Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Έσπασαν το αήττητο της Dirtus οι Red Devils!

Έσπασαν το αήττητο της Dirtus οι Red Devils!

Οι Red Devils κέρδισαν με 75-69 την Dirtus Bologna για να της σπάσουν το αήττητο 21 αγώνων για τη 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου για το Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Η Τιρινίνι κέρδισε με 64-59 τον Ρεμπελιακό για να τον ρίξει στις 2 ήττες, ενώ οι Nikea Lions επικράτησαν με 56-41 των Π.Σ.Γ..

Dirtus Bologna – Red Devils 69-75

Οι Red Devils κέρδισαν με 69-75 την Dirtus Bologna για να σταματήσουν το αήττητό της στους 21 αγώνες. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 από τον Τριανταφύλλου για να απαντήσει ο Χαλκιάς για το 6-6 και το 9-8. Ο Αλεξόπουλος σκόραρε για το 15-11, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-13 και τον Σπυρόπουλο να γράφει το 19-13 στη συνέχεια. Ο Γκαγκαρας απάντησε με τους Red Devils να πλησιάζουν σε 21-17 με τον Μαθιουδάκη να φέρνει το ματς στο 23-17. Οι Red Devils πλησίασαν σε 25-21, με τους Red Devils να προσπερνούν με 27-31 και τον Σπυρόπουλο να μειώνει, αλλά το ημίχρονο να κλείνει στο 31-34 από τον Χατζηδημητράκη. Στην επανάληψη ο Γκαγκαρας έγραψε το 34-38 με τον Χαλκιά και τον Σπυρόπουλο να φέρνουν τον αγώνα στο 40-40. Ο Πουμπουριδης με τον Κρινή σκόραραν για το 42-49, με τον Χαλκιά και τον Αλεξόπουλο να απαντούν ξανά για το 51-51, αλλά τους Red Devils να ξεφεύγουν ξανά ως το τέλος της περιόδου, 53-62 με τον Μελισσινό και τον Κρινή. Ο Χαλκιάς και ο Σπυρόπουλος απάντησαν για το 58-64, με τον Σπυρόπουλο να ισοφαρίζει το ματς σε 66-66 λίγο μετά. Ο Στόλης έφερε τον αγώνα στο 66-70, με τον Αλεξόπουλο να απαντά αλλά τον Γκαγκαρα και τον Στόλη να γράφουν το 68-74 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Στόλης είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γκαγκαρας 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Μελισσινός 13 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για την Dirtus Bologna ο Χαλκιάς είχε 25 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Σπυρόπουλος 24 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Αλεξόπουλος 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τιρινίνι – Ρεμπελιακός 64-59

Η Τιρινίνι κέρδισε με 64-59 τον Ρεμπελιακό, με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τους νικητές που έφτασαν στο 12-8 με τον Αντωνόπουλο. Ο Ηλιάκης απάντησε, αλλά ο Λεγάκης με τον Νίκολιτς έφεραν την αναμέτρηση στο 16-10. Ο Ηλιάκης μείωσε σε 16-13 με τον Τσατσάνη να γράφει τα 18-15. Ο Ρεμπελιακός απάντησε για το 18-20 με τον Λαρεντζάκη, για να προσπεράσει η Τιρινίνι με τον Ξενουδάκη, πριν ο Τουλικάρογλου με τον Λαρεντζάκη γράψουν το 21-28 με ένα 3-13 του Ρεμπελιακού. Η Τιρινίνι απάντησε για να προσπεράσει με 30-29 με τον Ανδρεαδάκη, τον Ξενουδάκη και τον Γιαμαίο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-32 από τον Καρρά. Ο Αντωνόπουλος με τον Γιαμαίο και τον Λεγάκη σκόραραν για το 38-32 για να κλείσουν ένα 17-4 της Τιρινίνι, με τον Ρεμπελιακό να απαντά με τον Κοντογεώργη για το 39-38. Ο Ξενουδάκης με τον Ανδρεαδάκη και τον Τσατσάνη σκόραραν για να κλείσει στο 49-40 η 3η περίοδος, αλλά να απαντήσει ο Σαρρής για το 49-43. Ο Κοντογεώργης έφερε το ματς στο 51-49, με τον Τσατσάνη να απαντά. Ο Ηλιάκης μείωσε στον πόντο, με τον Λεγάκη να φέρνει το ματς στο 59-52. Ο Ηλιάκης βοήθησε με τρίποντο την ομάδα του να πλησιάσει σε 61-59, αλλά η Τιρινίνι έκλεισε το ματς στο 64-59 με τον Λεγάκη.

Για τους νικητές ο Λεγάκης είχε 13 πόντους, ο Ξενουδάκης 9 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Τσατσάνης 8 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για τον Ρεμπελιακό ο Ηλιάκης είχε 21 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κοντογεώργης 10 πόντους και 6 κλεψίματα και ο Λαρεντζάκης 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Π.Σ.Γ. – Nikea Lions 41-56

Οι Nikea Lions κέρδισαν με 41-56 τους Π.Σ.Γ. με το ματς να ξεκινά με 4-3 και 7-4 για τους Π.Σ.Γ. για να απαντήσουν οι Nikea Lions για το 7-9. Η περίοδος, μετά το 9-9, έκλεισε στο 9-16 με τους Nikea Lions να φτάνουν στο 12-18 πριν οι Π.Σ.Γ. απαντήσουν για το 16-20. Το ημίχρονο έκλεισε στο 18-26 με τους Π.Σ.Γ. να πλησιάζουν σε 22-26 στην 3η περίοδο. Η διαφορά έμεινε στους 6 πόντους ως το τέλος της περιόδου, 24-30 και 28-34 στο 30ο λεπτό. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Nikea Lions ξέφυγαν, 30-44, για να απαντήσουν οι Π.Σ.Γ. για το 37-47. Στο 37-51 και το 39-53 έφτασαν λίγο μετά οι Nikea Lions για να σκοράρουν οι Π.Σ.Γ. για το 41-53 με το ματς να κλείνει στους 15 πόντους.

Για τους νικητές ο Κιτσος είχε 13 πόντους, ο Ξανθάκης 11 πόντους, ο Χατζηγεωργίου 9 πόντους και 4 ασίστ. Για τους Π.Σ.Γ. ο Τολιας είχε 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ζαργανης 11 πόντους και 12 ριμπάουντ.