Home / ΙΤΑΛΙΑ / Πρεμιέρα με νίκες για τους… Έλληνες!

Πρεμιέρα με νίκες για τους… Έλληνες!

Με νίκες μπήκαν τα φαβορί στην πρώτη αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Η Legabasket 2011-12 ξεκίνησε με τη Σιένα να κερδίζει εκτός έδρας, την Αρμάνι να μην έχει πρόβλημα στην έδρα της και την Καντού να επικρατεί της Κρεμόνα. Η Μπενετόν δεν τα κατάφερε στην έδρα της Καζέρτα, ενώ η Ρόμα έχασε στην παράταση από την Κανάντιαν Σόλαρ Μπολόνια.

Μετά από τρεις περιόδους που βρισκόταν πίσω στο σκορ με 51-50, η πρωταθλήτρια Σιένα έκανε την έκρηξή της στο 4ο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη επί της Τέραμο με 67-75. Η άμυνα της Σιένα ήταν πολύ δυνατή στην 4η περίοδο. Οι πρωταθλητές ανάγκασαν τους αντιπάλους τους σε 3/15 σουτ εντός παιδιάς, την ώρα που εκείνοι είχαν 7/13. Η Τέραμο έδωσε μόλις 1 ασίστ στα τελευταία 10 λεπτά του ματς και μετά το 54-55 ουσιαστικά παραδόθηκε, με το σκορ να γίνεται 56-63. Στα τελευταία 5 λεπτά του ματς η Τέραμο δεν ξεκίνησε ποτέ επίθεση με τη διαφορά κάτω από τους 4 πόντους και δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλό της.

Άνετα κέρδισε η Αρμάνι τη Βαρέζε, αφού μετά το 44-40 του ημιχρόνου έβαλε 29 πόντους στην 3η περίοδο, δείχνοντας το τεράστιο βάθος του φετινού της ρόστερ. Η Αρμάνι είχε 9/16 σουτ και η Βαρέζε 5/18 στην περίοδο, ενώ έκανε και 4 λάθη και έδωσε μόλις 1 ασίστ. Η διαφορά μετά το 3ο δεκάλεπτο ήταν στους 18 πόντους και η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία. Ο Σκαριόλο έχε ένα τρομερό ρόστερ στα χέρια του και αν το χειριστεί σωστά η Αρμάνι είναι από τις πολύ δυνατές ομάδες φέτος στην Ευρώπη.

Μετά από ένα σκληρό ντέρμπι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Καζέρτα κέρδισε με 85-84 την Μπενετόν Τρεβίζο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, χαρακτηριστικό είναι ότι σε κανένα δεκάλεπτο δεν υπήρχε διαφορά μεγαλύτερη των 2 πόντων στο ματς, ενώ όταν το 2-13 του ξεκινήματος έγινε 13-13, η συνέχεια ήταν συγκλονιστική. Η Μπενετόν προσπέρασε με το τρίποντο του Μπετσίροβιτς για το 83-84, αφού πρώτα είχε επιστρέψει από το 81-76 στο 39ο λεπτό. Όμως, οι δύο βολές του Ρόουζ στο φινάλε έμελλε να κρίνουν το ματς, αφού η Μπενετόν έχασε τη νίκη με το άστοχο τρίποντο του Τζεντίλε στην εκπνοή.

Στην παράταση κρίθηκε το ματς της Μπολόνια με τη Ρόμα, με νικήτρια τη γηπεδούχο με 93-91. Ο κανονικός αγώνες έληξε με 71-71, μετά το τρομερό τρίποντο του Ντάγκλας-Ρόμπερτς στην εκπνοή, με το οποίο η Μπολόνια ισοφάρισε, ενώ νωρίτερα ο Κοπόνεν είχε βάλει 2/2 βολές για να μειώσει σε 68-71. Στο ενδιάμεσο ο Ντάσιτς έχασε το τρίποντο που θα κλείδωνε τη νίκη για τη Ρόμα. Κι αν απορείτε για το… 22-20 της παράτασης, φτάνει να πούμε ότι οι δύο ομάδες σούταραν 21 βολές στο τελευταίο 1,5 λεπτό του έξτρα χρόνου!

Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο το σκορ ήταν 79-75, για να πάμε στο 93-91 με 14-16 σε 1,5 λεπτό! Πάντως, δεν κρίθηκε στο τελευταίο σουτ, αφού ο Κοπόνεν και ο Σανικίτζε με τις βολές τους είχαν γράψει το 93-88 και ο Ντατόμε απλώς μείωσε με τρίποντο στην εκπνοή για τη Ρόμα.

Νίκη και για την Καντού, που μπήκε με 8-22 στο πρώτο δεκάλεπτο με την Κρεμόνα, ανάγκασε την αντίπαλό της σε 6 λάθη στην πρώτη περίοδο, 0 ασίστ και 3/9 εντός παιδιάς και καθάρισε το ματς από τότε, χωρίς να απειληθεί ως το τέλος. Νίκες και για τη Μοντεγκρανάρο επί της Αβελίνο, αλλά και για την Μπιέλα με τη Σκαβολίνι.