Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Στην παράταση οι Ατρόμητοι, ξανά νίκη οι Raptors!

Στην παράταση οι Ατρόμητοι, ξανά νίκη οι Raptors!

Οι Ατρόμητοι κέρδισαν με 63-55 τους Mentores στην παράταση για την 11η αγωνιστική στον 3ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», ενώ οι Raptors επέστρεψαν στις νίκες μετά το 57-48 επί της Ήρεμης Δύναμης. Τέλος, η Oklaχώμα Thunder έμεινε ψηλά στον όμιλο μετά το 51-43 επί των Remal Madri, με τη μάχη για την τετράδα να μαίνεται.

Ατρόμητοι – Mentores 63-55παρ.

Οι Ατρόμητοι κέρδισαν τους Mentores με 63-55 στην παράταση, με το ματς να ξεκινά με 5-0 από τον Σιόλα Ν. και τον Γιαχο για τους νικητές για να απαντήσουν ο Αντωνακόπουλος με τον Σκυλογιαννη για το 5-8. Στο 11-9 έφεραν το ματς ο Σιολας Α. με τον Σιολα Ν. με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-9 και τους Ατρόμητους να φτάνουν στο 24-9 στη 2η περίοδο με ένα σερί 15-0 από τον Φουνταδακη, τον Σιολα Ν. και τον Κομνηνο. Οι Mentores απάντησαν με τον Αντωνακόπουλο και τον Τάτση για το 24-16, με το ημίχρονο να κλείνει στο 26-19. Στην επανάληψη ο Σιολας Ν. έφερε τον αγώνα στο 30-19, με τον Τάτση να απαντά για το 32-28. Μετά το καλάθι του Αντωνιάδη ο Κλαπης μείωσε σε 34-31, με τους Ατρόμητους να κρατούν το προβάδισμα, 38-35 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Θεοχάρης σκόραρε για το 40-35, με τους Mentores να αντιδρούν και με τον Τάτση και τον Σκυλογιάννη να προσπερνούν, 41-43 και 43-46 με τον Σαρρή. Ο Θεοχάρης μείωσε με τον Σαρρή και τον Αντωνακόπουλο να γράφουν το 45-49, για να έρθει ο Τάτσης για το 4751. Ο Κομνηνός απάντησε και ο Σιολας Ν. ήταν που ισοφάρισε σε 52-52. Με 1/2 βολές από τον Τάτση και αντίστοιχη απάντηση του Κομνηνού το ματς πήγε στην παράταση με 53-53. Εκεί οι Ατρόμητοι μπήκαν δυνατά με σερί 8-0 από τον Σιολα Α., τον Γιαχο και τον Θεοχάρη για το 61-53 που τους χάρισε και τη νίκη στο ματς.

Για τους νικητές ο Σιολας Ν. είχε 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κομνηνός 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Γιαχος 10 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Θεοχάρης 8 πόντους και 15 ριμπάουντ. Για τους Mentores ο Τατσης είχε 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Αντωνακόπουλος 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Σκυλογιαννης 10 πόντους και 4 κλεψίματα.

Oklaχώμα Thunder – Remal Madri 51-43

Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε με 51-43 τους Remal Madri με το ματς να ξεκινά με 3-8 για τους Remal Madri από τον Ντασιο και τον Κυρανο, με τον Τσάπαλο και τον Φασια να απαντούν για το 8-8, πριν ο Μοτσαρος με τον Μινογιαννη φέρουν την ομάδα τους στο 8-13. Ο Γιαννουκας έγραψε το 10-16 με τον Σιδηρόπουλο να σκοράρει για το 13-19 και τον Κακλέα για το 13-21. Η Oklaχώμα Thunder μείωσε σε 19-21 με τον Φασια με τον Δαββέτα, ενώ ο Μιχελάκης ισοφάρισε το ματς σε 23-23 για να δώσει ο Δαββέτας προβάδισμα στην ομάδα του, 29-25 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Τσάπαλος έγραψε το 31-25, με τον Δαββέτα και τον Χρηστιά να διευρύνουν τη διαφορά ως το 36-27. Ο Μινογιαννης απάντησε με τον Κυρανο να γράφει το 38-31 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 41-31 ο Πετρόπουλος. Στην 4η περίοδο ο Κυρανος με τον Κακλεα έφεραν το ματς στο 43-35, με τον Φασια και τον Χρηστια να απαντούν, πριν ο Κακλεας μειώσει σε 47-43. Το τρίποντο του Γιαννιτσιώτη έφερε τον αγώνα στο 50-43 για τη νίκη της Oklaχώμα Thunder.

Για τους νικητές ο Δαββέτας είχε 21 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Φασιας 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και ο Χρηστιας 6 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Remal Madri ο Κυρανος είχε 12 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Κακλεας 11 πόντους και 4 κλεψίματα.

Ήρεμη Δύναμη – Raptors 48-57

Οι Raptors κέρδισαν με 48-57 την Ήρεμη Δύναμη με το ματς να ξεκινά με 0-13 για τους νικητές για να απαντήσει η Ήρεμη Δύναμη και να ισορροπήσει την αναμέτρηση, από το 3-15 και το 8-20, ως το 10-23 της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο η Ήρεμη Δύναμη μείωσε σε 15-23, αλλά οι Raptors απάντησαν και κατάφεραν να διευρύνουν και πάλι το προβάδισμά τους, 18-30 και 20-35 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη έφτασαν ως το 24-39 πριν δουν την Ήρεμη Δύναμη να πλησιάζει σε 28-39 και 35-41 με την περίοδο να λήγει στο 37-43. Η διαφορά κυμαινόταν σε αυτά τα επίπεδα και στο 4ο δεκάλεπτο, από το 39-45 πήγαμε στο 39-48 και από το 42-48 στο 44-53. Η Ήρεμη Δύναμη μείωσε σε 48-53, για να έρθουν οι Raptors για το 48-57 που ήταν και το τελικό σκορ.

Για τους νικητές ο Σπανός είχε 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κοντος 8 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Γρανισιώτης 5 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Τσιβρας είχε 26 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, ο Τσιρκος 6 πόντους και 6 ριμπάουντ.