Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκη ζωής για Laser Derm, παραμένουν 1οι οι Paltovic!

Νίκη ζωής για Laser Derm, παραμένουν 1οι οι Paltovic!

Η Laser Derm κέρδισε με 62-59 τους Στιγκιντριακούς για να παραμείνει ζωντανή στη μάχη για την τετράδα στον 4ο όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Paltovic επικράτησαν με 73-56 της El Chapu για να μείνουν μόνοι πρώτοι στον όμιλο και μετά τη 15η αγωνιστική.

Laser Derm – Στιγκιντριακοί 62-59

Η Laser Derm έμεινε ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης κερδίζοντας με 62-59 τους Στιγκιντριακούς με το ματς να ξεκινά με 3-0 από τον Τολια για να απαντήσουν ο Δημητρίου με τον Γαβρίδη για το 7-7. Ο Γράψας έφερε την ομάδα του στο 7-10, με τον Νούκα να γράφει το 9-14 στο τέλος της περιόδου μετά το καλάθι του Μπέμπελου. Στη 2η περίοδο οι Στιγκιντριακοί με τον Μπαραμπούτη και τον Μιχαηλίδη έφτασαν στο 11-18, με τη Laser Derm να απαντά με Κανελλόπουλο, Έλληνα και Φουσέκη για να ισοφαρίσει σε 18-18. Οι Στιγκιντριακοί και πάλι ξέφυγαν, αλλά ο Κανελλόπουλος απάντησε και το ημίχρονο έκλεισε στο 24-26. Στην 3η περίοδο ο Τολιας με τον Φουσεκη έφεραν την ομάδα τους στο 29-28, με τον Γαβρίδη, τον Νούκα και τον Γράψα να σκοράρουν για το 33-36. Ο Τολιας ισοφάρισε και μαζί με τον Μπεμπελο έφεραν μπροστά τη Laser Derm στο 40-36, με τον Γαβρίδη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 42-42. Στην 4η περίοδο ο Κανελλόπουλος με τον Φουσέκη έτρεξαν σερί 11-2 για να ξεφύγει η Laser Derm με 53-44, αλλά ο Γράψας απάντησε για να μειώσει σε 53-52. Ο Κανελλόπουλος με τον Ελληνα έγραψαν το 57-52, ο Γράψας και πάλι έριξε τη διαφορά στους 2, αλλά ο Φουσέκης με τον Κανελλόπουλο σκόραραν για το 59-55 και το 61-57 με τη Laser Derm να παίρνει τη νίκη.

Για τους νικητές ο Κανελλόπουλος είχε 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Τολιας 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ελληνας 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Φουσεκης 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους Στιγκιντριακούς ο Γράψας είχε 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Γαβρίδης 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Νούκας 5 πόντους, 19 ριμπάουντ και 5 τάπες.

El Chapu – Paltovic 56-73

Οι Paltovic κέρδισαν με 56-73 την El Chapu με το ματς να ξεκινά με 2-6 για τους νικητές από τον Χρονόπουλο και τον Μισιακό, για να απαντήσει ο Ζαχαρόπουλος. Ο Μελάς με τον Πεταλά έφεραν το ματς στο 5-12, ο Μουγκαράκης μείωσε, με τον Πεταλά να κλείνει το δεκάλεπτο στο 7-16. Στη 2η περίοδο ο Μελάς με τον Χρονόπουλο σκόραραν για το 7-24 της ομάδας τους, με σερί 0-12 για τους Paltovic, με τον Ζαχαρόπουλο να το διακόπτει. Μελάς και Πεταλάς ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά ως το 11-35. Ο Ζαχαρόπουλος με τον Ζώτο έφεραν το ματς στο 17-35, ενώ οι δυο τους σκόραραν για το 21-37 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι Paltovic έφτασαν στο 25-49 με την El Chapu να απαντά με Ζώτο και Γιαννόπουλο για το 32-49. Ο Μελας με τον Καλογρίδη έφεραν τον αγώνα στο 33-56, για να μειώσουν με σερί 12-0 ο Ζώτος με τον Μουγκαράκη, τον Γιαννόπουλο και τον Καναρίδη ως το 44-56. Οι Paltovic και πάλι ξέφυγαν, 44-64 με τον Μελά, ο οποίος μαζί με τον Βασιλείου έγραψε και το 48-71 λίγο μετά. Ο Γιαννόπουλος μείωσε σε 52-71, με το ματς να κλείνει στο 56-73.

Για τους νικητές ο Μελάς είχε 23 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Πεταλάς 20 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Χρονόπουλος 8 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για την El Chapu ο Ζαχαρόπουλος είχε 19 πόντους, ο Γιαννόπουλος 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ζώτος 13 πόντους και 3 ριμπάουντ.