Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Όνειρο ήταν και πάει

Όνειρο ήταν και πάει

Ο Παναθηναϊκός έδωσε τη μάχη του στο 4ο ματς των προημιτελικών της Ευρωλίγκας, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που κέρδισε στο ΟΑΚΑ με 55-74 και με 3-1 πήρε την πρόκριση για το φάιναλ φορ της Μαδρίτης. Ο Παναθηναϊκός πάλεψε σκληρά για περίπου 27 λεπτά, αλλά μετά, μην έχοντας λύσεις στην επίθεση, έμεινε αρκετά πίσω στο σκορ με ένα δίλεπτο ξέσπασμα των Ρώσων, για να κλείσει εδώ τη φετινή προσπάθειά του στην Ευρώπη, ξεκάθαρα μετά από μια επιτυχημένη πορεία.

Το ΟΑΚΑ είχε πολύ ωραία ατμόσφαιρα από την αρχή του αγώνα και ο Παναθηναϊκός παρότι έμεινε με διψήφια διαφορά πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, κατάφερε και γύρισε και έφτασε την ΤΣΣΚΑ. Το ψηλό ρόστερ που χρησιμοποίησε ο Ιβάνοβιτς με Μπατίστα, Γκιστ, Μαυροκεφαλίδη, βοήθησε τους «πρασίνους» να μειώσουν και να δυσκολέψουν αρκετά την ΤΣΣΚΑ. Από το 11-23 ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 22-25 με σερί 11-2 κρατώντας την ΤΣΣΚΑ στα 1/4 σουτ και τα 2 λάθη. Όμως, στην επανάληψη, η ΤΣΣΚΑ κράτησε τον Παναθηναϊκό στους 23 πόντους, παίζοντας πάρα πολύ σκληρή άμυνα, σε ένα ματς που οι διαιτητές άφηναν το σκληρό παιχνίδι εξαρχής. Ο Παναθηναϊκός είχε 8 βολές στο πρώτο μέρος και η ΤΣΣΚΑ 5, με τους «πρασίνους» να σουτάρουν 2 βολές στην επανάληψη και την ΤΣΣΚΑ πάλι 5.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός κέρδισε 9 φάουλ (4-5) και έριξε το μόνο ζευγάρι βολών του 2:17 πριν το τέλος του ματς, στο 51-70, όταν όλα είχαν κριθεί. Και η ΤΣΣΚΑ κέρδισε επίσης 9 φάουλ στην επανάληψη (5-4).

Ο Παναθηναϊκός έζησε το ακριβώς αντίθετο από το 3ο ματς στο τρίποντο. Από τα 16/31 έπεσε στα 4/21 και το 19%, αλλά είχε 17/34 δίποντα (40% στα τρίποντα και 50% στα δίποντα αντίστοιχα η ΤΣΣΚΑ). Τα ριμπάουντ ήταν 30-37 (με 8-11 τα επιθετικά), οι ασίστ 14-15, τα κλεψίματα 11-7 και τα λάθη 14-15. Ουσιαστικά, και τα στατιστικά κάνουν σαφές ότι το ματς κρίθηκε στο γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν πολύ να σκοράρει στο 5 εναντίον 5 λόγω της πάρα πολύ σκληρής άμυνας των Ρώσων, που έβγαιναν επιθετικά στις φάσεις και με τον Χάινς και τον Κιριλένκο μπορούσαν να αλλάζουν κάθε σκριν χωρίς να έχουν θέμα mismatch.

Ο Παναθηναϊκός άντεξε ως 3:00 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου, στο 3:17 ο Παππάς έγραψε τρίποντο για το 41-45. Όμως, η τρίποντη απάντηση του Ντε Κολό για το 41-48 με 2:55 για την περίοδο, άνοιξε ένα σερί 0-13 για την ΤΣΣΚΑ που τελείωσε τον αγώνα. Το 41-45 έγινε 41-58 μέσα σε 2:05 αγώνα με την ΤΣΣΚΑ να έχει 5/6 σουτ και τον Παναθηναϊκό 0/4 και 1 λάθος. Αυτό το δίλεπτο έφτανε στους Ρώσους, που έδειξαν πόσο προσεκτικός πρέπει να είσαι όταν τους αντιμετωπίζεις, καθώς 2 λεπτά τους φτάνουν για να αλλάξουν εντελώς ένα ματς.

