Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Συνεχίζουν το κυνήγι Pick ‘n’ Troll, Γ.Α.Σ.Τ.!

Συνεχίζουν το κυνήγι Pick ‘n’ Troll, Γ.Α.Σ.Τ.!

Τα Χώματα κέρδισαν με 45-44 τον Ατρόμητο Αιγάλεω για τη 14η αγωνιστική στον 4ο όμιλο του Challenge League στο «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να τον πλησιάσουν σε απόσταση ενός βαθμού απ’ την κορυφή. Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 48-46 τους Halia Mavericks και ο ΓΑ.Σ.Τ. με 54-38 τους Κένταυρους για να συνεχίσουν να ισοβαθμούν στην 4η θέση του ομίλου, 1 ήττα πιο χαμηλά από τον 2ο και 2 από τον 1ο του γκρουπ! Τέλος, οι Filoiadelfia 76ers κέρδισαν με 60-55 την X-Team για την 4η τους νίκη.

Ατρόμητος Αιγάλεω – Χώματα 44-45

Τα Χώματα κέρδισαν με 44-45 τον Ατρόμητο Αιγάλεω με το ματς να ξεκινά πολύ καλύτερα για τον Ατρόμητο Αιγάλεω, 14-1 από τον Τζοβαρα, τον Καναρη και τον Παπαχρήστου. Ο Γκατσης Σ. απάντησε για το 16-5, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-7 και τον Παπαχρήστου να φέρνει την ομάδα του στο 20-7 στη συνέχεια. Ο Τσέλιας μείωσε σε 20-11, αλλά ο Τζοβαρας έγραψε το 25-12 και το 28-16 για τον Ατρόμητο Αιγάλεω. Ο Δημητριάδης μείωσε, με τον Πεπονη να κλείνει το ημίχρονο στο 30-21. Στην επανάληψη τα Χώματα μπήκαν πολύ δυνατά και κατάφεραν με τον Καραμανλή, τον Τσέλια και τον Πεπονη να φτάσουν τους αντιπάλους τους, από το 33-23 στο 34-33, για να προσπεράσουν και να πάνε στο 34-38 με σερί 1-15. Ο Τζοβάρας σκόραρε για το 37-39, αλλά ο Σπανός στο 4ο δεκάλεπτο έγραψε το 37-42. Ο Τζοβάρας απάντησε για το 40-45, με τον Ατρόμητο Αιγάλεω να πλησιάζει ως το 44-45 στο τέλος, αλλά να μην μπορεί να πάρει το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Τσέλιας είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Καραμανλής 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Γκάτσης Σ. 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τον Ατρόμητο Αιγάλεω ο Τζοβάρας είχε 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Παπαχρήστου 9 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Καναρης 9 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Κένταυροι – ΓΑ.Σ.Τ. 38-54

Ο ΓΑ.Σ.Τ. κέρδισε με 38-54 τους Κένταυρους με το ματς να ξεκινά με 2-7 για τους νικητές, που μετά το 6-9 ξέφυγαν με 6-14 και 7-17 για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 7-20. Στη 2η περίοδο, μετά το 10-20, ο ΓΑ.Σ.Τ. πήγε στο 10-29 με 0-9 σερί, για να απαντήσουν οι Κένταυροι για το 14-29 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη το ματς πήγε στο 16-33 και το 20-35 με τον ΓΑ.Σ.Τ. να κρατάει απόσταση ασφαλείας, 24-39 και 26-42 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο από το 30-44 πήγαμε στο 31-54 με σερί 1-10 για τον ΓΑ.Σ.Τ., με τον Κένταυρους να απαντούν στο τέλος για το 38-54. Έτσι, ο ΓΑ.Σ.Τ. κατάφερε να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση, φέρνοντας πια σε δεινή θέση τους Κένταυρους.

Για τους νικητές ο Αδαμαντίδης είχε 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Σακαρίδης 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Χαλδαίος 10 πόντους και 3 ασίστ. Για τους Κένταυρους ο Τουμαζανης είχε 11 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Παππάς 9 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Halia Mavericks – Pick ‘n’ Troll 46-48

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν τους Halia Mavericks με 46-48 για να παραμείνουν σε τροχιά πρόκρισης. Το ματς ξεκίνησε με 4-2 και 6-4 για τους Halia Mavericks με τους Pick ‘n’ Troll να απαντούν με τον Χιουτακάκο για το 6-9. Ο Κλιμαντήρης Σ. έγραψε το 10-9, αλλά ο Τσοπανάκης Γ. με τον Χιουτακάκο έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 11-17 για τους Pick ‘n’ Troll. Στη 2η περίοδο ο Κυριαζόπουλος μείωσε σε 16-17, με τον Λυραντζη, τον Αντωνόπουλο και τον Γκιόκα να γράφουν το 17-28 για τους Pick ‘n’ Troll με το ημίχρονο να κλείνει στο 22-28 από τον Κυριαζόπουλο. Στην επανάληψη ο Αγγελωνίτης Π. μείωσε σε 25-28, με τον Κλιμαντήρη Σ. να γράφει το 28-30. Ο Λυραντζης σκόραρε για το 28-33 και το 31-36 της ομάδας του, με τον Αγγελιδέλη να απαντά για το 38-39 του δεκαλέπτου. Στην 4η περίοδο οι Pick ‘n’ Troll προηγήθηκαν με 40-42, οι Halia Mavericks απάντησαν για να προσπεράσουν με 44-42, αλλά την τελευταία λέξη την είπαν οι Pick ‘n’ Troll, 46-48 και ροζ φύλλο για να συνεχίσουν να ελπίζουν.

Για τους νικητές ο Χιουτακάκος είχε 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Λυραντζης 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Γκιόκας 7 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Halia Mavericks ο Κλιμαντήρης Σ. είχε 22 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ο Αγγελιδέλης 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κυριαζόπουλος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

X-Team – Filoiadelfia 76ers 55-60

Οι Filoiadelfia 76ers κέρδισαν με 55-60 την X-Team για την 4η τους νίκη. Το ματς ξεκίνησε με 7-0 για την X-Team με τους Filoiadelfia 76ers να απαντούν για το 8-9 και να ξεφεύγουν με 10-15 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο μετά το 12-17 η X-Team πλησίασε σε 14-17, αλλά οι Filoiadelfia 76ers κρατήθηκαν μπροστά, 17-22 και 19-29 στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο το σκορ πήγε στο 20-31, με την X-Team να απαντά για το 26-33, αλλά τους Filoiadelfia 76ers να φτάνουν στο 28-41 και το 30-43. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 32-48, με την X-Team να μειώνουν μετά το 34-48 ως το 47-50 με σερί 13-2, αλλά τον Πάλλα να κρατά τους Filoiadelfia 76ers μπροστά, 51-55. Ο Βασιλούνης μείωσε σε 53-55, η X-Team έφτασε ως το 55-56, αλλά ο Ζιάγκας Α. σκόραρε για το 55-60 και τη νίκη της ομάδας του.

Για τους νικητές ο Μπελιώτης είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Πάλλας 12 πόντους, ο Διαμαντής 9 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ζιάγκας Α. 9 πόντους, ο Ζιάγκας Β. 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για την X-Team ο Μουταφης είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μασουρος 10 πόντους, ο Νάσσιος 9 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Βασιλούνης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.