Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Τρίποντο ρεκόρ και νίκη σε ματσάρα!

Τρίποντο ρεκόρ και νίκη σε ματσάρα!

Μετά από ένα τρομερό ματς ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 86-85 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΟΑΚΑ για να μειώσει τη σειρά των προημιτελικών της Ευρωλίγκας σε 2-1 και να μείνει ζωντανός στην προσπάθειά του να φτάσει στο φάιναλ φορ. Οι «πράσινοι» έκαναν ρεκόρ εύστοχων τριπόντων στην ιστορία των πλέι οφς της Ευρωλίγκας, ο Παππάς έκανε 5 ατομικά ρεκόρ, σε έναν αγώνα που θα μας μείνει για πολύ καιρό στο μυαλό, με ένα 4ο δεκάλεπτο που σε ξεσήκωνε ξανά και ξανά. Το τέλος ήταν καλό για την ομάδα του Ιβάνοβιτς, με 2 τρίποντα από τον Φώτση, ένα από τον Μαυροκεφαλίδη, και τον Παππά να χαρίζουν τη νίκη στο τριφύλλι.

Ο Παναθηναϊκός για 30 λεπτά είχε κρατήσει την ΤΣΣΚΑ στους 53 πόντους, αρκετά χαμηλότερα σε σχέση με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια (η ΤΣΣΚΑ είχε βάλει 56 και 47 πόντους στο ημίχρονο των δύο πρώτων ματς, ενώ είχε 77 και 72 στο 30ο λεπτό αυτών των ματς). Εν ολίγοις, δέχτηκε 24 πόντους λιγότερους από το πρώτο ματς και 19 λιγότερους από το δεύτερο ως το 30ο λεπτό. Ως εκεί είχε επιβάλει το ρυθμό του και είχε δείξει στην ΤΣΣΚΑ ότι το 3ο παιχνίδι ήταν εντελώς διαφορετικό. Πολύ πιο σκληρός στην άμυνά του, ανάγκαζε τους Ρώσους σε περισσότερα λάθη, ενώ δυσκόλευε αρκετά και τα σουτ τους.

Αυτό ήταν η τεράστια διαφορά του από τα δύο πρώτα παιχνίδια και αυτό που του επέτρεψε να διεκδικήσει στο τέλος τη νίκη, να έχει καλή ψυχολογία και να έχει τον κόσμο του εντελώς μέσα στη λογική του αγώνα, δημιουργώντας μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα. Βέβαια, το… κερασάκι στην τούρτα ήταν τα τρίποντα. Οι «πράσινοι» είχαν 16/31 τρίποντα, αριθμός που αποτελεί ρεκόρ για τα πλέι οφς της Ευρωλίγκας, σπάζοντας τα 15 που είχαν πετύχει η Λαμποράλ (το 2013) και η Κίντερ Μπολόνια (το 2001). Για να πετύχει το ρεκόρ ο Παναθηναϊκός είχε 6/8 τρίποντα στο 4ο δεκάλεπτο.

Το επιμέρους σκορ της 4ης περιόδου ήταν 30-32 με τις δύο ομάδες να είναι απίστευτες επιθετικά και να βλέπουμε κάποιες τρομερές φάσεις. Αποκορύφωμα το τελευταίο λεπτό του αγώνα που το ματς πήγε από το 77-73 στο 86-85 με επιμέρους 9-12 σε 60 δευτερόλεπτα!

Ο Παναθηναϊκός είχε 52% στα τρίποντα και 32% στα δίποντα (με 8/25) παίρνοντας 27 ριμπάουντ, μοιράζοντας 26 ασίστ και κάνοντας 13 λάθη. Η ΤΣΣΚΑ είχε 35% στα τρίποντα και 59% στα δίποντα, είχε 37 ριμπάουντ, 23 ασίστ και 15 λάθη.

