Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Μεγάλες νίκες για Τριπόντιους, Ήρεμη Δύναμη, Raptors!

Μεγάλες νίκες για Τριπόντιους, Ήρεμη Δύναμη, Raptors!

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν την Oklaχώμα Thunder με 48-40 για τη 13η αγωνιστική στον 3ο όμιλο του Challenge League στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να ενισχύσουν τη θέση τους στην πρώτη τετράδα του ομίλου. Η Ήρεμη Δύναμη πέτυχε πολύ σημαντική νίκη απέναντι στους Mentores με 60-47, ενώ οι Raptors συνέχισαν να κυνηγούν πρωτιά με το 51-43 επί των Ατρόμητων. Τέλος, οι Remal Madri καιροφυλακτούν για στραβοπάτημα κάποιου από την τετράδα μετά το 59-44 επί των Aces.

Oklaχώμα Thunder – Τριπόντιοι 40-48

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν την Oklaχώμα Thunder με 40-48 με το ματς να ξεκινά με 4-3 και 6-4 για την Oklaχώμα Thunder και τους Τριπόντιους να απαντούν για 3 ισοπαλίες από το 6-6 ως το 10-10, με την περίοδο να κλείνει στο 12-10. Η Oklaχώμα Thunder έφτασε στο 16-10 και το 18-13 στη 2η περίοδο με τους Τριπόντιους να μειώνουν σε 20-18 και το ημίχρονο να κλείνει στο 23-18. Στην επανάληψη οι Τριπόντιοι πλησίασαν σε 23-21 κ αι 25-23, για να καταφέρουν να προσπεράσουν στο τέλος της 3ης περιόδου με 29-31. Η Oklaχώμα Thunder ισοφάρισε στην αρχή της 4ης περιόδου, ξανά στο 34-34, αλλά οι Τριπόντιοι ξέφυγαν με 35-40 και 37-43 στη συνέχεια. Οι βολές του Τσαφαντάκη για το 40-45 ήταν αυτές που έκριναν οριστικά το ματς, με τους Τριπόντιους να κερδίζουν με 40-48 και να παίρνουν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα για την περίπτωση της ισοβαθμίας.

Για τους νικητές ο Ράλλης είχε 16 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Καραδήμας 14 πόντους και 6 κλεψίματα. Για την Oklaχώμα Thunder ο Τσάπαλος είχε 7 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Πετρόπουλος 7 πόντους και 2 κλεψίματα, ο Χρηστιάς 6 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ήρεμη Δύναμη – Mentores 60-47

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 60-47 τους Mentores με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τους νικητές που μετά το 2-3 έτρεξαν σερί 14-0 ως το τέλος της πρώτης περιόδου, που τους βρήκε στο 16-3. Στη 2η περίοδο μετά το 16-5 κατάφεραν να φτάσουν στο 21-5 και το 23-7, για να απαντήσουν οι Mentores μειώνοντας σε 23-11. Το ημίχρονο έκλεισε στο 28-15 με τους Mentores στην επανάληψη να μπαίνουν δυνατά και να μειώνουν σε 29-20 και 31-23. Η Ήρεμη Δύναμη απάντησε για το 37-26, με την 3η περίοδο να κλείνει στο 39-28. Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους και έμεινε εκεί, 45-31 και 48-36, για να φτάσει η Ήρεμη Δύναμη στο 54-37 και το 58-39, με το ματς να κλείνει στο 60-47.

Για τους νικητές ο Παπαμιχαήλ είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Βλάχος 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Μιλιτσης 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τσιβρας 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα. Για τους Mentores ο Τατσης είχε 21 πόντους, ο Σαρρής 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Raptors – Ατρόμητοι 51-43

Οι Raptors κέρδισαν τους Ατρόμητους με 51-43 με το ματς να ξεκινά με 2-5 για τους Ατρόμητους και τους Raptors να απαντούν για το 9-5 και 13-9 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στη 2η περίοδο οι Raptors έφτασαν στο 20-15 και το 24-17, με το ημίχρονο να κλείνει στο +9 για τους νικητές. Στην 3η περίοδο οι Ατρόμητοι πλησίασαν σε 26-20, αλλά οι Raptors απάντησαν για το 33-24 και το 35-26, φτάνοντας στο 30ο λεπτό στο 40-27. Στην 4η περίοδο οι Ατρόμητοι άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά, από το 42-32 ως το 46-38 και το 49-43, αλλά δεν έφτασαν πιο κοντά από το -6 με τους Raptors να κερδίζουν με 51-43.

Για τους νικητές ο Κελεπούρης είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ντραγκοτι 8 πόντους και ο Γρανισιώτης 6 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Ατρόμητους ο Σιόλας είχε 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Κομνηνος 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Aces – Remal Madri 44-59

Οι Remal Madri κέρδισαν τους Aces με 44-59 παίρνοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Το ματς ξεκίνησε με 0-5 για τους νικητές για να απαντήσουν οι Aces για το 8-5, με τους Remal Madri να ισορροπούν το ματς στο 11-10 και να προσπερνούν με 11-13 στο δεκάλεπτο για να φτάσουν στο 11-18 λίγο μετά. Μετά το 15-20 οι Aces πλησίασαν σε 19-22, αλλά οι Remal Madri τελείωσαν καλύτερα το πρώτο μέρος, από το 21-26 ως το 21-32. Στην επανάληψη οι Aces μείωσαν σε 26-32 και 31-34, με τη διαφορά να μένει στους 3 πόντους ως το 35-38 και τους Remal Madri να φτάνουν στο 35-42 λίγο μετά. Στο 4ο δεκάλεπτο, οι Remal Madri ξέφυγαν με 37-50 με σερί 0-8, για να απαντήσουν οι Aces ως το 42-50, αλλά να κρατήσουν τον έλεγχο οι Remal Madri και με σερί 0-7 να κλείσουν το ματς στο 44-59.

Για τους νικητές ο Κακλεας είχε 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κυρανος 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, ο Μανινας 11 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους Aces ο Κυριακόπουλος είχε 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Φελεμέγκας 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα.