Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / 7-0 οι Miners, ψηλά οι Superhonics, 50% οι Σουβλέηκερς!

7-0 οι Miners, ψηλά οι Superhonics, 50% οι Σουβλέηκερς!

Οι Miners συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στον Α όμιλο του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» κερδίζοντας με 79-41 τη Havana Rum για την 8η αγωνιστική. Οι Superhonics πέτυχαν πολύ μεγάλη νίκη με 55-51 επί των Red-dicolo, ενώ οι Σουβλέηκερς έφτασαν στο 4-4 μετά το 61-57 επί της Boom Shakalaka.

Red-dicolo – Superhonics 51-55

Οι Superhonics κέρδισαν τους Red-dicolo με 51-55 με το ματς να ξεκινά με 0-8 για τους νικητές από τον Αντωνιάδη και τον Μπαρδανη, ενώ μετά την απάντηση του Σκαμαγκα, οι Superhonics έφτασαν στο 2-15 με τον Στεφανίδη και τον Αντωνιάδη. Ο Τσαπατακης σκόραρε για το 4-15 με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει από τον Βασιλείου και τον Χατζησταύρου στο 5-19. Στη 2η περίοδο οι Superhonics έφτασαν στο 5-22, ενώ λίγο μετά με τον Βασιλείου πήγαν στο 7-25. Με τον Κρικα Αλ. οι Red-dicolo μείωσαν σε 11-25, για να απαντήσει ο Οικονόμου, 12-28. Ο Σπυριδωνίδης με τον Τσαπατακη μείωσαν σε 16-30, με τον Οικονόμου να γράφει το 16-35, πριν ο Μελετης με τον Κρικα Κ. απαντήσουν για το 23-35 λίγο πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Τσαπατάκης μείωσε σε 25-36, με τον Σπυριδωνίδη να σκοράρει για το 29-38 ρίχνοντας τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Ο Μαστοράκης απάντησε για το 29-41, με τον Κρικα Κ. να μειώνει ξανά στους 9 πόντους, για να κλείσει ο Τσαπατακης το δεκάλεπτο στο 35-41. Στην 4η περίοδο ο Αντωνιάδης με τον Μπαρδανη σκόραραν για το 35-46, με τον Κρικα Κ. και τον Σκαμαγκα να απαντούν για το 42-48. Ο Αντωνιάδης με τον Βασιλείου απάντησαν για το 43-51, αλλά ο Τσαπατακης με τον Κρικα Κ. μείωσαν σε 48-51. Ο Αντωνιάδης έφερε το ματς στους 5, ο Κρικας Αλ. μείωσε στο σουτ, 51-53, αλλά με 2/4 βολές από Οικονόμου και Χατζησταύρου οι Superhonics πήραν το ροζ φύλλο με 51-55.

Για τους νικητές ο Αντωνιάδης είχε 22 πόντους, 20 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Οικονόμου 11 πόντους. Για τους Red-dicolo ο Κρικας Αλ. είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Τσαπατακης 12 πόντους, ο Κρικας Κ. 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Σκαμαγκας 7 πόντους, 2 κλεψίματα.

