Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Επίδειξη δύναμης από Μπάρτσα, ξανά ήττα για Λαμποράλ

Επίδειξη δύναμης από Μπάρτσα, ξανά ήττα για Λαμποράλ

Η Μπαρτσελόνα έκανε επίδειξη δύναμης με τη Βαλένθια, δείχνοντας στην ομάδα του Πέσιτς ποιος είναι το αφεντικό στην ACB και κερδίζοντας με 18 πόντους διαφορά στην 20η αγωνιστική. Δύσκολη νίκη για τη Ρεάλ με την Μπιλμπάο, που είχε για καλύτερους παίκτες τους Βασιλειάδη, Μαυροειδή. Συνεχίζεται η πτώση της Κάχα Λαμποράλ, που αυτή τη φορά ηττήθηκε εκτός έδρας από την Γκραν Κανάρια με καλάθι του τρομερού Κάρολ στην εκπνοή, ενώ η Μάλαγα κέρδισε πολύ εύκολα τη Φουενλαμπράντα.

Βραδιά υπεροχής για την Μπαρτσελόνα που έδειξε στη Βαλένθια ότι έχει ακόμα πολύ δρόμο να διανύσει αν θέλει να παλέψει για το πρωτάθλημα. Το 85-67 ήταν η 100η νίκη του Πασκουάλ στον πάγκο της Μπαρτσελόνα στην κανονική περίοδο, με τους «μπλαουγκράνα» να χτυπούν από την περιφέρεια. Η Βαλένθια με 13 επιθετικά ριμπάουντ (5 η Μπάρτσα) είχε τον έλεγχο στη ρακέτα, αλλά δεν μπόρεσε να αντισταθεί στα 11/22 τρίποντα της Μπαρτσελόνα (3/14 η ομάδα του Πέσιτς).

Αν σε αυτό προσθέσουμε και τις καλύτερες επιθετικές επιλογές της Μπαρτσελόνα, διαφαινόμενες ξεκάθαρα στην τεράστια διαφορά στις ασίστ (22-10) φαίνεται πώς και γιατί το ματς γύρισε από το προβάδισμα της Βαλένθια στην ήττα με σχεδόν 20 πόντους. Ινγκλς και Ναβάρο είχαν μαζί 6/9 τρίποντα και η Μπαρτσελόνα επιβεβαίωσε τον εγωισμό της και την ανωτερότητά της με μια πολύ καλή 4η περίοδο, που ανέβασε τη διαφορά από τους 9 στους 18, ενώ η Βαλένθια ουσιαστικά παραδόθηκε μετά το 39-38.

Η Ρεάλ, έστω και δύσκολα, κέρδισε την Μπιλμπάο και δεν είχε πισωγυρίσματα λίγες ημέρες πριν το Κύπελλο, παρά την πολύ καλή εμφάνιση των Ελλήνων παικτών. Η Ρεάλ ξεκίνησε με 13-4 και ήταν φανερό ότι η Μπιλμπάο είχε επιθετική δυστοκία και ήταν εγκλωβισμένη στην άμυνα της Μπαρτσελόνα, για να έρθει το 21-14 φυσιολογικά. Όμως, σταδιακά το παιχνίδι ισορρόπησε, η Ρεάλ άρχισε να έχει πρόβλημα στην επίθεση και όταν τα τρίποντα της Μπιλμπάο άρχισαν να βρίσκουν στόχο το ματς έγινε ντέρμπι.

Η Μπιλμπάο έχασε 3 ευκαιρίες για να προηγηθεί στην 3η περίοδο, βρέθηκε με 53-43 πίσω στο σκορ για να μειώσει σε 58-52 και να πάει στο 69-63, ενώ 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος το σκορ ήταν 75-72. Το φάουλ έγινε, η Ρεάλ έβαλε μια βολή, το ματς τελείωσε με την Μπιλμπάο να μην μπορεί να μειώσει, έχοντας χάσει ούτως ή άλλως.

Πιο ασταθής και από τη νιτρογλυκερίνη ήταν και πάλι η Κάχα Λαμποράλ, που από δεκάλεπτο σε δεκάλεπτο στο ματς με την Γκραν Κανάρια παρουσίαζε τεράστιες διαφορές. Στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι μουδιασμένες και τις άμυνες καλύτερες από τις επιθέσεις, το 13-8 ήρθε φυσιολογικά, με τη Λαμποράλ να μη βρίσκει στόχο με τίποτα. Η Γκραν Κανάρια μπόρεσε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του Σιταφά Σαβανέ στο ξεκίνημα, κυρίως λόγω του οίστρου του Τζέισι Κάρολ, που ήταν ασταμάτητος.

Η Λαμποράλ ξεκίνσε με 2/12 τρίποντα, αλλά η κατάσταση άλλαξε πλήρως στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ένα 0-9 με τρία τρίποντα, έδωσε το προβάδισμα στους Βάσκους, που πήγαν στο 15-23 και το 27-37 στη συνέχεια, με τον Ρίμπας και τον Όλεσον να κάνουν τη διαφορά. Κι όμως, εκεί που Λαμποράλ έμοιαζε σίγουρη, ήρθε ένα 11-2 των γήπεδούχων δια χειρός Κάρολ για να τους ξαναβάλει στο ματς (38-39). Μέσα σε 1 λεπτό η Λαμποράλ είχε σκοράρει 7 πόντους (38-46), αλλά κάπου εκεί έδειξε και πάλι την παντελή αδυναμία της φέτος να κρατήσει διαφορές. Ο Κάρολ σκόραρε από παντού, έβαλε 16 πόντους στην 3η περίοδο κι έφερε την ομάδα του μπροστά με 55-52 και 64-58 στη συνέχεια. Το ματς ήταν στο 68-68 στο τέλος, αλλά στην τελευταία επίθεση, ο Κάρολ έκανε ντράιβ, κέρδισε όλη την άμυνα της Λαμποράλ κι έδωσε με 70-68 τη νίκη στην ομάδα του.

