Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Νίκες επιβίωσης για Supergrungers, Ήρεμη Δύναμη!

Νίκες επιβίωσης για Supergrungers, Ήρεμη Δύναμη!

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν με 60-59 τους Τριπόντιους για τη 16η αγωνιστική στον 3ο όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να μείνουν στις 5 ήττες, στέλνοντας και τους αντιπάλους τους εκεί. Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 83-66 την Oklaχώμα Thunder για να παραμείνει στις 5 ήττες και να ρίξει την αντίπαλό της στις 6, ενώ η 4η ομάδα της ισοβαθμίας είναι οι Raptors μετά την ήττα τους από τους Aces με 70-66. Τέλος, οι Remal Madri επικράτησαν με 66-59 των Ατρόμητων για να συνεχίσουν να καιροφυλακτούν στην 6η θέση του ομίλου για κάποιο στραβοπάτημα.

Athens Supergrungers – Τριπόντιοι 60-59

Οι Athens Supergrungers κέρδισαν τους Τριπόντιους με 60-59 για να τους πιάσουν στη βαθμολογία, αλλά με τους Τριπόντιους να κρατούν ακόμα το πλεονέκτημα, αφού κράτησαν τη διαφορά στα δύο μεταξύ τους παιχνίδια. Το ματς ξεκίνησε με 0-15 για τους Τριπόντιους με τον Ράλλη, τον Τραχανη, τον Δαμιανάκη και τον Καραδήμα για να αρχίσουν να πλησιάζουν οι Athens Supergrungers και με σερί 12-1 με τον Χιμο, τον Κατσαμπανη και τον Θεοδώρου να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 12-16. Στη 2η περίοδο ο Κατσαμπανης μείωσε σε 19-20 για την ομάδα του, ενώ με τον Θεοδώρου οι Athens Supergrungers έφτασαν στο 24-20. Ο Τσουτης απάντησε για το 24-25 και το 26-28, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Λιουτα στο 32-31. Στην επανάληψη, μετά το 33-33, ο Τσουτης έφερε το ματς στο 33-36, με τον Τσιπρα να απαντά για το 37-36 των Athens Supergrungers και τον Θεοδώρου να φέρνει το ματς στο 39-37 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Ο Ράλλης απάντησε για το 41-45 των Τριπόντιων, ο Φαλελάκης έφερε το ματς στο 44-47, με τον Λιουτα και τον Τσίπρα να σκοράρουν για το 50-47 των Athens Supergrungers. Όμως, ο Τσουτης ισοφάρισε τον αγώνα για να τον στείλει στην παράταση, 50-50! Εκεί, ο Τσίπρας με τον Χιμο σκόραραν για το 55-50 των Athens Supergrungers με τον Ράλλη να απαντά για το 55-55 και τον Δαμιανάκη να γράφει τρίποντο για το 55-58. Ο Χρηστου σκόραρε για το 57-58, με τον Τσίπρα να φέρνει την ομάδα του στο 59-59 λίγο μετά και τους Athens Supergrungers να καταφέρνουν με μια βολή να πάρουν τη νίκη 60-59 αφού οι Τριπόντιοι δεν σκόραραν στο τέλος.

Για τους νικητές ο Θεοδώρου είχε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κατσαμπανης 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Χιμος 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Τριπόντιους ο Καραδήμας είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Ράλλης 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Τσουτης 11 πόντους.

Ήρεμη Δύναμη – Oklaχώμα Thunder 83-66

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε με 83-66 την Oklaχώμα Thunder για να τη ρίξει μία ήττα πιο κάτω της στη βαθμολογία, στην 5η θέση του ομίλου, κάνοντας ταυτόχρονα το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια. Το ματς ξεκίνησε με 4-2 από τον Κωλέτσα, για να απαντήσει η Oklaχώμα Thunder με τον Χρηστιά, τον Τσάπαλο και τον Πετρόπουλο για να ξεφύγει με 4-12. Ο Τσιβρας έφερε την ομάδα του στο 10-14, με τον Χρηστιά να απαντά για το 10-19. Ο Τσιρκος σκόραρε για το 16-19, με τον Τσιβρα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-19. Στη 2η περίοδο η Ήρεμη Δύναμη προσπέρασε με 23-20, για να πάει στο 27-22 με τον Τσιβρα. Ο Χρηστιάς και ο Φασιας απάντησαν για το 33-31, με την Ήρεμη Δύναμη να γράφει ένα 8-0 για το 41-31 και το πρώτο διψήφιο προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο στο 41-34. Στην επανάληψη ο Χρηστιάς μείωσε σε 43-39, αλλά ο Τσιβρας με τον Κωλετσα έφεραν την ομάδα τους στο 49-40. Ο Χρηστιάς αντέδρασε για το 49-42 με τον Πετρόπουλο να σκοράρει για το 56-49 στο τέλος της περιόδου. Ο Χρηστιάς μείωσε στους 5 στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά ακολούθησε ένα σερί 16-2 από την Ήρεμη Δύναμη, σερί το οποίο έκρινε το ματς με σκόρερ τους Τσιβρα, Τσιρκο και Μπιτσικα για το 72-53. Ο Δαββέτας μείωσε σε 72-56, με τον Τσαπαλο Μ. να σκοράρει για το 77-60, πριν ο Τσιρκος φέρει την ομάδα του στο 83-62 λίγο πριν το τέλος, με το ματς να τελειώνει στο 83-66.

