Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρωτιά για Pick ‘n’ Troll, 5οι οι Lazer!

Πρωτιά για Pick ‘n’ Troll, 5οι οι Lazer!

Οι Pick ‘n’ Troll τερμάτισαν στην 1η θέση στον Β όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά τη νίκη τους με 56-37 επί των Κένταυρων για τη 18η αγωνιστική. Οι Lazer κέρδισαν με 57-48 τους Heat B.C. για να κλειδώσουν την 5η θέση του ομίλου. Οι Orlando Tragic έγιναν φαβορί για τη 2η θέση του ομίλου μετά το 88-38 επί των One Love B.C., ενώ οι Chicago Tools παραμένουν στο κόλπο για την 6η θέση του γκρουπ μετά το 49-37 επί της Δουρούτη.

Heat B.C. – Lazer 48-57

Οι Lazer πέτυχαν μεγάλη νίκη κερδίζοντας με 48-57 τους Heat B.C. για να κλείσουν τον όμιλο στο 10-7 (συν ένα μηδενισμό) και να κλειδώσουν την 5η θέση στο γκρουπ ενόψει των πλέι οφς, ό,τι κι αν γίνει στα τελευταία ματς των άλλων ομάδων. Οι Heat B.C. έπεσαν στο 13-4 και θα πρέπει να πάρουν τη νίκη στον τελευταίο τους αγώνα για να κριθεί στο goal average η 2η θέση κόντρα στους Orlando Tragic, ειδάλλως μπορεί να πέσουν ως και 4οι (αν χάσουν πάνω από 7 πόντους).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-0 για τους Heat B.C. από τον Γιορνταμηλάκη και τον Μανισαλη, για να απαντήσει ο Ντραγκοτι. Ο Αρβανιτάκης με τον Γιορνταμηλακη έφεραν τον αγώνα στο 11-3, με τον Αθανασόπουλο να μειώνει και τον Γιορνταμηλάκη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 13-5. Στη 2η περίοδο ο Αρβανιτάκης έφερε την ομάδα του στο 16-5, με τους Lazer να μειώνουν με Παπαδημητράκη και Ντραγκότι σε 16-10. Ο Γιαννόπουλος με τον Καλαμπακο ήταν που σκόραραν για το 18-16 λίγο μετά, με τον Γιορνταμηλάκη να κρατά την ομάδα του μπροστά, για να κλείσει ο Καλαμπάκος το ημίχρονο στο 22-20. Στην επανάληψη ο Αρβανιτάκης έφερε τους Heat B.C. στο 25-20, με τον Μανισαλη να σκοράρει για το 27-22. Οι Lazer ισοφάρισαν με τον Αθανασόπουλο και τον Ντραγκότι σε 27-27, αλλά ο Μανισαλης με τον Αρβανιτάκη κράτησαν μπροστά τους Heat B.C., 29-27 και 32-29. Ο Γιαννόπουλος μείωσε, με τον Καλαμπάκο να έρχεται με τρίποντο για το 32-34 της ομάδας του, στο πρώτο της προβάδισμα στον αγώνα. Οι Heat B.C. απάντησαν με Γιορνταμηλάκη και Μανισάλη για το 36-34 στο τέλος της 3ης περιόδου, ενώ ο Αρβανιτάκης τους πήγε ως το 40-34 στο 4ο δεκάλεπτο. Οι Lazer δεν τα παράτησαν, μετά το 42-36 του Γιορνταμηλάκη αντεπιτέθηκαν και με 0-8 σερί από τον Παπαδημητράκη και τον Ντραγκότι κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να προσπεράσουν με 42-44. Ο Ντραγκότι τους έφερε στο 43-46, ενώ μετά την απάντηση του Μανισάλη, ο ίδιος με τον Καλαμπάκο σκόραραν για το 45-51. Ο Μανισάλης σκόραρε ξανά, 48-51, αλλά ο Παπαδημητράκης με τον Ντραγκότι απάντησαν με ένα σερί 0-6 για το 48-57 που ήταν και το τελικό σκορ.

Για τους νικητές ο Ντραγκοτι είχε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Καλαμπακος 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Παπαδημητράκης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Αθανασόπουλος 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Γιαννόπουλος 7 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους Heat B.C. ο Αρβανιτάκης είχε 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Μανισαλης 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Γιορνταμηλακης 13 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Chicago Tools – Δουρούτη 49-37

Οι Chicago Tools κέρδισαν τη Δουρούτη με 49-37 για να ανέβουν στο 7-10 και να συνεχίσουν να παλεύουν για την 6η θέση του ομίλου την οποία και θα κατακτήσουν αν κερδίσουν στο τελευταίο τους παιχνίδι.

Το ματς ξεκίνησε με 5-0 για τους νικητές από τον Νερατζη και τον Μιχαλόπουλο, για να φέρουν οι δυο τους τους Chicago Tools στο 12-2 λίγο μετά. Ο Ζησιδης απάντησε για το 12-4, με τον Μιχαλόπουλο να κλείνει το δεκάλεπτο στο 17-4. Στη 2η περίοδο ο Ζησιδης με τον Μπακελα σκόραραν για το 17-9, αλλά με τον Λαμπρου οι Chicago Tools πήραν και πάλι διψήφιο προβάδισμα, 21-9. Ο Ζησιδης απάντησε, 21-12, με τον Μιχαλόπουλο και τον Σειντη να γράφουν το 30-12 με 9-0 σερί για τους νικητές. Ο Φιλιας σκόραρε για το 30-15, ενώ ο ίδιος με τον Βλαχιωτη ήταν που έφεραν τον αγώνα στο 32-19, για να κλείσει το ημίχρονο στο 33-19. Στην επανάληψη ο Νερατζης με τον Λαμπρου έγραψαν το 37-19, με τον Μπακελα να απαντά, 37-22. Ο Μιχαλόπουλος έφερε το ματς στο 41-24, για να κλείσει την 3η περίοδο ο Ζησιδης στο 41-26. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παρασχος ήταν που σκόραρε για το 43-26, με τον Ζησιδη και τον Φιλια να μειώνουν σε 43-30. Από τον Πλεξιδα και τον Μιχαλόπουλο το παιχνίδι πήγε στο 37-30, με τον Μπακελα και τον Ζησιδη να απαντούν, 47-33 και τον Μπακελα να κλείνει τον αγώνα στο 49-37.

Για τους νικητές ο Μιχαλόπουλος είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Νερατζης 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Παρασχος 7 πόντους, 3 ασίστ,. Για τη Δουρούτη ο Ζησιδης είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μπακελας 10 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Φιλιας 7 πόντους.

Orlando Tragic – One Love B.C. 88-38

Οι Orlando Tragic κέρδισαν με 88-38 την One Love B.C. για να κλείσουν τον όμιλο στο 14-4, περιμένοντας το τελευταίο ματς των Heat B.C. για να μάθουν αν θα βγουν 2οι ή 3οι, όντες πάντως το φαβορί για τη 2η θέση με βάση το ως τώρα goal average των δύο ομάδων. Η One Love B.C. είναι πια στο 7-10 και θα παίξει κόντρα στους Chicago Tools την πρόκρισή της στα μπαράζ, αφού ο νικητής του αγώνα τερματίζει 6ος και ο ηττημένος 7ος.

Το ματς ξεκίνησε καταπληκτικά για τους νικητές που δεν δέχτηκαν πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο και με σερί 27-0 έκλεισαν την περίοδο με διαφορά 27 πόντων, πηγαίνοντας το σερί τους στο 35-0 στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Μπελεχάκη, τον Τσουλφα, τον Αρχοντόπουλο πρωταγωνιστές στην επίθεση και τον Μαργωνη με τον Λεγγα να τους συνεπικουρούν. Το 35-0 διέκοψε ο Ροδιτης, ενώ η One Love B.C. έφτασε στο 37-6 λίγο μετά, για να μειώσει σε 41-11 με τον Λάιο. Ο Αρχοντόπουλος απάντησε, αλλά Χατζης, Σπανακος και Ροδίτης έκλεισαν το ημίχρονο στο 43-17. Στην επανάληψη ο Σπανακος σκόραρε για το 45-19, με τους Orlando Tragic να απαντούν με τον Μπελεχάκη για το 52-21. Ο Γκογκας μείωσε σε 52-25, με τον Μπελεχάκη να ανεβάζει και πάλι τη διαφορά στους 30 πόντους και μετά το καλάθι του Δουμανη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 60-27. Στην 4η περίοδο ο Τσουλφας με τον Λεγγα και τον Αρχοντόπουλο σκόραραν για το 66-27, ενώ μετά την απάντηση του Λάιου, ο Μπελεχάκης με τον Τσουλφα ήταν που έφεραν τους Orlando Tragic στο 75-29. Ο Ροδιτης σκόραρε για το 75-32, με τον Βατιστα να μειώνει σε 77-36 και τον Ροδίτη να φέρνει το ματς στο 77-48, πριν ένα 11-0 από τον Μπελεγάκη κλείσει τον αγώνα στο 88-38.

Για τους νικητές ο Μπελεχάκης ήταν ασταμάτητος και είχε 38 πόντους, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα με 14/25 σουτ, ο Τσουλφας είχε 24 πόντους, 12 ριμπάουντ, με 12/15 δίποντα, ο Αρχοντόπουλος 14 πόντους, 3 ριμπάουντ. Για την One Love B.C. ο Σπανακος είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Χατζης 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Ροδίτης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Pick ‘n’ Troll – Κένταυροι 56-37

Οι Pick ‘n’ Troll κέρδισαν με 56-37 τους Κένταυρους για να κατακτήσουν και μαθηματικά την 1η θέση στον όμιλο με ρεκόρ 15-3, που τους στέλνει να αντιμετωπίσουν τους Beer Drinkers στην πρώτη φάση των πλέι οφς. Οι Κένταυροι έπεσαν στο 12-5 και θα πρέπει να κερδίσουν το τελευταίο τους παιχνίδι με 8 πόντους διαφορά και πάνω για να βγουν 3οι, ειδάλλως θα μείνουν στην 4η θέση του γκρουπ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-2 και 3-4 για τους Κένταυρους από τον Παππα για να απαντήσει ο Τσοπανακης Γ.. Ο Παππας με τον Ματλα ήταν που σκόραραν για το 5-9, με τον Χιουτακάκο να ισοφαρίζει τον αγώνα σε 9-9 και τον Φουκο να γράφει το 11-11 μετά το καλάθι του Μαριτσα. Ο Πλιαχτουρας ήταν που σκόραρε για το 15-11 των Pick ‘n’ Troll στο τέλος της περιόδου, ενώ ο Χιουτακάκος έφερε τον αγώνα στο 17-11. Ο Πλιαχτουρας έγραψε το 19-13, με τον Τουμαζανη, τον Τσιοτσιο και τον Ματλα να απαντούν, 19-23 με 0-10 σερί για τους Κένταυρους. Ο Καραπαναγος με τον Χιουτακάκο απάντησαν για το 23-23, με τον Πλιαχτουρα να βάζει μπροστά την ομάδα του. Ο Κορδαλης ισοφάρισε, ενώ από Κανακη και Χιουτακάκο το ημίχρονο έκλεισε στο 28-27. Στην επανάληψη ο Χιουτακάκος με τον Μουκοβινα έφεραν τους Pick ‘n’ Troll στο 34-27, με τον Παππα να μειώνει και τον Ματλα να γράφει το 34-32. Ο Πλιαχτουρας με τον Χιουτακάκο απάντησαν για το 40-32, με τον Φουκο να κλείνει στο 42-32 το 3ο δεκάλεπτο με 8-0 σερί για τους Pick ‘n’ Troll. Στην 4η περίοδο ο Αντωνόπουλος με τον Τσοπανακη Ν. έφεραν την ομάδα τους στο 49-33, με τον Φουκο να σκοράρει για το 52-33 και τον Τσοπανακη Ν. να ολοκληρώνει ένα 20-1 σερί για τους Pick ‘n’ Troll στο 54-33. Ο Κριτουλης σκόραρε για το 54-35, με τον Μουκοβινα να φέρνει τον αγώνα στο 56-35 για να κλείσει το ματς από τον Λουρανδακη στο 56-37.

Για τους νικητές ο Χιουτακάκος είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Πλιαχτουρας 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Φουκος 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για τους Κένταυρους ο Ματλας είχε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 9 κλεψίματα, ο Παππάς 10 πόντους, 6 ριμπάουντ.