Πολύ εύκολα κέρδισε η Μάλαγα τη Φουενλαμπράντα για να πάει στο 10-10 στο πρωτάθλημα. Το ματς είχε πάρει το δρόμο του από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν η Μάλαγα προηγήθηκε με 30-18, όντας τρομερή στην επίθεση. Κάπως έτσι κύλησε όλο το ματς, με τον ΜακΙντάιρ να επιβεβαιώνει ότι έχει ανέβει αρκετά τώρα που ξεπέρασε τον τραυματισμό του και τους ψηλούς της Μάλαγα, Πρίντεζη, Φρίλαντ και Άρτσιμπαλντ, να κυριαρχούν απόλυτα έχοντας 47 πόντους στο ματς με 14/25 δίποντα και 4/6 τρίποντα.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

20η αγωνιστική

Ρεαλ Μαδρίτης-Μπισκάια Μπιλμπάο 76-72 (36-32)
Σουάρεθ 8π. 7ρ. 5ασ., Πριτζιόνι 14π. 5ρ., Μίροτιτς 13π. 5ρ. // Βασιλειάδης 16π. 1ρ. 1ασ. (1/1δ. 4/7τρ. 2/2β.), Μαυροειδής 12π. 3ρ. (5/10δ. 2/2β.), Ουόρεν 12π. 3ασ.

Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ-Ασίνια Μανρέσα 90-64 (37-27)
Σλότερ 15π. 5ρ., Ρόμπινσον 13, Μπαρνς 8π. 6ρ., Λόπεθ 14, Μπάεζ 8π. 7ρ. 4κλ. // Γκριμάου 13, Μαϊστόροβιτς 8π. 7ρ.

Μπαρτσελόνα-Βαλένθια 85-67 (44-38)
Ναβάρο 17, Ινγκλς 18π. 4ασ., Άντερσον 13π. 4κλ., Ρούμπιο 5π. 7ασ. // Λίστσουκ 15π. 4ρ., Μαρτίνεθ 15π. 3ρ., Κλαβέρ 8π. 5ρ.

Γρανάδα-Σαραγόσα 66-75 (24-41)
Καρλ 21π. 7ρ. 5ασ., Λίμα 16π. 13ρ. // Μισό 15π. 3ρ. 9ασ., Κιντέρος 14π. 6ρ. 4ασ., Μπάρλοου 10π. 6ρ., Χετσχάιμερ 10π. 6ρ.

Ουνικάχα Μάλαγα-Φουενλαμπράντα 98-79 (47-37)
Φιτς 13π. 8ρ., Φρίλαντ 23π. 3ρ., ΜακΙντάιρ 14π. 4ρ. 4ασ., Άρτσιμπαλντ 13π. 7ρ., Πρίντεζης 11π. 2ρ. 4ασ. (1/4δ. 2/4τρ. 3/4β.) // Μαϊνόλντι 14π. 4ρ., Κους 14, Μπιγιομπό 11π. 6ρ.

Μεριντιάνο Αλικάντε-Κάχασολ 67-77 (31-40)
Ντόλμαν 16π. 3ρ. 4ασ., Στόιτς 13π. 5ρ., Ράντσικ 11π. 6ρ. // Μπούλοκ 25π. 3ασ., Τριγκέρο 7π. 10ρ., Κιρκσάιε 13π. 3ρ. 3ασ., Σατοράνσκι 11π. 3ασ.

Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν)-Μενόρκα 77-72 (46-33)
Μπάρον 17π. 4ρ., Πάνκο 7π. 10ρ., Ούρις 5π. 3ρ. 13ασ., Τσκιτισβίλι 12π. 3ρ. // Ραντένοβιτς 18π. 4ρ. 3ασ., Ντόναλντσον 14π. 8ρ., Βίκτορ 8π. 4ρ. 3ασ.

Γκραν Κανάρια-Κάχα Λαμποράλ 70-68 (27-37)
Κάρολ 26π. 7ρ., Ουάλας 11π. 10ρ. 3ασ., Ρέι 13π. 6ρ., Μπράμος 7π. 3ρ. 1ασ. (2/5δ. 1/3τρ.) // Σαν Εμετέριο 12π. 12ρ., Μπατίστα 12π. 9ρ.,Όλεσον 15, Ρίμπας 12

Μπανταλόνα-Εστουντιάντες 86-95 (32-49)
Ρόμπινσον 18π. 3ρ. 5ασ., Χόσλεϊ 18π. 9ρ. 3ασ., Γέλινεκ 17π. 3ρ., Τομάς 10π. 6ρ. // Σάντσεθ 16π. 10ασ., Κέινερ-Μέντλι 12π. 9ρ., Γκρέιντζερ 15π. 4ασ., Έλις 25π. 3ρ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …