Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2014-15 / Ισοφάρισαν οι Αστέρες B.C.!

Ισοφάρισαν οι Αστέρες B.C.!

Οι Αστέρες B.C. ισοφάρισαν την προημιτελική σειρά στο Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με τη Victorious κερδίζοντας με 58-56 το 2ο παιχνίδι. Έτσι, οι δυο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο 3ο ματς, που θα κρίνει και την τελευταία θέση στο final four, με τους Run ‘n’ Gun να περιμένουν.

Victorious – Αστέρες B.C. 56-58
(Σκορ σειράς: 1-1)

Οι Αστέρες B.C. κέρδισαν το παιχνίδι για να ισοφαρίσουν τη σειρά στο 1-1 με το ματς να ξεκινά με 2-4 για τους νικητές από τον Κουρούβανη Θ. και τον Καρακώστα, με τον Νικηφόρο να απαντά για τη Victorious. Ο Τρικαλιώτης με τον Κουρούβανη Θ. έφεραν τον αγώνα στο 4-8 με τον δεύτερο να γράφει το 6-11 λίγο μετά. Ο Θεοδωρόπουλος απάντησε, 9-11, με τον Τσιάκα και τον Νικηφόρο να βάζουν μπροστά τη Victorious με 14-13 για να γράψει το 16-13 ο Χριστόπουλος και να κλείσει το δεκάλεπτο ο Ξένος. Στη 2η περίοδο οι Αστέρες B.C. προσπέρασαν ξανά, 16-19 με τον Μπαλοπητο, για ναι σοφαρίσει ο Τσιάκας και να φέρει ο Κυρμίζογλου μπροστά την ομάδα του, 24-19. Ο Χριστόπουλος έγραψε το 27-21, με τον Κυρμίζογλου να σκοράρει για το 29-21. Παρά το καλάθι του Δημακόπουλου, ο Θεοδωρόπουλος με τον Παγουλάτο και τον Χριστόπουλο έδωσαν 11 πόντους προβάδισμα στη Victorious, 34-23, λίγο πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Δημακόπουλος με τον Μπαντά μείωσαν σε 34-29 για τους Αστέρες B.C., αλλά η Victorious απάντησε και πάλι, ξέφυγε ξανά με διψήφια διαφορά, 41-31 από τον Χριστόπουλο. Οι Αστέρες B.C. δεν την άφησαν να απομακρυνθεί περισσότερο, ο Δημακόπουλος με τον Καρακώστα και τον Μπαντά βοήθησαν την ομάδα τους να πλησιάσει σε 41-39, ενώ ο Δημακόπουλος λίγο μετά ισοφάρισε το ματς σε 43-43, με τον Χριστόπουλο να κλείνει την 3η περίοδο στο 45-43. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χριστόπουλος έφερε τον αγώνα στο 50-43, με τους Αστέρες B.C. να απαντούν με 0-10 σερί με τον Δημακόπουλο, τον Καρακώστα, τον Κουρούβανη Θ. και τον Μπαλοπητο για το 50-53. Η Victorious με τον Χριστόπουλο προσπέρασε στο 54-53, και ξανά στο 56-55 με τον Θεοδωρόπουλο μετά το καλάθι του Δημακόπουλου, αλλά ο Μπαντας ισοφάρισε το ματς σε 56-56 και ο Ξένος ήταν που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 56-58.

Για τους νικητές ο Δημακόπουλος είχε 13 πόντους, ο Κουρούβανης Θ. 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Καρακώστας 8 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Μπαντάς 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τρικαλιώτης 7 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τη Victorious ο Χριστόπουλος είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Τσιάκας 13 πόντους, ο Νικηφόρος 8 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Θεοδωρόπουλος 8 πόντους και 3 ριμπάουντ.