Σε ατομικό επίπεδο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να δυσκολέψει πολύ τον Καούν και τον Βορόντσεβιτς, έκανε ουσιαστικά no factor τον Νίκολς, τον Τζάκσον και τον Μαρκοϊσβίλι (όλοι άποντοι) αλλά και τον Χριάπα, ενώ δεν «πόνεσε» ιδιαίτερα ούτε από τον Κιριλένκο που είχε 11 πόντους, αλλά με 3/8 και έκανε και 4 φάουλ. Κατάφερε να περιορίσει και τον Τεόντοσιτς, που είχε 12 πόντους και 9 ασίστ, αλλά με 3/9 σουτ και 6 λάθη. Απ’ την άλλη ο Ντε Κολό είχε 19 πόντους με 7/13 σουτ και 5 ασίστ, ο Χάινς 10 πόντους σε 11 λεπτά και ο Ουίμς 24 πόντους με 9/11 σουτ, εκ των οποίων τους 20 στο 4ο δεκάλεπτο όταν και βρισκόταν… προφανώς στη ζώνη του λυκόφωτος!

Για τον Παναθηναϊκό ο Παππάς έσπασε 5 ατομικά ρεκόρ του στην Ευρωλίγκα στο ματς (πόντοι, ασίστ, κλεψίματα, χρόνος συμμετοχής και ranking) έχοντας 25 πόντους, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 31 ranking σε 30:33 συμμετοχής με 7/12 σουτ. Ο Διαμαντίδης είχε 15 πόντους και 7 ασίστ με 6 κερδισμένα φάουλ, ο Φώτσης 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα με 4/5 τρίποντα, ο Γκιστ 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Γιάνκοβιτς 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 5-12 στο ξεκίνημα του αγώνα και είχε τον απόλυτο έλεγχο μέχρι το 11-20 από τον Χάινς και τον Τεόντοσιτς. Ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε σε 16-20 με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά με τρίποντο του Φώτση με 21-20 ολοκληρώνοντας ένα 10-0 σερί. Η ΤΣΣΚΑ και πάλι ανέκτησε τον έλεγχο και πήγε στο 21-31 με δικό της 0-11 με τον Ντε Κολό, αλλά ο Φώτσης με τον Γκιστ βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να πλησιάσει σε 29-34, με τον Παππά να μειώνει σε 32-34 με τρίποντο. Στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου η ΤΣΣΚΑ… κατάφερε να αστοχήσει σε τρίποντο και να κάνει λάθος για να προλάβει ο Παππάς από τη μακρινή ασίστ του Γκιστ να φτάσει στο λέι απ για το 34-34 του ημιχρόνου ολοκληρώνοντας σερί 13-3.

Η ΤΣΣΚΑ στην επανάληψη προηγήθηκε για τελευταία φορά στο ματς στο 34-37 για να προσπεράσει ο Παναθηναϊκός με 45-37 τρέχοντας σερί 11-0 με 8:06 για το τέλος. Οι Ρώσοι πλησίασαν άλλες δύο φορές στον πόντο, στο 47-46 και στο 54-53, αλλά δεν μπόρεσαν να προσπεράσουν. Το 4ο δεκάλεπτο άρχισε με καλάθι του Χάινς για το 56-55, με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στο 63-55 με Διαμαντίδη και Γιάνκοβιτς. Για πρώτη φορά στο +9 στο 66-57, ενώ το τρίποντο του Φώτση έφερε το ματς στο 71-61 για το +10 του Παναθηναϊκού με 4:32 για το τέλος.

