Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες-ανάσα για Ήρεμη Δύναμη, Oklaχώμα Thunder!

Νίκες-ανάσα για Ήρεμη Δύναμη, Oklaχώμα Thunder!

Οριακές καταστάσεις στον 3ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης», αφού μετά από 15 αγωνιστικές πέντε ομάδες βρίσκονται στις 4 και 5 ήττες στις πρώτες πέντε θέσεις της βαθμολογίας, αλλά μόνο οι 4 θα περάσουν. Η Ήρεμη Δύναμη έμεινε ζωντανή χάρη στην τεράστια νίκη της με 57-56 επί των Athens Supergrungers, ενώ το ίδιο κατόρθωσε και η Oklaχώμα Thunder μετά το 53-43 επί των Aces. Με πλεονέκτημα, πλέον, έναντι των υπολοίπων οι Τριπόντιοι, που κέρδισαν με 60-57 τους Ατρόμητους και είναι μια από τις δύο ομάδες στην κορυφή με 4 ήττες.

Ήρεμη Δύναμη – Athens Supergrungers 57-56

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε τους Athens Supergrungers με 57-56 σε ένα παιχνίδι πολύ κλειστό σε όλη τη διάρκειά του. Το ματς ξεκίνησε με 6-8 και 8-10 για τους Athens Supergrungers που κράτησαν το προβάδισμα σε όλη την πρώτη περίοδο. Στο 2ο δεκάλεπτο κατάφεραν να ξεφύγουν και με 11 πόντους, 12-23, αλλά πολύ γρήγορα η Ήρεμη Δύναμη απάντησε με δικό της σερί 18-0 για να πάει στο 30-23. Οι Athens Supergrungers ισορρόπησαν στη συνέχεια το παιχνίδι, από το 30-26 πήγαμε στο 33-29 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι Athens Supergrungers μείωσαν σε 33-31 για να πάρουν κεφάλι μετά με 36-37. Η Ήρεμη Δύναμη απάντησε για το 42-39 με το ματς να πηγαίνει στο 44-44 και το 44-47 για τους Athens Supergrungers πριν η Ήρεμη Δύναμη κλείσει την 3η περίοδο στο 50-47. Στο 4ο δεκάλεπτο η Ήρεμη Δύαμη έφτασε στο 53-49, με τους Athens Supergrungers να απαντούν για το 53-52 και το 55-54. Η Ήρεμη Δύναμη πήγε στο 57-54, για να κρατηθεί στη νίκη στο τέλος, παρά τις προσπάθειες των αντιπάλων της, 57-56.

Για τους νικητές ο Τσιβρας είχε 19 πόντους και 3 ασίστ, ο Γαλανόπουλος 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Παπαμιχαήλ 7 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Athens Supergrungers ο Λιουτας είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Τσίπρας 16 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Χιμος 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Ατρόμητοι – Τριπόντιοι 57-60

Οι Τριπόντιοι κέρδισαν τους Ατρόμητους με 57-60 με το ματς να ξεκινά με 4-4 από Σιολα και Καραδήμα, για να πάμε στο 6-6 και το 10-10 στη συνέχεια. Ο Ράλλης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 10-15, ενώ ο ίδιος έφερε το ματς στο 10-19 στη 2η περίοδο, για να γράψει ο Καραδήμας το 15-23 λίγο μετά. Ο Κομνηνός απάντησε για το 17-23 με τους Ατρόμητους να ισοφαρίζουν σε 23-23 αλλά τον Δαμιανάκη και τον Καραδήμα να γράφουν το 23-28. Ο Σιόλας μείωσε σε 29-30 με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-31. Οι Ατρόμητοι πήραν κεφάλι στην επανάληψη, 32-31 και 37-33, με τον Καραδήμα και τον Ράλλη να ισοφαρίζουν και τους Τριπόντιους να φτάνουν το σερί τους στο 0-8 για το 37-41. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 39-43, με το 4ο δεκάλεπτο να ξεκινά για το 39-45. Οι Ατρόμητοι απάντησαν και με τον Γιάχο πλησίασαν για να προσπεράσουν στο 46-45. Όμως, οι Τριπόντιοι πήραν και πάλι κεφάλι, 46-51, για να πάνε στο 50-54. Οι Ατρόμητοι κατάφεραν και 47 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ισοφάρισαν τον αγώνα σε 56-56, με 1/2 βολές εκατέρωθεν πήγαμε στο 57-57 με τους Τριπόντιους να γράφουν τρίποντο με τον Μπέη 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος για το 57-60 και τη νίκη!

Για τους νικητές ο Ράλλης είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Καραδήμας 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Φαλελάκης 10 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τους Ατρόμητους ο Φουνταδάκης είχε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σιόλας 12 πόντους, ο Θεοχάρης 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Aces – Oklaχώμα Thunder 43-53

Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε με 43-53 τους Aces με το ματς να ξεκινά με 4-0 για τους Aces για να απαντήσει η Oklaχώμα Thunder για το 6-6 και να πάει προβάδισμα με τον Τσάπαλο, 6-8. Η 1η περίοδος έκλεισε στο 9-10, με τους Aces να παίρνουν προβάδισμα στη 2η περίοδο και τον Κυριακόπουλο να γράφει το 16-14. Η Oklaχώμα Thunder ισοφάρισε σε 16-16 και 19-19, για να πάρει το προβάδισμα για το 19-23 και το 21-28 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι Aces πλησίασαν στο 25-28, με την Oklaχώμα Thunder να απαντά για να προηγηθεί αρχικά με 25-33 και να πάει στο 26-40 στο τέλος της 3ης περιόδου και το 26-43 λίγο μετά, ολοκληρώνοντας ένα σερί 1-15. Οι Aces προσπάθησαν να αντιδράσουν και πλησίασαν ως το 32-43 και το 36-45, αλλά η Oklaχώμα Thunder κράτησε το προβάδισμα για το 38-50, κλείνοντας το ματς στο 43-53 μετά το 43-50.

Για τους νικητές ο Πετρόπουλος είχε 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Χρηστιάς 9 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Τσάπαλος 8 πόντους, Για τους Aces ο Περγαντής είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κυριακόπουλος 10 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Τσεκούρας Ν. 8 πόντους.