Ένα βιαστικό σουτ στην επίθεση, μια λάθος πάσα, μια αδράνεια σε ένα αμυντικό ριμπάουντ και τρία μαζεμένα τρίποντα για την ΤΣΣΚΑ έληξαν τον αγώνα πρόωρα. Το σερί της ΤΣΣΚΑ διέκοψε ο Φώτσης για το 44-58 στα 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου, αλλά πια ήταν αργά, η ΤΣΣΚΑ έκανε σωστή διαχείριση και δεν κινδύνευσε κρατώντας τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους σε όλο το 4ο δεκάλεπτο, αφού εγκλώβισε εντελώς επιθετικά τον Παναθηναϊκό και δεν χαλάρωσε στην άμυνα παρά τη μεγάλη διαφορά.

Για τους Ρώσους ο Κιριλένκο είχε 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 τάπες και 5 κερδισμένα φάουλ, ο Χάινς 12 πόντους και 4 ριμπάουντ με 5/6 σουτ, ενώ ο Ντε Κολό 18 πόντους κα2 κλεψίματα με 4/4 τρίποντα. Αυτοί οι τρεις ήταν οι καλύτεροι, με τον Ουίμς να έχει 11 πόντους με 4/11 σουτ και 3 λάθη (4 ασίστ) και τον Τεόντοσιτς 5 πόντους με 2/5 και 4 λάθη, ενώ ο Καούν έμεινε στους 2 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον Γκιστ με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, τον Παππά με 11 πόντους, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα, τον Μαυροκεφαλίδη με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, τον Διαμαντίδη με 9 πόντους και 5 ασίστ, τον Φώτση με 6 πόντους και 5 ριμπάουντ. Επιθετικά, βέβαια, όπως είπαμε, τα ποσοστά δεν ήταν καλά, ο Διαμαντίδης είχε 2/8 σουτ, ο Παππάς 1/8 τρίποντα ο Γκιστ 0/3 τρίποντα, ο Γιάνκοβιτς 1/6 σουτ.

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε την Ευρωλίγκα στα προημιτελικά με το κεφάλι ψηλά, πάλεψε τη σειρά με την ΤΣΣΚΑ, της πήρε ένα ματς, με τη σεζόν του να κρίνεται επιτυχημένη παρά τα σκαμπανεβάσματα. Έμεινε και φέτος στην ελίτ της Ευρώπης, ενώ κέρδισε από τη σεζόν παίκτες όπως ο Γιάνκοβιτς και ο Παππάς. Πλέον, στρέφεται προς την Α1 και την προσπάθειά του να κρατήσει εκεί τα σκήπτρα του.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 32-37, 44-60, 55-74.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 2 (7ρ. 2κλ.), Φώτσης 6 (2τρ. 5ρ.), Νέλσον (2ασ.), Παππάς 11 (1τρ. 3ασ. 5κλ.), Μαυροκεφαλίδης 10 (5ρ.), Διαμαντίδης 9 (1τρ. 5ασ.), Γκιστ 10 (5ρ. 3κλ.), Μπατίστα 7, Μπλουμς.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 18 (4τρ. 2κλ.), Τεόντοσιτς 5 (1τρ. 3ρ. 2ασ.), Νίκολς 5 (1), Τζάκσον 4, Μαρκοϊσβίλι, Κορόμπκοφ 2, Ουίμς 11 (1τρ. 4ασ.), Βορόντσεβιτς 2 (6ρ. 2ασ.), Καούν 2, Χριάπα (2ασ.), Χάινς 12 (4ρ.), Κιριλένκο 13 (1τρ. 10ρ. 3ασ. 3κ.).