Ο Μαυροκεφαλίδης έγραψε το 74-65 με τρίποντο, με τον Ουίμς να παίζει μόνος του (20 από τους 32 πόντους της ομάδας του στο δεκάλεπτο) για να μειώσει με δύο συνεχόμενα τρίποντα σε 77-73 με τον Φώτση στο ενδιάμεσο να κρατά μπροστά τον Παναθηναϊκό. Ο Ουίμς απάντησε και πάλι στα 56 δευτερόλεπτα με τον Παππά να γράφει κι αυτός τρίποντο, 80-75. Άλλα δύο καλάθια του Ουίμς με 2/2 βολές του Διαμαντίδη στο ενδιάμεσο έφεραν το ματς στο 82-80, για να γράψει ο Παππάς άλλες 2/2 για το 84-80 στα 22 δευτερόλεπτα. Ο Τεόντοσιτς σκόραρε τρίποντο στα 12 δευτερόλεπτα, ο Παναθηναϊκός κέρδισε φάουλ στα 10 για 1/2 βολές του Διαμαντίδη για το 85-83 με τον Χάινς να ισοφαρίζει σε 85-85 στα 5 δευτερόλεπτα. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε τάιμ άουτ για να πάει την μπάλα μπροστά από το κέντρο, αλλά ο Ουίμς έκανε δώρο στους «πράσινους» ένα εντελώς αχρείαστο φάουλ πίσω από το κέντρο του γηπέδου από το οποίο και κρίθηκε το ματς. Βέβαια, απ’ την άλλη τι να του πει κανείς, αν δεν ήταν εκείνος, η ΤΣΣΚΑ δεν θα πλησίαζε καν στο τέλος.

Τέλος πάντων, με το φάουλ του Ουίμς ο Παππάς πήγε στη γραμμή, έβαλε την πρώτη βολή, πέταξε τη δεύτερη, αλλά ο Φώτσης είχε μπει στη ρακέτα πιο γρήγορα απ’ ότι έπρεπε και οι διαιτητές έδωσαν την παράβαση. Έτσι, η ΤΣΣΚΑ είχε επαναφορά από το πλάι και περίπου 4 δευτερόλεπτα, αλλά ο Τεόντοσιτς έκανε λάθος πάσα προς τον Ουίμς και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη για να μειώσει τη σειρά σε 2-1 σε ένα από τα πιο επικά ματς της χρονιάς στην Ευρωλίγκα.

Η συνέχεια θα δοθεί στη σειρά την Τετάρτη ξανά στο ΟΑΚΑ στις 21:45. Ο Παναθηναϊκός πρέπει και πάλι να παίξει σκληρά στην άμυνα και να προσπαθήσει να κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο τον έλεγχο του ρυθμού στο παιχνίδι. Είναι δύσκολο να έχει πάλι τόσο υψηλή ευστοχία στα τρίποντα, οπότε θα πρέπει να βελτιώσει όσο μπορεί το inside παιχνίδι του. Το 4ο ματς θα είναι πιο δύσκολο από το 3ο γιατί η ΤΣΣΚΑ τώρα ξέρει ότι ο Παναθηναϊκός μπορεί να την κερδίσει, ξέρει ότι μπορεί να παίξει σκληρά και να την εγκλωβίσει, αλλά και ότι μπορεί να βγάλει ένα μέρος του παιχνιδιού παίζοντας το παιχνίδι της (το run ‘n’ gun της 4ης περιόδου). Οι πιθανότητες για το 4ο ματς είναι και πάλι για τους Ρώσους, αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός μπορεί να τις αντιστρέψει.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 34-34, 56-53, 86-85.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 9 (3τρ. 4ρ. 4ασ. 2κλ.), Φώτσης 12 (4τρ. 4ρ. 2ασ. 2κλ.), Νέλσον 4, Παππάς 25 (5τρ. 4ασ. 4κλ. 8κ.φ.), Μαυροκεφαλίδης 8 (1τρ. 3ρ.), Διαμαντίδης 15 (2τρ. 7ασ.), Γκιστ 11 (1τρ. 5ρ. 4ασ.), Μπατίστα 2, Μπλουμς.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 19 (3τρ. 3ρ. 5ασ.), Τεόντοσιτς 12 (2τρ. 5ρ. 9ασ.), Νίκολς, Τζάκσον, Μαρκοϊσβίλι, Ουίμς 24 (4τρ. 2ασ.), Βορόντσεβιτς 5 (5ρ. 2ασ. 2κ.), Καούν 3 (5ρ.), Χριάπα 1 (3ρ. 2ασ.), Χάινς 10 (3ρ.), Κιριλένκο 11 (7ρ. 2κλ.).