Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / 2οι οι C-Drifters, 3η η Μαύρη Θύελλα!

2οι οι C-Drifters, 3η η Μαύρη Θύελλα!

Οι C-Drifters τερμάτισαν στη 2η θέση του 1ου ομίλου στο Challenge League μετά τη νίκη τους με 86-80 στην παράταση επί των Παλαίμαχων Άνω Λιοσίων. Η Rep-eat κέρδισε με 69-61 τη Μαύρη Θύελλα για να κλείσει τον όμιλο στο 15-1 και την 1η θέση, αλλά το 45-34 της Μαύρης Θύελλας επί των Σουβλέηκερς της χάρισε την 3η θέση στο γκρουπ. Τέλος, οι Σουβλέηκερς επικράτησαν με 48-40 των Κλαρινογαμπρών ολοκληρώνοντας με θετικό αποτέλεσμα τη σεζόν.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – C-Drifters 80-86παρ.

Οι C-Drifters κέρδισαν με 80-86 τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων με το ματς να ξεκινά από τον Νικα και τον Σαρικάκη με 6-2 για να απαντήσει ο Ζαφειράκης για το 8-8. Ο Αγγελης έφερε το ματς στο 8-15 για τους C-Drifters με σερί 0-10 για την ομάδα του, ενώ μετά την απάντηση του Νικα οι C-Drifters έφτασαν στο 10-20 και στο 12-24 με τον Μενιδιάτη στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο το σκορ πήγε στο 14-30 με τον Σαρικάκη και τον Βασιλείου να απαντούν για το 18-30 και το 24-37, με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-39. Στην επανάληψη ο Σαρικάκης έφερε τον αγώνα στο 33-39, για να απαντήσει ο Ζαφειράκης. Ο Βασιλείου σκόραρε για το 45-48, ο Γιοβανης απάντησε με τον Μπουριτη και τον Μενιδιάτη να σκοράρουν για το 53-60. Ο Κουντουρης με τον Νικα μείωσαν σε 61-62, με τον Κουτέλα Χ. να φέρνει το ματς στο 62-65. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων μείωσαν με τον Βασιλείου και πήραν το προβάδισμα με 2/2 βολές του Σαρικάκη, για να πάνε στο 69-67 από τον Βασιλείου. Οι C-Drifters ισοφάρισαν σε 69-69, με το ματς να κλείνει στο 72-72 και να οδηγούμαστε στην παράταση. Εκεί ο Κουτέλας Χ. έβαλε την ομάδα του μπροστά με 74-77 και 74-81 λίγο μετά, για να μειώσει ο Κοσμίδης σε 76-81, αλλά οι C-Drifters να φτάσουν στη νίκη με 80-86.

Για τους νικητές ο Κουτέλας Χ. είχε 26 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μενιδιάτης 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ζαφειράκης 1 πόντους. Για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων ο Βασιλείου είχε 27 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Νικας 22 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Σαρικάκης 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

.

Rep-eat – Μαύρη Θύελλα 69-61

Η Rep-eat κέρδισε τη Μαύρη Θύελλα με 69-61 με το ματς να ξεκινά εκπληκτικά για τους νικητές που προηγήθηκαν με 16-0 στην αρχή. Το παιχνίδι πήγε στο 23-2 λίγο πριν το τέλος της περιόδου, για να απαντήσει η Μαύρη Θύελλα για το 23-8 στο 2ο δεκάλεπτο. Η Rep-eat κράτησε τον έλεγχο, 32-8 και 38-12, με το ημίχρονο να κλείνει στο 38-17. Στην επανάληψη και μετά το 45-17 η Μαύρη Θύελλα άρχισε να ψαλιδίζει τη διαφορά, μείωσε από το 47-23 σε 49-34 με σερί 2-11 για να μείνει η διαφορά στους 15 πόντους ως το 52-37 και να κλείσει η 3η περίοδος στο 54-44. Στο 4ο δεκάλεπτο η Μαύρη Θύελλα μείωσε σε 57-50 με την Rep-eat να απαντά για το 62-51. Η Μαύρη Θύελλα πλησίασε ξανά σε 62-56, για την απάντηση της Rep-eat, 66-56. Το ματς πήγε στο 66-60, αλλά η Rep-eat κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη με 69-61.

Για τους νικητές ο Κασιματης είχε 24 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κονδύλης 17 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο Μορφόπουλος 9 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τη Μαύρη Θύελλα ο Κοτσίφης είχε 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σταματελόπουλος 18 πόντους.

Σουβλέηκερς – Κλαρινογαμπροί 48-40

Οι Σουβλέηκερς κέρδισαν τους Κλαρινογαμπρούς με 48-40 με το ματς να ξεκινά με 4-6 για τους Κλαρινογαμπρούς πριν απαντήσουν για το 9-6 και το 11-8 οι Σουβλέηκερς. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-9, με το ματς να πηγαίνει στο 15-15 στη 2η περίοδο. Νέα ισοπαλία στο 17-17, με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-17. Στην επανάληψη οι Κλαρινογαμπροί μείωσαν σε 25-23, με τους Σουβλέηκερς να απαντούν για το 32-25. Η 3η περίοδος έκλεισε στο 34-26, με το ματς να πηγαίνει στο 37-30 λίγο μετά πριν μειώσουν οι Κλαρινογαμπροί για το 37-33. Οι Σουβλέηκερς κράτησαν τον έλεγχο, 40-33 και 45-35, για να προηγηθούν με 48-36, πριν το ματς κλείσει στο 48-40.

Για τους νικητές ο Μοσχίδης είχε 9 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Γιαννικάκης 8 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Βασσης με τον Κωστη από 8 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τους Κλαρινογαμπρούς ο Γουρνελος είχε 14 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Διαμαντόπουλος 9 πόντους και 12 ριμπάουντ.

.

Μαύρη Θύελλα – Σουβλέηκερς 45-34

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε τους Σουβλέηκερς με 45-34 για να τερματίσει 3η στον όμιλο, με το ματς να ξεκινά με 5-0 και 9-2 για τους νικητές από τον Αλεξόπουλο, τον Σταθόπουλο και τον Σταματελόπουλο στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Μαύρη Θύελλα έφτασε στο 14-2 στο 2ο δεκάλεπτο με τον Σταματελόπουλο και τον Ζήση Γ. για να απαντήσει ο Μαυρομάτης για το 16-7. Ο Ζήσης Γ. με τον Βογιατζάκη και τον Σταθόπουλο σκόραραν για το 23-8 με τον Εξαρχο να απαντά και το ημίχρονο να κλείνει στο 27-11 από τον Σταθόπουλο. Στην επανάληψη ο Βασσης μείωσε σε 30-16, με τον Σταθόπουλο να απαντά και τους Έξαρχο και Γιαννικακη να φέρνουν το ματς στο 33-22 στο 30ο λεπτό. Ο Βασσης μείωσε σε 33-24 στην 4η περίοδο, ενώ μετά το καλάθι του Ζηση Γ. ο Βασσης και πάλι έφερε το ματς στο 37-31. Ο Σταματελόπουλος με συνεχόμενους πόντους ήταν που κράτησε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας, 44-31, με το ματς να κλείνει στο 45-34 από τον Μαυρομάτη.

Για τους νικητές ο Σταματελόπουλος είχε 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Ζήσης Γ. 9 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σταθόπουλος 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Σουβλέηκερς ο Βασσης είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Εξαρχος 9 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Μαυροματης 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.