Για τους νικητές ο Τσιρκος είχε 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Μιλιτσης 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Τσιβρας 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κωλετσας 17 πόντους, 5 ριμπάουντ. Για την Oklaχώμα Thunder ο Χρηστιάς είχε 30 πόντους, 19 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Φασιας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Raptors – Aces 66-70

Οι Aces κέρδισαν τους Raptors με 66-70 με το ματς να ξεκινά με 2-9 από τον Φελεμέγκα και τον Κυριακόπουλο, για να απαντήσει ο Κοντος για το 4-9. Ο Φελεμέγκας με τον Κουπα έφεραν την ομάδα τους στο 6-18, με τους Raptors να πλησιάζουν σε 18-21 στο δεκάλεπτο με τον Γρανισιώτη και τον Γκανετσο. Στη 2η περίοδο ο Φελεμέγκας έγραψε το 21-26, με τον Γκανετσο να ισοφαρίζει σε 28-28 και τον Σαμαρα λίγο μετά να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του, 31-30. Φελεμέγκας και Κουπας απάντησαν για το 33-36, με τον Κυριακόπουλο να γράφει το 36-40, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Μολιο στο 39-40. Με τον Φελεμέγκα οι Aces πήγαν στο 39-46 στην 3η περίοδο, για να απαντήσουν με σερί 12-4 οι Raptors για το 51-50 με Γιωτάκη, Κοντο και Γκανετσο. Ο Κουπας έκλεισε την περίοδο στο 51-56, με τον ίδιο και τον Φελεμέγκα να κάνουν το 51-62 στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Κοντος μείωσε σε 55-62, με τον Κυριακόπουλο να γράφει το 57-68. Ο Κοντος με τον Ντραγκοτι έριξαν τη διαφορά στο 66-68, αλλά ο Κυριακόπουλος σκόραρε για το 66-70 των Aces.

Για τους νικητές ο Φελεμέγκας είχε 36 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα με 10 τρίποντα, ο Κυριακόπουλος 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κουπας 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για τους Raptors ο Κοντος είχε 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γκανετσος 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Ντραγκοτι 11 πόντους, 4 ασίστ.

Ατρόμητοι – Remal Madri 59-66

Οι Remal Madri κέρδισαν τους Ατρόμητους με 59-66 με το ματς να ξεκινά με 2-7 για τους νικητές από τον Κυρανο και τον Κακλεα, ενώ ο Λιουλης σκόραρε για το 5-13. Ο Κελαϊδής απάντησε για το 7-13, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-18 από τον Κυράνο. Στη 2η περίοδο οι Remal Madri με τον Κυρανο και τον Μανινα πήγαν στο 11-24, με τον Κελαϊδή να απαντά, αλλά τον Κακλέα να σκοράρει για το 16-31. Ο Αντωνιάδης απάντησε για το 22-31, με τον Γιαννουκα και τον Ντάσιο να φέρνουν το ματς στο 25-36 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Σιολας Ν. με τον Αντωνιάδη μείωσαν σε 31-37, ενώ ο Κελαϊδής έφερε το ματς στο 35-41 και ο Γιαχος στο 38-42. Μετά το καλάθι του Χαλδα ο Χαρατσαρης σκόραρε για το 44-48, με τον Γιαχο να μειώνει στο 49-50, για να κλείνει ο Κακλεας το δεκάλεπτο στο 49-53. Στην 4η περίοδο ο Κελαϊδής με τον Σιολα μείωσαν σε 53-55, με τον Κυρανο και τον Μανινα να απαντούν για το 53-59. Ο Κυρανος με τον Χαλδα έφεραν τους Remal Madri στο 56-63 με τον Σιολα να μειώνει σε 59-64 αλλά τον Ντάσιο να κλείνει το ματς στο 59-66.

Για τους νικητές ο Κυρανος είχε 23 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Κακλεας 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Ατρόμητους ο Σιολας είχε 25 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Γιάχος 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κελαϊδής 8 πόντους, 9 ριμπάουντ.