Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Μόνη αήττητη η Μάλαγα!

Μόνη αήττητη η Μάλαγα!

Μόνο η Μάλαγα συνεχίζει αήττητη στην Ισπανία, καθώς μετά τη Ρεάλ και η Μπαρτσελόνα, αλλά και η Κάχα Λαμποράλ έχασαν με αποτέλεσμα μετά από 3 αγωνιστικές μόνο μια ομάδα να μην έχει πάρει κίτρινο φύλλο μαζί της φεύγοντας από το γήπεδο. Η Μάλαγα πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την έδρα της Σαν Σεμπαστιάν μέχρι να κερδίσει, ενώ η Κάχα Λαμποράλ διασύρθηκε στη Σαραγόσα και η Μπαρτσελόνα λύγισε στην έδρα της Κάχασον. Η Ρεάλ κέρδισε εύκολα τη Βαγιαδολίδ εκτός έδρας με μεγάλη εμφάνιση του Ρούντι, η Βαλένθια έχασε ξανά, στην έδρα της αυτή τη φορά, ενώ η Μπιλμπάο κέρδισε την Μπανταλόνα.

Την ήττα γνώρισε η Μπαρτσελόνα στην έδρα της Κάχασολ, καθώς εμφανίστηκε κατώτερη των προσδοκιών. Αν έφταιγε η επικείμενη πρεμιέρα της Ευρωλίγκα, το 55% στα τρίποντα των γηπεδούχων (6/11), τα 18 λάθη της Μπαρτσελόνα, ή το γεγονός ότι μόνο ο Έιντσον έπιασε καλό παιχνίδι, είναι συζητήσιμο, αλλά οι Καταλανοί δεν έδειξαν έτοιμοι. Στο πεντάλεπτο η Μπάρτσα ήταν μπροστά με 8-15 τρέχοντας ένα 0-8, ενώ κράτησε το προβάδισμα ως το 22-25. Μετά δέχτηκε ένα σερί 10-4 για να προσπεράσουν οι γηπεδούχοι με 32-29 και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου κατέρρευσε. Ο Ούρτασουν βοήθησε την Κάχασολ σε σερί 10-0, που πήγε το σκορ στο 53-38 και το +15 για τους γηπεδούχους. Παρά το 0-8 της Μπαρτσελόνα με τον Έιντσον πρωταγωνιστή που έφερε το ματς στο 58-54, η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να γυρίσει τον αγώνα, καθώς ο Πάκο Χάσεν στο τέλος έδειξε τη μεγάλη αξία του και οι 6.800 φίλοι της Κάχασολ στις εξέδρες πανηγύρισαν μια πολύ μεγάλη νίκη.

Κακή ήταν η Λαμποράλ στο ματς με τη Σαραγόσα, με μόνο τον Τελέτοβιτς να ξεφεύγει από το ναυάγιο. Οι γηπεδούχοι ανάγκασαν τους Βάσκους σε 15 λάθη, ενώ ήλεγξαν και τα ριμπάουντ. Παρότι μπήκαν καλά στο ματς οι φιλοξενούμενοι, μετά το 22-21 έχασαν την επαφή με το σκορ, δέχτηκαν ένα 12-2 για το 34-23 και δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν ποτέ. Το 57-48 έγινε 69-50 με την Λαμποράλ να έχει κατεβάσει ασφάλειες και η συνέχεια ήταν απλώς τυπική διαδικασία.

Εύκολα κέρδισε η Ρεάλ τη Βαγιαδολίδ εκτός έδρας, κυριαρχώντας στο 3ο δεκάλεπτο της αντιπάλου της. Ο Ρούντι έκανε για άλλη μια φορά τη διαφορά πετυχαίνοντας 28 πόντους, έχοντας 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 κερδισμένα φάουλ, αλάνθαστος με 7/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 5/7 βολές, 35 ranking! Οι ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά στο 18ο λεπτό το σκορ ήταν 27-38 για τη Ρεάλ, με τη Βαγιαδολίδ να δυσκολεύεται να μείνει κοντά. Παρότι μείωσε στο ημίχρονο στους 5, ο Ρούντι πήρε μπρος στην επανάληψη, πήγε το ματς στο 35-47 και λίγο αργότερα με πολύ καλές επιθέσεις και σκληρή άμυνα, η Ρεάλ βρέθηκε στο +18 του 46-64. Η Βαγιαδολίδ πάλεψε, μείωσε σε 64-70, αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή, καθώς η Ρεάλ ήταν ώριμη στο φινάλε.

Μεγάλη νίκη στην έδρα της Σαν Σεμπαστιάν για τη Μάλαγα, που σκόραρε σε κάθε δεκάλεπτο πάνω από 22 πόντους, 95 συνολικά, δείχνοντας ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει της πρεμιέρας της με τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα. Ο Χεσούς μοιάζει να έχει βρει ισορροπίες στην επίθεση ανάμεσα στους παίκτες του και η Μάλαγα σκοράρει πολύ εύκολα στα περισσότερα παιχνίδια της, δεν είναι τυχαίο που παραμένει η μόνη αήττητη ομάδα της ACB. Το ματς με τη Λαγκούν Άρο ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος, αλλά η Μάλαγα με τον Βάλτερς στο τέλος μπόρεσε και πήρε τη νίκη, με τον Φρίλαντ να κάνει καταπληκτικό παιχνίδι.

