Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Ανεβαίνουν Shooting Stars, Μαύρη Θύελλα!

Ανεβαίνουν Shooting Stars, Μαύρη Θύελλα!

Στην 1η θέση του Γ ομίλου του Challenge League του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» με 8-1 παρέμειναν οι Κροκόδειλοι μετά την 9η αγωνιστική, κερδίζοντας με 51-41 τον Ατρόμητο Αιγάλεω. Οι Shooting Stars κέρδισαν με 68-38 τον Γ.Σ. Κυψέλης για την 3η τους νίκη στο γκρουπ, ενώ η Μαύρη Θύελλα επικράτησε με 42-34 των Drafts για το 4ο της ροζ φύλλο.

Μαύρη Θύελλα – Drafts 42-34

Η Μαύρη Θύελλα κέρδισε με 42-34 τους Drafts με το ματς να ξεκινά με 2-7 για τους Drafts από τον Κατσιμιγκο, τον Ταγαρη και τον Ζαχαροπουλο, για να απαντήσουν ο Βαμβακας, ο Καρακωστας και ο Σταθόπουλος για το 8-7. Το δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο, με τον Φλουδα να φέρνει την ομάδα του στο 8-11 στη 2η περίοδο. Ο Δανης με τον Καρακωστα απάντησαν για το προσπέρασμα της Μαύρης Θύελλας με 12-11, με τον Τουση και τον Λακαφωση να απαντούν, 12-15. Ο Σταθόπουλος με τον Σταματελόπουλο σκόραραν για το 18-15, ο Καρακωστας έφερε την ομάδα του στο 20-15, με τον Κατσιμιγκο να μειώνει και τον Λακαφωση να κλείνει το ημίχρονο στο 23-21. Στην επανάληψη ο Ζησης με τον Κουλουμπο έγραψαν το 28-21 για να απαντήσει ο Λακαφωσης, 28-24, με την περίοδο να κλείνει στο +5 για τη Μαύρη Θύελλα. Ο Φλουδας μείωσε για την ομάδα του στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Κουλουμπο και τον Βογιατζακη να σκοράρουν για το 33-26 στη συνέχεια. Ο Ζαχαρόπουλος μείωσε σε 33-29, ο Κουλουμπος έγραψε το 35-29, με τον Ταγαρη και τον Καραχαλιο να φέρνουν το ματς στον πόντο για τους Drafts, 35-34. Όμως, ένα 7-0 από τον Βαμβακά και τον Ζηση ήταν που έκρινε την αναμέτρηση, 42-34 για τη Μαύρη Θύελλα.

Για τους νικητές ο Ζησης Γ. είχε 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Κουλουμπος 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Καρακωστας 6 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους Drafts ο Ταγαρης είχε 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Λακαφωσης 8 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

.

Shooting Stars – Γ.Σ. Κυψέλης 68-38

Οι Shooting Stars κέρδισαν με 68-38 τον Γ.Σ. Κυψέλης με το ματς να ξεκινά με 2-4 και 3-8 από τον Ραπτη και τον Σιδηρόπουλο, για να απαντήσουν ο Ζαφειράτος με τον Σταυρου για το 7-8. Ο Μηλιώνης ισοφάρισε τον αγώνα, με τον Παπαδημητρίου να βάζει μπροστά την ομάδα του με 12-9 στο τέλος της περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο, μετά το 14-11 οι ω έτρεξαν σερί 11-0 για να πάνε στο 25-11 με τον Γιαννόπουλο να το διακόπτει, 25-14. Ο Ζαφειράτος με τον Γεωργόπουλο απάντησαν για το 29-14, με τον Τριαντάφυλλο και τον Γιαννόπουλο να μειώνουν σε 29-17 πριν κλείσει ο Μηλιώνης το ημίχρονο στο 31-17. Στην επανάληψη οι Shooting Stars έφτασαν στο 35-17 με τον Γιαννόπουλο και τον Ραπτη να σκοράρουν για το 38-22, πριν ο Μηλιώνης ανεβάσει τη διαφορά ξανά και ο Μορφος Π. φέρει την ομάδα του στο +23. Ο Σταθόπουλος έκλεισε το δεκάλεπτο στο 47-27 με τρίποντο, με τον Μηλιώνη να απαντά πριν ο Γιαννόπουλος σκοράρει για το 50-33. Ο Σιδηρόπουλος έγραψε το 52-36 με τους Shooting Stars να τρέχουν σερί 16-2 στο φινάλε με τον Μορφο Β., τον Γεωργόπουλο και τον Παπαδημητρίου για να φτάσουν στο τελικό 68-38.

Για τους νικητές ο Μορφος Β. είχε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Τζουκας 12 πόντους, ο Μηλιωνης 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Ζαφειρατος 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Γεωργόπουλος 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τον Γ.Σ. Κυψέλης ο Γιαννόπουλος είχε 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ραπτης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 τάπες.

Κροκόδειλοι – Ατρόμητος Αιγάλεω 51-41

Οι Κροκόδειλοι κέρδισαν με 51-41 τον Ατρόμητο Αιγάλεω για να παραμείνουν μόνοι πρώτοι στο γκρουπ. Το ματς ξεκίνησε με 2-4 από τον Τσουνια, για να ισοφαρίσουν ο Γλυκατζης με τον Παπα σε 6-6. Ο Ηλιόπουλος Θ. έβαλε την ομάδα του μπροστά με 10-6, για να ισοφαρίσουν ο Νικολάου με τον Κλιγκοπουλο σε 10-10. Με τον Γλυκατζη και τον Ηλιόπουλο Θ. οι Κροκόδειλοι έφτασαν στο 15-10 στο δεκάλεπτο για να γράψει ο Παπας το 19-10 στη 2η περίοδο. Γκλαβας Α. και Καναρης μείωσαν σε 19-16, με τον Ηλιόπουλο Σ. και τον Ηλιόπουλο Θ. να απαντούν για το 26-16. Στην επανάληψη ο Παπας έφερε την ομάδα του στο 28-17, με τον Κλιγκοπουλο και τον Τσουνια να σκοράρουν για το 28-22. Με τον Νικολακη και τον Γιατρα οι Κροκόδειλοι πήγαν στο 32-22, αλλά ο Ατρόμητος Αιγάλεω και πάλι πλησίασε, με τον Νικολάου για το 32-27 και με τον Μπαρμπαρηγο και τον Γκλαβα Α. για το 34-31 της περιόδου. Μάλιστα, στο 4ο δεκάλεπτο ο Καναρης με τον Μπαρμπαρηγο έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους με 34-35, αλλά οι Κροκόδειλοι απάντησαν με 10-0 σερί από τον Παπα, τον Ηλιόπουλο Θ. και τον Γιατρα ως το 44-35. Ο Κλιγκόπουλος μείωσε στους 7, με τον Παπα και τον Ηλιόπουλο Θ. να βρίσκουν και πάλι το δρόμο προς το καλάθι, 48-37. Παρά τις προσπάθειες του Παπαχρήστου και του Καναρη στο τέλος, οι Κροκόδειλοι πήραν τη νίκη με 51-41 για το 8-1.

Για τους νικητές ο Παπας είχε 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Ηλιόπουλος Θ. 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα. Για τον Ατρόμητο Αιγάλεω ο Καναρης είχε 12 πόντους, 4 κλεψίματα, ο Κλιγκοπουλος 9 πόντους, 17 ριμπάουντ.