Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλες νίκες για Ατρόμητους, Raptors!

Μεγάλες νίκες για Ατρόμητους, Raptors!

Οι Raptors κέρδισαν τους Athens Supergrungers για να τους προσπεράσουν στην κορυφή του 3ου ομίλου στο Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά τη 12η αγωνιστική. Οι Ατρόμητοι κέρδισαν την Oklaχώμα Thunder με 57-52, ενώ η Ήρεμη Δύναμη επέστρεψε στις νίκες με το 64-60 επί των Aces. Τέλος, οι Τριπόντιοι κέρδισαν τους Mentores με 52-38.

Raptors – Athens Supergrungers 82-59

Οι Raptors κέρδισαν με 82-59 τους Athens Supergrungers με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τους νικητές που έφτασαν στο 17-7 και το 19-9 στο πρώτο δεκάλεπτο, για να απαντήσουν οι Athens Supergrungers για το 19-11. Μετά το 22-11 της περιόδου, οι Raptors έφτασαν στο 30-16. Οι Athens Supergrungers προσπάθησαν να πλησιάσουν, 32-20, αλλά οι Raptors απάντησαν για το 37-20. Το ημίχρονο έκλεισε στο 45-34, με τους Raptors να κρατούν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, με 10-1 σερί στην 3η περίοδο έφτασαν στο 55-35, με τους Athens Supergrungers να απαντούν με δικό τους 1-12 για να πλησιάσουν σε 56-47. Μείωσαν ακόμα περισσότερο στο 4ο δεκάλεπτο, 58-51, αλλά οι Raptors αντέδρασαν σωστά και ξέφυγαν με 67-53 για να πάρουν τη νίκη μετά το 71-57 με 76-59.

Για τους νικητές ο Χατζησμάλης Θ. είχε 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κελεπούρης 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Σαμαρας 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λεφακίνης 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για του Athens Supergrungers ο Βαρβαρίγος είχε 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Θεοδώρου 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Λιουτας 7 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κατσαμπανης 5 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.

Oklaχώμα Thunder – Ατρόμητοι 52-57

Οι Ατρόμητοι κέρδισαν με 52-57 την Oklaχώμα Thunder με το ματς να ξεκινά με 6-4 και 9-6 για να προσπεράσουν οι Ατρόμητοι στο τέλος της 1ης περιόδου με 11-12. Στο 2ο δεκάλεπτο η Oklaχώμα Thunder έφτασε στο 21-14 και το 23-16, με τους Ατρόμητους να απαντούν για το 26-23, αλλά την Oklaχώμα Thunder να μένει μπροστά ως το ημίχρονο, 28-23. Στην 3η περίοδο οι Ατρόμητοι ισοφάρισαν σε 29-29, προσπέρασαν με 32-35 για να κλείσει το δεκάλεπτο με 39-39. Στην 4η περίοδο η Oklaχώμα Thunder είχε το προβάδισμα ως το 43-42, με τους Ατρόμητους να απαντούν για το 43-46, για να φτάσουν στο 45-49. Η Oklaχώμα Thunder ισοφάρισε σε 51-51, αλλά οι Ατρόμητοι πήγαν στο 51-54 και το 52-56 για να πάρουν τη νίκη.

Για τους νικητές ο Σιόλας είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Φουνταδάκης 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Θεοχάρης 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα. Για την Oklaχώμα Thunder ο Δαββέτας είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μιχελάκης 8 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Χρηστιάς 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Aces – Ήρεμη Δύναμη 60-64

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 60-64 τους Aces με το ματς να ξεκινά με 0-4 από τον Τσιβρα για να πάει η Ήρεμη Δύναμη μετά την απάντηση του Καλοπήτα στο 5-11 με τον Κωλέτσα και τον Τσιβρα. Στο 7-15 έφερε την ομάδα του ο Κωλετσας, ενώ ο Ραπτης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 7-20. Στη 2η περίοδο ο Γαλανόπουλος έγραψε το 8-24 για την Ήρεμη Δύναμη, με τον Φελεμεγκα να απαντά πριν ο Τσιβρας σκοράρει για το 15-29. Ο Τσεκουρας μείωσε σε 20-29 με τον Φελεμέγκα να κλείνει το ημίχρονο στο 23-29. Στην επανάληψη ο Τσεκουρας βοήθησε την ομάδα του να πλησιάσει σε 25-29 ολοκληρώνοντας ένα 10-0 σερί, με την Ήρεμη Δύναμη να απαντά με τον Ράπτη. Ο Φελεμέγκας σκόραρε για το 31-36 και ο Αλευριάδης για το 36-41, με τον Κουρετση να απαντά, πριν ο Περγαντής γράψει το 40-45. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 41-47, με τον Φελεμέγκα και τον Περγαντή να μειώνουν σε 47-49. Ο Τσιβρας κράτησε την ομάδα του μπροστά, με τον Γαλανόπουλο να γράφει το 49-55 παρά τις προσπάθειες του Αλευριάδη. Ο Περγαντής μείωσε σε 56-57, αλλά ο Κωλετσας με τον Κουρετση και τον Γαλανόπουλο έφεραν τον αγώνα στο 58-62, ενώ μετά το καλάθι του Τσεκουρα ο Γαλανόπουλος έκλεισε το ματς στο 60-64.

Για τους νικητές ο Τσιβρας είχε 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, ο Ραπτης 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Γαλανόπουλος και ο Κωλετσας από 9 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Aces ο Φελεμέγκας είχε 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Περγαντής 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τσεκουρας 14 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Τριπόντιοι – Mentores 52-38

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν με 52-38 τους Mentores με το ματς να ξεκινά με 2-4 με τον Βασιλειάδη και τον Κλαπη για να απαντήσουν οι Τριπόντιοι για το 8-4 με τον Ράλλη και τον Καραδήμα. Ο Τσικας μείωσε σε 10-8, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 20-8 από τον Καραδήμα και τον Τσαφαντάκη. Στη 2η περίοδο ο Βασιλειάδης μείωσε σε 20-10, με τους Τριπόντιους να κρατούν τον έλεγχο και να κλείνουν το ημίχρονο στο 28-11. Στην επανάληψη ο Ράλλης με τον Φαλελάκη και τον Δαμιανάκη έφεραν τον αγώνα στο 38-13 με τον Κλαπη να απαντά. Ο Ράλλης με τον Δαμιανάκη ανέβασαν το σκορ στο 44-15 λίγο μετά, με τον Τάτση και τον Βασιλειάδη να απαντούν για το 45-21 για να γράψουν το 45-26 ο Τάτσης με τον Σαρρή στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Τραχανης σκόραρε για το 50-29, με τον Σαρρή και τον Τσικα να μειώνουν σε 52-38 στο τέλος.

Για τους νικητές ο Ράλλης είχε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Καραδήμας 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Mentores ο Σαρρής είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Τσικας 7 πόντους και 16 ριμπάουντ.