Άλλη μια ομάδα έπεσε θύμα του Κάιλ Σίνγκλερ
, που έχει μπει πολύ δυνατά στην επαγγελματική του καριέρα. Ο νεαρός Αμερικανός είχε αυτή τη φορά 24 πόντους και 4 ριμπάουντ με 6/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 6/8 βολές για να οδηγήσει την Αλικάντε στη νίκη μέσα στην έδρα της Βαλένθια. Το ματς ήταν κλειστό ως το φινάλε, με τη Βαλένθια να δείχνει ότι δεν μπορεί να κρατήσει τη νίκη σε ματς που μπαίνει με (μικρό) προβάδισμα στο τελευταίο δίλεπτο στην έδρα της. Μετά το 22-29, προηγήθηκε με 38-31 με συνεχόμενα τρίποντα για σερί 16-2, ενώ κέρδισε και στο ημίχρονο. Όμως, η κατάσταση άλλαξε όταν εξερράγη ο Σίνγκλερ, που ανέτρεψε την εικόνα, η Αλικάντε προσπέρασε με 48-58 στο 27ο λεπτό. Νέα ανατροπή και στο 35ο λεπτό η Βαλένθια με 5 συνεχόμενους πόντους του Μαρτίνεθ προηγήθηκε με 63-60. Ένα κάρφωμα του Μπαρνς για το 63-66 και μια τάπα του ίδιου έδωσαν σαφές προβάδισμα στην Αλικάντε, ενώ στην εκπνοή ο Ντε Κολό αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης.

Νίκησε η Μπιλμπάο την Μπανταλόνα, μπροστά σε 8.000 οπαδούς της, για να πάει με νίκη στο ματς εναντίον του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα. Το παιχνίδι ήταν κλειστό, αλλά η Μπιλμπάο είχε το προβάδισμα, 22-17 και 37-29 λίγο αργότερα. Η Μπανταλόνα προσπέρασε με 40-42, αλλά μόνο εκεί, παρότι ως το τέλος έμεινε κοντά, δεν μπόρεσε να κερδίσει τον αγώνα.

3η αγωνιστική

Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) – Ουνικάχα Μάλαγα 92-95
(46-45)
Πάνκο 27π. 6ρ., Βιδάλ 16π. 3ρ. 4ασ., Σαλγάδο 12, Παπαμακάριος 8π. 1ρ. 2ασ. (0/1δ. 2/3τρ. 2/2β.) // Φρίλαντ 22π. 10ρ., Βάλτερς 13π. 4ασ., Ντάρντεν 14π. 4ρ. 3ασ., Φιτς 12π. 3ρ.

Σαραγόσα – Κάχα Λαμποράλ 86-66
(38-34)
Χετσχάιμερ 19π. 7ρ., Βαν Ρόσομ 12π. 4ρ. 5ασ. 4κλ., Ράιτ 10, Αγκουιλάρ 11π. 4ρ. // Τελέτοβιτς 19π. 7ρ., Ρίμπας 10π. 4ασ.

Φουενλαμπράντα – Εστουντιάντες 88-80
(43-35)
Πένι 25π. 3ρ. 5ασ., Αγιόν 20π. 9ρ. 3ασ., Μαϊνολντί 16π. 10ρ., Μπάρτον 10π. 8ρ. // Φλόρες 21, Ράιτ 19, Κλαρκ 15, Γκρέιντζερ 10π. 5ασ.

Μπισκάια Μπιλμπάο – Μπανταλόνα 78-72
(40-37)
Μπάνιτς 20π. 3ρ., Μουμπρού 15π. 3ρ. 3ασ., Φίσερ 12π. 14ρ., Μπλουμς 12π. 3ρ., Τζάκσον 10π. 4ρ. 4ασ., Βασιλειάδης 0π. 2ρ. (0/3δ. 0/2τρ.) // Ομπασοχάν 22π. 3ρ., Γέλινεκ 11, Βαν Λάκε 11

Γκραν Κανάρια – Ούκαμ Μούρθια 66-54
(39-34)
Μπεϊράν 16π. 9ρ., Νέλσον 7π. 8ρ. 7ασ., Χάινς 10π. 4ρ., Μπράμος 7π. 1ρ. 3ασ. (2/5δ. 1/2τρ.) // Όγκουστιν 11π. 6ρ., Φρανκ 14π. 3ρ.

Μπλούσενς Μόνμπους Ομπραντόιρο – Ασίνια Μανρέσα 61-49
(32-35)
Μπουλφόνι 14, Χουνιέντ 15π. 5ρ., Λάσμε 6π. 9ρ. // Άσελιν 12π. 7ρ., Ντόλμαν 17π. 3ασ. 4κλ.

Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ – Ρεάλ Μαδρίτης 72-84
(33-38)
Τουρέ 14π. 3ρ., Μαρτίν 6π. 10ρ., Ρόμπινσον 10, Ούμε 9π. 3ρ. 3κλ. // Ρούντι 28π. 4ασ., Μίροτιτς 16π. 5ρ., Λιουλ 9π. 4ρ. 7ασ., Τόμιτς 10π. 6ρ.

Βαλένθια – Λουσέντουμ Αλικάντε 67-70
(39-35)
Κέινερ-Μέντλι 18π. 8ρ., Μαρτίνεθ 10, Λίστσουκ 11π. 3ρ. // Λιόμπαρτ 17, Σίνγκλερ 24π. 4ρ., Ιβάνοφ 12π. 9ρ. 3ασ.

Κάχασολ – Μπαρτσελόνα 81-75
(38-34)
Ούρτασουν 23π. 5ρ., Ντέιβις 16π. 7ρ. 3ασ., Μπογκντάνοβιτς 11, Χάσεν 7π. 4ρ. // Έιντσον 19π. 9ρ. 4ασ., Βάσκες 9π. 4ρ., Ναβάρο 9π. 4ασ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …