γκιστ ισοφάρισε δύο φορές, 57-57 και 59-59, στην 4η πια περίοδο με τον Άντερσον να γράφει το 62-59 πριν ο Μαυροκεφαλίδης με τον Γιάνκοβιτς ισοφαρίσουν ξανά το ματς στο 64-64 στο 35ο λεπτό. Ο Παππάς έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, που έχασε ευκαιρία να το διευρύνει στην επόμενη φάση, για να έρθει ο Μιλάκνις με τρίποντο για το 67-66. Η χαμένη επίθεση για τους «πράσινους» έδωσε στη Ζαλγκίρις την ευκαιρία να ξεφύγει, 70-66 με τον Μιλάκνις και πάλι να σκοράρει για τρεις πόντους.

Ο Διαμαντίδης μείωσε στο σουτ, ο Τσέρι απάντησε για το 72-68, με τον Γιάνκοβιτς να αστοχεί σε τρίποντο με 1:19 για το τέλος και τη Ζαλγκίρις να ανανεώνει την προσπάθειά της μετά από άστοχο σουτ, για να γράψει βολές ο Τσέρι για το 74-68. Στα 25 δευτερόλεπτα ο Νέλσον κέρδισε φάουλ βολών, αλλά τις πέταξε και τις δύο με τον Ουλανόβας να τον μιμείται και τον Παππά να σκοράρει στα 15 δευτερόλεπτα, 74-70. Ο Γιανκούνας, όμως, ήταν ψύχραιμος στα 14 δευτερόλεπτα από τη γραμμή για το 76-70, με τον Γκιστ να αστοχεί σε τρίποντο στα 8 δευτερόλεπτα για να τελειώσει το ματς εκεί.

Η συνέχεια λέει Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ για τον Παναθηναϊκό που καλό θα ήταν πια να πάρει αυτό το ματς αν δεν θέλει να αρχίσει να κινδυνεύει. Βέβαια, μόνο εύκολο δεν είναι να κερδίσει κάποιος τη Ρεάλ, ακόμα και στην έδρα του, αλλά, πλέον, οι «πράσινοι» δεν έχουν πολλά περιθώρια και θα πρέπει να αρχίσουν να δείχνουν ξανά το καλό τους πρόσωπό. Πάντως, ότι κι αν γίνει με τη Ρεάλ, τα τρία επόμενα ματς είναι αυτά που ο Παναθηναϊκός πρέπει να κερδίσει οπωσδήποτε για να πάρει την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 39-28, 55-55, 76-70.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Κράπικας): Τσέρι 18 (3), Λεκαβίτσιους 2 (4ασ.), Βένε 7, Σονγκάιλ 3 (3ρ.), Γιανκούνας 14 (1τρ. 3ασ.), Γιαφτόκας 4 (3ρ.), Μιλάκνις 12 (4), Άντερσον 13 (2τρ. 6ρ., 3ασ. 2κλ.), Ουλανόβας 3 (1τρ. 6ρ. 5ασ. 2κλ.).

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 2 (2ασ.), Γιάνκοβιτς 11 (3τρ. 4ρ.), Φώτσης 3 (1), Νέλσον 1, Παππάς 21 (4τρ. 3ρ. 2ασ.), Μαυροκεφαλίδης 7 (1τρ. 6ρ.), Διαμαντίδης 5 (3ρ. 5ασ. 2κλ.), Γκιστ 8 (3ρ. 2ασ.), Μπατίστα 10 (5ρ.), Μπλουμς, Λαβάλ 2.