Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στην οκτάδα οι Halia Mavericks!

Στην οκτάδα οι Halia Mavericks!

Οι Halia Mavericks πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά του Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με 2-1 από τη σειρά με τους Τεμπελέηκερς, κερδίζοντας με 53-47 το πρώτο παιχνίδι, με τα δύο άλλα ματς να πηγαίνουν στο 0-20 και το 20-0. Στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσουν τους Remal Madri για μια θέση στο φάιναλ φορ.

Halia Mavericks – Τεμπελέηκερς 53-47

Ο πρώτος αγώνας ξεκίνησε με 11-0 για τους Halia Mavericks που κράτησαν άποντους τους Τεμπελέηκερς για 9 λεπτά, με τον Κλιμαντηρη Σ. και τον Κλιμαντηρη Δ. μαζί με τον Διακονικολάου να σκοράρουν. Το σερί διέκοψε ο Παναγιωτόπουλος για τους Τεμπελέηκερς για το 11-2, με τους Halia Mavericks να απαντούν για το 14-2, και τους Κλιμαντηρη Σ. και Τριανταφυλλίδη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 16-4. Στη 2η περίοδο ο Μπουκουβαλας με τον Μαγκουτα και τον Τριανταφυλλίδη έτρεξαν ένα 0-9 για να φέρουν τους Τεμπελέηκερς ως το 16-13. Το σερί διέκοψε ο Διακονικολάου, 18-13, με τον Μαγκουτα να σκοράρει για το 18-16. Ο Κλιμαντηρης Δ. με τον Κλιμαντηρη Σ. σκόραραν για το 24-16, για να κλείσει ο Γιαννιος το ημίχρονο στο 25-18. Στην επανάληψη ο Τριανταφυλλίδης έφερε τον αγώνα στο 25-20, με τον Πασσαλη και τον Κλιμαντηρη Σ. να απαντούν, 29-20. Ο Παναγιωτόπουλος με τον Τριανταφυλλίδη μείωσαν σε 29-26, με τον Διακονικολάου και τον Αγγελωνιτη Π. να απαντούν για το 36-27 των Halia Mavericks. Μέχρι να τελειώσει η περίοδος οι Τεμπελέηκερς είχαν μειώσει σε 36-30 με τον Τριανταφυλλίδη, αλλά ο Κλιμαντηρης Δ. στο 4ο δεκάλεπτο έφερε τους Halia Mavericks στο 40-30. Οι Τεμπελέηκερς απάντησαν με 0-8 σερί για το 40-38 με τον Μακρυδακη και τον Μαγκουτα, για να κρατήσει ο Κλιμαντηρης Δ. μπροστά την ομάδα του, 45-38. Στο πεντάλεπτο της περιόδου ο Μακρυδακης βοήθησε τους Τεμπελέηκερς να πλησιάσουν ως το 45-42 και ο ίδιος λίγο μετά έγραψε το 46-44. Με τρίποντο του Μπρουζα οι Τεμπελέηκερς ισοφάρισαν τον αγώνα σε 47-47, αλλά ο Κλιμαντηρης Δ. σκόραρε για το 50-47 και το 51-47 στο τελευταίο λεπτό, με τους Halia Mavericks να παίρνουν τη νίκη, που τελικά σήμανε και την πρόκρισή τους, με 53-47.

Για τους νικητές ο Κλιμαντηρης Σ. είχε 19 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Κλιμαντηρης Δ. 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Διακονικολάου 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Τεμπελέηκερς ο Μαγκουτας είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Τριανταφυλλίδης 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Μακρυδακης 8 πόντους, 7 ριμπάουντ.