Σουβλέηκερς – Boom Shakalaka 61-57

Οι Σουβλέηκερς κέρδισαν τους Boom Shakalaka με 61-57. Το ματς ξεκίνησε με 3-0 από τον Κοκοτινη για να απαντήσουν με 0-8 σερί οι Boom Shakalaka με τον Ηλιόπουλο Γ. και τον Ηλιόπουλο Α.. Ο Τσιμπογλου μείωσε, αλλά ο Σπανος έφερε την ομάδα του στο 6-13. Οι Σουβλέηκερς έτρεξαν 10-0 σερί ως τις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τον Βάσση προσπέρασαν σε 16-13. Ο Μητρόπουλος μείωσε στον πόντο, αλλά ο Βάσσης με τον Τσιμπογλου κράτησαν την ομάδα τους μπροστά, 18-15 και 20-18. Ο Χαραλάμπους έφερε τους Boom Shakalaka στο 20-24, με τον Εξαρχο να μειώνει, πριν ο Ηλιόπουλος Α. σκοράρει για το 23-26. Ο Τσιμπογλου με τον Μαστοράκη έγραψαν το 29-26, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Ηλιόπουλο Γ. στο 31-30. Στην 3η περίοδο ο Κοκοτινης με τον Μοσχιδη έφεραν τους Σουβλέηκερς στο 35-30, για να απαντήσουν ο Χαραλαμπους με τον Κουτσοθανάση για το 37-37. Ο Μοσχίδης έγραψε το 41-37, ο Σπανος ισοφάρισε σε 41-41 με τον Ηλιόπουλο Α. να δίνει προβάδισμα στους Boom Shakalaka. Ο Βάσσης ισοφάρισε τον αγώνα στο 45-45, με την περίοδο να κλείνει στο 45-47. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Βάσσης ισοφάρισε και πάλι, με τον Κουτσοθανάση να δίνει προβάδισμα στους Boom Shakalaka. Νέο προβάδισμα έδωσε ο Ηλιόπουλος Α. στην ομάδα του, 49-52, με τον Έξαρχο και τον Κοκοτίνη να ισοφαρίζουν και τον Βάσση να φέρνει τους Σουβλέηκερς στο 56-52. Ο Κουτσοθανάσης μείωσε σε 56-54, αλλά ο Κοκοτινης απάντησε για το +3. Οι Boom Shakalaka ισοφάρισαν το ματς με Κουτσοθανάση και Ηλιόπουλο Α. σε 57-57, αλλά ο Βάσσης με τον Τσιμπογλου έκλεισαν τον αγώνα στο 61-57 για τους Σουβλέηκερς.

Για τους νικητές ο Βάσσης είχε 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Τσιμπογλου 10 πόντους, ο Κοκοτινης 9 πόντους, 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Για τους Boom Shakalaka ο Κουτσοθανάσης είχε 17 πόντους, ο Ηλιόπουλος Α. είχε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Ηλιόπουλος Γ. 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Χαραλάμπους 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Σπανος 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Havana Rum – Miners 41-79

Οι Miners κέρδισαν τη Havana Rum με 41-79 με το ματς να ξεκινά με 0-7 για να απαντήσει ο Καλαμάκης για το 3-7. Ο Κυνηγόπουλος έφερε την ομάδα του στο 3-11, με τον Αρβανιτέλη και τον Αγαθο να σκοράρουν για το 5-17 λίγο αργότερα. Μετά το καλάθι του Παραμερίτη, ο Αρβανιτέλης με τον Χασομέρη έκλεισαν την περίοδο στο 7-23. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παραμερίτης σκόραρε για το 12-27, με τον Γιαννακο να απαντά για το 12-32. Ο Παραμερίτης με τον Μπακαυγά Γ. έφεραν τον αγώνα στο 15-34, αλλά ο Κυνηγόπουλος με τον Αρβανιτέλη ανέβασαν τη διαφορά στους 25 πόντους. Ο Καλαμάκης μείωσε με το ημίχρονο να κλείνει από τον Κυνηγόπουλο στο 19-44. Στην επανάληψη ο Κυνηγόπουλος με τον Αγαθο έφεραν τους Miners στο 21-53 με 2-9 σερί. Ο Παραμερίτης με τον Μπακαυγά Α. σκόραραν για το 26-53, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 26-57 από τον Κυνηγόπουλο με τον Χασομέρη να φέρνει τους Miners στο 26-61 στην 4η περίοδο. Ο Παραμερίτης με τον Καλαμακη απάντησαν για το 31-61, με τον Αγαθο και τον Αρβανιτελη να φέρνουν τον αγώνα στο 33-67. Το ματς πήγε στο 37-73 πριν σκοράρει ο Μπακαυγάς Γ. με τον Αρβανιτέλη να κλείνει τον αγώνα στο 41-79.

Για τους νικητές ο Κυνηγόπουλος είχε 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Αγαθος 21 πόντους, 23 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Αρβανιτέλης 18 πόντους, ο Χασομερης 15 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τη Havana Rum ο Παραμερίτης είχε 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Παπαδημητρίου 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.